Malatyalı Gazetecilere SİBERAY ekipleri tarafından seminer verildi
Haber
19 Kasım 2021 - Cuma 03:07
 
Malatyalı Gazetecilere SİBERAY ekipleri tarafından seminer verildi
Ali Aladağ…:Malatya Olay…: Son dakika… Sıcak haber… Malatya’da bir ilk daha…Emniyet Müdürlüğünden Gazetecilere SİBERAY ekipleri tarafından seminer verildi
Teknoloji Haberi
Malatyalı Gazetecilere SİBERAY ekipleri tarafından seminer verildi

Malatyalı Gazetecilere;

Resim

SİBERAY ekipleri tarafından seminer verildi

Malatya İl Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarlar Mücadele Şube Müdürlüğü tarafından bir ilke daha imza atıldı.

Açıklama yok.

Emniyet Müdürü Ercan Dağdeviren’in talimatıyla Malatyaşı gazetecilere SİBERAY semineri düzenlendi.

SİBERAY Semineri öncesi bir konuşma yapan Siber Suçlarla Mücadele Şübe Müdürü V. Ramazan Saruhan, Malatya siber saldırılarla mücadelede öğrencilere, sağlık çalışanlarına ve vatandaşı toplu bulunduğu alanlarda bilgilendirme çalışmalarının yürütüldüğünü ifade etti.

Açıklama yok.

Saruhan, Gazetecilere verilen seminer de şunları söyledi: "Malatya'da eğitim çalışmalarımız devam ediyor.

Bu kapsamda kentte çalışan Gazetecileri de bu eğitim kapsamımıza aldık. Gazeteci arkadaşlarımızın katılımı ile bizi onurlandırdı. İçinde bulunduğumuz dijital dünyada önlemlerimizi almalıyız.

Bilelim ki güvenliğin en zayıf halkası sosyal medyadır."dedi.

Seminerde, SiBERAY ekipleri internetin önemi, getirdiği kolaylıklarla birlikte karşılaşılan sorunlar, kontrolsüz paylaşım çılgınlığının sonuçları, siber zorbalık, internette her bilgiye güvenilmemesi ve en az 3 kaynaktan araştırılması gerektiği, sosyal paylaşım ve gizlilik ayarları, şifre güvenliği, profil sayfasında paylaşılmaması gereken bilgiler, site güvenliği ve internet bağımlılığı konularında bilgilendirme yapıldı. Broşürler dağıtıldı.

Açıklama yok.

SİBERAY Seminerin de gazeteciler görevlilere çeşitli sorular da yönlendirdi.

65 BİLBORD, 3 BİN AFİŞ 34 SEMİNER…:

SİBERAY Şubesi tarafından Malatya’da yapılan çalışmalar ise rakamlarla.

SİBERAY Programı Çerçevesinde Öğrencilere Güvenli ve Bilinçli İnternet Kullanımı

65 Billboard afişi ile bilgilendirme yapıldı. Halka 3 bin afiş dağıtıldı 34 Seminer verildi.

3 BİN 500 İŞLEM…:

Malatya’da SİBERAY Şubesi tarafından 3 bin 500 suça işlem yapıldı.

112 ÜZERİNDE ULAŞM…:

Bir 1 kişi ve şunu diyen bir yazı 'TÜRKİYE CUMHURİYETİ İÇİŞLERİBAKANLIĞI İÇİŞLERİ BAKANLIĞI NUMARAM POLIS YENİ 112 POLIS ACİL ve tüm acil çağrılar,daha hızlı müdahale ıçin tek numarada birlești. BİR BİR iKİ 112 ACIL ÇAĞRI' görseli olabilir

SİBERAY’a 112 üzerinde ulaşım sağlayıp varsa şikayetler ilete biliniyor.

Açıklama yok.

SİBERAY NEDİR?

Siberay, toplumun geneline yayılan bir farkındalık projesidir.İçişleri Bakanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı bünyesindeki Siberay, toplumun geneline yayılan bir farkındalık projesi olarak hizmet etmektedir.

https://www.siberay.com/

Emniyet Genel Müdürlüğünce (EGM), internet ve teknoloji bağımlılığı gibi zararlı alışkanlıklarla mücadele etmek ve vatandaşları bilgilendirmek için SiberAy programı hayata geçirildi.   EGM Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığınca yürütülen programla toplumdaki kişilerin interneti ve teknolojiyi güvenli, faydalı ve etkili bir şekilde kullanmasını sağlamaya yönelik faaliyetler, içerikler, çalıştaylar, çevrim içi ve çevrim dışı konferanslar yapılarak ürünler geliştirilecek.  

