Haber Detayı
17 Mart 2017 - Cuma 18:32
 
Malatyalı Prof. Özdemir 15 dakikada kalp kapağı değiştirdi
Uğur Hanbey Aladağ...:Malatya Olay...: Malatyalı Prof.Dr. Ramazan Özdemir bir başarıya daha imza attı. 15 dakikada kalp kapağı değişti Kalp kapağında yetmezlik olan 92 yaşındaki Nezir dede, 15 dakika süren TAVİ yöntemiyle hayata bağlandı
Sağlık Haberi
Malatyalı Prof. Özdemir 15 dakikada kalp kapağı değiştirdi

Nezir Curga, nüfus kağıdına göre 82 yaşında ama onu ailesi 10 yıl sonra nüfusa kaydettirmiş. Yani 92 yaşında. 9 çocuk 29 torun sahibi olan Vanlı Nezir dedenin akciğerinin büyük bir kısmı yok. Bu şikâyetlerine bir de nefes darlığı, kalp ritim bozuklukları eklenince, kalp kapağında yetmezlik tespit edildi. Ama açık kalp ameliyatı için riskli hastaydı. Bu nedenle ameliyatın TAVİ yöntemi, yani "açık ameliyat olması risk taşıyan yaşlı, böbrek, akciğer, karaciğer yetmezliği gibi kronik hastalığı olanlarda kasık atar damarından kateter kullanılarak kalbe kapak takılması" işlemi yapılmasına karar verildi.
AKCİĞERİNİN BÜYÜK KISMI YOK
Akciğerinin büyük kısmı 35 yıl önce alınan Nezir Curga'nın kalp kapağı, açık kalp ameliyatı yapılmadan 15 dakikada değiştirildi. Curga, TAVİ yöntemiyle hayata döndü. Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi Hastanesi Kardiyoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ramazan Özdemir, TAVİ ile 15 dakikada hastaların kalp kapağının değiştirildiğini söyleyerek, "Kasık bölgesini hafif uyuşturarak yaptığımız ve direkt kapağı yerleştirdiğimiz bir işlem" dedi.

Kaynak: (Malatya Olay) - Malatya Olay Editör: Uğur Hanbey Aladağ
Etiketler: Malatyalı, Prof., Özdemir, 15, dakikada, kalp, kapağı, değiştirdi,
Yorumlar
Haber Yazılımı