Haber Detayı
01 Eylül 2017 - Cuma 02:28
 
Malatyalılar olarak Kurban Bayramı Coşkuyla Kutluyoruz...
Uğur Hanbey Aladağ…:Malatya Olay…: Malatyalılar olarak coşkuyla Kurban bayramını kutlamanın sevincini yaşıyoruz. İslam aleminin birlik, beraberlik ve dayanışmasının en önemli örneği olan Kurban Bayramı dini bayramlarımızın ikincisi. Kurban bayramı
Kültür Haberi
Malatyalılar olarak Kurban Bayramı Coşkuyla Kutluyoruz...

Malatyalılar olarak Kurban Bayramı Coşkuyla Kutluyoruz...
Kurban bayramı 1 Eylül Cuma günü başlayıp 4 Eylül Pazartesi akşamı sona erecek. Malatya’da arife günü ziyaretler vardı.


Bayram alış-verişi esnafa bayram yaptırdı.
Bayram nedeniyle Malatya’da mezarlıklar ve şehitlikler ziyaret edildi. Dualar okundu.Şehit yakınlarının hüznü vardı.


Ziyaretler yapıldı…Bayram coşkusu yaşanıyor.
OTOBÜSLER ÜÇRETSİZ…
Maalatya’da bayramın ilk günü belediye otobüsleri ücretsiz.
1-4 Eylül tarihleri arasında kutlanacak olan Kurban Bayramı’nda, vatandaşların sorun yaşamamaları için tedbirler alındı.
Bayram trafiği nedeniyle sürücüler uyarıldı.
Her gününüz bayram tadında olsun.

BAYRAM MESAJLARI

CUMHURBAŞKANI RECEP TAYYİP ERDOĞAN

“Kurban Bayramının Bütün Gönüllerde En İyi Biçimde Yaşanmasını Temenni Ediyorum.

“Kurban Bayramının Bütün Gönüllerde En İyi Biçimde Yaşanmasını Temenni Ediyorum”

Bayramlarda, başta büyükler olmak üzere yakınlarımızı, komşularımızı ziyaret etmeye, küçükleri sevindirmeye; dayanışmaya, hediyeleşmeye, birlik ve beraberliğimizi güçlendirmeye azami derecede özen gösterelim. Mübarek Kurban Bayramının bütün gönüllerde, tüm hanelerde en iyi biçimde yaşanması temennisiyle, bayramınızı en kalbi duygularımla tebrik ediyor; sizlere, sevdiklerinize, bütün milletimize Allah’tan sağlık ve esenlikler diliyorum” dedi. 

GÜMRÜK VE TİCARET BAKANI BÜLENT TÜFENKCİ:
“İçerisinde pek çok güzellikleri ve hikmeti barındıran Kurban Bayramına bir kez daha kavuşmanın huzurunu, neşesini, bereketini hep birlikte yaşıyoruz. Bayramlar gönülleri imar etme seferberliğidir. Kurban bayramı huzurun, birlik ve beraberliğin, esenliğin ve teslimiyetin bayramıdır. Bu mübarek bayramda değerlerimize sımsıkı sarılmalı; yetimlere, kimsesizlere el uzatmalı, çaresizlere çare olmalıyız. Büyüklerimizi ziyaret ederek, küçüklerimizi sevindirmeliyiz. Neşeden yoksun mahzun yüreklere ve muhtaçların hanelerine sevinç vesilesi olmalıyız.


Kurban Bayramında Hac farizasını yerine getiren kardeşlerimizin hac ve kurban ibadetlerinin kabul olmasını yüce Rabbimden diliyorum. Her biri birer kahramanlık abidesi olan aziz şehitlerimizi rahmetle anıyor. Gazilerimizi şükranla selamlıyorum. Bayram ziyaretleri için yola çıkan kardeşlerimize hayırlı yolculuklar diliyorum.
Gümrük ve Ticaret Bakanlığı olarak, bayram tatili süresince gümrük idarelerimizde işlemlerin aksamaması, gümrük hizmetlerinin daha etkin bir şekilde sürdürülmesi amacıyla gerekli tüm tedbirleri aldık. Hayata geçirdiğimiz “Taşıt Ön Beyan Uygulaması” ile yurt dışından gelen vatandaşlarımızın kapılarda beklemeden hızlı bir şekilde ülkeye giriş yapabilmelerini sağladık. Bununla birlikte; Taşıt Plaka Okuma Sistemini hayata geçiriyoruz. Bu sistemi birkaç kapımızda uygulamaya soktuk. Taşıt Plaka Okuma Sistemini bütün kapılarımızda hayata geçirmeyi hedeflemekteyiz. Böylece kapılarımızda bekleme süresini minimum seviyelere kadar indirecek vatandaşlarımızın daha hızlı şekilde gümrük kapılarımızdan geçişlerini sağlayacağız.


