Haber Detayı
11 Ağustos 2019 - Pazar 08:40
 
Malatya’yı yönetenlerle gece yarısı görev başında bayramlaşma
Ali Aladağ…:Malatya Olay…: Son Dakika… Sıcak haber… Bugün bayram...Kurban Bayramı dünyanın dört bir yanın da İslam alemi tarafından olduğu gibi Malatya’da da kutlanıyor.
Kültür Haberi
Malatya’yı yönetenlerle gece yarısı görev başında bayramlaşma

Malatya’yı yönetenlerle;

Gece yarısı görev başında bayramlaşma
Malatya’da halkın Kurban Bayramını huzur ve güven içinde kutlaması için çeşitli tedbirler aldı. Malatya’yı yönetenler alınan tedbirleri yerinde inceledi. Polis noktasında da Malatya’yı yönetenler Vali Aydın Baruş, Büyükşehir belediye başkanı Selahattin Gürkan, Emniyet Müdürü Ömer Urhal, gazetecilerle bir araya geldi. İlk bayramlaşma görev başında yapıldı.
RESMİ BAYRAMLAŞMA TÖRENİ..
11- 14 Ağustos günleri arasındaki 4 günlük Kurban Bayramı nedeniyle, resmi bayramlaşma töreninin 11 Ağustos Pazar günü saat 17.00’de gerçekleşek.
VALİ AYDIN BARUŞ NE DEDİ?

Görüntünün olası içeriği: 4 kişi, Oktay Özevren, Ali Aladağ ve Uğur Çelik dahil, oturan insanlar
Vali Aydın Baruş, bayramlaşma töreniyle ilgili yaptığı açıklamada, “Bayramlar milli ve dini duygularımızın manevi esintisi altında örf, adet, gelenek ve göreneklerimizin yaşatıldığı, millet olma şuurumuzun somut münasebetlere dönüştüğü, birlik, beraberlik ve kardeşlik bağlarımızın kuvvetlendiği günlerdir. Aramızdaki dargınlıkların ortadan kalkmasına, barış ve hoşgörünün gönüllerimize yerleşmesine vesile olan Kurban Bayramı, ilimizde de büyük bir coşku ve heyecanla kutlanacaktır.
Bu coşkuyu yaşamak ve mübarek Kurban Bayramını hep birlikte kutlamak amacıyla; Valiliğimiz, Büyükşehir Belediyemiz, Battalgazi ve Yeşilyurt Belediyelerimiz tarafından tüm Resmi Kurum ve Kuruluşlarımız, Sivil Toplum Kuruluşlarımız, Meslek Örgütlerimiz ve Vatandaşlarımızın katılımlarıyla 11.08.2019 Pazar günü saat:17.00’de Hürriyet Parkı BELSOS Tesisleri Önünde (Orduevi Karşısı) bayramlaşma töreni gerçekleşecektir.”dedi.
VALİ AYDIN BARUŞ’UN BAYRAM MESAJI:
“Yoksulların, muhtaçların ve kimsesizlerin hatırlandığı, sıla-i rahimin gerçekleştirildiği, küskünlüklerin, dargınlıkların ve kırgınlıkların nihayete erdirildiği bayramlar, dayanışma ve yardımlaşma ve birlikte yaşama kültürümüzün güçlendirilmesine emsalsiz katkılar sağlayan müstesna günlerdir.
Kurban Bayramı, “yaklaşmak, yakınlaşmak” anlamlarını ihtiva etmesi münasebetiyle, nefislerimizi yapacağımız ibadetler ve iyiliklerle Yüce Mevlaya daha yakın kılmak için de bir fırsattır. Hazreti İsmail (A.S.)’in Allah (cc)’ın buyruğuna sonsuz teslimiyeti Kurban Bayramının manasını telakki etmede bize yol gösteren bir rehberdir.
Cenab-ı Hakka şükürler olsun ki tüm İslam Âleminde ve Türkiye’de olduğu gibi Kayısının Başkenti Malatya’mızda da; birlik ve beraberliğimizi, dostluk ve kardeşliğimizi sevgi, saygı ve muhabbetle harmanlayarak perçinleyeceğimiz bir Kurban Bayramına daha ulaşmış bulunuyoruz.
Bayram günlerinin gerçekten “bayram” olmasının yolunun fakir, yardıma muhtaç, hasta, yaşlı, yetim, öksüz, kimsesiz kardeşlerimizin kapılarını çalmak, kendileriyle hemhâl olarak onların yüzlerini gülümsetmekten geçtiğini unutmamalıyız.

Görüntünün olası içeriği: 4 kişi, Oktay Özevren, Ali Aladağ ve Uğur Çelik dahil, oturan insanlar
Bilhassa, bu mübarek günlerde, dünyanın dört bir yanında akmakta olan kan ve gözyaşlarının durması, ellerin ve kalplerimizin dostluk ve kardeşlikte birleşmesi, Cennet Vatanımız üzerinde gerçekleştirilmeye çalışılan hain planların dün olduğu gibi bugün de Aziz Milletimizin sarsılmaz iradesi karşısında hüsrana uğrayıp mert ve cesur sinesine çarparak yok olması en büyük dua ve temennimizdir.
Bu duygu ve düşünceler içerisinde, başta Malatya’mızın muhterem halkı olmak üzere Aziz Milletimizin ve bütün İslam âleminin Kurban Bayramını kutluyor; bayramın tüm insanlığa dostluk, barış ve kardeşlik getirmesini temenni ediyor, herkese sağlık ve esenlikler diliyorum.”
MALATYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI SELAHATTİN GÜRKAN
Başkan Gürkan yayınladığı Kurban Bayramı mesajında, “Bayramlar, dayanışma, yardımlaşma, paylaşma ve birlikte yaşama kültürümüzün güçlenmesine katkılar sağlayan ilahi ve özel günlerdir. Bayramlar, hep birlikte huzurunu yaşadığımız, kardeşliğimizi güçlendirdiğimiz çok değerli ve özel zamanlardır.” dedi.
Kurban Bayramı’nın milli ve manevi değerlerimizin öngördüğü hoşgörü ve birliktelik anlayışı kapsamında kutlanması gerektiğini ifade eden Başkan Gürkan, “Kurban Bayramı inancımızda önemli bir yere sahiptir. Bayram günlerinin milli ve dini duyguların, inançların, örf ve adetlerin en güzel şekilde sergilendiği özel günlerdir.
Birlik ve beraberlik şuurunun perçinlendiği müstesna günlerden biri olan bayramlar; Sıla-i rahimlerin yapıldığı, komşuların ziyaret edildiği, yardıma muhtaç, hasta, yaşlı, yetim, öksüz ve kimsesizlerin unutulmadığı ve ziyaret edildiği özel günlerdir.

Görüntünün olası içeriği: 4 kişi, Mevlüt Polat, Ali Aladağ ve Uğur Çelik dahil, oturan insanlar
Hac mevsiminin manevi iklimini de yaşadığımız bu mübarek günlerde, hac görevini yerine getiren tüm vatandaşlarımızın ibadetlerinin kabulünü Rabbimden niyaz ediyorum.
Bu duygularla, başta şehit ailelerimiz olmak üzere tüm vatandaşlarımızın Mübarek Kurban Bayramı’nı kutluyor, bayramın İslam âlemine, ülkemize ve bütün insanlığa sağlık, huzur ve esenlik getirmesini diliyorum.”
Sorunlarınız için 444 51 44’ü arayabilirsiniz
BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ BAYRAM SÜRESİNCE TEYAKKUZDA OLACAK
Malatya Büyükşehir Belediyesi 11-14 Ağustos tarihleri arasında kutlanacak olan Kurban Bayramı için bir dizi tedbirler aldı. Büyükşehir Belediyesi vatandaşların sorunsuz bir bayram geçirmesi için 7/24 teyakkuzda olacak.
Belediye Otobüsleri Bayramda ücretsiz
Kurban Bayramı süresince Özel Halk Otobüsleri hariç Büyükşehir Belediyesi MOTAŞ’a ait toplu taşıma araçları ücretsiz olarak hizmet verecek.
Ayrıca MOTAŞ tarafından Arefe Günü itibariyle Şehir Mezarlığı ile Alibaba ve Karababa mezarlıklarını ziyaret edecek vatandaşların mağduriyet yaşamaması için ücretsiz ek seferler düzenlenecek.
Belediye Birimleri tarafından gerekli tedbirler alındı
Büyükşehir Belediyesi sorumluluğunda bulunan hizmet birimleri de bayram süresince mesai yapacak. Vatandaşlar karşılaştıkları sorunlar için Büyükşehir Belediyesi Çağrı Merkezini (444 51 44) arayabilecekler.
MASKİ Genel Müdürlüğüne bağlı Çağrı Merkezi de yine Kurban Bayramında hizmet vermeye devam edecek. Vatandaşlar su ve kanalizasyon ile ilgili şikâyetlerini 185 ve 377 74 44 MASKİ Çağrı Merkezi numaralarını arayarak bildirebilecekler.
Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı Büyükşehir Belediyesi sorumluluk alanı içerisinde bulunan tüm ana caddelerde temizlik ve yıkama yapılıyor. Ana caddeler üzerinde bulunan camilerin avluları ve Bayram Namazı kılınacak dış mekânlar da yıkanarak, cami çevrelerinde gerekli bakım ve temizlik yapıldı. Ayrıca, Şehitliklerin bakım ve temizlikleri yapılarak, Bayramın ilk günü gül suyu sıkılacak.
Belirlenen alanların dışında hayvan satışına izin verilmeyecek

Görüntünün olası içeriği: 4 kişi, Ali Aladağ ve Uğur Çelik dahil
Yine bayram süresince Malatya merkez ile ilçelerde ilaçlama çalışmaları aksatılmadan yapılıyor. Zabıta ekipleri tarafından da belirlenen alanlar dışında hayvan satışına izin verilmiyor. Yasak kesim alanlarında kesim yapanlar hakkında Zabıta ekipleri gerekli yasal işlemleri yapacak. Canlı Hayvan Pazarında 7/24 esasına göre çalışacak olan Zabıta Ekipleri insan sağlığını tehlikeye atacak hiçbir uygulamaya izin vermeyecek. Şehir Mezarlığı başta olmak üzere kent merkezinde dilencilere karşı önlemler alınacak.
MEGSAŞ ekmek büfeleri bayramda da hizmet vermeye devam ediyor
Malatya Büyükşehir Belediyesi MEGSAŞ şirketine bağlı ekmek satış büfeleri de Kurban Bayramının 1. günü hariç diğer üç gün vatandaşlara hizmet vermeye devam edecek. Pazartesi, Salı ve Çarşamba günü 17 ekmek büfesinin tamamı açık olacak.
EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ HER NOKTADA TEDBİR ALDI…
Malatya İl Emniyet Müdürü Dr. Ömer Urhal, polis sorumluluk bölgesinde het türlü tedbirleri aldıklarını ifade etti ve “Kurban Bayramı mutluluklar getirsin”dedi.

 

Kaynak: (Malatya Olay) - Malatya Olay Editör: Ali Aladağ
Etiketler: Malatya’yı, yönetenlerle, gece, yarısı, görev, başında, bayramlaşma,
Yorumlar
Haber Yazılımı