Haber Detayı
26 Aralık 2017 - Salı 18:53
 
Malatyalı Velioğulları Gaziantep’in savunmasına desteği ve kapsamlı kurtuluş kutlaması
Ali Aladağ…:Malatya Olay…: Gaziantep'te...En kapsamlı kurtuluş kutlaması…Gaziantep'in düşman işgalinden kurtuluşunun 96. yıldönümü, bu yıl geçmiş senelere oranla çok daha kapsamlı kutlandı. Gaziantep'i bir baştan bir başa dolaşırken Malatya'dan gelip 200 gönüllüsü ile şehrin kurtuluşuna katkı sunan bir dedenin torunu olduğumu da unutmadım...Antep...Gazi şehrimiz...Gaziantep'de kutlamalarda ...
Gündem Haberi
Malatyalı Velioğulları Gaziantep’in savunmasına desteği ve kapsamlı kurtuluş kutlaması

(Malatyalı Velioğulları Gaziantep’in savunmasına desteği ve kapsamlı kurtuluş kutlaması...)
Birçok etkinliğe imza atılırken, katılımların yüksek düzeyde olması dikkat çekti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım, telgraf göndererek kurtuluşu kutladı. 

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, ayakta, sakal ve açık hava
Gaziantep’te kurtuluş töreni 15 Temmuz Demokrasi Meydanı'nda düzenlendi.  Törene, Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Vali Ali Yerlikaya, Ak Parti Gaziantep Milletvekilleri Ahmet Uzer,Nejat Koçer, Canan Candemir Çelik, CHP Gaziantep Milletvekili Akif Ekici, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Ali Ekiyor, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, İl Emniyet Müdürü Faruk Karaduman, ilçe belediye başkanları, askeri idari ve adli erkan ile siyasi partiler, sivil toplum kuruluşları, protokol üyeleri, vatandaşlar ve öğrenciler katıldı. 

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, ayakta, sakal ve açık hava
Gaziantep’in kurtuluşu ve Malatyalıların desteği…
Malatya’da Velioğulları Erzurum Kongresine katılıp G.Antep ve K.Maraş Savunmasına destek verdi…Malatya’nın değil, Türkiye’nin en büyük aşireti…Velioğulları… Tarihte iz bırakan… Aşiret… Tarihi not…
Gaziantep’te tarihi yerleri dolaşırken dedem Velizade Hüseyin Efendinin 200 gönüllü ile burada vatan için mücadelesini an be an yaşadığımı da yazayım…Gaziantep kalesini gezerken o duygu baştan başa sardı beni…
Velizade Hüseyin Efendi 
Arga (Akçadağ) Müdafa-i Hukuk Cemiyeti Reisi Velizade Hüseyin Efendi 
Erzurum Kongresine Malatya'dan Başkan olarak katılmış.Tarih: 23 Temmuz 1919'da
Tarih: 12 Şubat 1920'de 


Arga (Akçadağ) Müdafa-i Hukuk Cemiyeti Reisi 
Velizade Hüseyin Efendi'nin Antep Cephesine Mahmut Efendi ile Arga Milli Taburu Reisliğinde 200 Gönüllü Neferle Fransızlara karşı Antep savunmasına katılıyor. 
Allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun.
Böyle bir Reisin evladı ve torunu olmak gurur verici…
VELİOĞULLARI:
1550 Yıllarında 

Görüntünün olası içeriği: 2 kişi, ayakta duran insanlar ve sakal
(Kanuni Sultan Süleyman dönemi) Özbekistandan kalkarak Horasan-Türkmenistan'dan Anadoluya giriş yapmışlar ve Osmanlı devleti tarafından Munzur bölgesine yerleştirilmişlerdir. Bu dönemde Osmanlının boybeyi olarak görev yapan atalarımız, Osmanlı –Safevi devletleri arasındaki bölge hakimiyeti mücadelesi sırasında Osmanlı devleti için güvenlik şeridi oluşturmuş, bu arada bazı seferlere katılmışlar ve birçok iç isyanını bastırmışlardır. Zamanla bulundukları bölgenin adından esinlenerek Munzuroğulları adını almışlardır.

