Haber Detayı
06 Ekim 2016 - Perşembe 10:14
 
Malatya Valisi Toprak 2. Kara Havacılık Alay Komutanlığını ziyaret etti
Uğur Hanbey Aladağ...:Malatya Olay...: Vali Toprak, Malatya 2. Kara Havacılık Alay Komutanlığı’nı ziyaret ederek incelemelerde bulundu. İl Emniyet Müdürü Dr. Ömer Urhal ve İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Şerafettin Yılmaz’ında yer aldığı ziyarette Vali Toprak 2. Ordu Kurmay Başkanı ve Malatya Garnizon Komutanı Tümgeneral Asım Kocaoğlu ve askeri yetkililer tarafından karşılandı.
Yaşam Haberi
Malatya Valisi Toprak 2. Kara Havacılık Alay Komutanlığını ziyaret etti

Vali Toprak, Alay Komutanlığında Şeref Defterini imzaladıktan sonra aldığı brifingin ardından Muharebe Arama Kurtarma (MAK) timlerinin bulunduğu alana geçerek burada da timlerin görev şartları ve teçhizatları hakkında bilgiler aldı.

Bu timlerde görev alacak personelin gönüllü subay ve astsubaylardan seçildiği, İzmir Çiğli’de bulunan 2. Ana Jet Üs Komutanlığında yer alan Muharebe Arama Kurtarma Eğitim Komutanlığı'nda bir yıl gibi bir sürede zor ve yorucu bir eğitimden geçirildiği ifade edilirken Subay ve Astsubayların Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri ile Jandarma Genel Komutanlığı bünyesinden seçildiği bilgisi verildi.

Harita kullanma, yaz ve kış dağcılığı, kayak, askeri serbest paraşütle atlama, kurbağa adam, kaçma kurtulma ve hayatta kalma gibi konularda teorik ve uygulamalı bilgilerle donatılan tim personelinin bir yıllık eğitim süresinde tüm aşamaları başardığında 7 kişilik MAK timine kabul edildiği belirtildi.

Görevi sırasında düşman sahasına atlamak zorunda kalan pilotların sağ salim kurtarılması amacı ile eğitim alan personelin gerektiğinde sivil vatandaşlarında yardımına koştuğu belirtildi.

Vali Toprak ve beraberindekiler personelle görüşerek araç, gereç ve teçhizatları ile ilgili bilgi aldıktan sonra burada bulunan, arama kurtarma helikopteri, Atak helikopteri ile İnsanlı Keşif Uçağını da (İKU) inceleyerek onlar hakkında da bilgiler aldılar.

Vali Toprak ziyaretinin sonunda Türk Silahlı Kuvvetlerinin vatansever kahraman askerleri ile bir kez daha büyük gurur duyduğunu, savunma sanayinin gelişimi ile milli üretim alanlarında önemli gelişmeler yaşandığını, Atak helikopterleri ile yerli İnsansız Hava Aracı (İHA) üretimlerinin bunlardan ikisi olduğunu dile getirerek bu özel birliğin tüm personelini kutladı. Tümgeneral Kocaoğlu ile Alay Komutanı ve diğer askeri personele teşekkür edip, görevlerinde başarılar dileyerek buradan ayrıldı.

Kaynak: (Malatya Olay) - Malatya Olay Editör: Uğur Hanbey Aladağ
Etiketler: Malatya, Valisi, Toprak, 2., Kara, Havacılık, Alay, Komutanlığını, ziyaret, etti,
Yorumlar
Haber Yazılımı