Milletvekili Akın’la Bayram sohbeti…
Haber
30 Ekim 2013 - Çarşamba 22:41
 
Milletvekili Akın’la Bayram sohbeti…
Ak Parti Malatya Milletvekili H. Cemal Akın’la Kurban Bayramı dolayısıyla bir bayram söyleşisi gerçekleştirdik. Milletvekili Akın’la yaptığımız özel söyleşide; A’dan Z’ye Malatya’yı değerlendirdik. Gazeteci Duygu Gülal’a samimi açıklamalarda bulunan Akın, Malatya’nın büyükşehir olması yolundaki önemli projelerin, gerek yerel yönetimler gerekse merkezi hükümet tarafından sırayla gerçekleştirileceğini müjdeledi.
Gündem Haberi
Milletvekili Akın’la Bayram sohbeti…

Ak Parti Malatya Milletvekili H. Cemal Akın’la yaptığım özel söyleşide ilimizin büyükşehir olmasında yapılan yatırımları sırayla değerlendirdik. Cemal Akın, Malatya’da: sağlıkta devrim yaşandığını, ulaşımda hızlı trenin geleceğini, eğitimde: tarihi boyunca mektepler, medreseler (Şahabeyi Kübra medresesi gibi ) şehri olan ilimize ikinci bir üniversite açılması için yapıldığını açıkladı.

“DEVLETİN VE HALKIN ORTAK BAYRAMI OLDU ”

Malatya’da uygulanan sistemle, devlet ile halkın her geçen gün daha da yakınlaştığını ifade ederek; “İçerisinde bulunmuş olduğumuz günler mühim ve önemli günler. Toplum olarak, bir bayramı daha yaşamanın mutluluğu içerisindeyiz. Bu vesileyle bugün çeşitli programlara katıldık. Malatya’da uygulanan sistemle; sivil toplum kuruluşları ve halk ile devlet arasındaki dayanışmanın her geçen gün arttığını görüyoruz. Mesela eskiden sivil toplum kuruluşları ve resmi kurumlar bayramlaşmaları ayrı ayrı tertip ederlerdi. Önemli olan bu özel günlerde sevginin, birlik ve beraberliğin halkla ortak paylaşılmasıdır.(Duygu Gülal)

Eskilerin ifadesiyle sevgiler ve mutluluklar paylaşıldıkça çoğalır. Bugün vekillerimiz ,valimiz, belediye başkanlarımız, sivil toplum kuruluşlarımızın ve resmi kurum temsilcilerimizin bir arada olduğu bir bayramlaşma meydana gelmiştir. Gerek asker - sivil bürokratlar, gerekse meslek odaları, sivil toplum kuruluşları, cemiyetler, dernekler gazi ve şehit aileleri hep bir ardadaydık. Bu özel günde bir araya gelmek; sohbet etmenin yanı sıra Malatya’nın sorunlarını da paylaşma fırsatını bulduk. Bu vesileyle uzun zamandan beri birbirleri ile görüşme fırsatı bulamayanlar bir araya gelmiş oldular. Söz konusu birliktelik için de önceden beri bir gayretimiz vardı. Belediye başkanlığı dönemimde, belediye binasını yeni binaya taşıyınca; ‘’ binanın zemin katında çok geniş bir alan var, o zemim katta hep birlikte bayram kutlarız’’ düşüncesini çevremle paylaşıyordum. Ancak bu imkânı bulamadan görev sürem sona erdi . Yalnız bu süreci hep gündemimizde tuttuk ve konuyla ilgili olarak valilerimizle sürekli istişare halinde olduk. Nihayet bu düşüncelerimiz Sayın Valimiz Vasip Şahin’in döneminde hayata geçmiş oldu. Bu uygulamadan dolayı Sayın Valimize teşekkür ediyoruz. Bilindiği üzere bayramlar mutlulukların paylaşılmasının yanı sıra görüşme ve tartışmalarında olduğu özel günler. Bugün Türkiye olarak her ne kadar huzurlu bir bayram geçiriyor olsak da, Malatyalılar olarak İslam coğrafyasında yaşanan hadiseler sebebiyle, bayramı buruk ve acı içerisinde kutluyoruz. Mısır ve Suriye’deki olaylar neticesinde İslam dünyası kan ve göz yaşına boğulmuştur. İslam coğrafyasında gerçekleşen ve insanlığa yakışmayan hadiseler bizi ziyadesiyle üzmektedir. Tam da bu noktada Türkiye kardeşlik, komşuluk ve yardımseverlik duygularını ön planda tutarak önemli çalışmaları hayata geçirmiştir. Ak Parti milletin ve bölgenin umudu olmuştur. Bu vesileyle yarınlar için özleminde olduğumuz bayramların gelmesini temenni ediyorum.”dedi.

