MTÜ, ‘Küresel Salgın Bağlamında Güvenli Kampüs Belgesi’ Alan Bölgede İlk Üniversite Oldu
Haber
10 Eylül 2021 - Cuma 16:44
 
MTÜ, ‘Küresel Salgın Bağlamında Güvenli Kampüs Belgesi’ Alan Bölgede İlk Üniversite Oldu
Ali Aladağ…:Malatya Olay…: Son dakika Sıcak haber… Malatya Turgut Özal Üniversitesi, ‘Küresel Salgın Bağlamında Güvenli Kampüs Belgesi’ Alan Bölgede İlk Üniversite Oldu
Bilim Haberi
MTÜ, ‘Küresel Salgın Bağlamında Güvenli Kampüs Belgesi’ Alan Bölgede İlk Üniversite Oldu

MTÜ, ‘Küresel Salgın Bağlamında Güvenli

Kampüs Belgesi’ Alan Bölgede İlk Üniversite Oldu

Malatya Turgut Özal Üniversitesi, koronavirüs (Covid-19) tehdidi ilk ortaya çıktığı andan itibaren hızla hareket ederek gerekli önlemleri aldı ve almaya devam ediyor. Sağlık Bakanlığı, Yükseköğretim Kurulu (YÖK) ve ildeki kamu kurum ve kuruluşlarla koordineli çalışmalar yürüten MTÜ iç ve dış paydaşların sağlığını güvence altına almak amacıyla yürütülen çalışmalar neticesinde Türk Standardları Enstitüsü (TSE) uzman ekiplerince gerçekleştirilen tetkikler sonucu YÖK ve TSE arasında imzalanan iş birliği protokolü ile hazırlanan “Küresel Salgın Bağlamında Güvenli Kampüs Belgesi” almaya hak kazanan bölgede ilk üniversite oldu.

Resim

“Güvenli Kampüs ile Öğrenciler Güvende”

Süreç hakkında değerlendirme de bulunan Rektör Prof. Dr. Karabulut, “Üniversitelerin bu konudaki hassasiyeti oldukça önemli. Pandemi ortaya çıktığı ilk andan itibaren akademik ve idari insan kaynaklarının süreçle ilgili çalışmaya başladığını Türk Standartları Enstitüsünün kendi kaynakları ve tecrübesiyle geliştirdiği standarda uygun olarak gerekli şartların sağladık. Bu anlamda Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanlığı ve Türk Standardları Enstitüsü (TSE) ile hazırlanan “Güvenli Kampüs” belgesinin üniversitemiz tarafından alınan tedbirlerle de uygulanabilir olduğunu görüyor, eğitim öğretime başlayacağımız bugünlerde üniversitenizi tercih eden, kayıt yaptıracak olan öğrencilerimizin, gençlerimizin burada güvende olduklarının bir göstergesi olan bu belgeyi almamızda emeği geçenlere teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Salgın sürecinde her alanda önemli çalışmalar yaptıklarını ifade eden Rektör Prof. Dr. Aysun Bay Karabulut, “Pandeminin ilk ortaya çıktığı andan itibaren süreç içerisinde Malatya Turgut Özal Üniversitesinin özellikle sağlık ve eğitim hizmetlerinde hiçbir aksamaya yol açmamak hedefiyle gerçekleştirdiği düzenlemeler rol model niteliğindedir. Bilim, emek, özveri ve kalite ile yükselme hedefi ile yolan çıkan üniversitemiz pandemi sürecinde de eğitim, sosyal ve kültürel faaliyetlerine ara vermeden aynı zamanda akademik ve idari anlamda da yükselişini hız kesmeden sürdürmüştür. Üniversitemizi Türkiye’nin ve dünyanın saygın eğitim kurumlarından biri haline getirmek için akademisyen arkadaşlarımızla birlikte el ele, sırt sırta vererek ve gecemizi gündüzümüze katarak çalışıyoruz.” dedi.

Resim

“Üniversitemiz tüm tedbirleri aldı.”

Etkin ve sürdürülebilirlik çerçevesinde yürütülen çalışmaların önemine değinen Rektör Karabulut, “YÖK ve TSE arasında, Covid-19 salgını ve bulaşıcı hastalıklarla mücadele kapsamında yükseköğretim kurumlarının yerleşkelerinde sağlıklı ve temiz ortamların geliştirilmesine yönelik tedbirleri içeren genel standartları belirlemek amacıyla hazırlanan bu önemli protokol çerçevesinde üniversitemiz gerekli tüm önlemleri alarak bölgenin ilk Küresel Salgın Bağlamında Güvenli Kampüs Belgesi’ni alan üniversitesi oldu. Bu düşüncelerle her zaman olduğu gibi salgın döneminde de yükseköğretim kurumlarımıza öncülük ederek etkin adımlar atmamıza destek olan Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Mustafa Varank’a, YÖK Başkanımız Prof. Dr. Erol Özvar ve YÖK üyelerimize şükranlarımı sunuyorum. Göstermiş oldukları hassasiyet ile süreci etkin bir stratejiyle yönetmemize teşvik eden TSE Başkanı Prof. Dr. Sayın Adem Şahin, Türk Standartları Enstitüsü Malatya Belgelendirme Müdürü Eraslan Yılmaz’a ve TSE ekibine teşekkürlerimi sunuyorum.” şeklinde konuştu.

“Çevremize Olan Duyarlılığımızı Arttırmalıyız”

Resim

TSE Malatya İl Müdürü Eraslan Yılmaz, “Yeniden yaşanabilir bir dünyada yaşamak istiyorsak hepimiz yaşam ve tüketim tarzımıza dikkat etmeli ve çevremize olan duyarlılığımızı arttırmalıyız “Covid-19 Salgınının ortaya çıkışı ve etkilerine daha çok kafa yorarak bundan sonraki hayatımızı değiştirmek için düzgün bir yol çizebiliriz. Covid-19’da kurtulmak ve daha sonra benzerlerini yaşamamak için Malatya Turgut Özal Üniversitesi’nin yaptığı bu çalışma çok değerli. Sağlık Bakanlığımız ve Bilim Kurulu’nun aldığı tedbirler çerçevesinde üniversitemizde bu tedbirlerin harfiyen uygulandığını gördük. Bu anlamda Sayın Rektörümüze ve ekibine teşekkürlerimizi sunuyoruz.” ifadelerini kullandı.

MTÜ’den Sağlık Bakanlığı Sertifikalı Akupunktur Eğitimi

MTÜ Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından Sağlık Bakanlığı Sertifikalı Akupunktur eğitimi verilecek. MTÜ GETAT tarafından yapılan açıklamaya göre 01.10.2021 tarihinde başlayan eğitim programının 5 ayda tamamlanacağını 06.03.2022 tarihinde sona ereceğini ifade edildi.  Aynı zamanda eğitim programını başarıyla tamamlayan hekim ve diş hekimlerinin resmi olarak muayenehane açmaya ve sağlık kuruluşlarında akupunktur yapmaya hak kazanacakları belirtildi. 

Rektör Prof. Dr. Aysun Bay Karabulut, Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp ile günümüzün modern tıbbının birbirini desteklediği sağlıkta yeni yöntem ve uygulamalarını her zaman destekleyeceklerini ifade ederek, Malatya Turgut Özal Üniversitesi Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp ve Uygulama ve Araştırma Merkezi bünyesinde yakın zamanda çalışmaların yoğun bir şekilde başlayacağını kaydetti.

Resim

İnsanlığın yüzyıllardır virüslerle karşılaştığını, ancak Covid 19 virüsünün toplumda yayılım ve toplumda meydana getirdiği tepki bakımından ve hem fiziki hem de ruhsal etkilerinin dikkat çektiğini belirten Rektör Prof. Dr. Karabulut, “Bugün teknolojide ve çağdaş tıp olarak ifade edebileceğimiz alanlarında başarı sağlamış olan dünyanın sayılı ülkelerinde Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp çok ileri seviyi de kullanılmakta ve desteklenmekte. Sağlık Bakanlığımız bu konuda çok hassas. Malatya Turgut Özal Üniversitesi olarak GETAT Merkezimizi kurmakla kalmayıp, bu alanda projelerimizle dünyada ses getiriyoruz.” ifadelerini kullandı.

MTÜ Tıp Fakültesi olarak projelere hız verdiklerini belirten Rektör Prof. Dr. Karabulut, “Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Uygulamaları merkezimizde ilgili yönetmelikle izin verilen yedi alanda uygulama yetkisi almış ve hasta kabulüne başlamış bulunmaktayız. Bu uygulamalar Akupunktur, Fitoterapi, Mezoterapi, Proloterapi, Apiterapi, Hirudoterapi (Sülük Tedavisi) ve Kupa (Hacamat) uygulamasıdır. Bu uygulamalar bire bir hastane şartlarında, temizlik ve hijyen kurallarına riayet edilerek ve en önemlisi alanında uzman personellerimiz tarafından büyük bir titizlikle yerine getirilmektedir. Merkezimiz bünyesinde gerçekleştireceğimiz Sertifikalı Akupunktur Eğitimi ile de ülkemiz de GETAT’ın gelişimine katkı sunmayı hedefliyoruz.” şeklinde konuştu. 

Başta Çin Halk Cumhuriyeti olmak üzere, Amerika Birleşik Devletleri, Avrupa ve Japonya’daki birçok üniversitede akupunktur kliniği bulunduğunu ifade eden Akupunktur Eğitim Koordinatörü Prof. Dr. Mehmet Tuğrul Cabıoğlu, “Bu yöntem 1974 yılında Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından bilimsel bir yöntem olarak kabul edilmiştir. Akupunktur uygulaması günümüzden en az 2000 yıl öncesine kadar gitmektedir. Bu kadim bilgiye günümüzde 35.000’den fazla bilimsel çalışma eklenmiştir. Akupunktur Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp’ın amiral gemisi olarak ifade edilmektedir.” dedi.

Resim

Akupunktur tedavisinin etkileri ve gerçekleştirilecek eğitim planına değinen Akupuntur Eğitim Koordinatörü Prof. Dr. Cabıoğlu, “ Akupunktur tedavisi Psikolojik durum değişikliği, bağımlılık tedavisinde özellikle sigara bırakma tedavisi, obezite, Baş ağrılarında, fibromiyalji gibi kas ağrılarında, osteoartrit gibi eklem rahatsızlıklarında, astım, sinüzit ve alerjik rinit gibi solunum yolu hastalıklarında, Uyku bozukluklarında, impotans ve erektil disfonksiyon gibi ürogenital hastalıklarda kullanılmaktadır. Özellikle Covid döneminde evde kalmamızla birlikte acaba ne şekilde akupunktur üzerine yardımcı olabilirim diyerek düşündüm. Bu konuda Çin’de ve birçok ülkede Akupunktur’un Covid 19’da nasıl kullanilabileceği konusunda yapılan çalışmalar var. Yazılan kitapları okuyup değerlendirme yaptıktan sonra Covid 19’da akupunkturun nasıl kullanılacağı şeklinde bir yazı hazırladım ve yurtdışı indekslerde olan Çin’de bir dergide yayınlandı. Bu konuyla ilgili birçok kanalda özellikle eğitim kanallarında olsun covid 19’da akupunktur nasıl uygulanır diye söyleşiler, dersler verdim. Bende şöyle bir görüş oluştu. Ben uzaktan eğitimin etkili olamayacağına inanıyordum. Özellikle online yapılan etkinliklerin hakikaten etkili olduğunu gördüm. Bence teorik eğitimlerde uzaktan eğitimi etkili şekilde kullanırsak çok başarılı olacağımızı düşünüyorum ve bundan da çok güzel sonuçlar aldık.” ifadelerine yer verdi.

Prof. Dr. Cabıoğlu, “Çeşitli sunumlar hazırladık. İnsanlar artık uzaktan eğitime bir şekilde alıştılar, konforu kendi yanlarında istiyorlar. Mesela Akupunktur noktalarına iğne girilmesi, akupunktur noktalarının lokalizasyonu, bu noktaların özel durumları, diğer noktalarla nasıl kombinasyon kurulur gibi konuları da tek tek videolar çekerek anlatmaya başladık ve tabii bu süreç durmayacak. Uzaktan eğitimin etkili olabilmesi, gerek doktorların gerek diş hekimlerinin bu eğitimi alırken daha etkili bir şekilde süreci öğrenmeleri bu eğitim metodlarını arttırarak devam ettirecek. Tabii akupunktur eğitimi dediğimiz zaman başlangıç seviyesi sertifika değil, ileri seviyede yani ileri düzeyde de eğitim planlıyoruz. Eğitim programımız hibrit yani online teorik dersler ve yüz yüze uygulama eğitimlerden oluşacaktır.” şeklinde konuştu. 

MTÜ Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından yapılan açıklama da eğitim programı ve detaylı bilgilere MTÜ web sitesi ozal.edu.tr ve akupunktur.ozal.edu.tr adresinden ulaşılabileceği belirtildi.

Kaynak: (Malatya Olay) - Malatya Olay Editör: Ali Aladağ
Etiketler: MTÜ,, ‘Küresel, Salgın, Bağlamında, Güvenli, Kampüs, Belgesi’, Alan, Bölgede, İlk, Üniversite, Oldu,
Yorumlar
Haber Yazılımı