Haber Detayı
09 Temmuz 2016 - Cumartesi 18:25
 
Malatya Yama dağlarıda gardaş yiğidin yeri, at üstünde gezerdi adamın biri
Ali Aladağ...:Malatya Olay...: Malatya'da Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci'nin katılımı ile Drejan Yama Dağı Şenlikleri bugün yoğun katılım ve coşku ile yapıldı. Efsaneleri ile ünlü gelenek ve göreneğin dünden bugüne taşındığı Yama dağı şenliklerini protokol kurulan Türkmen kıl çadırında halı yastığına yaslanıp yer halı minderlerinde oturup takip etti...
Kültür Haberi


YAMA'DA DÜNDEN BUGÜNE...KÜLTÜR MİRSI...

Yama'de Drejan Şenlikleri...Bugün ki  şenliklere yoğun katılım oldu...El emeği, göz nuru eserleri, geleneksel Halk Oyunları, Cirit gösterisi, Tura ve Yöresel oyunların yer aldığı 9. Dırijan Yama Yayla Şenliği yapıldı.

Malatya'da Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci'nin katılımı ile Drejan Yama Dağı Şenlikleri bu yıl daha kapsamlı düzenlendi. Şenlikte yapılan konuşmalarda birlik ve beraberlik mesajları verildi.

BAKAN TÜFENKCİ”KARDEŞLİĞİMİZİ ASLA BOZAMAZLAR”

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci şenliklerde yaptığı konuşmada birlik ve beraberlik mesajları verip şunları söyledi:“Türkiye'miz büyük bir ülke.Terörle bizi asla yıldıramazlar. Kardeşliğimizi, birliğimizi, beraberliğimizi asla bozamazlar. Çünkü bizim kardeşliğimizin mayasında bu topraklar, gelenekler, bu yaylalar var. Biz birbirimizin aynası, birbirimizle yoğurulmuş mayalar gibiyiz. Dolayısıyla bu topraklarda yetişen çiçekler gibi hür birbirimize sahip olan sen-ben olan ben-sen olan iklimin çocuklarıyız. Dolayısıyla bizi parçalamaya, birlik ve beraberliğimizi bozmaya çalışanlar Allah’ın izniyle amaçlarına ulaşamayacaklar. Bizler sizlerden yetkiyi, gücü alıyoruz. Sizler bizlere sahip çıktığınız, bu topraklara bu ülkeye, vatana sahip çıktığınız sürece Allah’ın izniyle hiçbir güç bu ülkeyi parçalamaya, bölmeye gücü yetmeyecek.

Bir yandan terörle mücadele ederken bir yandan da bu ülke insanların işin, aşını, ülkenin ekonomisini büyütme adına gece gündüz başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere Başbakanımız, hükümetimizi gece gündüz çalışıyor. Kapı kapı ülkelere giderek daha fazla nasıl mal satabiliriz, nasıl ihracatımızı artırırız diye gece gündüz mücadele ediyoruz. Üretimimizi nasıl artırabiliriz, neler yapabiliriz diye gece gündüz mücadele ediyoruz. Ürettiğimizi nasıl artırabiliriz diye kafa yoruyoruz. Esnafın nasıl işini aşını büyütebiliriz dile gece gündüz çalışıyoruz gayret gösteriyoruz.”

Efsaneleri ile ünlü gelenek ve göreneğin dünden bugüne taşındığı Yama dağı şenliklerini protokol kurulan Türkmen kıl çadırında halı yastığına yaslanıp yer halı minderlerinde oturup takip etti...

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Öznur Çalık, Milletvekili Mustafa Şahin, Vali Mustafa Toprak, Malatya Büyükşehir belediye başkanı Ahmet Çakır, Ak Parti il başkanı Hakan Kahtalı, Yeşilyurt Kaymakamı Nesim Babahanoğlu, Yazıhan belediye başkanı Nevzat Öztürk, Battalgazi belediye başkanı Selahattin Gürkan,Yeşilyurt belediye başkanı Hacı Uğur Polat, Doğanşehir belediye başkanı Vahap Küçük, ve kalabalık bir topluluk katıldı.