“RÜYAYDI GERÇEK OLDU”

Malatya’nın büyükşehir olma hayali ile yaşadığına dikkat çeken Milletvekili Akın, “Malatya büyükşehir olma rüyası ile yaşıyordu. Anavatan Partisi iktidarından bugüne kadar büyükşehir olma gayreti içerisindeydi. Bizden önceki vekil arkadaşlarımız ve siyasetçiler bu çabayı göstermesine rağmen, Malatya’mız bu fırsatı, küçük problemler nedeniyle kaçırdı. Sayın Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın büyük katkısı ile Malatya’mıza büyükşehir olma statüsü kazandırıldı. Tabi büyükşehir olmanın sağladığı güzellikleri ve avantajları çok iyi bilen bir Başbakanımız var. Kendisinin İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı döneminde İstanbul’u büyük sıkıntılardan kurtardığı aşikârdır. Sayın Başbakanımız Türkiye’de Belediyecilik anlayışına yeni ufuklar açmıştır.”şeklinde konuştu.

“MALATYA İKİ KAT HİZMET ALACAK”
Malatya’nın büyükşehir olması ile birlikte bütçenin artacağına dikkat çeken Milletvekili H. Cemal Akın, “Büyükşehir olmak büyük ekonomik imkânlar getiriyor. Daha önce Genel Bütçe ve Vergi gelirlerinden Büyükşehirlere ayrılan pay % 5 idi. Başbakanımızın katkıları ile bu oran % 6’ya çıkarıldı.Ayrılan bu pay büyükşehirlerin büyüklüklerine göre; ayrıca dağıtılıyor. Daha önce Malatya’nın devletten almış olduğu yardım büyükşehir olması ile birlikte iki katına çıkmış olacak. Köydes ve Beldes gibi Türkiye’de önemli hizmetlerin yapılmasını sağlayan projelerimiz oldu. Burada köylerimizi Köydes marifetiyle, beldelerimizi Beldes marifetiyle imar ve inşa ediyorduk. Şimdi Özel İdare’nin imkânları ve belediyenin imkânları birleşecek. İki imkânın birleşmesiyle hizmetlerimiz katbekat artarak çoğalacak , bereketlenecek. Yaratacağımız sinerji hizmetlerin verimli alınmasına vesile olacak. Gerek yol çalışmaları gerekse alt yapı çalışmaları hızlanacak. Atık sudan içme suyuna kadar her şey gözden geçirilecek. Büyükşehir olma yolunda yapılan çalışmalarda gerek tamirat gerek inşa süreleri kısalacak ve daha erken meyvesini verecek. Büyükşehir ve ilçe belediyelerinin birlikte çalışmaları olacak. Malatya’mız bu güzelliklerden ve yeniliklerden yararlanacak. Bunları zamanla yaşayarak göreceğiz.

“SAĞLIKTA DEVRİM YAŞANIYOR”

Sağlıkta devrim niteliğinde yatırımların gerçekleştiğini, halkın daha huzurlu sağlık hizmetleri alacağını vurgulayan Akın, “Malatya’mızın iki hastanesi var. Malatya Devlet Hastanesi, halkımızın ifadesiyle Beydağı Devlet Hastanesi’ne göre daha eski bir yapıya sahip. Malatya insanının daha rahat sağlık hizmeti alabilmesi için imkânlar meydana getirdik. Şeker arazisi üzerine yapılan Yeni Malatya Devlet Hastanesi Malatya için sağlıkta dönüm noktasıdır. İki hastanenin birleştirilmesi, Sağlık Bakanlığına bağlı olan hastanelerle Sosyal Sigortalar Kurumu’na bağlı olan hastanelerin birleştirilmesi süreci daha önceki iktidarların aklından bile geçmedi. Türkiye’de sağlık noktasında devrim yaratma düşüncesiyle bu projeyi Ak Parti iktidarı düşündü ve Malatya’ya da kazandırdı. İki hastane kurum olarak tek çatı altında birleşti. Eskiden hastanelerde vatandaşın daha iyi sağlık hizmeti alabilmesi için doktoru önceden tanımaya çalışması gerekiyordu. Hekimlerin; daha fazla ilgilenmesi, hastaları rencide etmemesi ya da hastaneye yatış yapılması için daha önce, özel muayenehanelerinde, hastaların muayene olmaları gerekiyordu. Eskide kalmış bu uygulama hala hafızalarda . Ak Parti’den önce hasta fakirse , tedavi olması ve ilaç alması doğru dürüst mümkün olmazdı. Ak Parti’nin sağlık alanındaki reformları hayata geçtikten sonra; beldenin- halkın zengini ile garibi tedavi sürecinde ayrım gözetilmeksizin aynı hizmeti alır duruma geldi . Eskiden bu hizmetler akıldan dahi geçmiyordu. Malatya’mızda huzur içerisinde şifa bulacağımız yeni bir hastaneye kavuşmuş bulunmaktayız. Bu konuda çeşitli düşünceler var. Bu hastane sağlık noktasında daha elverişli sağlık hizmetleri sunacak, gerek ameliyathanesi, gerekse Acil Servisleri ve Yoğun Bakım üniteleri ile Malatya için devrim niteliği taşımaktadır. Malatyalı hemşehrilerimiz başka illere gitmeden kendi memleketlerinde şifa bulacak. Bu Malatya için kazanımdır. İmkânların bu hale gelmesinde büyük emeklerimiz var. Ak Parti hükümetinin Sağlık alanındaki reformları ile Üniversite hastanelerinde, Devlet hastanelerinde ve özel hastanelerde sunduğu hizmetler ve imkanlar sonucunda sağlık alanında büyük bir dönüşüm ve değişim süreci yaşıyoruz.” Dedi.

“MALATYA BAŞBAKANINI ÇOŞKU İLE KARŞILADI”

Geçtiğimiz haftalarda Malatya’ya gelen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Malatya gezi sürecini değerlendiren Akın, “Başbakanımızın Malatya’da karşılanması ve uğurlanması sürecinde olağan üstü heyecan ve katılım yaşandı. Hemşehrilerimize teşekkür ediyorum. Belediye binası yanındaki meydanda çok güzel bir tablo vardı.
Şehrimizin birçok ihtiyacı var. Bunları gündemimize alarak bir bir çözüyoruz. Problemlerin çözülmesi belediyeyi ilgilendiren konularda belediyemizin belirlediği sistemle çözülüyor. Vekillerimiz ve il yöneticilerimizle bu sorunların çözümü konusunda değerlendirmeler yaptık. Dosya hazırlayarak hızlı treni Başbakanımızdan istedik. Hızlı tren ilk etapta Sivas’a kadar gelecekti. İnşallah bu isteğimizden sonra 2023 yılında Sivas’a kadar yapılması düşünülen hızlı tren yolu Malatya’ya kadar uzayacak. “Yol medeniyettir” diyoruz ya, evet; sosyal ve ekonomik gelişmenin artarak çoğalması ulaşımla sağlanır. Demir yolu ulaşımı gerek Osmanlı gerekse de Cumhuriyetin ilk dönemlerinde önemli mesafeler katetmiştir. Ak Parti ile birlikte demir yolu inşası yeniden başlamış, demir yolu Ak Parti döneminde daha çok döşenmiştir. Hızlı tren Ak Parti döneminin eseridir. Bu bir devrimdir. Ayrıca Boğazın altından Asya ve Avrupa kıtası MARMARAY projesi ile birleşmiştir.”dedi.


“Büyükşehir olmamız ile birlikte yepyeni bir şehircilik imkânı sağlanacak”diyen Ak Parti Malatya Milletvekili H. Cemal Akın, “Ben belediye başkanlığı dönemimde Malatya’mıza şehircilik anlamında birçok hizmetler vermiştim. Mesela Yeşil Tepe’de ki ‘Yeşil evler’ projesini yeniden hayata geçirdik. Beydağı eteklerin de yeni bir alt merkez meydana getirmek için Kentsel Dönüşüm’ü başlattık. O zaman ki TOKİ başkanımız şimdiki bakanımız Sayın Erdoğan Bayraktar’a da sizin vasıtanızla teşekkür ediyorum. Bu şekilde ki çalışmalar büyükşehir olunca daha kapsamlı yapılara zemin oluşturacak. Malatya’nın batı kapısının açılması lazım. Onun içinde; oradaki şoför alayının Malatya Belediyesi’ne verilmesi ve orada da yeniden imar çalışmasının yapılması gerekiyor. Orası ziraate elverişli olmayan taşlık bir arazi. Bu düzenlemeyle ayrıca Malatya’nın batıya doğru gelişmesi de sağlanmış olacaktır.


Kuzey çevreyolu ile ilgili talebimiz yeniledik. Kuzey çevre yolunun gecikmesinde çeşitli sorunlar etkili olmuştu. Bu sorunlar da çözülüyor.

Yerel seçimlerin arifesindeyiz. Partilerin adaylarını tespitte kendilerine ait ölçüleri var. Biz Ak Parti olarak; Malatya’nın nabzının tutmak istiyoruz. Bunun için teşkilat olarak yeni bir süreç başlatacağız. Kamuoyu yoklaması yapacağız. Malatya genelinde yapılacak yoklamada vatandaş kimi belediye başkanı olarak görmek istiyor bunu belirleyeceğiz. Yani önce kamuoyu araştırmaları yapılacak, sonra teşkilatımız kiminle çalışmak istiyor bunlar belirlenecek. Belediye başkanlarımız şehre hizmet ederken meslek odaları ve sivil toplum kuruluşları ile çalışacak. Bu kuruluşların da kanaatı sorulacak. Malatya halkı, Sivil Toplum Kuruluşları, Ak Parti il teşkilatı, Vekilleri , Genel Merkez ve Genel Başkanımız kimi uygun bulursa hayırlısıyla o aday olacak.

 

Kaynak: Editör: Uğur Hanbey Aladağ
Etiketler: Ak, Parti, Malatya, Milletvekili, H, Cemal, Akın’la, Kurban, Bayramı, dolayısıyl
Yorumlar
Haber Yazılımı