Görüntünün olası içeriği: 6 kişi, ayakta duran insanlar ve takım elbise
1759-1760 yıllarında Munzur’dan ayrılan atalarımız, Baskil’in Zeyve bölgesine gelerek buraya yerleşmişlerdir. 1789-1790 yıllarında Zeyve’de meydana gelen bir olayda Veli dedemizin kızı kaçırılmış, Veli dedemizin kızını kaçıran akrabalarıda Veli dedemizin oğulları tarafından öldürül-müştür. Bu olaylar üzerine kan davasının daha fazla büyümemesi ve daha fazla kan dökülmemesi için oymak meclisi toplanarak iki tarafın’da Zeyve’den ayrılmasına karar vermiştir. Karşı taraf olan akrabalarımız Erzuruma gitmişler, Veli dedemiz’de ailesini toplayarak Zeyveden ayrılmış ve Malatya’ya gelerek bugünkü havaalanı yolu üzerinde bulunan Aksaray köyünün bulunduğu yere yerleşmiş ve buraya Baskildeki köylerinin adına izafeten Zeyve adını vermişlerdir. Bu arada yazlak olarak’da Ancar bölgesine yerleşmişlerdir.

Görüntünün olası içeriği: bir veya daha fazla kişi, ayakta duran insanlar ve açık hava

Bu dönemde Ancar, Kadıibrahim köyünün merasıdır.
Bu sırada Ancar’da Veli dedemizin bir torunu ölmüş, Veli dedemizin Ancar’a yerleşmesini istemeyen Kadıibrahim ağası, cenaze gömülmesinin temelli yerleşme(Yurt edinme) anlamına geleceğinden, adamlarını Veli dedemize göndererek cenazelerini buraya gömmemelerini ve Ancar’ı der-hal terk etmelerini istemiş, ancak haberi getiren ağanın adamları, Veli dedemizin iyi karşılaması ve ikramları karşısında utanmışlar ve ağanın isteğini Veli dedemize söyleyemeden geri dönmüşlerdir. Adamlarının ağaya durumu anlatması üzerine , bu defa Kadıibrahim ağası kalkarak Ancar’a gelmiş, ancak o’da Veli dedemizin koç keserek karşılaması ve ikramları karşısında mahçup olmuş ve ”Sen bendende ağaymışsın, kış geliyor buralarda kış sert geçer, çadırda yaşayamazsınız, senin üç oğlun var bende 8-10 adam vereyim kendine bir ev yap” diyerek Veli dedemizin Ancar’a yerleşmesine izin vermiştir.

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, ayakta ve açık hava
Kışlak olarak Zeyveye, yazlak olarak Ancar’a yerleşen Veli dedemiz obasını genişletmek , çevreyle iyi ilişkiler kurmak ve akrabalık bağları oluşturarak kök salmak amacıyla, oğullarından Ömer’i Ören’den İbrahimi Kadıibrahim’den ve Mustafayı’da Keklikpınarından evlendirmiştir. Veli dedemizin oğullarından Ömer’in erkek çocuğu olmadığından soyu devam etmemiş, dedemizin soyu oğlu İbrahim’den olan beş torunu(BIRIKLAR) ve oğlu Mustafa’dan olan onbir torunu(MISTIKLAR) vasıtasıyla devam edip günümüze kadar gelmiştir. Dedelerimiz kök salıp yerleştikleri yerleri abad etmişlerdir. Eski Ancarda yaptıkları cami bugün halen ayakta olup ikiyüz yıldan fazla zamandır dedelerimizin ruhunu şad etmektedir.

Görüntünün olası içeriği: 2 kişi, ayakta duran insanlar, takım elbise ve açık hava
Yerleşimden 40-45 yıl sonra Kırserdar adında bir eşkıya türemiş, Hekimhan-Akçadağ arasındaki bölgede terör estirmekte, Bölge halkına kan kusturmaktadır. Hergün bir köyü basıp haraç almakta ve köyün en güzel kızını almaktadır. O dönemde şimdiki Sultansuyu harasının bulunduğu Yeniköyde yaşayan Esefoğlu, Kırserdarın ertesi gün köylerini basacağını haber alır. Çevre köylere haber göndererek durumu anlatır ve Kırserdarla savaşmak için yardım ister. Çevre köylerden atını ve silahını alan Yeniköye gelir. Bu arada Sarıbekir dedemizde beş kardeşini yanına alarak. Esefoğlunun davetine icabet eder. Esefoğlu Kırserdarla nasıl savaşacaklarını planlamak için yardıma gelenlerin durumunu denetlerken, Sarıbekir ve Kardeşlerinin kıyafet ve silahlarının eski, atlarının bakımsız olduğunu görür, adamlarına dönerek “Bu fukaraları niye çağırdınız, bunlar nasıl savaşacak, yemek verinde yesin gitsinler” der. Bunu duyan Koçyiğit SARIBEKİR hemen ayağa kalkar “Ağa senin ekmeğin yenmez. Bizim senin ekmeğine ihtiyacımız yok. Kırserdarın kellesinide kesilmiş bil” der ve yürür. Arkasından kardeşleri takip eder.

