Haber Detayı
27 Mart 2017 - Pazartesi 19:20
 
Milli Savunma Bakan Yardımcısı Şuay Alpay; Malatya gelişiyor ve ilerliyor
Ali Aladağ…:Malatya Olay…: Milli Savunma Bakanlığı Bakan Yardımcısı Şuay Alpay, Malatya’ya geldi. Malatya’ya gelen ve bir dizi programlara katılan Milli Savunma Bakan Yardımcısı Şuay Alpay “Malatya gelişiyor, ilerliyor hem Kadim medeniyetin unsurlarını üzerinde barındırıyor.” Dedi.
Teknoloji Haberi
Milli Savunma Bakan Yardımcısı Şuay Alpay; Malatya gelişiyor ve ilerliyor

Milli Savunma Bakan Yardımcısı Şuay Alpay; Malatya gelişiyor ve ilerliyor...

Milli Savunma Bakanlığı Bakan Yardımcısı Şuay Alpay Malatya’da ilk olarak  Vali Mustafa Toprak’ı makamında ziyaret etti.

Malatya Ticaret ve Sanayi Odası’nda düzenlenen  “Savunma Sanayi KOBİ’lerle Büyüyor’ Malatya Buluşması”na katılmak üzere ilimize gelen Milli Savunma Bakanlığı Bakan Yardımcısı Şuay Alpay, Savunma Sanayi Müsteşarı Prof. Dr. İsmail Demir ve beraberindeki heyet Vali Toprak’ı makamında ziyaret ederek bir süre görüştüler. 


Vali Toprak, Bakan Yardımcısı Alpay, Savunma Sanayi Müsteşarı Prof. Dr. Demir ve beraberindeki Savunma Sanayi Müsteşarlığı yetkililerinden oluşan heyeti Malatya’da görmekten duyduğu memnuniyeti ifade ederek, teşekkürlerini ilettikten sonra “Malatya gelişiyor, ilerliyor hem Kadim medeniyetin unsurlarını üzerinde barındırıyor.  Bir taraftan da sanayileşmesi, ticari hayatının geliştirilmesi, gıda, tarım ve hayvancılığın daha da ilerlemesi noktasında üzerine düşeni yapmaya çalışıyor.
Özellikle cazibe merkezleri projesi programına Malatya'nın dâhil edilmesi önemli bir sinerji yarattı.  134 tane firmanın Kalkınma Bakanlığımıza direkt ya da bizim buradaki ofislerimiz aracılığıyla müracaatta bulunduğunu biliyoruz.  Burada önemli bir istihdam sağlanacağını düşünüyoruz.  Bunlardan desteklenebilir olanların desteklenmesi suretiyle hem Malatya hem Organize Sanayi Bölgemiz hem de ülkemiz, hem istihdam hem üretim açısından kazanacaktır.

 
Bu anlamda sizlerin teşrifi çok önemlidir.  Özellikle Malatya'nın üretiminin daha katma değerli ileri teknoloji, bilginin teknolojiye dönüştürülmesi ve onunda üretimle sonuçlandırılması ile burada patentlerin, buluşların, bilgi ile buluşturulması ve onun savunma sanayi gibi çok önemli bir alanda katma değer üreten yüksek teknoloji alanlarına da mümkünse yönlendirmesi çok önem arz ediyor.  
Özellikle son projelerin Organize Sanayi Bölgelerimize gelmesinde yapmış olduğumuz değerlendirmede Kalkınma Bankası'nın da o noktada bakacağı ifade ediliyor.  Sanayileşmenin teknoloji yönlü alanlara da fırsat verilmesi amacıyla Organize Sanayi Bölgemizde bir taraftan yer oluştururken bir taraftan da yeni düzenlemelerle altyapıyı oluşturuyoruz. Sizlerin buraya tüm heyetle birlikte gelmeniz bizler için önemlidir.  


İstiyoruz ki burada da savunma sanayi noktasında tedarikçi firmaların olabildiğince yerleşebilmesi bugünün meselesi değil bu biraz da bir süreç yönetimidir.  Bu anlamda burada Ticaret Sanayi Odasında gerçekleştireceğimiz toplantı hem savunma sanayi müsteşarımızın, hem genel müdürlerimizin buradaki sanayicilerimize bu anlamda vereceği mesajlarda önemlidir.  Fabrika ziyaretleri önemlidir.  Tekrar katkılarınız için teşekkür ediyor hoş geldiniz diyorum.” Dedi.
Bakan Yardımcısı Alpay’da ”Sıcak karşılamanız için şahsım ve heyet adına teşekkür ediyorum.  Sizin de ifade ettiğiniz gibi savunma sanayi teknolojilerinin geliştiği ülkeler aynı zamanda diğer teknolojilerinde geliştiği anlamına geliyor. Böyle bir potansiyeli barındırdığı anlamına geldiği için çok değerlidir.  Teknolojik bağımsızlık önemli ama teknolojik bağımsızlığın gerçekleştirilmesi için savunma sanayinin yerliliğinin artırılması, yeteneklerinin geliştirilmesi gerekiyor ve dışa bağımlılığın azaltılması gerekiyor. 


