Haber Detayı
28 Ocak 2017 - Cumartesi 11:54
 
Malatyalı Yusuf Babayiğit usta demire şekil veriyor…
Mehmet Yalman…:Malatya Olay…: Malatyalı Yusuf Babayiğit usta… Gelişen teknolojiye inat çırak olarak başladığı demircilik mesleğini sürdürüyor. Malatya’da demire şekil veren ve sanatıyla eserleri üreten ve sergileyen Yusuf Babayiğit ustayı iş yerinde ziyaret ettik.
Sanat Haberi
Malatyalı Yusuf Babayiğit usta demire şekil veriyor…

Malatyalı Yusuf Babayiğit usta demire şekil veriyor…

Bir zamanların gözde mesleği olan demirciliğin artık cazibesini kaybettiğini, yetiştirmek için çırak dahi bulamadığını ifade eden demirci ustası Yusuf Babayiğit her gün işyerine gelip, ocağını yakıp tezgahının başına geçiyor.

Mesleği teknolojiye kurban gitse de teknolojiden faydalanan Yusuf Babayiğit usta ateşini, el veya ayaklı körükle değil, elektrikli motorla körüklüyor. Kızgın alevlerle demirleri tavlayarak, örsün üzerinde, bileğinin gücüyle vurduğu çekiçle demire şekil veriyor.

Malatyalı Yusuf Babayiğit ustanın çelikten yaptığı normal boyutlu ve minyatür kılıçlar hayli ddikkat çekiyır.

54 yaşındaki Demirci Ustası Yusuf Bayyiğit, hobi olarak başladığı minyatür alet ve savunma silahı yapma işini ilerleterek, Özsan Sanayi Sitesi’ndeki dükkanını bir sanat atölyesine dönüştürmüş durumda.

4 kuşaktır aynı mesleği yaptıklarını dile getiren Malatyalı Yusuf Babayiğit bakın neler dedi?

“Geçmişte yaptığım bütün ürünlerin orijinalinin minyatürünü ortaya çıkardım. Bunların sayısı çok fazlaydı, daha sonra eşe, dosta dağıttım bir kısmını. Bunlarla başladım bu işi yapmaya. Daha sonra bu işin çok güzel bir sektör olduğunu anladım. Sanatsal bir yönümün olduğunu da düşünüyordum. Demir üzerine güzel şeyler yapabileceğimi de keşfettim. Bugün Türkiye’de yapılmayan Damaskus Çeliği, diğer adıyla Şam Çeliği dediğimiz çelikten yaptık bu ürünleri. Bu çelik türünün seri üretimi yok. Tamamen el işiyle ve sanatçı ruhuyla yapılabilen bir ürün bu çelik. Bu çelikten yapılan malzemeler kıymetini bilenler için piyasada son derece revaçta” diye konuştu.

HABERİN FOTOĞRAFLARI:

Kaynak: (Malatya Olay) - Malatya Olay Editör: Ali Aladağ
Etiketler: Malatyalı, Yusuf, Babayiğit, usta, demire, şekil, veriyor…,
Yorumlar
Haber Yazılımı