MTA Bölge Müdürü Ay Ak Parti'de aday adayı
Haber
01 Kasım 2013 - Cuma 22:48
 
MTA Bölge Müdürü Ay Ak Parti'de aday adayı
Yerel seçim öncesi siyasi partiler de devam eden adaylık süreçi nedeni ile devlet memurları da belediye başkan aday adayı olmak için bir bir istifa etmeye başladı.MTA Bölge Müdürü Ay'da istifa etti, Malatya Büyükşehir belediye başkan aday adayı oluyor.
Siyaset Haberi
MTA Bölge Müdürü Ay Ak Parti'de aday adayı

Ak Parti'den Malatya Büyükşehir belediye başkan aday adayı olacağı haber alınan Maden Tetkik Arama Orta Anadolu 4. Bölge Müdürü Yunus Ay 'ım Cuma günü saat 16.30 da başvurusunu yapacağı haber alındı.
Malatya'ya hizmet için yola çıktığını söyleyen Maden Tetkik Arama Orta Anadolu 4. Bölge Müdürü Yunus Ay" Sevdamız hizmet , güçümüz millet " açıklamasını yaptı.Malatya Büyükşehir belediye başkanlığına Ak Parti'den aday adayı olan Maden Tetkik Arama Orta Anadolu 4. Bölge Müdürü Yunus Ay, görevinden istifa etti. Ay Malatya'da yapılan bir toplantıda kentin maden profilini şöyle özetlemişti:
“Türkiye’nin ve hatta dünyanın önemli maden yataklarını bulunduran Malatya ve çevre iller, MTA tarafından tespit edilen yataklarla sektörün gelişmesinde önemli rol oynayacaktır. Başta Malatya Hasançelebi, Deveci, Karakuz demir yatakları, yeni bulunan Kuluncak Sofular demir sahası ve Akçadağ mermerleri olmak üzere, Elazığ’da Guleman krom yatakları, Maden bakır yatağı, Keban kurşun çinko, Elazığ vişne mermeri, Kahramanmaraş Afşin Elbistan kömür yatakları, Elbistan Höyüklü bakır çinko sahası, Adıyaman Gölbaşı kömürleri ve Adıyaman memerleri önümüzdeki yıllarda Malatya ve çevre illerin kalkınmasında lokomotif olacaktır.” dedi. Madenciğin ülkenin zorunlu bir gerçeği olduğunu ifade eden Yunus Ay, sözlerine şöyle devam etti: “Bu illerde madencilik sektörünün payı önemlidir. Malatya ilinde %30 gıda, %11 tekstil, %9 madencilik, %6 metalik olmayan mineral ürünler ve %2 metal cevher madenciliği de buna katılırsa madencilik % 17 ile ikinci sırada yer almaktadır. İşletmeye girecek olan yeni sahalarla Malatya madenciliği 1. sıraya yükselecektir. Elazığ’da madencilik ve taş ocakçılığı %24’lük bir oranla 1. sırada yer almaktadır. Adıyaman’da ise %10 olan madencilik sektörü %8 metalik olmayan mineral ürünlerin üretimi ve %5 ham petrol üretim sektörü ile % 23 gibi bir oranla 2. sıradadır. Kahramanmaraş’ta %12 olan madencilik ve taş ocakçılığı sektörü 3. sırada yer almakta, Tunceli ilinde ise madencilik ve taş ocağı sektörü; sektörel dağılımda %22 ile 2. sırada bulunmaktadır. Madencilik sektörü iller bazında önemli bir yer tutmaktadır. Ancak amacımızı bu oranların daha da yukarı çekilmesidir.”

JEOLOJİ YÜK.MÜH. YUNUS AY ADAY ADAYI

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Yerel, seçim, öncesi, siyasi, partiler, de, devam, eden, adaylık, süreçi, nedeni
Yorumlar
Haber Yazılımı