Haber Detayı
11 Mayıs 2015 - Pazartesi 11:35
 
Malatya'ya Türkiye’nin En Büyük Güneş Enerjisi Santrali
Ali Aladağ-Okan Aladağ-Ozan Aladağ...:Malatya olay...: Türkiye’nin En Büyük Güneş Enerjisi Santrali ve Tıp Eğitimi Kompleksi Törenle Açıldı
 
 
Teknoloji Haberi


MALATYA TARİHİNDE

ENERJİDE

BİR İLK GERÇEKLEŞTİRİLDİ...

Türkiye'nin en yüksek kapasiteli güneş enerjisi santrali olma özelliği ile adından söz ettiren 5.3 MW kapasiteli "İnönü Üniversitesi Güneş Enerjisi Santrali" ve İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi tarafından geliştirilen "Tıp Eğitimi Kompleksi"nin açılışı büyük bir coşku ile gerçekleştirildi.

"40'ıncı Yılda 40 Proje" kapsamında yapımı tamamlanan Güneş Enerjisi Santrali ve Tıp Eğitimi Kompleksi'nin açılış törenine Malatya Valisi Süleyman Kamçı, Yüksek Öğretim Kurulu Başkan Vekili Prof. Dr. M. İ. Safa Kapıcıoğlu, Malatya Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Alper, Rektör Prof. Dr. Cemil Çelik, Tunceli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ubeyde İpek, Malatya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Arif Emecen'in yanı sıra çok sayıda kamu kuruluşunun ve sivil toplum teşekkülünün yöneticileri, öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.

İlk olarak Tıp Eğitimi Kompleksi'nin açılış töreni yapıldı.

İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi binasında gerçekleştirilen törende konuşan Vali Süleyman Kamçı, "İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi, sunduğu hizmetler sayesinde hem bölgemizin hem de ülkemizin parlayan yıldızı olmuştur. Öyle ki, tıp merkezimiz yurt dışından hastalara bile umut ışığı olmuş, halkımız şifa aramak için artık büyük kentlere gitmeye ihtiyaç hissetmemiştir. İnanıyorum ki, açılışını yapacak olduğumuz Tıp Eğitimi Kompleksi ile Üniversitemizin eli daha da güçlenecek, Tıp Fakültemiz ve hastanemiz çok daha başarılı hizmetlere imza atacaktır." dedi.

Eğitimin ham insanı yetkin kılma faaliyet ve süreçleri olduğunu vurgulayan YÖK Başkan Vekili Prof. Dr. M. İ. Safa Kapıcıoğlu, "Bugün burada açılışı yapılacak olan sistem, Tıp Eğitimi Kompleksi,  ciddi paralar harcanarak ve eğitimde teknolojinin de altyapısı kullanılarak gerçekleştirilecek bir sistem açılışıdır. Aslında bunların hepsi insana yapılan yatırımdır. İnsana yapılan yatırımlar olmalı ki biz orada kaliteyi ve yetkinliği sağlayabilelim. Eğitimimizin ve özellikle yükseköğretimimizin en önemli sorunlarından bir tanesi çıktılarımızı çok iyi ölçemememizdir. Bu vesileyle burada kurulan kompleks vasıtasıyla çıktı kontrolünün ölçülebileceğine, dolayısıyla yükseköğretimde kalite ve akreditasyona katkı sağlayacağına inanıyorum." şeklinde konuştu.

Konuşmasında, "2023 vizyonuna uygun olarak İnönü Üniversitesinin her birimi kendi pozisyonunu almıştır." diyen Rektör Yardımcısı ve Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ünsal Özgen şunları söyledi: "Tıp Fakültesi Dekanlığı olarak biz çalışma arkadaşlarımızla birlikte eğitimdeki temel sorunlarımızı masaya yatırdık. Nicelik olarak sorunumuz gözükmemekle birlikte nitelik olarak hem kendi kurumumuzda hem de ülkemiz genelinde tıp eğitiminde ciddi sorunlarımız vardır. Hekimlik, sanatla bilimin bir arada olduğu nadir mesleklerden biridir. Dolayısıyla her sanat kavramında olduğu gibi, usta çırak ilişkisinin olmazsa olmazı olan bir meslek gurubudur hekimlik. Hata kabul etmeyen bir meslek gurubudur. Bu amaçla yaklaşık 90 kişilik bir ekibin yoğun çalışması sonucunda 2,5 yıldır tıp eğitimindeki nicelik kavramını nitelik kavramına dönüştürmeye çalışıyoruz. Bu konuda belli bir noktaya geldik. Bugün geldiğimiz noktada açılışını yapacağımız 300 kişilik 2 adet Elektronik Sınav Salonu, 2 adet Klinik Pratik Sınav Salonu, 8 adet Grup Çalışma Odası, 8 kabinden oluşan Öğrenci Eğitim Polikliniği, Anatomi Morfoloji Altyapısı, Anatomi Beceri Laboratuvarı ve zengin maket parkından oluşan Klinik Beceri Laboratuvarının açılışını yapacağız. Bu çabalarımızın inşallah ülkemizde tıp eğitimine katkı sağlamasını temenni ediyorum."

Yapılan konuşmalardan sonra Tıp Eğitimi Kompleksi'nin açılışı gerçekleştirildi ve ikinci açılış töreninin yapılacağı Güneş Tarlası alanına geçildi.