Bu sayede örf, adet ve milli kültüre bağlı nesillerin yetiştirilmesinde katkı sağlanması amaçlanıyor. Özellikle salgın sürecinde artan internet kullanımında Siberay ile toplumda güvenli internet, teknoloji bağımlılığı ve siber farkındalık konularında bilimsel temellere dayanan çalışmalarla da farkındalık oluşturulması hedefleniyor.   Bu kapsamda, EGM Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı koordinesinde il siber birimleri ile ilgili kamu kurum ve kuruluşlarının katılımıyla Ankara'da 2 gün süren Siberay Eğitim Programı gerçekleştirildi.   Cep telefonu bağımlılığı, çocuklarda teknoloji bağımlılığı, güvenli internetin nasıl mümkün olabileceği, siber dünyada zaman yönetiminin ve kişisel verilerin korunmasının ne kadar önemli olduğunun anlatıldığı afişler hazırlandı.   Öte yandan programın www.siberay.com sitesinde ailelerin çocuklarını dijital dünyadaki çeşitli oyun ile yazılımlardaki tehlikelerden ve zararlı içeriklerden nasıl koruyacaklarına ilişkin ebeveyn kılavuzu yer aldı.   Sitede, teknoloji bağımlılığının belirtilerinin anlatıldığı, siber zorbalığın ne olduğu ve nasıl mücadele edileceği, sosyal medyanın doğru kullanılması konusunda çeşitli bilgilerin verildiği dokümanlar da bulunuyor.

SİBER SUÇ NEDİR ?

Açıklama yok.

Kurum veya kullanıcıları hedef alan ve bilişim sistemleri üzerinden işlenen suçlardır. Siber suç, bir bilişim sistemlerine izinsiz olarak hukuka aykırı bir şekilde girilmesi, verileri şifreleme, ele geçirme, yerini değiştirme, sistemlerin erişiminin engelleme gibi siber suç teşkil eden durumun elektronik ortamda gerçekleştirilmesi ile ortaya çıkmaktadır. Basit gibi görülebilir fakat başkasına ait bir sosyal medya hesabına veya e-posta adresine bilgisi ve rızası dışında erişim yapmak suçtur. Siber suçun, fiziksel olarak işlenen tehdit, şantaj, hakaret gibi suçlardan hiçbir farkı yoktur.

SİBERAY | Anasayfa

SİBERAY PROJESİNİN AMACI NEDİR ?

SİBERAY programının temel amacı güvenli internet kullanımı için kullanıcılara ve vatandaşlara yol göstermektir. Ulusal ve uluslararası platformlarda, siber güvenlik, teknoloji kullanımı, sosyal medya kullanımı, siber zorbalık ve teknoloji bağımlılığı gibi konularda farkındalık oluşturarak; internet, ekran, teknoloji bağımlılığı gibi kişiye ve topluma zarar veren alışkanlıklarla, siber zorbalıkla ve her türlü siber suçlarla eylem daha oluşmadan mücadele etmektir. Programın amacı, toplumun her bir ferdinin interneti ve teknolojiyi güvenli, faydalı, etkili şekilde kullanmalarını sağlamaya yönelik faaliyetler, içerikler, çalıştaylar, çevrimiçi ve çevrimdışı konferanslar, ürünler geliştirerek bu sayede örf, adet ve milli kültüre bağlı nesiller yetiştirilmesine katkı sağlamaktır. Programın Hedefleri ü Toplumda farkındalık oluşturmak ü Güvenli internet kullanımını sağlamak ü Teknoloji bağımlılığının zararlarını önlemek ü SİBERAY mobil ve web uygulamaları ile hedef kitleye daha hızlı ulaşabilmek

GÜVENLİ İNTERNET ÖNLEMLERİ…:

Açıklama yok.

Mobil cihazınızın internet paketinin kotası kimi zaman can sıkıcı seviyelerde olabilir. Böyle bir durumda ulaşabilir durumdaki, parola gerektirmeyen, güvenlik seviyesi düşük bir açık kablosuz ağ hayat kurtarıcı gibi görünebilir. Ancak bu tip ağlar, yapılarından ötürü saldırıya da açıktır ve güçlü bir siber güvenlik uygulaması kullanmıyorsanız siber saldırganların açık hedefi haline gelebilirsiniz. Böyle bir durumda cihazınızdaki değerli veriler, belki parolalar saldırganların eline geçebilir. Bu nedenle, mecbur değilseniz açık kablosuz ağları kullanmamalısınız.

ÖNEMLİ VERİLERİNİZİ YEDEKLEYİN…:

Yedekleme söz konusu olduğunda çoğu birey bilgisayarın sabit diskine ya da telefonunun hafıza kartına güvenmekte. Ancak bu durum hem siber saldırıyla karşı karşıyayken hem de diskin ya da telefonun bozulması veya çalınması durumunda o çok değerli verileri bir daha kurtaramama riskiyle de karşı karşıya bırakmakta. Günümüzde yaygın olarak kullanılan ve hemen hepsini cüzi ücretlerle yüksek kapasiteye taşıyabildiğiniz bulut depolama alanları hayat kurtarıcı olabilir. Ancak burada da güvenlikten taviz vermemeli, yüksek güvenlik standartlarına sahip ve hesabınızın ele geçirilme ihtimaline karşılık çift faktörlü koruma sağlayan servisleri tercih etmelisiniz. Bilgisayarınızın ve TELEFONUNUZUN EKRANI SİZE ÖZELDİR, PAYLAŞMAYIN…:

 Kimi zaman açık havada bir kafede bilgisayarınızı açıp çalışmak ya da oyalayıcı bir şeyler yapmak oldukça keyifli olabilir. Ancak böyle ortamlarda meraklı gözlerin de dikkatini üzerine çekebilirsiniz. Böyle bir durumda ekranınıza girdiğiniz kişisel verileriniz bir anda o meraklı gözlerin sahiplerinin eline geçebilir. Bu nedenle cihazınızı sadece sizin görebileceğiniz şekilde konumlandırmalı, söz konusu cihazınız telefonunuzsa da aynı dikkati göstermelisiniz.

GÜNCELLEMELERİ İHMAL ETMEYİN…:

Açıklama yok.

Akıllı telefonlarla birlikte sıklıkla güncellenen uygulamalarla karşılaşır olduk. Eğer cihazlarınızın otomatik güncellemesi açıksa bu yenilikler otomatik olarak cihazınıza yüklenir. Ancak internet kotası ya da benzer endişelerle bunu erteliyorsanız sisteminize sızmak isteyenler için bir açık kapı da bırakmış olursunuz. Bu da cihazınızdaki verilerin ele geçirilmesine, sisteminize bir zararlı yazılım yüklenmesine ya da bir DDoS saldırısı için zombi bilgisayar olarak kullanılmasına neden olabilir.

GÜVENLİ OLMAYAN SİTELERDEN ALIŞVERİŞ YAPMAYIN…:

 İnternetten alışveriş yapmanın artı yönlerinden biri kuşkusuz daha ucuza istediğiniz ürünü satın alabilmek. Ancak fiyat peşinde koşarken alışveriş yapacağınız sitenin güvenlik standartlarını incelemenizde fayda var.

Bunun için adres satırının “http” yerine “https” ile başlamasına dikkat etmeli, sitenin ana sayfasında hangi güvenlik standartları tarafından korunduğu bilgisini -genelde en altta bulunur- incelemelisiniz.

TÜM DİJİTAL DÜNYANIZI TEK BİR PAROLA İLE YÖNETMEYİN…:

Açıklama yok.

 Söz konusu karmaşık parolalar olduğunda insan beyni yeterince verimli olmayabiliyor. Normalde güçlü bir parola harf (büyük ve küçük), sembol ve rakamlardan oluşan bir kombinasyona sahiptir. Ancak pek çok kişi bu tip bir parola kullanmaktansa doğum yılını da içeren parolalar kullanmayı tercih ediyor. “Kim benim doğum yılımı bilebilir ki?” diye düşünebilirsiniz. Burada önemli olan siber saldırganların yılı doğru bilmelerinden ziyade tahmin edilebilir bir parolayı daha kolay çözebilmeleridir aslında. Dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta da her yerde aynı parolayı kullanmamanız. Kendinize uygun tipte bir kombinasyonu seçip, biri ele geçirildiğinde bile diğerlerinin tahmin edilemeyeceği bir kombinasyona sahip parolalar kullanmanız siber dünyadaki verilerinizi korumak için son derece önemlidir.

Kaynak: (Malatya Olay) - Malatya Olay Editör: Ali Aladağ
Etiketler: Malatyalı, Gazetecilere, SİBERAY, ekipleri, tarafından, seminer, verildi,
Yorumlar
Haber Yazılımı