Haber Detayı
23 Haziran 2014 - Pazartesi 22:22
 
Malatyalı Profesör Dünya kongresinde konuşuyor-FOTO GALERİ-
Malatya olay..: İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Biyokimya Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Aysun Bay Karabulut dünya kongresinde konuşuyor.
Bilim Haberi
Malatyalı Profesör Dünya kongresinde konuşuyor-FOTO GALERİ-

IFCC

DUNYA KONGRESİ...

ACI KAPISI CEKIRDEGININ KARACİĞER HASARI ÜZERİNE ETKİLERİ...

İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Biyokimya Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Aysun Bay Karabulut, İstanbul'da Kongre Merkezinde İFCC Dünya kongresine katıldı.

Dünya kongresinde acı kayısı çekirdeği karaciğer kanserine olumlu etkileri konusunda Prof. Dr. Aysun Bay Karabulut sunum yaptı.

 Malatya İnönü Üniversitesi öğretim üyelerinden olan Prof.Dr Aysun Bay Karabulut "Dünya kongresinde acı kayısı çekirdeği karaciğer kanserine olumlu etkileri

A my dalında karşılaştırdık"dedi.

Gömülü resim için kalıcı bağlantı

Aysun Karabulut'un fotoğrafı.
 
 
Aysun Karabulut'un fotoğrafı.

Malatyalı Prof. Dr. Aysun Bay Karabulut buldu; Kayısının kanserde mucizesi

Malatya olay...: Malatyalı Prof.Dr. Aysun Bay Karabulut'tan müthiş buluş...

Bilim Haberi - 04 Haziran 2014 Çarşamba - 10:47
 
Resmi büyütmek için üzerini tıklayın...

BAŞBAKAN ERDOĞAN'DAN

ÖVGÜ ALMIŞTI...

Malatya Milletvekili Öznur Çalık'ın küçük kardeşi olan Prof.Dr. Aysun Bay Karabulut; TBMM'de Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın "Hem profesör ve hem üç çcouklu.Tebrik ederim" diye övgüsünü almıştı.

KAYISI KANSERDE RADYOTERAPİNİN YAN ETKİLERİNİ ENGELLİYOR MU?

Bilimsel çalışmaları ile dikkatleri çeken Prof. Dr. Aysun Bay Karabulut ve ark. Kayısının kanserojen maddeyle oluşturduğu karaciğer kanserine karşı uygulanan radyasyon tedavisinin yan etkilerini hem histopatolojik hemde apoptozis yoluyla biyokimyasal olarak engellediğini buldular. Food and Chem. Toxicol. Dergisinde yayınlanan bu makalede DMBA adı verilen çevresel zararlı kanserojen maddedinin oluşturduğu karaciğer hasarına karşı radyasyon tedavisinin yan etkilerini azalttığını gösterdiler. Bu çalışmanın kayısının radyasyonun oluşturduğu yan etkinin önlenmesinde oldukça etkili olduğunu biyokimyasal genetik testlerle tespit ettiler. Çalışmada kayısıyı radyasyon tedavisiyle beraber gıda katkısı olarak kullandılar.

2013 Amerikan Kanser Derneği tahminine göre, primer karaciğer ve safra yolları kanserleri yaklaşık 30.640 yeni olgu ve bu kanserlerden 21.670 ölüm olduğunu rapor etmişler. Hepatosellüler karsinom hepatositlerde kansere bağlı ölümlerin dördüncü önemli nedenidir ve karaciğer kanserlerinin % 80 çoğunluğu oluşturuyor. Polisiklik aromatik hidrokarbonlar ( PAH ) büyük miktarlarda çevre organik kirleticilerdendir. 7,12 - dimetilbenz [a] antrasenden (DMBA ), en iyi bilinen ve polisiklik aromatik hidrokarbon (PAH) dır ve yaygın genotoksik tümörijenik çevre kirliliği yapan bir ajandır. DMBA oksidatif strese yol açan çeşitli reaktif metabolik ara ürünler üreterek güçlü bir kanserojen olarak hareket eder. DMBA’nın DNA onarımında yer alan birçok enzimatik hasara neden olduğu bilinmektedir ve normal deneysel hayvan modellerinde karaciğer kanseri modeli oluşturmak için kullanılır.