AK PARTİ GENEL BAŞKAN YARDIMCISI ÇALIK "YAMA DAĞI BARIŞIN SENBOLÜ…"
Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Öznur Çalık Yama Dağı’nın Türkiye’nin fotoğrafı olduğunu söyledi.:"Yama Dağı’nda, Drejan aşiretinin olduğu yerde Kürtler, Türkler, herkes var. Hepimiz buradayız ve bu yaylalarda sadece çiçek açar. Bu yaylalarda sadece kuş sesi dinlenir. Türkiye’min dağlarında, ovalarında, her yerinde biz sadece kuş sesine ve çiçeklere izin vereceğiz. İnsanlarımızın sağlıkla, sıhhatle yaşamasına izin vereceğiz. Yama Dağı şenlikleri denildiğinde nefessiz hepimiz burada olalım istedik. Çünkü burası barışın sembolü, burası kardeşliğin sembolü, burası Türkiye’nin fotoğrafı.” 

ŞAHİN"BİZ BİRİZ"

Ak Parti Milletvekili Mustafa Şahin Yama şenliklerinde birlik mesajı verip şöyle konuştu:"Malatya Milletvekili Mustafa Şahin ise, “Bu güzelim yerlerde Alevi’siyle, Sünni’siyle, Türk’üyle, Kürt’üyle, zenginiyle, fakiriyle, kadınıyla, çocuğuyla hep beraberiz. Hep birlikte bu ülkeyiz ama maalesef sırtımızın öbür tarafında olan diğer yerlerde bu havayı, atmosferi orada yaşayan insanlara zehir edenlere lanet olsun. Biz Kürt’üz ama Kürtçü değiliz. Biz Kürt’üz ana ırkçı, barbar, ahlaksız değiliz. Biz kendi köklerimiz üzerinde kendimizi yeşertiyoruz. Onun için kadim bir medeniyetin köklerinde yetiştik. Bunları korumak ancak böyle etkinliklerle olur” 

VALİ TOPRAK"ALLAH MİLLETİMİZE VE DEVLETİMİZE ZEVAL VERMEDİN"

Malatya Valisi Mustafa Toprak şenliklerde şu konuşmayı yaptı:“Kardeşlik türkülerinin söylendiği bu güzel alanda sizlerle buluşma anlamlı.Allah milletimize ve devletimize zeval vermesin, Devlet şemsiyesini kaybeden memleketlerin, ülkelerin ne hale geldiğini görüyoruz. Türkiye Cumhuriyeti devleti olarak tüm kardeşliğimizi ve yardımseverliğimizi onlara gösteriyoruz. Ama hakikaten bir arada birlikte yaşamak, o güzellikleri sürdürebilmek çok önemli. Onun için Türkiye Cumhuriyet devletimizin bir neferi olarak bir arada yaşamanın, kardeşliğimizi, sevgimizi, hoşgörümüzü bir arada haykırmamızın güzelliklerini hem yaşıyoruz hem de gelecekte de hep birlikte yaşayacağız.Çevre illerimizin ve ilçelerimizin kuşattığı bu güzel vadide, kardeşlik türkülerinin söylendiği bu güzel alanda sizlerle buluşmak hakikaten anlamlı ve önemli.