Görüntünün olası içeriği: bir veya daha fazla kişi, ayakta duran insanlar ve açık hava
Sarıbekir, Kırserdar’ın izini sürer ve o gece Samanköyde olduğunu tespit eder.Sarıbekir Dedemiz ve kardeşleri havanın kararmasıyla birlikte köye girerler. Kardeşleri evin kapısında Kırserdar’ın adamlarını oyalarken, Sarıbekir dedemiz arkaya dolanarak dama çıkar, Önce suya basıp ıslattığı atının torbasını bacadan aşağı atar,arkasından yanan bacadan içeri girip uzun bir boğuşma sonucu Kırserdar’ı öldürür. Kapıda bekleyen Sarıbekir dedemizin kardeşleride Kırserdarın adamlarını öldürür.

Görüntünün olası içeriği: 4 kişi, ayakta duran insanlar, takım elbise ve açık hava

Kırserdarın odada alıkoyduğu kadın, namusunu kurtaran Sarıbekir dedemize teşekkür ederek Kırserdarın kellesini kesmesine yardım eder.
Kırkserdar’ın kellesiyle gece yarısı Yeni köye gelen Sarıbekir dedemiz, Esefoğlunu uyandırarak kelleyi ağanın ayakları dibine atar. Böyle bir şeye ihtimal vermeyen Esefoğlu şok geçirir ve bir köye iki ağa olmaz diyerek obasını toplar, Yeniköyü atalarımıza terk eder. Bir süre sonra halkın başına bela olan eşkıya Resul’da Sarıbekir dedemiz tarafından öldürülür. Bu olaydan sonra zalimlere korku ve çevrelerine güven kaynağı olan dedelerimiz kabilelerarası birçok sorunun çözümünde adaletli davranışlarından dolayı hakemliklerine ve arabuluculuklarına başvurulur.

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, ayakta, ayakkabılar ve açık hava
Sarıbekir dedemizin devletin baş edemediği eşkıyaları haklaması ve çevreye güven vermesi nedeniyle, bölgedeki otorite boşluğunu gidermek isteyen Osmanlı devleti Munzuroğullarına verdiği boy beyliğini(Ağalık) onların kolu olan Velioğullarınada vermek istemiş, böylece Sarıbekir dedemiz Boybeyliğini(Ağalık) Velioğullarına kazandırmış Sarıbekir ve kardeşleri Mehmet, Ömer ve yeğenleri Alhas’a ağalık verilmiştir. Sarıbekir dedemiz hırçın yapısı nedeniyle Boy beyliğini kabul etmemiş, o günün şartlarında daha kültürlü ve daha sakin bir yapıya sahip olan yeğeni Alhas ağanın Kürne boybeyi olmasını sağlamıştır.(1840) Kendiside Yeniköyün müdürlüğü görevini almıştır. Sarıbekir dedemiz, Sinan ile Drejan kabileleri arasındaki kavgada arabuluculuk yaparken kaza kurşunu ile ölmüştür.

