Haber Detayı
11 Temmuz 2017 - Salı 15:45
 
Malatyalı Kahraman Metin Doğan Yazdı…Uzun ince bir yoldayım…Canım Malatyam
Metin Doğan…:Malatya Olay…: Selâm arkadaşlar. Hiç vakit bulamadığımdan dolayı sizlere yazamadım. Hepinizi çok özledim ve çooookkkta SEVİYORUM:)...Allah'ımın beni konuşmak için yaşattığına inandığımdan dolayı davet edildiğim yerlere koşarak gidiyorum.
Yaşam Haberi
Malatyalı Kahraman Metin Doğan Yazdı…Uzun ince bir yoldayım…Canım Malatyam

Uzun ince bir yoldayım…Canım Malatyam...
 Bana yaptığınız dualar sayesinde bitmek bilmeyen bir enerjiye sahibim. Hepinizden Allah razı olsun. 
20 gün önce Almanya'ki Türkler arasında bir anket yaparlar. 15 temmuzda Almanya'da 15 temmuzla ilgili bir program yapılacaktır. Anket sorusuda : 15 temmuz kahramanlarından kimi isterseniz ? 
Verilen cevapların hepsi Metin Doğan. 


Bu anketin sonucunu AVRUPA SİVİL İNİSİYATİF PLATFORMU ( ASİP ) başkanı SEDAT DEMİR İstanbul'a gelerek bana sunar. 
Sonucu gördüğümde çok duygulanırım. Ve hemen EVETTTT diyerek çok sevinçli olarak kabul etmiş olduğumu söylerim. 


Amerika’da konuşacaksın deseler bu kadar sevinmezdim. Çünkü Amerika’da yaşayan Türklere bir minnet borcum yoktu. Ama Almanya'da yaşayan Türklere, bir VİCDANSEVER olarak çok minnet borcum vardı. En önemli minnet borcum şuydu;
VİCDAN ve ZEKÂ'mızın test edildiği 16 Nisan referandumunda, VİCDAN ve ZEKA'mızın üstünlüğü 1 milyon 400 bin oydu. 


Bu 1 milyon 400 yüz bin oy Almanya'da ki EVET oylarının sayısına denk geliyordu. VİCDAN ve ZEKÂ'nın galip gelmesini sağlayarak GÜÇLÜ TÜRKİYE'NİN oluşması için bizim önümüzü açmışlardı. 
Benim oraya gitmem VİCDANSEVER olarak bir borcumdu. Buda çok sevinmeme neden oldu. Bide onlara; yalnız olmadıkları duyusunu verecektim.
Başkan yapacakları programla ilgili detayları bana anlatmaya başlar. Karlsruhe şehrinin stadında yapılacakmış. 40 bin kişi gelecekmiş. ( bu sayıyı duymam daha da çok sevinmeme neden oldu.) Uçak biletleri, otel vs. tüm giderlerimi kendileri karşılayacaklarmış. Programla ilgili tüm detayları anlattıktan sonra; 
- Metin Bey ; sormak istediğiniz bir şey var mı? diye bana sorar. 
Bende ; 


- Çok güzel anlattınız her şeyi başkanım, soracak bir şeyim yok; derim. 
Başkan;
- Talepleriniz neler? 
Ben: 
- Ne gibi talep?
Başkan:
- İstediğiniz ücret gibi meselâ. 
Ben:
- Başkanım ben Allah rızası için yapıyorum bu programları, para falan istemem , derim gülümseyerek. 
Sonrada;
-Allah'ımın beni yaşatma amacını, konuşmak olduğuna inandığım günden beri ; bu amacı gerçekleştirmeyi yaşama amacım haline getirmiştim. Benim yaşama amacımın gerçekleşmesine katkıda bulunan birinden, para alınmaz , para verilir başkanım. Siz söyleyin ne kadar istediğinizi; derim. 
Başkanımızda gülümseyerek Allah razı olsun, der.
Ben ise; 


- Başkanım sadece istediğim en az 45 dakika konuşmak, derim.
Başkanımızda; 
- 45 dakika da benden toplam 90 dakika konuşabilirsin, der.
Bu cevaba çok mutlu olurum.
-------
Başkan Almanya’ya gider ve bir hafta sonra davetiyi gönderir. Davetiye elime geçtiğinde başkanı ararım; 
Başkan:
- O davetiye ve pasaportunla konsolosluğa git. Vizeni işlesinler pasaportuna. Hepsi bu kadar, der.
Ben: 
-Hepsi bu kadar mı başkanım .
Başkan:


- Evet ; hepsi bu kadar. Davetiyendeki bilgiler yeterli vize için.
Bende geçen çarşamba konsolosluğa giderim. Sırada 50'ye yakın kişi. 
Güvenlik girişinde sıra bana gelir. Hiç kimseye yapılmayan köpekle arama şekli bana yapılır, aşağılayıcı bir şekilde. Şimdilik detayları vermeyeceğim. İçeri girdiğimde sıra bana gelir. Davetiyenin tek başına yeterli olmadığını bana söylerler. Çoğu çok komik olan 50 tane evrak isterler benden. Bunlardan bir tanesini paylaşacağım sizlerle;
Öğrenci olduğum için; anne ve babamın yurt dışına çıkmama izin verdikleri noter tasdikli bir belge istediler. ve bu belgeleri tamamladıktan sonra da; 24 Temmuz’a ancak randevu verebilirlermiş. 
Ben ise; 15 Temmuz’daki bir programa yetişmem gerektiğini, daha erken bir güne olmazmı dediğimde;
Sert bir şekilde maalesef cevabını aldım. 
Uzatmayayım Almanya programı suya düştü. 


15 Temmuz hariç tüm günlerim doluydu. 15 Temmuz tarihinde 80 şehrimiz benle program yapmak için iletişime geçmişlerdi. Bende Almanya’daki bir programdan olacağımı söyleyerek nazikçe , katılamayacağımı söylemiştim. Almanya programı olamayınca da, en önemli günüm boşalmıştı. 
Tüm belediye başkanları, 15 Temmuz’da şehirlerinden program yapmam için heyecanlanırken benim gönlüm CANIM Malatyamda kalmıştı.
26 Nisanda cep telefonumda aranırım. Telefondaki kişi:
- S.a. Metin Bey. Ben Malatya Büyükşehir belediyesi Kültür A.Ş. den Akif. Mayısın 6'sında Malatya'da kitap fuarı açıyoruz. Adını da 15 Temmuz koyduk. 6-8 mayıs arası müsaitseniz sizi de onur konuğu olarak davet etmek istiyoruz; der.


Bende sevinerek hemen EVETTTT müsaitim derim. 
Malatya'da topu topuna 3-5 dakika konuşabilmişimdir. Bana bu vatan sevgisini aşılayan bu toprağın insanlarına minnet borcum vardır. Karşılarına ilk çıktığımda 1 dakika boyunca diz çökmüştüm , ama bunla bu minnettarlık borcumu ödeyemezdim. Bir ömür diz çöksem yine ödeyemezdim. Bana tekrar diz çökmem için bir fırsat vermişlerdi. çok çok tşk ettiğimi hemen o gün facebookta ki sayfamdan yayımladım. 
Akif Bey TC numaramı aldıktan bir kaç saat sonra gidiş - dönüş biletlerimi whatsapptan bana atar. 
2 gün sonra Akif Bey beni arar;
- S.a. Metin Bey. Biz 6-8 Mayıs arasındaki programınızı iptal ettik. Sizin başka programlarınız varsa, siz onlara gidin , biz sizi tutmayalım, der.
Çok şaşırırım. Anlamak için;
- Akif bey; program mı iptal oldu.


- Hayır. Sadece sizin gelişiniz iptal oldu. Biletleri de iptal ettik, der. 
Ben ise nedenini sorduğumda, aynen şu cevabı verir Akif Bey: 
- Metin bey siz çok büyük bir kahramansınız. Biz buraya 30 tane gazimizi davet ettik. Bu kadar kalabalığın arasında size az vakit ayrılır, konuşamazsınız. 15 Temmuz da çok büyük bir program yapacağız, sizi buraya tek davet edeceğiz, der. ve telefonu kapatırız. 


15 Temmuz’a 6 gün kalmasına rağmen Malatya belediyesi adına söz veren arkadaş beni aramamıştır . Bende 10 Temmuz Pazartesi sabahı saat 09:30'da Malatya Büyükşehir Belediyesi Başkanı Sn. Ahmet Çakırı aradım. 
Telefon görüşmemi aynen size iletiyorum. 
- S.a. başkanım. Ben Metin Doğan.


deyip karşılıklı hal hatır sorduktan sonra , 15 Temmuz’daki Almanya programımın iptal olması yüzünden o günümün boş olduğunu, 80 şehir beni davet etmesine rağmen, canım Malatya'ma minnet borcumu ödemek için Malatya'da program yapmak istediğimi anlatırım. Geçen sene 15 Temmuz’dan sonra Malatya yönetiminin bana karşı anlam veremediğim davranışları yüzünden 7 ay sabrettikten sonra o yazıyı yazdım. Ben Malatya halkıyla olabilmek için geçmişteki bana yapılan her şeyi unutuyorum. Eğer sizlerde unutursanız tüm Malatya kazanır, dedim. 
Başkanımız: 


- Metin Bey 2 günlük çok yoğun bir programımız var. Bu programı organize eden arkadaşlarla bir görüşeyim, sonra size döneyim, der. 
Bende sevinçli bir şekilde;
- Tamam başkanım tşk ederim, derim. ve telleri kapatırız. 
( Şu an sabah Salı sabahı saat 04:31. sabah ezanı okunuyor. başkanın beni 15 Temmuz’da davet etmesi için Allah'a dua ediyorum. Benim bu dua'ma tüm Malatya'lıların katılmasını istiyorum. )


Başkanla telden konuştuktan sonra sabah saat 10:00 da evden çıktım. Fransız, Rus, Hollanda, Çin devlet televizyonları ile devamında da habertürk, akşam gazetesi ve kanal 24 ile 15 Temmuzla ilgili röportajlar yaptıktan sonra, 20:20 deki Vizyon 58 tv'deki canlı yayın için Bakırköydeki stüdyolarına apar topar ulaştım. Canlı yayın programı yarım saat sürecekti. Ama öyle olmadı. Programı izleyen Sivaslı yiğidolar , program bitmesin diye, kanalı telefon yağmuruna tutunca program 2 saate uzadı. Eve geldim saat 01:00. Sizlere uzun zamandır yazamadığımdan dolayı kendimi kötü hissediyordum.

Bari bu gün yazayım dedim. Saat 05:00'e geliyor. Saat 07:00 deki uçakla Ankara'ya gidiyorum. İçişleri Bakanımız ve Adalet bakanımızın saat 11:00 de ki katılacağı programa konuşmacı olarak davet edildim. 16:10 uçağıyla İstanbul'a dönüp 18:00 'de Yenikapi’daki feribotla Bursa'ya geçip saat 21:00 Musatafa Kemal Paşa ilçesinin düzenlediği programda saat 21:00 de konuşmam var. Gece 4 te İstanbul'da olacağım. çarşamba sabahı 9 dan sonra 3 programım daha olacak. Çarşamba akşamıda Dışişleri Bakanımızla baraber Amerika’daki bir canlı yayına bağlanacağız. 3 günlük sıfır uykulu bir program. Kormayın dayanma sınırım 4 gün:)


40 yaşıma kadar bu vatan için hiç bir şey yapmamış olduğumu fark ettiğimden dolayı, aradaki farkı kapatmam için bu tempo.
Hepinizi çok seviyorum.
Vicdan, sevgi ve merhametle kalın..

Kaynak: (Malatya Olay) - Malatya Olay Editör: Ali Aladağ
Etiketler: Malatyalı, Kahraman, Metin, Doğan, Yazdı…Uzun, ince, bir, yoldayım…Canım, Malatyam,
Yorumlar
Haber Yazılımı