Ülkemizde misafir ettiğimiz Suriyeli kardeşlerimizin, bayramı ülkelerinde geçirebilmeleri için her yıl olduğu gibi Öncüpınar Sınır Kapımızı geniş güvenlik önlemleri içerisinde kontrollü olarak açtık. Buradan, bayram boyunca azim ve özveri ile çalışmaya devam eden personelimize de teşekkürlerimi sunuyorum. Personelimizin hayırlı bir bayram geçirmelerini diliyorum.


Bu vesile ile milletimizin ve tüm İslam Âlemi’nin Kurban Bayramı’nı tebrik ediyor; Yüce Rabbimden birliğimizi, kardeşliğimizi daim kılmasını diliyorum. Huzur ve saadet dolu bir Kurban Bayramı geçirmenizi Rabbimden temenni ediyorum.”
AK PARTİ GENEL BAŞKAN YARDICISI ÖZNUR ÇALIK:
“Bayramlar, bizleri biz yapan değerlerdir. İfa ettiğimiz toplumsal yaşama bereket, zenginlik, mutluluk, sıcaklık, samimiyet katan bayramlar; birliğin, beraberliğin, birlikteliğin temin edildiği özel günlerdir.


Büyük bir sevinç ile karşıladığımız Kurban Bayramı’na bir kez daha erişebilmenin mutluluğu içindeyiz. Dayanışmanın, yardımseverliğin, huzurun ve bereketin kutlu bir tezahürü olan Kurban Bayramı; uhuvvet duygularını, sevgiyi, akrabalık ve komşuluk bağlarını kenetleyen, ihtiyaç sahiplerinin yüzlerinin gülmesine vesile olan huzur ve hakkaniyet kapısıdır.


Tarihinin her döneminde mazlumun ve mağdurun yüküne omuz vermeyi şiar edinmiş bir medeniyetin mensupları olarak; Myanmar’da türlü eziyetlere uğratılarak vahşice katledilen Arakanlı yetimlere, dünyanın dört bir yanında zulme uğramış kardeşlerimize; mezhebine, meşrebine, etnik kimliğine bakmadan el uzatmaya devam edeceğiz. Bizler biliyoruz ki; İslamiyet her zaman mazlumu ve mağduru, yoksulu, yetimi ve öksüzü koruyup kollamayı öğütler. Komşusu aç yatarken, tok yatmayı asla kabul etmeyen bir Peygamberin ümmeti olarak, dünyanın her neresinde yardıma muhtaç varsa daima yanlarındayız, yanlarında olmaya da devam edeceğiz.


Bu maneviyatın gücüyle, bizleri yüzyıllardır bir ve beraber tutan değerlerimizin daima bilincinde olmalı, bayramlarımızı amacına uygun bir şekilde idrak edilmesini sağlamalıyız. Menfi ve fevri davranışlardan uzak kalmayı; elleri semaya, gönülleri Yaradan’a açmayı kendimize bir görev bilmeliyiz.
Bu duygu ve düşüncelerimle; Kurban Bayramı’nın dertlere derman, yaralara merhem olmasını, sofraları bereketli, kalpleri rana kılmasını, Kutsal Topraklar’da Hac vazifesini yerine getiren kardeşlerimizin ibadetlerinin makbul, dualarınının kabul olmasını Yüce Mevla’dan niyaz ediyorum. Rabbim, kurban ibadetimizi makbul eylesin. Milletimizin ve Tüm İslam Aleminin Kurban Bayramı’nı gönülden kutluyor, bayramın tüm insanlığa barış, kardeşlik ve huzur getirmesini temenni ediyorum.”


MALATYA VALİSİ ALİ KABAN:
“Pek muhterem Malatyalılar,
Tüm İslam Âleminde ve cennet Türkiye’mizin her köşesinde olduğu gibi güzel şehrimiz Malatya’da da birlik ve beraberliğimizi, dostluk ve kardeşliğimizi karşılıklı sevgi ve saygı duygularıyla pekiştiren bir Kurban Bayramına daha ulaşmış olmanın mutluluğunu ve sevincini yaşamaktayız.
Aziz Milletimizin mayasında bulunan yardımlaşma ve dayanışma geleneğinin en güzide örneklerinin yaşandığı bayramlar yoksulun, yetimin, düşkünün korunup kollandığı, kırgınlıkların yerini sevgi ve barışın aldığı, kin ve nefretin bertaraf edildiği müstesna günlerdir.

VALİ ALİ KABAN ile ilgili görsel sonucu
Bundan mütevellit bayramın ulvi esintilerinden ziyadesiyle istifade edebilmek için hayır duaları rahmet ve bereket kapılarını açan büyüklerimizi ve yaşlılarımızı ziyaret etmek, Cenab-ı Allah’tan şifa bekleyen hastalarımıza manevi destekte bulunmak, yoksul ve düşkün kardeşlerimizin kapısını çalıp kendileriyle hemhâl olmak, Devletimizin bekası ve Milletimizin birliğinin muhafazası uğruna Hakka yürüyen Aziz Şehitlerimizin aileleri ile Şanlı Gazilerimiz ve ailelerinin yanında bulunarak yürek yangınlarına bir katre su serpmek hepimiz için manevi bir görevdir.
Dünyanın dört bir yanında ve bilhassa sınır komşumuz olan ülkelerde kan ve gözyaşının durması için yüreklerimizde beslediğimiz umutların bu mübarek günler hatırına gerçeğe dönüşmesi en büyük dua ve temennimizdir. Çünkü bayram yakınlıktır, yakınlaşmadır… İdrak etmekte olduğumuz Kurban Bayramının da bütün insanlığın kalplerinin birbirine yakınlaşmasına, savaş çığlıklarının nihayete ermesine vesile olması yegâne ümidimizdir.
Bu duygu ve düşüncelerle siz değerli halkımızın, Aziz Milletimizin ve İslam Âleminin mübarek Kurban Bayramını kutluyor, bayramın herkese sağlık, huzur, sevgi ve esenlik getirmesini niyaz ediyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum.”
MALATYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI AHMET ÇAKIR

“Sevgi, barış, kardeşlik, dayanışma duygularının yoğunlaştığı, milletçe birlik ve beraberliğin daha da pekiştirildiği bir Kurban Bayramı’na daha kavuşmanın mutluluğunu yaşıyoruz.

ahmet çakır ile ilgili görsel sonucu
Millet olarak; barış, sevgi, hoşgörü ve kardeşlik gibi değerlerle yoğrulmuş köklü bir medeniyetin temsilcileriyiz. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da bu değerleri ön planda tutarak; birliğimizi, kardeşliğimizi, sevgi ve hoşgörümüzü daha da pekiştirmeliyiz.
Her şeyden çok sevgi, barış ve dayanışmaya ihtiyacımızın olduğu günümüzde, mübarek Kurban Bayramı vesilesiyle herkesin birbirini sevmesi ve anlaması, değerlerine saygı göstermesi büyük önem arz etmektedir.
Bu duygu ve düşüncelerle başta Malatyalı hemşerilerim olmak üzere ülkemizin ve tüm İslam âleminin mübarek bayramını tebrik ediyor, herkese sevdikleriyle birlikte sağlıklı, mutlu ve huzurlu günler diliyorum.”
MALATYA’DA İLK BAYRAM KUTLAMASI ESENLİK’TE…
Malatya Büyükşehir Belediyesi Esenlik şirketi’nde bayramlaşma programı düzenlendi. Bayramlaşmaya Esenlik genel müdürü Hulusi Boyraz, genel müdür yardımcıları Yusuf Orhan, Kadir Çelik, Erhan Soylu, Esenlik birim müdürleri, şefleri ile idari bina personeli katıldı.


Arakan ve İslam Ülkelerindeki Çığlıklara Sessiz Kalmayalım…
Esenlik genel müdürü Hulusi Boyraz, Bayramlaşma öncesi Arakan’da yaşanan zulme değinerek Yaklaşık 3000 insanın Vahşice katledildiği o coğrafyada yaşanan tatsız hadiseler bir Müslüman olarak bizleri fazlasıyla üzüyor Arakandaki Zülme Türkiye olarak ilk tepkiyi veren ülke olduk,bu katliyamlar sadece Arakan’da değil Suriyede,Irak’ta,Türkmenistan’da Filistin’de ve daha bir çok İslam Ülkesinde Yaşanmaktadır dünya genelinde Müslümanlara karşı yapılan haksızlıklardan bahsederek, İslam dünyası bir ve beraber olmak zorunda, Avrupa da ve diğer kıtalarda Müslümanlara karşı yapılan zulmün karşısında sessiz kalınmaması ve diğer İslam ülkeleri ile bir olup artık bu yaşananlara dur demesi gerektiğinin altını çizerek bayramların İslam inancı içerisinde önemli günler olduğunu, Kurban bayramın da bu önemli günlerden biri olduğunu belirtti.
Genel müdür Hulusi Boyraz kesilecek olan Kurbanların kabul olmasını bu bayramların kardeşlik dostluk ve huzur getirmesini, Esenlik olarak hem mesai arkadaşlarımızın hem de tüm İslam aleminin Kurban bayramını kutlarım dedi.


Esenlik olarak Malatya’dan dünyaya açılan bir hizmet ağı olmanın verdiği sorumluluk ve gururla her geçen gün büyümeye devam ettiklerini dile getiren Hulusi Boyraz Esenlik bünyesinde bulunan süper marketlerin ve pratik marketlerin tüm hızıyla yenilenmeye ve hizmet vermeye devam ettiklerine de değindi.


Boyraz Esenlik olarak Malatya’nın ekonomisine yön veren bir kurum olduklarını Nergis ve Epak markalarının çok iyi bir noktaya gelerek yurtdışına ulaşan bir hizmet sürecine ulaştıklarını ve Epakın son süreçte Devlet Malzeme Ofisi listelerine girerek Büyümeye devam ettiklerini belirterek Esenlik olarak Memleketin bir değeri olamnın vermiş olduğu şiyar ile ekip olarak büyük bir özveri ile çalışacaklarını açıkladı.
Bayramlaşma konuşmasının ardından genel müdür ve müdür yardımcıları tüm çalışanlar ile tokalaşarak Kurban bayramını kutladılar.
MALATYA’DA RESMİ BAYRAMLAŞMA…
Bugün saat 14.00’de Nikah Saraında.
Ak Parti’nin bayramlaşması saat 15.00’de Nikah Sarayında
CHP’nin Bayramlaşması saat 13.00’de parti binasında
MHP’nin Bayramlaşması Bayramın 2’nci günü 13.00’de parti binasında

ADEM ÖZBEY MHP MKYK ÜYESİ:

“Mübarek Kurban Bayramınızı Kutluyor; 
Size, Ailenize, Türk Ve İslam Alemine Sağlık, Huzur, Mutluluk Ve Başarılar Getirmesini Cenab-ı Allah'tan Diliyor, Selam Ve Saygılarımı Sunuyorum.”

ÖMER EKİCİ MHP ÖNCEKİ DÖNEM İL BAŞKANI

“Mübarek Kurban Bayramı'nın islam coğrafyasındaki zulmün ve göz yaşının son bulmasına vesile olmasını diliyor,


Bayramınızı tebrik ediyorum.”

CELAL BERKTAŞ CHP ÖNCEKİ DÖNEM İL BAŞKANI

“Bütün dostlarımızın kurban bayramını kutluyorum herkese sağlıklı mutlu huzurlu nice Bayram'lar diliyorum”

TSO MECLİS ÜYESİ MURAT GÜMÜŞ

“Tüm İslam aleminin, Türk milletinin  ve Malatyalı hemşehrilerinin Kurban Bayramı’nı kutlarım.

Manevi dünyamızda ayrı bir yeri olan Kurban Bayramı’nı bu yıl da hep beraber kutlayacak olmanın mutluluğunu yaşıyoruz.Nice mutlu bayramlara.”

Kaynak: (Malatya Olay) - Malatya Olay Editör: Uğur Hanbey Aladağ
Etiketler: Malatyalılar, olarak, Kurban, Bayramı, Coşkuyla, Kutluyoruz...,
Yorumlar
Haber Yazılımı