Haber Detayı
17 Şubat 2020 - Pazartesi 21:10
 
Malatyalı Cumhurbaşkanı Özal, Malatyalı Jandarma Genel Komutanı Bitlis Suikastı
Ali Aladağ…:Malatya Olay…: O gün... Kara gün... Malatyalılar 2 olayın aydınlatılacağı günü bekliyor...Bugün 17 Şubat...Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Eşref Bitlis'in şehadet şerbetini içtiği günün yıl dönümü...
Gündem Haberi
Malatyalı Cumhurbaşkanı Özal, Malatyalı Jandarma Genel Komutanı Bitlis Suikastı

Malatyalı Cumhurbaşkanı Turgut Özal;

24 YILDIR ÇÖZÜLEMEYEN EŞREF BİTLİS SUİKASTI VE BİTLİS’TEN ÖZAL’A MEKTUP

Malatyalı Jandarma Genel Komutanı Eşref Bitlis Suikastı

özal ve eşref bitlis ile ilgili görsel sonucu

Malatyalı Cumhurbaşkanı Turgut Özal...Malatyalı Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Eşref Bitlis… Her 2’si de Suikasta kurban gitti…Aynı yıl…Yani 1993 yılında…Türkiye için 1993 yılı tarihe kara yıl olarak geçti...

Ve…29 Kasım 1989, Türkiye için tarihi bir gündü. Turgut Özal 8’inci Cumhurbaşkanı seçildi. Cumhuriyet 66 yıl sonra ilk kez bir sivil Cumhurbaşkanı ile tanışıyordu. Özal’ın ilk icraatı komuta kademesinde değişikliğe gitmek oldu. Terör sorununu kökünden çözmeye niyetliydi; çok güvendiği birini, Malatyalı Orgeneral Eşref Bitlis’i Jandarma Genel Komutanlığı’na getirdi. Ama Orgeneral Eşref Bitlis görünmez bir elin düğmeye basmasıyla şehit edilmişti. Peki, kimdi Eşref Bitlis kimdi, neler yapmıştı?.
ÖZAL’A EKTUP
Orgeneral Eşref Bitlis, ölümünden 7 ay önce dönemin Cumhurbaşkanı Turgut Özal’a yazdığı mektupta PKK ile işbirliği içerisindeki bazı isimleri veriyor ve Kürt sorununa çözüm önerileri sunuyordu.
O mektup…

turgut özal eşref bitlis ile ilgili görsel sonucu
Bitlis’in “Sayın Cumhurbaşkanım, Zatı Aliniz bu olaya müdahil olmalı, aksi takdirde bölgede sonu alınamayacak ciddi risk ve tehditlerle karşı karşıya kalabiliriz” dediği üç sayfalık mektupta Kürt sorununa ilişkin önemli uyarılar yapılıyor ve çözüm önerileri sunuluyor.
Bitlis, mektubun ilk bölümünde ABD tarafından bölgede konuşlu Çekiç Güç’teki bazı komutanların terör örgütü PKK’ya yardım ettiğini ayrıntıları ile açıklıyor. Bu iddiayı güçlendiren görüntü ve telsiz konuşmaları aktarılıyor. ABD’li bazı komutanlarla, PKK lider kadrosunun yaptığı üç toplantıya ilişkin ayrıntılar veriliyor.
Eşref Bitlis, mektubunda ikinci olarak devlet içindeki bazı unsurların terörden rant sağladığını vurguluyor ve isimler veriyor. Güneydoğu’daki bazı işadamlarının güvenlik güçlerinin de desteğini alarak bölgede terör örgütü PKK adına kaçakçılık yaptığını belirtiyor. Mektubun ikinci bölümünde ise Kürt Sorunu Çözüm önerilerini içeren bir rapordan bahsediliyor. “Kod Adı: Kale” olarak tanımlanan planda öncelikli olarak terör belasının defedilmesi gerektiği belirtiliyor. İkinci aşamada ise Kürt halkına yönelik ılımlı adımların atılması için devlet politikası oluşturulması gerektiği vurgulanıyor ve “Bölge halkının kazanılması zaruridir. Halk yanlış yönetim ile terör örgütü arasında sıkışmış durumdadır. Bunu suiistimal eden unsurların bertaraf edilmesinin zorunluluğu ortadadır” tespitinde bulunuluyor.

özal ve eşref bitlis ile ilgili görsel sonucu
17 Şubat 1993 günü bir sabotaj sonucu düşen uçakta şehit olan Malatyalı Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Eşref Bitlis…
İstihbarat raporlarına göre kazadan kurtulsaydı gideceği Diyarbakır’da kesin başka bir operasyon ile öldürülecekti.
Kazanın oluşumu tamamen imkânsız 1 bile ihtimal verilmeyen olasılıklardan. Kazanın oluşumu şöyle anlatılıyor. İddialara bakarsak 2 motorunda performans kaybından, motorların yanma odalarındaki patlamalar ile kanatlarda oluşan kopmalar sonrasında kumanda sisteminin kilitlenmesi ve 60 pilot hatası 40 buzlanma olarak kaza bilirkişi raporları hazırlanıyor.

Görüntünün olası içeriği: 3 kişi

Uçak aşırı buzlanma sonucu çakıldığı aktarılıyor ancak uçaklarda buzlanma önleyici sistem mevcut ve kalkıştan önce yer ekibi tarafından uçağın buzlanmaya karşı alkollendiği de açıklandı. Uçak ta performans kaybı varsa 3 dakika yükseldikten sonra yüksek performans ile seyir etmiş buraya kadar her şey normal uçuş ekibi çok iyi eğitim almış pilot hatası da kesinlikle olamaz. Tüm dünyada bu tür uçak kazalarını ülkenin sivil havacılık kurumları kaza sonrası bilirkişi raporları hazırlar bizdeki gibi üniversite de öğretim görevlileri değil.

özal ve eşref bitlis ile ilgili görsel sonucu

Kaza sonrası bilirkişi raporunu hazırlayan Prof. Ahmet Nuri Yüksel zaten tüm bildiklerini kazanın gerçek oluşumun söyleyemez. Bu kazada da yaygın bir yöntem olan petrol jölesi (gres yağı) kullanıldı.Gres yağını bir poşet içerisine koyup güzelce ezdikten sonra bir zarf içerisine yerleştirip belge veya doküman süsü verilip istenilen yere ulaştırılabilir.Petrol jölesi uçuştan bir gece önce yakıt deposuna boşaltılmalı ki homojenlik sağlansın uçuştan bir gece önce nöbetçi asker uçak etrafında birilerini gördüğünü açıklamıştı.Uçak motorları çalıştıktan sonra petrol jölesi motorlarda patlamalar oluşturur,yakıt borularına sıvanır ve motorları durdurur.Bunun başka bir şeklide aynı petrol jölesini uçağın hidrolik tankına boşaltılırsa hidrolik sistemi yavaşlatır ve kontrol kumandaları kilitlenir.Eşref Bitlis’in bu kazadan kurtulma şansı yoktu. Kurtulsaydı Diyarbakır’da kesinlikle bir ikinci ekip suikastı tamamlayacaktı. Aradan 22 yıl geçti olay hala aydınlatılamadı ve zaman aşımı süresi dolması ile de bu günden sonra rafa kalkacak.

eşref bitlis ile ilgili görsel sonucu
ORGENERL EŞREF BİTLİS…
1933 yılında Malatya’da dünyaya geldi. 1952 yılında Kara Harp Okulu’ndan Teğmen rütbesi ile mezun oldu. 1966 yılında Kara Harp Akademisini tamamladı. Almanya’da dil eğitimini tamamladıktan sonra 1969 yılında Silahlı Kuvvetler Akademisi’nden mezun oldu. 1973’de Alman Harp Akademisi’ni tamamladı. Bir yıl Kara Harp Akademisi’nde başöğretmen olarak görev yaptı. 1974 – 1975 yıllarında Kıbrıs Barış Kuvvetleri alay komutanı. 1978’de Tuğgeneral oldu ve Bolu Komando Tugay Komutanlığına getirildi. 1982’de Tümgeneral ve Kıbrıs 28. Tümen Komutanı oldu. 1986’da Korgeneral rütbesi aldı. 1988’de Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı oldu. 1990’da Orgeneral rütbesi aldı ve Jandarma Genel Komutanlığı’na atandı…

Özal’la birlikte Terörü o tarihte sonlandıracaklardı…Özal’da Bitlis’de 1993’de suikastla aramızda ayrıldılar…
Mekanları cennet olsun…

Bugün 17 Şubat Eşref Paşanın şahadet şerbetini içtiği gün…

özal ali aladağ ile ilgili görsel sonucu

Malatyalılar Cumhurbaşkanları Turgut Özal ile Jandarma Genel Komutanları Orgeneral Eşref Bitlis suikastının aydınlatılacağı günü bekliyor…

MALATYALI ASKERİ BEKİR CONGER NE DEDİ?

Malatya Doğanyol Muhtarlar Derneği Başkanı olan Bekir Conger komutanı olan Malatyalı Şehit Orgeneral Eşref Bitlis Paşa’yı şöyle anlattı:

“Yıl 1989 Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Girne merkez Komutanlığı Askeri inzibat bölüğünde Çakı gibi askerim.

Rahmetli Eşref Bitlis  Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Türk Barış kuvvetleri Kolordu Komutanı idi . Yani KKTC en büyük komutan idi. Ben yani Bekir Conger Şimdi düşünüyorum en güvenilir asker olarak görev yapmışım . Rahmetli paşamız hemşerisi olduğum için beni ayrıca severdi .Başkomutanın Girne ordu evinde villasının güvenliğini sağlıyordum.

Yakinen tanıyordum . Büyük komutan-büyük askerdi…Babaydı…Vatanımıza büyük yararları vardı. Böylesi değerlerimiz zor yetişiyor. 27 yıl önce bugün şehit edildi. Allah rahmet eylesin nur içinde yatsın.”

Kaynak: (Malatya Olay) - Malatya Olay Editör: Ali Aladağ
Etiketler: Malatyalı, Cumhurbaşkanı, Özal,, Malatyalı, Jandarma, Genel, Komutanı, Bitlis, Suikastı,
Yorumlar
Haber Yazılımı