Türkiye'nin Doğusunda bulunan Malatya ilimizde en yaygın olarak yetişen meyve olan kayısı mineraller ve vitaminlerin bakımından zengindir . Kayısının antioksidan özellikleri yanı sıra A vitamini içeriği yüksek , özellikle β - karoten ve vitamin C ve E ve Selenyum vardır . Sağlıklı hücrelerin direncini artırmak ve vücut için , bu koruyucu maddeleri ihtiva eden kayısı, kansere karşı koruyucu olarak oldukca faydalıdır. Örneğin, daha önceki çalışmalarda , bu MK615 , adı verilen Japon kayısı " Prunus mume " ‘den çıkartılan bir bileşiği, Karaciğer kanser hücreleri üzerine ve çeşitli kanser hücre çizgileri , karşı anti -tümör etkinliklere sahip olduğu bildirilmiştir. Ancak daha önceki çalışmalarda DMBA’ya bağlı karaciğer karsinogenezisinde kayısı ve radyoterapinin etkileri değerlendirilmemiştir. Bu anlamda yapılan literatür taramalarında ilk defa yapılan bir çalışma olması açısından oldukça önemlidir.

Transkripsiyon faktörleri kanser gelişiminden ve ilerlemesinde önemli bir rol oynamaktadır. Aktivatör protein 1 ( AP-1) , NFκ B; Bcl- 2 , Bax ve apoptoz- ilişkili sistein peptidaz , hücresel hayatta kalma

genleri ve cAMP cevap elementi bağlayan protein ( CREB ) hücre çoğalması ve tümör metastazının sebebi olarak da çok önemli apoptosisle ilişkili parametrelerdir. Bu sitokinler, büyüme faktörleri , stres, kanser dahil olmak üzere çeşitli uyaranlara karşı yanıt olarak gen ekspresyonunu düzenler. DMBA ile karaciğer kanseri oluşturulan ratlarda radyoterapi ile birlikte kayısının radyoterapinin yan etkilerinin apoptozis göstergeleri olan , NF-κB; Bcl-2, Bax, and caspases 3, AP-1 ve CREB ile oksidatif stres paremetreleri çalışılmıştır.

Çalışma İnönü Üniversitesi Bilimsel Araştırma projeleri tarfından desteklenmiş olup, Organik kayısılar da meyvecilik araştırma enstitüsünden elde edilmiştir. Sıçanlar, beş eşit gruba, her biri 7 şer olmak üzere, vücut ağırlıklarına göre gruplara ayrıldı. Aşağıdaki gibi grupları şunlardı: Grup (i), normal kontrol sıçanları, bir tedavi ve standart sıçan diyeti ile beslenen Grup (ii), standart sıçan diyeti ile beslenen fareler kayısı (% 20) ile takviye edilmiş, grup (iii), fareler standart sıçan diyeti ile beslenen ve tek bir defa Co 60 cihazı ile 6 gri RT uygulanan, grup (iv) idi standart sıçan diyeti ve intraperitoneal olarak uygulanmıştır DMBA (20 mg / kg vücut ağırlığı) ile beslenen, grup, (v) standart sıçan diyeti ile beslenen ve DMBA ve 6 gri RT tatbik edilmiş fareler; Grup (vi), fareler standart sıçan diyeti ile beslenen ve DMBA ile takviye kayısı; Grubu (vii) standart rat diyeti ile beslenen ve DMBA'ya ve RT uygulanan ve % 20 kayısı yedirilen sıçanlar. Çalışma sonuçlarına göre radyoterapinin tek başına verildiği gruba göre kanserojenin oluşturduğu etkilerin engellenmesinde kayısının radyoterapi ile birlikte verimesinde apoptozis, oksidatif stres ve histopatolojik olarak etkili olduğu gözlendi.

Böylece kayısı gibi bu doğal besinle kanseri kimyasal yoldan oluşan kanseri önleyici etkisi; detoksifiye etme ve antioksidan enzim sisteminin yanı sıra, anti-enflamatuar ve hücre büyümesi sinyal yollarının engellenmesi de dahil olmak üzere hücre savunma sistemlerinin indüksiyonuna en azından kısmen gerekli olduğunu göstermektedir. Radyoterapinin yan etkileri kayısı ile engellenebilir. Gun kurusu ve Kükürtlü Kayısı karaciğer hasarına ve yalnız radyoterapi ile oluşan etkiye göre; hücresel hasar apopitozis ve oksidatif strese karşı etkili olduğu gözlenmiştir.

Gelecek çalışmalarda kayısının belkide gıda takviyesi olarak da kullanılabileceğini rapor ettiler. Hem kanserojen maddenin oluşturduğu hasarı hemde radyoterapinin yan etkilerini azaltması oldukça anlamlı verilerle yayınladılar. Araştırıcının benzer şekilde kanserojen maddenin hem organik (gün kurusu) hemde kükürtlü kayısının kalın barsak kanserinde de etkili olduğunu gösterdiler.

Fotoğraf: Sabah gazetesi n de biz

Kaynak: Editör: Ali Aladağ
Etiketler: Malatya, olayİnönü, Üniversitesi, Tıp, Fakültesi, Biyokimya, Ana, Bilim, Dalı,
Yorumlar
Haber Yazılımı