Haber Detayı
29 Mart 2019 - Cuma 00:27
 
Malatyalı İlim, bilim ve Fikir İnsanları ansiklopedisi yayımlandı
M. Fırat Toper…:Malatya Olay…: Son dakika… Sıcak haber… Malatya İnönü Üniversitesi bir ilke daha imza attı. Geçmişten Günümüze Malatyalı İlim ve Fikir İnsanları ansiklopedisi yayımlandı.
Bilim Haberi
Malatyalı İlim, bilim ve Fikir İnsanları ansiklopedisi yayımlandı

Malatyalı İlim, bilim ve fikir insanları;

Ansiklopedisi yayımlandı...

İnönü Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Ahmet Kızılay, Malatyalı İlim ve Fikir İnsanları ansiklopedisinin iki cildini Malatya Olay Televizyonu ve Malatya Olay Gazetesi’nden usta duayen gazeteci Ali Aladağ’a takdim etti.
İnönü Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Ahmet Kızılay Malatya hem antik çağlarda, hem Selçuklu, hem Osmanlı, hem de Cumhuriyet döneminde bulunduğu konum itibari ile ilim insanı, fikir insanı, sanat insanının yetiştiği bir merkez olduğunu ifade etti.

Görüntünün olası içeriği: Ali Aladağ ve Ahmet Kızılay, ayakta duran insanlar ve takım elbise
Malatyalı olan 85 ilim insanı, 62 bilim insanı ansiklopedide yer aldığını ifade eden İnönü Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Ahmet Kızılay “Malatya’mız zengin bir kültüre sahip bulunmakta
Malatya'mız yaklaşık 8000 yıllık bir geçmişe sahip dedi ve ardından şunları
“Malatya tarihi çağlardan beri bir çok medeniyete ev sahipliği yapmış, fikir, sanat ve ilim konusunda dünyanın en önemli merkezlerinden birisidir.

Görüntünün olası içeriği: Ali Aladağ ve Ahmet Kızılay, oturan insanlar
Coğrafya kaderdir- der İbn_i Haldun. Bazı coğrafyalar insanların hayatını kolaylaştırır, bazıları da zorlaştırır. Ne mutlu ki bizler şanslı bir coğrafyanın evlatlarıyız. Çünkü Malatya'mız her dönem sanatın, ilimin ve fikrin üretildiği bir aksiyon şehri olmuştur. Şehrimizin bu güzel kaderini yeniden canlandırmamız gerekiyor. Malatya'mız Sadreddin Konevi'den Niyaz-i Mısri'ye Mor Rabod'dan Ebü'l Ferec'e Fethi Gemruhlu'dan Şemsi Belli'ye , Asım Orhan Barut'tan Mustafa İnan'a kadar çok sayıda mütefekkir, mutasavvıf sanatçı, tarihçi ve bilim insanı yetiştirmiştir. 

Görüntünün olası içeriği: Ali Aladağ ve Ahmet Kızılay, oturan insanlar
Ansiklopedimizin hazır hala getirilip insanlığın emrine sunulmasında emeği geçen herkesi kutuluyorum.”
Usta-Duayen Gazeteci Ali Aladağ, İnönü Üniversitesi’nin 40’ncı yılında böyle güzel bir eserin hazırlanması ve yayınlanmasının Malatya’nın önemini ortaya koyduğundan dolayı başta Rektör Kızılay olmak üzere emeği geçenleri saygı ile andığını ifade etti.

Görüntünün olası içeriği: Ali Aladağ ve Ahmet Kızılay, ayakta duran insanlar ve takım elbise

Kaynak: (Malatya Olay) - Malatya Olay Editör: Ali Aladağ
Etiketler: Malatyalı, İlim,, bilim, ve, Fikir, İnsanları, ansiklopedisi, yayımlandı,
Yorumlar
Haber Yazılımı