Haber Detayı
06 Mart 2020 - Cuma 18:41
 
MHP Lideri Devlet Bahçeli; Türkiye’nin Suriye politikası doğrudur
Ali Aladağ…:Malatya Olay…: Son dakika… Sıcak haber… Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Dr. Devlet Bahçeli “Türkiye’nin Suriye politikası doğrudur, haktan ve hakikatten yanadır.”dedi.
Siyaset Haberi
MHP Lideri Devlet Bahçeli; Türkiye’nin Suriye politikası doğrudur

MHP Lideri Devlet Bahçeli;

Türkiye’nin Suriye politikası doğrudur...
MHP Lideri Devlet Bahçeli “MHP Lideri Bahçeli: Durduğumuz yer Türkiye’dir, baktığımız yer Türk milletinin vicdan penceresidir.”dedi ve ardından şu açıklamalarda bulundu:
5 Mart 2020’de Moskova’ya giden Sayın Cumhurbaşkanımız ve Türkiye heyeti Rusya Devlet Başkanı Sayın Putin ve Rus heyetiyle altı saati bulan görüşmelerde ve müzakerelerde bulunmuştur. 
MOSKOVA ZİRVESİ…
Bölgesel istikrarı doğrudan ilgilendiren Moskova Zirvesi sonuçları itibariyle olumludur. Türkiye ve Rusya, Suriye’deki ateşkes rejiminin tatbik ve temin edilmesinden sorumlu olan iki garantör ülkedir. Bu kapsamda 17 Eylül 2019 Soçi Muhtırası baz ve esas alınarak iki ülke tarafından ek bir protokol düzenlenmiş ve taraflarca imza altına alınmıştır. 

ali aladağ devlet bahçeli ile ilgili görsel sonucu
TÜRKİYE’NİN TARİHİ ÇIKARLARI…
Türkiye’nin egemenlik ve tarihi çıkarları sahada da, masada da layıkıyla savunulmuştur. İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi’ndeki temas hattı boyunca tüm askeri faaliyetler 6 Mart 2020 gece yarısından itibaren durdurulmuştur. 
BÖLGESEL HUZUR…
Yani (geçici) ateşkes üzerinde mutabık kalınmıştır. Bölgesel huzur ve güvenlik için önemli bir adım atılmıştır. Ayrıca M4 karayolunun kuzeyinde 6 km, güneyinde 6 km derinlik ve genişlikte bir güvenli koridor tesis edilecektir. 
LİDERFLER ZİRVESİNDE AKLI SELİM ÖNE ÇIKTI…
15 Mart’la beraber, M4 karayolunun belirlenen alanlarında Türk-Rus ortak devriyeleri başlatılacaktır. Moskova’daki Liderler Zirvesi’nde aklı-ı selimin öne çıkması, sağduyu ve sorumlu siyaset anlayışının hakim olması memnuniyet vericidir. 
ATEŞKESE RİAYET EETMELERİDİR…
Burada dikkat edilmesi gereken husus, rejim güçlerinin ve Rus askeri varlığının ateşkes kararına eksiksiz ve harfiyen riayet etmeleridir. 
MAKSAT YIKMAK DEĞİL, YAPMAK…
Uzlaşma demek tarafların bulundukları pozisyondan makul sınırlar içinde ve hazmedilebilir seviyelerde telafi edilebilir tavizler vermesi demektir. Maksat yıkmak değil yapmak, bozmak değil onarmak, kutuplaşmak değil belirlenmiş kurallar muhtevasında konuşmak ve anlaşmaktır. 

ali aladağ devlet bahçeli ile ilgili görsel sonucu
ELİ TETİĞE GİDEN BEDELİNİ MİSLİYLE ÖDER…
Türkiye’nin İdlib’den başı eğik geri dönüşü muhal bir hayaldir. Ateşkes kararını ihlal eden, eli tetiğe giden, sabotaj ve provokasyona yeltenen kim olursa olsun insanlık alemi karşısında suçlu olacak, elbette hak ettiği bedeli misliyle ödeyecek, ağır vebal altında kalacaktır. 
BİZİM KATİL ESAD’A BAKIŞIMIZ, RUSYA İLE GÖRÜŞÜMÜZ BELLİDİR…
Bizim katil Esad’a bakışımız, Rusya’yla ilgili görüşümüz bellidir, belgelidir, değişmemiştir. Durduğumuz yer Türkiye’dir, baktığımız yer Türk milletinin vicdan penceresidir. 
BARIŞI BOZANIN KARŞISINDAYIZ…
Bölgesel barışı bozan, masumlara kurşun ve bomba atan kim olursa olsun karşısındayız, tepkiliyiz. Suriye’de yurtlarından yuvalarından kopanların güvenli ve gönüllü şekilde, insana yaraşır bir şekilde ikamet yerlerine dönüşleri konusunda her ülkenin yapacakları vardır ve acilen de sağlanmalıdır. 
TÜRKİYE’NİN SURİYE POLİTİKASI DOĞRUDUR…
Türkiye’nin Suriye politikası doğrudur, haktan ve hakikatten yanadır. Rusya ve Suriye’nin dürüst ve namuslu hareketi, bilhassa Moskova yönetiminin verdiği sözlere bağlı ve sadık kalması en temel ve inkar edilemez sorumluluktur. 
TÜRK MİLLETİ YAPILANLARI UNUTMAZ…

ali aladağ devlet bahçeli ile ilgili görsel sonucu
Türk milleti yapılanları unutmaz, dökülen kanları aklından çıkarmaz. Şehitlerinin ruhlarını ise asla muazzep etmez. İdlib’de mukadderatımızın davası, bekamızın hakları, ülkemizin güvenlik haysiyeti muazzam bir şuurla korunmuş, her şart altında da korunmaya devam edilecektir. 
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’A TEBRİK…
Bu kutlu yolda ayağımızdan çekiştiren, önümüze çıkarılan, hızımızı yavaşlatan her engel kahramanca aşılacaktır. Sayın Cumhurbaşkanımızı ve ekibini; sabırlı, duygusallıktan uzak, akıl dolu, stratejik bakabilen ve milli hakları müdafaa eden diplomatik mücadelelerinden dolayı tebrik ediyorum. Bir kez daha aziz şehitlerimizi rahmetle, hürmetle ve minnetle anıyorum.”

 

Kaynak: (Malatya Olay) - Malatya Olay Editör: Ali Aladağ
Etiketler: MHP, Lideri, Devlet, Bahçeli;, Türkiye’nin, Suriye, politikası, doğrudur,
Yorumlar
Haber Yazılımı