Haber Detayı
06 Eylül 2019 - Cuma 20:31
 
Milli Savunma Bakanı Hulusi Akkar ve Komutanlar Malatya’da
Ali Aladağ…:Malatya Olay…: Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, beraberinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal ve Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz ile 2’nci Ordu Komutanlığında görev teslimi gerçekleştirdi, inceleme ve denetlemelerde bulundu.
Gündem Haberi
Milli Savunma Bakanı Hulusi Akkar ve Komutanlar Malatya’da

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akkar;

Ve Komutanlar Malatya’da...


Suriye sınırı güvenliğinden sorumlu birlik komutanları ile Karargah’ta yapılan ve iki saati aşkın süren önemli toplantıda bir araya gelen Bakan Akar, faaliyetlere ilişkin detaylı brifing aldı, talimatlar verdi. Personele hitabında ise terörle mücadele ve diğer güvenlik konularının yanı sıra Güvenli Bölge çalışmalarına da değinen Bakan Akar, 2’nci Ordu Komutanlığının üstlendiği önemli görevlere dikkati çekti.


Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatları kapsamında Türkiye’nin güneyinde bir terör koridorunun oluşturulmasına izin vermeyeceklerini vurgulayan Bakan Akar, “Bunun için ne yapılması gerekiyorsa ‘ölürsem şehit, kalırsam gazi’ anlayışı içinde yerine getireceğiz” diye konuştu. Güvenli Bölge çalışmalarına değinen Bakan Akar, şunları söyledi:
“Başlangıçtaki görüşmelere ‘Oraya hiçbir şekilde Türk askeri giremez’ diye başladılar. Temaslar bir ay, iki ay devam etti. En son Ağustostaki görüşmelerde belli bir program dahilinde, belli bir takvim üzerinde genel bir mutabakat oluştu. Biz Münbiç’i de Rakka’yı da unutmadık, verilen sözlerin tutulmadığını da unutmadık. Bunlar olmadığı için biz Fırat Kalkanı, Zeytin Dalı Harekatlarını tek başımıza yaptık. Bu konudaki kararlılığımız gayet açık.“


Yapılan takvim kapsamında Birleşik Müşterek Harekat Merkezi’nin Akçakale’de faaliyete geçtiğini hatırlatan Bakan Akar, şöyle konuştu:


“Orada bir Türk general ve bir ABD’li general ile onlara bağlı subaylar çalışmalara başladı. Önce İHA sonra helikopter uçtu. 3. müşterek helikopter uçuşunu gerçekleştirdik. Helikopter uçuşlarını tahkimatın tahribi dahil arazide yapılan, yapıldığı iddia edilen her şeyi bizzat görmek için bir imkan ve fırsat olarak değerlendiriyoruz. Müşterek kara devriyesinin de 8 Eylül’de başlamasını planladık. Buraya ilişkin bir genel mutabakat var. Bu çerçevede belirlenmiş faaliyetlerin belli bir sıra ve tempoda yapılmasını bekliyoruz, bu konuda ilerlemeyi arzu ediyoruz.”


Terör örgütü YPG’nin PKK’dan farkı olmadığını ifade eden Bakan Akar, “YPG’nin PKK’dan farklı olduğunu söylemek en azından bizim aklımıza hakarettir. İstihbarat raporları ve açık bilgiler bunu net olarak gösteriyor. Oradaki teröristlerin YPG’nin, tamamen PKK’nın aynısı olduğunu kanıtlıyor” dedi.


Türkiye’nin verdiği tüm sözleri yerine getirdiğini, çalışmaları da bu şekilde sürdürdüğünü dile getiren Bakan Akar, şunları kaydetti:


“Aynı şekilde karşı tarafın da verdikleri sözleri yerine getirmesini bekliyoruz. Bizler bakanlar olarak, Genelkurmay Başkanımız, kuvvetlerimiz, heyetlerimizdeki general, amiral, subay, astsubaylarımız muhataplarına tekrar tekrar şunu söylüyor, ‘Gecikmeye, oyalanmaya tahammülümüz yok’.

Niye? Çünkü geçmişteki olayları unutmadık. Dolayısıyla biz bir an önce üzerinde mutabık kaldığımız, teröristlerin geri çekilmesi, ağır silahların toplanması, tahkimatın tahrip edilmesi, orada müşterek devriyelerin başlaması, devriye üslerinin kurulması, uçak faaliyetlerinin bir an önce başlaması helikopter, ve İHA sürdürülmesi...

Bu konuda ısrarlıyız, kararlıyız. Biz bu şekilde bu olayın gitmesi ve ülkemizin güneyindeki bu terör koridorunun tahribinden yanayız. Sınırlarımızın güvenliği, 82 milyonun emniyeti için çalışıyoruz. Beraber çalışalım. Olmadı mı, olmuyor mu? O zaman da B planımız da C planımız da hazır. Sayın Cumhurbaşkanımızın da tekrar tekrar söylediği gibi biz stratejik ortaklık, müttefiklik ruhuna uygun, birlikte terörle mücadeleyi yapmak istiyoruz. Biz sonuna kadar görüşmeler yoluyla, mutabakatla bu işi götürmeye çalışıyoruz ama bu hep böyle olacak, hep bekleyecek değiliz. Böyle bir şey yok. ”


Terörle mücadelenin artan bir kararlılık ve tempoda devam ettiğini vurgulayan Bakan Akar, “İnşallah asil milletimizi terör belasından kurtaracağız” diye konuştu. Vatan için canlarını veren şehitlere rahmet dileyen, gazileri minnetle yad eden Bakan Akar, şehit ve gazilerin bir damla kanını dahi yerde bırakmadıklarını, onların yakınlarının gözyaşlarının hesabının sorulduğunu, sorulmaya da devam edeceğini vurguladı.


Bakan Akar ve TSK’nın Komuta Kademesi , Yüksek Askeri Şura Kararları kapsamında vekaleten yürüttüğü 2’nci Ordu Komutanlığına asaleten atanan Korgeneral Sinan Yayla’yı makamında ziyaret etti. Bakan Akar ve Komutanlar, görev teslimi gerçekleştirilen Korgeneral Yayla’yı tebrik ederek, görevinde başarı diledi.

BAKAN AKAR,

 VALİ AYDIN BARUŞ'U ZİYARET ETTİ...

 

Kaynak: (Malatya Olay) - Malatya Olay Editör: Ali Aladağ
Etiketler: Milli, Savunma, Bakanı, Hulusi, Akkar, ve, Komutanlar, Malatya’da,
Yorumlar
Haber Yazılımı