Haber Detayı
05 Kasım 2018 - Pazartesi 00:56
 
Malatya’ya en çok yatırım sunan DSİ yeni hizmet evinde...
Ali Aladağ…:Malatya Olay…: Son dakika… Sıcak haber… Malatya’ya hizmet noktasında en büyük emek sarf eden Devlet Su İşleri yeni evinde kapılarını açtı.DSİ 92. Şube Müdürlüğü harıl harıl çalışıyor.
Yaşam Haberi
Malatya’ya en çok yatırım sunan DSİ yeni hizmet evinde...

Malatya’ya en çok yatırım sunan DSİ yeni hizmet evinde
Selçuklu motifleri ile süslenen Devlet Su İşleri 92. Şube Müdürlüğü binası kente ayrı bir güzellik kattı. Yatırımlrı bir çok noktada devam eden DSİ 92. Şube Müdürü Arif Tüfekçi şu an Malatya genelinde devam eden bazı yatırımları özetle Malatya Olay’a açıkladı.

Görüntünün olası içeriği: bir veya daha fazla kişi

İşte o hizmetler…
MALATYA DOĞANŞEHİR SÖĞÜT GÖLETİ VE SULAMASI

Temelden 35 metre yükseklikte 507.000 m³ gövde dolgu hacmine sahip ve 176.750 m³ su depolayacak olan homojren kil dolgu tipinde imal edilen gölet 2015 yılında tamamlanarak kesin kabulü yapılmıştır. 
Gölet ile 1 330 dekar tarım arazisi sulanarak dekar başına 723 TL gelir artışı ve 7.759,14 TL milli ekonomiye katkı sağlanacaktır.

Görüntünün olası içeriği: bir veya daha fazla kişi
SU KUYUSU
Malatya Akçadağ Ören’de Rasat kuyusu…
MALATYA DARENDE AYVALI GÖLETİ
Temelden 34 metre yükseklikte 870.000 m³ gövde dolgu hacmine sahip ve 420.000 m³ su depolayacak olan kil çekirdekli kaya dolgu tipinde imal edilen gölet 2017 yılında tamamlanarak geçici kabulü yapılmıştır. 
Gölet ile 1 690 dekar tarım arazisi sulanarak dekar başına 874 TL gelir artışı ve 1.477.060 TL milli ekonomiye katkı sağlanacaktır.
GÖKPINAR SULAMASI…
Darende Karaoğuz Mahallesinde bulunan Darende Gökpınar Sulamasına ait tahliyenin mahalle içerisinde kalması ve burada bulanan iki eve zarar vermesinden dolayı DSİ 92.Şube Müdürlüğümüz ve Sulama Birliğimiz imkanları ile 52 metre uzunluğunda 1400 mm çapında CTP boru döşenerek zarar giderilmiştir.
SU TAKVİYESİ…

Görüntünün olası içeriği: bir veya daha fazla kişi
Malatya Şahnahan B-C Sulama Kanalına Karakaya Baraj Gölünden Pompaj İle Su Takviyesi Yapılması İnşaatı devam etmekte olup,
* Faydası: Şahnahan B ve C kanallarına 2 m3/s su takviyesi yapılacaktır.
* Sedde çalışmaları tamamlanmıştır. 
* Pompa Binası tamamlanmıştır. 
* Elektrik Binası tamamlanmıştır.
* Pompaların montajı tamamlanmıştır.
* Boru imalatlarının 250 m lik kısmı kalmıştır.
* İstinat duvarları betonarme imalatı devam etmektedir.
Fiziki gerçekleşme 90
MALATYA KULUNCAK BİCİR GÖLETİ VE SULAMASI