Malumunuz bölgemizde çok büyük tehditler ile karşı karşıyayız. Ulusal güvenliğimiz  açısından risk analizleri yapıldığında tehdit sayısı ve yoğunluğu artıyor.  Dolayısıyla öncelikle çok güçlü bir model ve güçlü silahlı kuvvetlere sahip olmanın gerekliliğini biliyoruz ve bunun gereğini yapıyoruz.  Hem ona sahip olacağız hem de bu güçlü orduyu, model orduyu kendi kaynaklarımızla idame ettirecek imkânları araştıracağız.  Bu çalışmamız iki temel üzerine yürüyor.  Bütün gayret ve çabalarımız bunun üzerinedir. 
Sayın Cumhurbaşkanımız, özellikle bu konuda Sayın Başbakanımızın ve hükümetimizin gayretleriyle bu çaba  yerlilik ve millilik  oranlarının artırıldığı bir alana doğru gidiyor.  Bütün çaba da budur.  
Burada çok kıymetli bir ekiple bugün Malatya'dayız, arzumuz Anadolu'nun diğer taraflarında da kümeleme çalışmaları olsun, savunma sanayi bu noktada gelişsin.  Türk savunma sanayinin tasarımını yaptığı geliştirdiği  önemli işler var.  Burada da bunların değerlendirilmesini istiyoruz. 


Kritik şey şudur bir ürünün bize ait olması, olabilmesi gerçek manada milliliğinden bahsedilmesi için kritik parçaları da bizim yapıyor olmamız gerekiyor.  Teknolojileri bizim yapmamız lazım.  Bu taraftan bakıldığında bir parçanın yüzde 95'i yerlidir diyebilirsiniz ama yüzde 5'i kritik parça size ait değilse  burada farklı bir şey var demektir.  Dolayısıyla bu yaklaşım üzerinden bakıldığında şu anda Sayın Cumhurbaşkanımız, Başbakanımız ve Bakanımızın talimatlarıyla bu prensip dâhilinde çalışmalarımızı yürütüyoruz.
Sanayicilerle bir araya gelişimiz buradaki potansiyeli ortaya çıkarmak için yapılan çalışmalar bu bahse konu anlayışın hayata geçirmesinin belki bir imkândır. Onun için çaba ve gayretlerimiz devam ediyor. İnşallah buradaki çalışma çok verimli bir çalışma olacak Malatya'nın potansiyelini biliyoruz.  Bu potansiyeli savunma sanayi alanında ne tür ete, kemiğe bürünen şeyler görmek istedik.” Dedi.

Alpay; Savunma Sanayi KOBİ’lerle Büyüyor
Malatya Ticaret ve Sanayi Odası 15 Temmuz Şehitleri Toplantı Salonunda gerçekleşen programa, Milli Savunma Bakan Yardımcısı Şuay Alpay, Savunma Sanayi Müsteşarı İsmail Demir, Malatya Valisi Mustafa Toprak, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ercan Turan, Ticaret Sanayi Odası Başkanı Hasan Hüseyin Erkoç ve çok sayıda davetli katıldı.
Toplantıda konuşan Milli Savunma Bakanı Yardımcısı Şuay Alpay, Türkiye’nin bölgede önemli bir konumunun bulunduğunu belirterek “Türkiye bölgede önemli bir yer, ancak çok büyük tehdit ve risklerle de karşı karşıya. Tehdit ve risk analizi yapıldığında bu analizin ortaya çıkardığı çok net bir tablo var. Türkiye çok daha fazla üretip güçlü olarak ekonomisini tahkim edip yoluna devam etmek gibi bir yükümlülüğe sahip. Bunu yaparken en önemli enstrüman savunma sanayidir

Dışa bağımlılığın azaltması gerekiyor. Bu parametreleri bir araya getirdiğinizde o zaman arzu edilen bir noktaya geldiğinizi kabul etmiş olursunuz. İkbal ve bu ülkenin istikbali için savunma çok önemli. Ama aynı zamanda yerli ve milli oranlarının yükseldiği, yerliliğin yüzde 100’e çıktığı ve milli ürünlerin ortaya çıktığı bir savunma sanayi arzu ediyoruz. Dışa bağımlılığı azaltan, ülke kaynaklarını dışa gitmekten kurtaran bir yaklaşımın esas alınmasını ve buna göre üretim yapılmasını arzu ediyoruz.
Güçlü olursunuz. Bölgedeki karşı karşıya olduğumuz tehditlerle birlikte bir durum değerlendirmesi yaptığınızda tereddütsüz olarak öne çıkan husus şudur; güçlü ve modern bir silahlı kuvvetlere sahip olmanız gerekir ama bunu da aynı zamanda kendi kaynaklarımızla idame ettirmemizin yollarını bulmalıyız. Onun için savunma sanayinin güçlenmesi, önünün açılması, dışa bağımlılıktan kurtulması gerekiyor. Temel yaklaşımları da bunun üzerine inşa ediyoruz." dedi.

Savunma Sanayi Müsteşarı İsmail Demir ise savunma sanayisinin ülkenin geleceğine yönelik en önemli sektörlerinden biri olduğunu ifade etti

Malatya Valisi Mustafa Toprak, savunma sanayisine yönelik kapasitesinin arttırılmasına yönelik düzenlenen bu toplantının kent adına oldukça önemli olduğunu dile getirip “Ülkenin yerli ve milli üretim kapasitesinin ön plana çıkarılmasının hayati öneme haizdir.


Malatya bölgesel olarak stratejik öneme sahip. Bu önemi özellikle de üretim gücünü daha yüksek nasıl kullanılabilir bunun arayışları içerisine girmemiz gerekir"dedi.

Malatya Ticaret Sanayi Odası Başkanı Hasan Hüseyin Erkoç, “Yerli üretimin bu süreçte savunma sanayii adına önemli bir noktada özellikle Fırat Kalkanı Operasyonunda Türk askerinin milli yerli üretim olan silahları kullanmasının da gurur verici bir durum.” Şeklinde konuştu.

Kaynak: (Malatya Olay) - Malatya Olay Editör: Ali Aladağ
Etiketler: Milli, Savunma, Bakan, Yardımcısı, Şuay, Alpay;, Malatya, gelişiyor, ve, ilerliyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı