Haber Detayı
23 Kasım 2019 - Cumartesi 21:57
 
Medya ve Mülteciler Basın Buluşmaları bu kez Ankara'da gerçekleştirildi…
Ali Aladağ…:Malatya Olay…: Son dakika… Sıcak haber… Medya ve Mülteciler Basın Buluşmaları bu kez Ankara'da gerçekleştirildi…Türkiye’nin Dört Bir Yanından 300 Gazeteci Bir Araya Geldi
Dünya Haberi
Medya ve Mülteciler Basın Buluşmaları bu kez Ankara'da gerçekleştirildi…

Medya ve Mülteciler Basın Buluşmaları;

Bu kez Ankara'da gerçekleştirildi…


Sığınmacılar ve Göçmenlerle Dayanışma Derneği (SGDD) ve Mülteci Destek Derneği (MUDEM) tarafından düzenlenen “Medya ve Mülteciler Basın Buluşmaları”nın dördüncüsü 21-24 tarihleri arasında Ankara'da yapıldı.

MEHMET AKARCALI NE DEDİ?


Basın buluşmalarının açılışında konuşan Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Mehmet Akarca, SGDD'yi kutlayarak, “çok ciddi çalışmalar yapıyorlar. Ülkemizde bu işi sivil toplum kuruluşları yapmazsa başka kim yapacak. Koroda şarkı söyleyen mülteci çocuklar da cıvıl cıvıllar, hepsini kutluyorum” dedi. Akarca, Türkiye’nin sığınmacı politikası ile tüm dünyaya insanlık dersi verdiğini söyledi. Akarca, "Belki de dünyada 'Tanrı misafiri' diye bir deyimi olan tek ülke biziz" dedi.

İBRAHİM VURGUN KAVLAK "DÜNYAYA ÖRNEK OLAN ÇALIŞMA..."

Görüntünün olası içeriği: Ali Aladağ, ayakta
Sığınmacılar ve Göçmenlerle Dayanışma Derneği Genel Koordinatörü İbrahim Vurgun Kavlak, son 6 yıldır dünyada en fazla mülteci ağırlayan ülke olan Türkiye’nin, göçü yönetmek için yüksek standartlarda kanuni düzenlemeler yaptığını söyledi. 


Kavlak, “Sorumluluktan kaçmaya çalışan birçok ülke varken, T.C. İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü gibi bir teşkilat ile bu nüfus akınını karşılayan siyasi otoritenin çabaları tüm dünyaya örnek olmuştur” dedi.
Sosyal uyum konusunda yerel medyaya büyük rol düştüğünü belirten Kavlak, “yaşadıkları yerlerin nabzını en iyi bilen ve yaygın medyada gördüğümüz haberlerin birçoğunun asıl mimarı yerel basın mensupları, meslekleri ile kamuoyunun algısının oluşmasında çok büyük bir öneme sahiptir. Haberlerde kullanılan dil, konuyla ilgili doğru terminolojiye hakimiyet gibi konular, ülkemizin dünyada örnek olan çalışmalarına büyük katkılar sağlayabilecek güçtedir” diye konuştu.

DÜNYAYI DOLAŞAN COŞKUN ARAL SÖZLERİ İLE ALKIŞLANDI...


“Deneyimlerle Göç” oturumunda konuşan gazeteci / belgesel ve film yapımcısı Coşkun Aral, Türkiye’nin mülteciler konusunda önemli ve örnek bir çaba gösterdiğini vurguladı. Yerel medyanın önemine değinen Aral, “yerel medya gerçekten çok zor koşullarda gazetecilik hizmetini yapıyor.

Bunun içinden de haber çıkarıp bizleri bilgilendiriyorlar. Bu yüzden onları kutluyorum” dedi. Haberleri oluştururken medyanın çok dikkatli olması gerektiğinin altını çizen Aral, “Her gördüğümüz olumsuzluğu Suriyelilere dayandırmak kadar yanlış bir şey yoktur” dedi.

YOĞUN KATILIM OLDU...

Görüntünün olası içeriği: Vahap Güner ve Ali Aladağ, ayakta duran insanlar

Medya ve Mülteciler Basın Buluşmalarının Ankara ayağında yapılan toplantısına Suriyelilerden de yoğun katılım oldu.

Konuşmalar, sorular cevaplarla Medya Mülteci, Buluşması devam ediyor. Ankara'da Meyra otelde yapılan toplantı  Pazar günü sona erecek.

Malatya'da Ali Aladağ, Vahap Güner, Onay Ozan, Remzi Hayta, Kayhan İnceoğlu ve Hakan Karaduman katıldı.

Kaynak: (Malatya Olay) - Malatya Olay Editör: Ali Aladağ
Etiketler: Medya, ve, Mülteciler, Basın, Buluşmaları, bu, kez, Ankara'da, gerçekleştirildi…,
Yorumlar
Haber Yazılımı