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, ayakta, sakal ve takım elbise
"Mezarı Eski Ancardadır. Ruhu şad olsun"
Dedemiz Alhas ağa Kürne boy beyi olarak KÜRECİK, LEVENT, ÖREN YAZIHAN, KURŞUNLU VE HEKİMHAN’ın bir bölümünün yönetimini üslenmiştir. Osmanlı, bölge yönetimini yürütmek üzere dedemiz Kürne Boy beyi Alhas ağa’ya Ansır civarında bir konak yaptırmış, konaktan dolayı bölge Konak diye adlandırılmıştır. Aynı konak’tan Baskildeki akrabalarımız için’de yaptırılmış, onlarda kendi bölgelerinde boybeyliğini sürdürmüşlerdir. Alhas ağa dedemiz 1863 yılında Levent’in oğulları Hasan, Mustafa ve İbrahim tarafından Enzek’te(Engüzek) pusuya düşürülerek öldürülmüştür. Ruhu şad olsun.
Alhas ağa’dan sonra Ağalık(Boy beyliği); Osman Ağa, Hüseyin ağa ve en son Ali ağa ile devam etmiştir. Özellikle Hüseyin ağa döneminde Antep ve Maraşta savaşan Kuva-yı Milliye birlikleri için gönüllüler toplamış ve bunların bütün masraflarını karşılayarak Antep ve Maraş’ın savunmasına Arga’dan Mahmut ağa ile birlikte çok önemli destek vermişlerdir.

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, ayakta ve açık hava
Zaman içinde gelişip çoğalan Velioğulları kışlak olarak kullandıkları Zeyve ve Yeniköy’e , Yazlak olarak kullandıkları Ancar ve Keklikpınarı’na sığmaz olmuşlar, Yeniköyde Sultansuyu harasının kurulmasına karar veril-mesi üzerine, devlet tarafından atalarımıza Yeniköy’e karşılık yer seçme hakkı tanınmış, atalarımız buradan dağılarak birçok yerleşim alanında ye-ni yurtlar kurmuşlardır. Bugün Eski Ancar, Ata yadigarı bir cami ve birkaç ev dışında harabe halindedir.
Bugün Munzurda, Baskil-Zeyvede, Erzurumda, Tokat Turhala bağlı Ancar ve Örükçü köylerinde,Sivas-Suşehrinde Gürün Yazyurdunda Darende-Ayvalıda ve Yozgatta akrabalarımız yaşamaktadır.
Bunların dışında birçok devlet kademelerinde ve bilim dünyasında ülkeye hizmet eden çok sayıda akrabamız vardır.

Görüntünün olası içeriği: açık hava
Tüm MUNZUROĞLU ve VELİOĞULARINA velhasıl uzak, yakın bütün akrabalarıma selam eder, sağlık ve afiyetler dilerim.
VELİOĞULLARI NEREDE?
Giresun-Piraziz Bozat Beldesi
Giresun Merkez Hisargeriş-Sıvacı
Sakarya-Akyazı-Karapürçek
Trabzon-Beşikdüzü-Of-Maçka,Esiroğlu
Kastamonu
Düzce Gündolaması köyü
Bayburt
Zonguldak
Erzurum
Malatya

Görüntünün olası içeriği: 2 kişi, ayakta duran insanlar ve açık hava
Elazığ
Şanlıurfa
Kars,
Iğdır
Gaziantep,
Rize
İstanbul
Ankara
İzmir
Osmaniye

Görüntünün olası içeriği: bir veya daha fazla kişi, ayakta duran insanlar ve açık hava
Adana
Tunceli
Sinop-Ayancık-Zaviye Köyü
Türkiye’nin dört bir yanında ve bir çok komşu ülkede yer almaktadır…

Ve...Son not...:Gaziantep'in Büyükşehir belediye başkanı Fatma Şahin'de Velioğullarının gelini olduğunu aktarayım...Eşi İzzet Şahin yakın akrabamız ve Malatya Akçadağlı...

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, ayakta, sakal ve açık hava

Not: 236.000 (!) Nüfuslu Malatya'dan Millî Mücadeleye (Antep ve Maraş Savunmasına) Destek İçin Müdafa-i Hukuk Cemiyeti Başkanı Velioğlu/Velizâde Hüseyin Efendi Dedem Emrinde Silahlı 200 (!) Kişi (150 Kişi Velioğlu Aşiretinden) İle Katıldı.

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi

Görüntünün olası içeriği: yazı

Kaynak: (Malatya Olay) - Malatya Olay Editör: Ali Aladağ
Etiketler: Malatyalı, Velioğulları, Gaziantep’in, savunmasına, desteği, ve, kapsamlı, kurtuluş, kutlaması,
Yorumlar
Haber Yazılımı