Görüntünün olası içeriği: bir veya daha fazla kişi ve ayakta duran insanlar
Temelden 33 metre yükseklikte, 160.000 m³ gövde dolgu hacmine sahip ve 0,91 milyon m³ su depolayacak olan ön yüzü membran kaplı kum çakıl dolgu tipinde imal edilen gölet 2017 yılında tamamlanarak geçici kabulü yapılmıştır. 
Gölet ile 2 230 dekar tarım arazisi sulanarak dekar başına 780 TL gelir artışı ve yıllık 1.739.400 TL milli ekonomiye katkı sağlanacaktır.
MALATYA YEŞİLYURT (BEYLERDERESİ) İLÇE MERKEZİ 2. KISIM TAŞKIN KORUMA
Malatya Yeşilyurt ilçe merkezi ile Beylerderesi Gölet’i arasındaki Beyler Deresini ıslah etme amacıyla çalışmaları devam eden proje uhdesinde 1.000 metre kılavuz kanallı betonarme kanal ile 3 adet köprü ve ferforje korkuluk imalatları yapılacaktır. 
Şu ana kadar 230 metre kanal imalatı tamamlanmış olup, işte fiziksel gerçekleşme 20 seviyesindedir.

Görüntünün olası içeriği: bir veya daha fazla kişi ve ayakta duran insanlar
MALATYA YAZIHAN KURUÇAY DERESİ TAŞKIN KORUMA
Malatya Yazıhan Karaca Köprüsü ile Malatya Yazıhan Eğribük Köprüsü arasında yapılmak suretiyle söz konusu bölgede can ve mal güvenliğinin teminine yönelik taşkın kontrolünün sağlanması amaçlanan projede 12.060 metrelik güzergâhta çift taraflı olmak üzere 17.280 adet gabion şilte imalatı, 280 metre kutu menfez imalatı tamamlanmıştır. Yazıhan ilçesi ile Yazıhan Gövük Mahallesini birbirine bağlayacak 45 metre uzunluğundaki, 3 ayaklı ön gerilmeli kirişle yapılacak köprü imalatında çalışmalar devam etmektedir. İşte fiziki gerçekleşme 94 seviyesindedir. Bu iş ile 600 dekar arazi hazineye kazandırılmış olacaktır.
KAPIKAYA (TURGUT ÖZAL) BARAJI SULAMASI
Sulama Şebekemizde HDPE ve CTP Boru İmalatları ile 900 adet sanat yapısı tamamlanmıştır. 
Sulanacak alan 40.000 Dekardır.
Halen Ana Boru Hattı ile Y10 Yedek Boru Hattı üzerindeki Yedek Boru Bağlantı İmalatlarına ve Sanat Yapı Montajlarına devam etmektedir.
Fiziki Gerçekleşme Oranı 98,5 dir.

Görüntünün olası içeriği: okyanus, gökyüzü, açık hava, doğa ve su
MALATYA ŞAHNAHAN B-C KANALINA KARAKAYA BARAJ GÖLÜNDEN POMPAJ İLE SU TAKVİYESİ YAPILMASI
Karakaya Baraj gölünden pompaj ile Battalgazi Şahnahan B-C kanalına 2 m³/sn su takviyesi yapılması işinde pompa istasyonu, elektrik kumanda odası ve yükleme havuzu yapılacaktır. İşte batardo olarak sedde, dolgu işleri ile donatı işleri yapılmış, 6 adet pompanın testleri yapılarak montajı tamamlanmıştır. İşte fiziki gerçekleşme 70 mertebesinde olup elektrik işlerinin tamamlanmasıyla pompa istasyonu ile Battalgazi Şahnahan B-C kanallarının suladığı 40.000 dekar tarım arazisine su takviyesi yapılması sağlanacaktır.
MALATYA AKÇADAĞ TAŞEVLER GÖLETİ

Görüntünün olası içeriği: açık hava
Temelden 50,50 metre yükseklikte 645.100 m³ gövde dolgu hacmine sahip ve 5.120 milyon m³ su biriktirme hacmine sahip ön yüzü membran kaplı kaya dolgu tipinde imal edilen gölette gövde dolgusu ve diğer bütün üniteler tamamlanmıştır. Vana odasındaki mekanik imalatların montajı yapılarak iş bitirilecektir. İşte fiziki gerçekleşme 99 seviyesindedir. Gölet ile 7.730 dekar tarım arazisi sulanarak dekar başına 923 TL gelir artışı ve 7.134.790 TL milli ekonomiye katkı sağlanacaktır.
KAPIKAYA (Turgut ÖZAL) SULAMASI PROJESİ:
1- Malatya Kapıkaya Turgut ÖZAL Barajı:
Barajın temelden yüksekliği 81 metredir. 71,1 milyon m³ su biriktirme hacmine sahip baraj 40.000 dekar tarım arazinin sulanmasına hizmet edecektir. 2012 yılında hizmete alınmıştır.
2- Malatya Kapıkaya Sulaması:
40.000 dekar tarım arazinin sulanmasını sağlayan projede Sol Sahil (Şişman) Hattı 12.000 dekar ve sağ sahil ana kanal 18.000 dekar olmak üzere 30.000 dekarlık alanın kısmi kabulü yapılmış olup hizmete açılmıştır.
Geriye kalan 10.000 dekarlık kısımda şebekede CTP ve HDPE boru döşeme imalatları tamamlanmış, yedek kanallar ile ana kanalların bağlantıları yapılmaktadır. Tamamlanan hatlarda su testi işlemleri yapılarak kısım kısım sulamaya açılmaktadır.
İşin fiziki gerçekleşmesi 98 seviyesindedir.

Otomatik alternatif metin yok.
MALATYA YEŞİLVADİ (BEYLERDERESİ) GÖLETİ:
Temelden 43 metre yükseklikte 131.000 m³ gövde dolgu hacmine sahip ve 4,95 milyon m³ su biriktirme hacmine sahip Silindirle Sıkıştırılmış Beton tipinde imal edilen gölet, 6.220 dekar arazinin sulanmasına hizmet edecektir. Gövde dolgusu tamamlanan gölette, dolusavak ve kondüvi çıkışında bulunan taş tahkimat imalatları devam etmektedir. İşte fiziki gerçekleşme 85 seviyesindedir. Gölet ile 6.220 dekar tarım arazisi sulanarak dekar başına 910 TL gelir artışı ve 5.660.200 TL milli ekonomiye katkı sağlanacaktır.
KURUÇAY PROJESİ
1- Malatya Boztepe Recai KUTAN Barajı:

Görüntünün olası içeriği: dağ, açık hava ve doğa
Barajın temelden yüksekliği 82 metredir. 132,5 milyon m³ su biriktirme hacmine sahip baraj 120.600 dekar tarım arazinin sulanmasına hizmet edecektir. 2013 yılında hizmete alınmıştır.
2- Malatya Boztepe Sulaması:
120.600 dekar tarım arazinin sulanmasını sağlayan projede 33 310 dekar sol sahil sulama alanının geçici kabulü yapılmış olup hizmete açılmıştır. 57 540 dekar sağ sahil sulama alanının sanat yapıları ve şebekesi tamamlanmıştır. Dolayısıyla 90 850 dekar alan fiilen sulanmakta olup kalan 29 750 dekar alan ise pompaj ile sulanacağından işe ait pompa binası, pompa binası mekanik işleri, sulama sahasından pompa binasına kadar olan iletim hattı, regülasyon havuzu tamamlanmıştır. Tedaş İl Müdürlüğü tarafından trafo merkezinin kurulmasıyla 2019 yılında pompaj sulamasının devreye alınması hedeflenmektedir. İşin fiziki gerçekleşmesi 95 seviyesindedir.
3-Boztepe Sulaması Cazibeli Hat Sayaç, Sanat Yapıları:
90 850 dekar cazibeli tarım arazisinin 3 yıl süreyle işletilmesi ve bu hatlara ait sayaç montajları ile tarla içi iletim hatlarına ait yapım ihalesi 2018 yılı içerisinde yapılması hedeflenmektedir.

Çat, Polat, Sürgü,Karakaya'da Şotik Barajına kadar...Ve...Sayısı 100'e ulaşan DSİ'nin sulama noktasında süren yatırımı."

Görüntünün olası içeriği: bir veya daha fazla kişi

Fotoğrafta kimler var ? DSİ 92. Şube Müdürü Arif Tüfekçi, Gazeteci Ali Aladağ, Battalgazi Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Şube Müdr Yardımcısı Murat Mskar, Erdal Günayi Kolköy Mahalle Muhtarı Veysel Özkan ve DSİ'nin Mühendisleri...

Kaynak: (Malatya Olay) - Malatya Olay Editör: Ali Aladağ
Etiketler: Malatya’ya, en, çok, yatırım, sunan, DSİ, yeni, hizmet, evinde...,
Yorumlar
Haber Yazılımı