Konuşmasını yapmak üzere kürsüye davet edilen Vali Süleyman Kamçı şunları söyledi: "Çoğu ülkede enerji üretimi için ağırlıklı olarak kömür, petrol ve doğalgaz kullanılmaktadır. Fakat maalesef bunlar fosil yakıtlardır. Dolayısıyla sınırlıdır ve bir gün mutlaka tükenecektir. Ayrıca bu kaynaklar çevre kirliliğine de sebep olmaktadır. Oysaki bu sıkıntıları yaşamamak mümkündür. Açılışını yapacak olduğumuz güneş enerjisi santrali bunun en büyük ispatıdır. Umuyorum ki bu santral, diğer illerimize ve kurumlarımıza örnek olur ve devletimizin enerji ithali için harcadığı milyarlarca dolar ülkemizde kalır. Sayın Rektörümüzün öncülüğünde hayata geçirilen bu santral, bize bir kez daha göstermiştir ki, yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımıyla çok kısa bir zamanda dışarıya olan bağımlılığımız sona erecektir."

Türkiye'de üniversitelerin toplumun kalkınmasında, gelişmesinde refah ve mutluluğunda önemli paylarının olduğunu vurgulayan Rektör Prof. Dr. Cemil Çelik, "Bu düşünceler ışığında İnönü üniversitesi olarak toplumumuzun huzur ve refahı için ülkemizin gerçeklerini, özellikle de sosyal gerçeklerini göz önünde bulundurarak sosyal sorumluluk projelerini önceleyen, belki de Türkiye'nin nadide üniversitelerinden birisiyiz. Bundan önce Malatyalı hayırsever işadamlarımızla Hastane Oteli'ni, İlahiyat Fakültesini, İlköğretim Okulunu, onlarca Meslek Yüksekokulunu ve daha birçok projeyi hayata geçirdik. İnönü Üniversitesi, Engelli Çocuklar Araştırma ve Uygulama Merkezi, Üstün Yetenekliler Araştırma ve Uygulama Merkezi ve ülkemizin en büyük Petrol Analiz Laboratuvarına sahip olmanın yanında özellikle çevreye duyarlılık gibi daha birçok alanda model olamaya çalışan bir üniversitedir İnönü Üniversitesi. Üniversitemiz, Ankara'nın doğusunda sahip olduğu en büyük sağlık tesisi ve özellikle kapalı sistem bir hastane olmasının ortaya koyduğu fazla miktardaki enerji ihtiyacını karşılama noktasında da kendi çözümünü üretme gayreti içerisinde girmiştir. Bu gördüğünüz alan, 2014 yılı Mayıs ayında kıraç bir alandı. Buraya, 9 ay gibi kısa bir zaman içerisinde 21 binin üzerinde panel yerleştirildi, 5,3 MW kapasitesi ile Turgut Özal Tıp Merkezi'nin enerji ihtiyacının 1/3'ünü karşılayan ve ülkemizin en büyük güneş enerjisi santrali olan bu santral kuruldu. Eğer bir ülkenin en büyük ekonomik kaybı dışarıdan enerji alarak yaşanıyorsa, ülkenin kurumlarının mümkün olduğu kadarıyla dışa bağımlılıktan kurtarılması konusunda çaba sarf etmesi gerekmektedir. Herhangi bir afet konusunda hastanemizin âciliyet arz eden bölümlerinin enerji ihtiyacı buradan karşılanabilecektir. Söz konusu hizmet bu açıdan da oldukça anlamlıdır. Bunun diğer kurum ve kuruluşlarımıza örnek olmasını diliyorum. Bu duygularla Güneş Enerjisi Santralimizin Üniversitemize, ilimize, dolayısıyla ülkemize hayırlı olmasını diliyorum." şeklinde konuştu.

İnönü Üniversitesinde kurmuş oldukları Güneş Enerjisi Santrali hakkında teknik bilgiler veren Anel Enerji Proje Koordinatörü Enver Kır, "Lisanssız elektrik üretimine ilişkin yönetmelik çerçevesinde gerçekleştirilen bu projemiz, üniversite kurumu tarafından yaptırılan Türkiye'deki tek projede en yüksek kapasiteli güneş enerjisi santrali olma özelliğini taşımaktadır." dedi.

Konuşmalardan sonra davet edilen protokol mensupları ve çok sayıda davetli tarafından Güneş Enerjisi Santrali'nin açılış kurdelesi kesildi.

Kaynak: Editör: Ali Aladağ
 
 
 
Etiketler: Ali, AladağOkan, AladağOzan, AladağMalatya, olayTürkiye’nin, Büyük, Güneş, Ene
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Alıntı Yazarlar
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Beşiktaş
64
57
2
7
19
28
2
Başakşehir
57
54
3
9
16
28
3
Fenerbahçe
53
51
5
8
15
28
4
Galatasaray
49
50
9
4
15
28
5
Trabzonspor
47
34
9
5
14
28
6
Antalyaspor
43
32
9
7
12
28
7
T.Konyaspor
39
33
9
9
10
28
8
Gençlerbirliği
39
28
9
9
10
28
9
Kasımpaşa
37
38
11
7
10
28
10
Osmanlıspor FK
37
36
9
10
9
28
11
K.D.Ç. Karabük
35
30
13
5
10
28
12
Bursaspor
35
30
13
5
10
28
13
Alanyaspor
34
45
14
4
10
28
14
Akhisar Bld.
33
26
13
6
9
28
15
Kayserispor
27
36
15
6
7
28
16
Gaziantepspor
25
28
17
4
7
28
17
Ç. Rizespor
24
30
16
6
6
28
18
Adanaspor
20
26
18
5
5
28
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv