Haber Detayı
13 Şubat 2020 - Perşembe 18:23
 
Malatya’ya yoğun kar ve çığ uyarısı var; yollar kapalı uçuşlar iptal
Ali Aladağ…:Malatya Olay…: Son dakika… Sıcak haber… Malatya’da son yılların en yoğun ve etkili kar yağışı hayatı alt-üst etti. Kar yağışı ulaşımı aksatırken uçuşlar da iptal edildi.
Yaşam Haberi
Malatya’ya yoğun kar ve çığ uyarısı var; yollar kapalı uçuşlar iptal

Malatya’ya yoğun kar ve çığ uyarısı var;

Görüntünün olası içeriği: açık hava

Yollar kapalı uçuşlar iptal...
Malatya’da kar yağışı nedeniyle ekipler gece-gündüz iş başında. Okullar tatil edildi. Halk kar yağışı nedeniyle evlerinde mecbur kalmadıkça çıkmadılar. Yüksek kesimler de ise her yer kara teslim.
YOĞUN KAR YAĞIŞI VE ÇIĞ UYARISI…
Meteoroloji’den yapılan uyarı: “Yoğun Kar Dikkat! Beklenen Hadise Kar Yağışı Beklendiği Yer Malatya ve Elazığ çevreleri Başlama-Bitiş Zamanı 13.02.2020 03:00-13.02.2020 18:00 TSİ Hadisenin Şiddeti Kuvvetli Kar Oluşması Muhtemel Riskler Ulaşımda aksamalar - Tipi - Dağlık ve eğimli bölgelerde çığ - Buzlanma - Don Alınabilir Önlemler Oluşması muhtemel risklere karşı tedbirli ve dikkatli olunması gerekmektedir. Uyarı Yapan Merkez Meteoroloji 13. Bölge Müdürlüğü Bölge Tahmin ve Uyarı Merkezi Elazığ”
YOLLAR KAPALI…UÇUŞLAR İPTAL…
Malatya’yı etkisialtına alan son yılların en yoğun kar yağışı nedeniyle ulaşm aksadı. Malatya ile çevre il ve ilçelerin bağlantıları kapandı.

Görüntünün olası içeriği: açık hava
Yolların açılması için ekipler yoğun çaba harcadı.
Malatya Hava Limanında tüm uçuşlar yoğun kar sebebiyle sabah 08.30’dan itibaren iptal edildi.
EMNİYETTEN UYARI VAR…
İşte o uyarı…”İlimizi etkisine alan yoğun kar yağışı sebebiyle 13/02/2020 saat 09:00 itibariyle yol durumu:
Darende yolu her iki istikamette yoğun kar yağışı sebebiyle yol trafiğe kapalı
Hekimhan –Kangal Sivas yolu trafiğe açık olmakla birlikte yoğun kar yağışı devam etmekte yollar karlı durumda
Doğanşehir- Adıyaman güzergahı trafiğe açık olmakla birlikte yoğun kar yağışı devam etmekte yollar karlı durumda
Elazığ yolu trafiğe açık olmakla birlikte yoğun kar yağışı devam etmekte yollar karlı durumda
Havalimanında tüm uçuşlar yoğun kar yağışı sebebiyle 08:30 itibariyle iptal edilmiştir.
Sürücülerimizin can ve mal emniyeti için dikkatli davranmaları, takip mesafesini korumaları, uygun ekipmanla ve kar lastiği takarak yola çıkmaları gerektiğini hatırlatır,
güvenli yolculuklar dileriz
Malatya il emniyet müdürlüğü.”
Ekiplerin çalışması ile Malatya-Kayseri karayolu ulaşıma açıldı.
VATANDAŞLARIMIZA RİCAMIZ ÇOK ZORUNLU OLMADIKÇA TRAFİĞE ÇIKMASINLAR…
Vali Aydın Baruş ve Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan ilimizdeki yoğun kar yağışı sebebiyle il merkezi ve Battalgazi İlçemizde yolların durumunu kontrol ederek yol açma çalışmalarını yerinde incelediler.
Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan yapmış olduğu açıklama da; “Yolların açılması ile ilgili ekiplerimiz çalışmalarına devam ediyor” dedi.

Resim
Vali Baruş ise Basın mensuplarının; yoğun kar yağışı ile ilgili yapılan çalışmalar hakkında sormuş oldukları sorulara hitaben; “Yoğun kar yağışı halen devam ediyor. Dün itibariyle şehirlerarası yollarımızda bazı problemler oluştu. Özellikle geç saatlerde saat 02.00 civarında Doğanşehir yolu üzerinde aşırı buzlanma ve kamyon trafiğinin yoğun olması nedeniyle yaklaşık bir saat civarına trafiğe kapattık. Daha sonra yapılan tuzlama çalışmaları neticesinde bende bizzat takip ettim yerinde yolu trafiğe açtık. Şu anda şehirlerarası yollarımızdan Doğanşehir yolumuz, Adıyaman yolumuz halen trafiği işler durumunda ancak kontrollü olarak veriliyor. Özellikle ağır vasıta kamyonların yokuşlarda kayması nedeniyle Karayolları ekipleri nezaretinde trafiğe alınıyor.

Resim

Darende yolu da şu anda kapalı durumda Ankara yolumuz ancak kısa süre içerisinde açılmasını bekliyoruz. Hekimhan, Sivas yolunda herhangi bir problem yok, ulaşım devam ediyor. Elazığ yolu da aynı şekilde trafiğe açık. Pütürge yolumuzu da kar yağışı olması sebebiyle bir süre tamamen kapatmıştık. Şu anda kamyonlar ve ağır vasıtalar dışında tek yönlü olarak açık. Adıyaman Sincik yolumuz halen kapalı. Çelikhan yolumuz kapalı. Yoğun kar yağışı birçok mahallemizi olumsuz etkiledi ve şu anda yolları kapalı durumda tabi sayı her dakika değişiyor. 717 mahallemizden 500 civarında mahallemizin yolu kapalı.

Görüntünün olası içeriği: kar, gökyüzü, ağaç, açık hava ve doğa
Buradan vatandaşlarımıza ricamız çok zorunlu olmadıkça trafiğe çıkmasınlar, özellikle şehirlerarası yollara çıkmasınlar. Kar lastiği olmadan ve gerektiğinde zincir tertibatı olmadan yollara çıkmasınlar.
Diğer taraftan Sağlık hizmetlerimizde herhangi bir aksama yok. Şu anda Kara Havacılıkta acil vakalara karşı bir helikopteri hazır tutuyoruz. Diğer temel hizmetler bakımından herhangi bir sıkıntımız yok.
Okullarımızı bugün tatil etmiştik. Yoğun kar yağışı halen devam ediyor, gece saatlerinde de buzlanma bekleniyor. Bunu da göz önüne alarak bir değerlendirme yapacağız yarın için okullarımızdaki durumu ile ilgili. Akşam saatlerinde okulların tatil olup olmaması ile ilgili bir açıklama yapacağız.

Resim
Bu çalışmalarda görev yapan arkadaşlarımız gerçekten fedakârane çalışıyorlar. Büyükşehir Belediyesi ekiplerimiz, Karayolları ekiplerimiz aynı zamanda diğer kamu kurumlarımızdan DSİ, Orman İşletme Müdürlüğünden greyder takviyesi de aldık. Onlarda çalışmalara katılıyorlar. İnşallah bu sıkıntıyı bu akşam itibarıyla büyük oranda aşarız. Meteorolojik tahminlerini Valilik sitemizden açıklıyor, duyuruyoruz lütfen vatandaşlarımız takip etsinler, ona göre trafiğe çıksınlar. Çünkü kendi can ve mal güvenlikleri açısından bu hususlara uymaları çok önemli” diyerek sözlerini tamamladı.

BAŞKANLAR KAR TEMİZLİĞİNDE...

Resim

Malatya Büyükşehir belediye başkanı Selahattin Gürkan, ekiplerle birlikte kar kürüdü. Akçadağ belediye başkanı Ali Kazgan'dakar temizliğine iştirak etti.

Görüntünün olası içeriği: 3 kişi, yürüyen insanlar ve açık hava

YEŞİLYURT BELEDİYESİ EKİPLERİ HASTAYA İLAÇ ULAŞTIRDI…

Yeşilyurt belediye başkanı Mehmet Çınar “Sevdanız insansa, asla engel tanımazsanız... Ekiplerimiz, Porga/Aşağı Köy Mahallemizde şeker hastası Sultan Kalyon teyzemizin ilaçlarını yetiştirdi. Hiçbir engel size olan sevdanımızın önünde duramaz.

Resim

Ekiplerimizin yol açma, tuzlama ve kar temizleme çalışmaları planlı ve aralıksız olarak devam ediyor...

Özverili ve gayretli bir şekilde karla mücadele eden ekiplerimize kolaylıklar diliyorum.”

Resim

Resim

Resim

Kaynak: (Malatya Olay) - Malatya Olay Editör: Ali Aladağ
Etiketler: Malatya’ya, yoğun, kar, ve, çığ, uyarısı, var;, yollar, kapalı, uçuşlar, iptal, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı