Haber Detayı
27 Kasım 2019 - Çarşamba 22:17
 
Nazar değmesin; Turgut Özal Tıp Merkezi Türkiye’de yine birinci
Ali Aladağ…:Malatya Olay…: Son dakika… Sıcak haberi… İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi, 2019 yılı tamamlanmadan 202’inci kemik iliği naklini gerçekleştirerek Karaciğer naklinden sonra bu alanda da Türkiye’de birinci oldu
Bilim Haberi
Nazar değmesin; Turgut Özal Tıp Merkezi Türkiye’de yine birinci

Nazar değmesin;

Görüntünün olası içeriği: 3 kişi

Turgut Özal Tıp Merkezi Türkiye’de yine birinci...

Görüntünün olası içeriği: 5 kişi, gülümseyen insanlar, ayakta duran insanlar
İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi 2019 yılının tamamlanmasına bir ay kala 202’inci kemik iliği naklini gerçekleştirerek yeni bir rekora imza attı.

Resim
 2010 yılında ruhsat alan Turgut Özal Tıp Merkezi Hematoloji Bilim Dalı bugüne kadar yaptığı 721 erişkin kemik iliği nakli ile üniversite, kamu ve özel hastaneler arasında açık ara lider oldu.
Otolog, allojenik, haploidentik ve akraba dışı olmak üzere 4 çeşit kemik iliği naklinin yanı sıra Akdeniz Anemisi (Talasemi) tedavisi, alıcı ile verici arasında uyum olup olmadığını test eden teknolojik tıbbi cihazlarla donatılmış laboratuvarı ile bu alanda dünyanın sayılı merkezlerinden biri olma yolunda emin adımlarla yoluna devam ediyor.
TÜRKİYE BİRİNCİLİĞİ İÇİN PASTA KESİLDİ…

Görüntünün olası içeriği: 14 kişi, gülümseyen insanlar, ayakta duran insanlar ve iç mekan
Turgut Özal’da düzenlenen törene İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, TÖTM Başhekimi Prof. Dr. Ali Beytur, Hematoloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İrfan Kuku, Kök Hücre ve Kemik İliği Merkezi Sorumlusu Prof. Dr. Mehmet Ali Erkurt, Hematoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Emin Kaya, Hematoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. İlhami Berber, Hematoloji bölümü hemşireleri, sağlık personeli ve hastane yöneticileri katılarak pasta kesildi.

Resim
REKTÖR PROF. DR. KIZILAY: BÜYÜK BİR BAŞARI 
İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, “Merkezimiz bu türden kanser hastalıkları dışında her türlü kanama ve pıhtılaşma bozuklukları, kansızlıklar ve kemik iliği tembellikleri gibi bir çok hastalığın takip ve tedavisi bölümümüz tarafından yapılmaktadır. Günümüzde Lösemi, Lenfoma, MDS ve Myeloproliferatif hastalıklar ve Aplastik anemi tedavisinde kemoterapi uygulaması bir tedavi seçeneğini oluşturmakla birlikte bu hastalarda hastalığı vücuttan tamamen atabilmek için (küratif tedavi) kemik iliği nakli yapılması gerekmektedir. Ayrıca talasemi majör ve orak hücreli anemi gibi kalıtsal hastalıklarda da kemik iliği nakli başarı ile uygulanmaktadır. Otolog, allojenik, haploidentik ve akraba dışı olmak üzere 4 çeşit kemik iliği nakli vardır. Merkezimizde kök hücrelerin çok büyük çoğunluğu çevre kanından (kol damarı) aferez cihazlarıyla acısız bir şekilde toplanmaktadır. Merkezimizde tedavi ve takibi yapılan bu hastalar ayrı ayrı değerlendirilerek nakle ihtiyaç olup olmadığı, eğer nakil yapılacaksa hangi tip naklin yapılacağı Sağlık bakanlığı mevzuatı içerinde kemik iliği nakli konseyi tarafından kararlaştırılmaktadır. İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Turgut Özal Tıp Merkezi Kök hücre ve Kemik İliği Nakli Merkezi kendi içinde yapılanmasını tamamlayarak 2010 yılında Sağlık Bakanlığından ruhsat almış ve kemik iliği nakline başlamıştır. 

Resim

YURT DIŞINDA GELEN HASTALARIMIZ VAR...
Kök hücre ve Kemik iliği nakil merkezimizde otolog, allojenik, haploidentik ve akraba dışı kemik iliği nakli başarılı bir şekilde yapılmaktadır. 2016 yılında toplam 74 kök hücre ve kemik iliği nakli yapılmıştır. 2017 yılında 99 hastaya ve 2018 yılında 129 hastaya kök hücre ve kemik iliği nakli yapıldı. 2018 yılı itibarı ile Türkiye’de birinci olduk. 2019 yılında bugüne kadar toplam 202 hastaya nakil yapıldı. 25 Temmuz 2019 tarihinde aynı gün için de toplam 5 nakil birden yapıldı. 15 Ağustos 2019 da aynı gün içinde 7 birden nakil yapıldı. 2019 yılı itibarı ile Türkiye’de açık ara birinciyiz. Merkezimizde ruhsat alındıktan sonra bu güne kadar 721 erişkin hastaya kök hücre ve kemik iliği nakli yapılmıştır. Hastalarımızın dörttü üçü Malatya dışından gelmektedir. İstanbul, Ankara ve yurt dışından gelen hastalarımız mevcuttur. 

Görüntünün olası içeriği: 3 kişi, Ahmet Kızılay dahil, gülümseyen insanlar, ayakta duran insanlar

KÖK HÜÇRE...
Kök hücre ve Kemik iliği nakli ile ilişkili ölüm oranlarımız Amerika ve Avrupa standartlarındadır. Merkezimizde bu yıl içerisinde Sağlık turizmi olarak komşu ülkelerden gelen kök hücre ve kemik iliği nakli hastalarına hizmet verilmeye başlanmıştır. İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi, Erişkin kök hücre ve kemik iliği nakli merkezi, kök hücre ve kemik iliği nakli alanında Türkiye’de önde gelen merkezlerden biridir ve sağlık turizmi alanında da iddialı olmaya devam edecektir. Aralık ayında TBI kullanarak da kök hücre ve kemik iliği nakli yapmaya başlayacağız. 

Resim

AFEREZ ÜNİTESİ...
Aferez ünitemiz yıllık 5000’in üzerinde plazmaferez ve 500’ün üzerinde spesifik aferez ve 200’ün üstünde kök hücre toplama işlemiyle Türkiye ve Avrupa’nın en büyük aferez ünitesidir. Doku tipleme laboratuvarımızda organ naklinin her türlü testi yanında yüksek çözünürlüklü HLA ve kimerizm testleri de en son teknoloji cihazlarla çalışılmaktadır. Yakında NGS cihazı ile MRD testine başlanacaktır. Ayrıca doku tipleme laboratuvarımızın içerisinde Akım sitometri laboratuvarımız da mevcuttur.

Görüntünün olası içeriği: 4 kişi, gülümseyen insanlar, ayakta duran insanlar
Talasemi majör (Ciddi Akdeniz Anemisi) nakil sonrası tam şifa elde ediliyor. Türkiye’deki bu hastalarımız merkezimizde tedavi olabilir.”
Rekora imza atan hocalar da gelinen noktayı ve hedefi açıkladılar ve yeni hedefleri ortaya koydular.

Kaynak: (Malatya Olay) - Malatya Olay Editör: Ali Aladağ
Etiketler: Nazar, değmesin;, Turgut, Özal, Tıp, Merkezi, Türkiye’de, yine, birinci,
Yorumlar
Haber Yazılımı