Etrafımızda devlet şemsiyesini kaybeden ülkelerin ne hale geldiğini görüyoruz, Allah Devletimize, Milletimize zeval vermesin, Türkiye Cumhuriyeti devleti olarak bizler tüm kardeşliğimizi ve yardım severliğimizi onlara gösteriyoruz. Bir arada, birlikte yaşamak, o güzellikleri sürdürebilmek çok önemli, onun için Türkiye Cumhuriyeti devletinin her bir neferi olarak, bir arada yaşamamızın, kardeşliğimizi, sevgimizi, hoşgörümüzü bir arada haykırmamızın güzelliklerini hem yaşıyoruz hem de gelecekte yaşayacağız. Hep birlikte var olacağız, hep birlikte güçlü olacağız, birbirimizden güç alacağız. Kur’an-ı Kerim’de de Yüce Allah buyuruyor ki; “Sizi Birbirinizle tanışanız diye kabileler halinde yarattık, sizler önemli olduğunuz gibi sizlerin en hayırlınızda takva olarak en iyi noktada olanınızdır.” Demek ki farklılıklarımızı bir zenginlik olarak, kardeşliğin tezahürü olarak alacağız. Ama birbirimizi yüceltme adına da gönlümüzden, yüreğimizden sevgiyi ve o gönül bakışını da içtenlikle sürdüreceğiz ve yaşayacağız. Bu gün burada bu güzellikleri hep birlikte yaşıyoruz, Allah hiçbirimize, devletimize, milletimize bir zeval vermesin, hep birlikte kardeşçe yaşayalım, sizlerin güçlü olması hepimizin güçlü olmasıdır. Bu sevgi ortamının, kardeşlik ortamının yaratılmasında emeği geçen tüm herkese teşekkür ediyorum” diyerek sözlerini tamamladı.

ÇAKIR" BU DEĞERLERİMİZİ YAŞATMAMIZ LAZIM"

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır da, konuşmasında şunları söyledi:"Yama Dağı’na geçmişte ulaşım kolay değildi. Ulaşım için ciddi çalışmalar yapıldı.Alt yapı çalışmaları da yapıldı.Bu tür Bu değerlerimizi yaşatmamız lazım. Şehir hayatının bize nereden geldiğimizi, kırsalın, bu güzel yörenin unutulmaması adına bu güzel etkinliklerin yapılması gerekiyor. Bu noktada üzerimize düşen görevleri yapmaya hazırız ve yapıyoruz da” 

Drejan Dernek Başkanı Nihat Öztürk, şenlikerin her geçen yıl daha kapsamlı hale geldiğini ifade ett.

ÖZTÜRK GREJAN FARKLI MOZAİKLERE SAHİP"

Yazıhan Belediye Başkanı Nevzat Öztürk yama şenliklerinde şu konuşmayı yaptı:"Drejan’ın Farklı mozaiklere sahip olduğunu belirterek, “Kürdü var, Sünni Kürdü var, Kürt Alevi’si var, Türk Alevi’si var. Burada tam bir Anadolu mozaiği var. Drejan üç asırdan beri bu şekliyle bütün komşularıyla hiçbir anlamda bir çatışma yaşamamış ve en yüksek düzeylere kardeşlik hukukunu çıkarmıştır” 

Şenliğin bu yılki sponsoru iş adamı Mehmet Ünsal’da protokol üyelerine ve hemşerilerine hitaben kısa bir teşekkür konuşması gerçekleştirdi.

HABERİN FOTOĞRAFLARI:

Ayhan Sezgin

Kaynak: (Malatya Olay) - Malatya Olay Editör: Ali Aladağ
 
Etiketler: Malatya, Yama, dağlarıda, gardaş, yiğidin, yeri,, at, üstünde, gezerdi, adamın, biri,
Haber Videosu
Yorumlar
Alıntı Yazarlar
Malatya Olay Gazetesi
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Galatasaray
75
0
7
3
24
34
2
Fenerbahçe
72
0
4
9
21
34
3
Medipol Başakşehir
72
0
6
6
22
34
4
Beşiktaş
71
0
5
8
21
34
5
Trabzonspor
55
0
9
10
15
34
6
Göztepe
49
0
11
10
13
34
7
Demir Grup Sivasspor
49
0
13
7
14
34
8
Kasımpaşa
46
0
14
7
13
34
9
Kayserispor
44
0
14
8
12
34
10
Evkur Yeni Malatyaspor
43
0
13
10
11
34
11
Teleset Mob. Akhisarspor
42
0
14
9
11
34
12
Aytemiz Alanyaspor
40
0
16
7
11
34
13
Bursaspor
39
0
17
6
11
34
14
Antalyaspor
38
0
16
8
10
34
15
Atiker Konyaspor
36
0
16
9
9
34
16
Osmanlıspor FK
33
0
17
9
8
34
17
Gençlerbirliği
33
0
17
9
8
34
18
Kardemir Karabükspor
12
0
28
3
3
34
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv