Haber Detayı
29 Ekim 2017 - Pazar 13:55
 
Necip Türk Milleti, dünyanın en onurlu, en cesur ve vatan sevgisi en yüksek milletidir
Uğur Hanbey Aladağ…:Malatya Olay…: Malatya’da Cumhuriyet Bayramı coşku ile kutlandı. İnönü Caddesi Abdullah Gül Parkı önünde gerçekleşen 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı töreni, Vali Ali Kaban, Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır ve 2.Ordu Garnizon Komutanı Tümgeneral Asım Kocaoğlu’nun halkı selamlaması ile başladı.
Kültür Haberi
Necip Türk Milleti, dünyanın en onurlu, en cesur ve vatan sevgisi en yüksek milletidir

Necip Türk Milleti, dünyanın en onurlu, en cesur ve vatan sevgisi en yüksek milletidir

Çok sayıda vatandaşın da ellerinde Türk Bayrakları ile katıldığı tören daha sonra saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile devam etti. Törende günün anlam ve önemi ile ilgili konuşan Vali Kaban, “Kahramanlık destanlarıyla dolu şanlı tarihimizin, kadim zamanın ve bağrında Al Bayrağımızı özgürce dalgalandıran gök kubbenin şahitliğinde; Aziz Şehitlerimizin, Türkiye Cumhuriyeti Devletimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK ve yastıkları mezar taşı yorganları kar olan Kahraman Silah Arkadaşlarının manevi huzurlarında Aziz Türk Milleti'nin en büyük bayramını kutlamak üzere bir araya gelmiş bulunuyoruz.


Malazgirt’te yalın kılıç at koşturan, gemileri karada yürüten, Adriyatik'ten Çin Denizi'ne üç kıtada destan yazan adalet ve kahramanlık timsali bir millet olarak, yıllar önce gücümüzü, azmimizi gösterdiğimiz yedi düvele karşı bugün birliğimizi, dirliğimizi, sarsılmaz irademizi bir kez daha teyit etmemize vesile olan Cumhuriyet Bayramımızın sevinç ve heyecanını yaşamaktayız. Hepimize kutlu olsun!..


Yakın tarihimizde meydana gelen gelişmeler açık bir şekilde göstermiştir ki Türk Milleti'nin bekasının ve milletler camiası içinde hak ettiği yeri almasının yegâne yolu, kanla irfanla kurulan Cumhuriyet’ten geçmektedir. Çünkü Cumhuriyet yolunda, gidenlerin gelmediği Yemen’den, Allahuekber Dağları’nda buz kesen Mehmetçiğin son nefesinden, Bandırma Vapuru’na çırpınarak yüz süren Karadeniz’den, ilk hedef Akdeniz’e doğru “Allah Allah” nidalarıyla şahlanan kutlu bir nesilden kalan silinmez izler vardır.
Kıymetli Malatyalılar,


Her karış toprağı Şehitlerimizin kanıyla yoğrulmuş bu kutsal vatanın ebedi Türk yurdu olmasını ve üç kıtanın birleştiği bu coğrafyada güçlü bir Türkiye’nin mevcudiyetini istemeyen düşmanlarımız daima var olmuştur. Bu düşmanların, maalesef Türkiye Cumhuriyeti Devletimizin ekmeğini yediği, bütün imkânlarından istifade ettiği halde ihanete tevessül eden yerli işbirlikçileri ve destekçileri de hiç şüphesiz her zaman bulunmuştur.
Bu düşmanlar her defasında sinsice fırsat kollamış, kendilerince şartların uygun olduğunu düşündükleri vakit, tereddüt etmeksizin ülkemizin bölünmez bütünlüğüne ve milli birliğimize gizli veya açık bir şekilde saldırmaktan kaçınmamışlardır. Bu durum bin yıl önce de, yüz yıl önce de, bugün de asla ve kat'a değişmemiştir. Üstelik günümüzde tehdit ve saldırıların niteliği daha hain, daha alçak ve daha cüretkâr bir mahiyet kazanmıştır.
Kirli ve kanlı senaryoların figüranlığını yapan hainler, kendi güvenliklerinin de bekçiliğini yapan emniyet ve güvenlik güçlerimize saldırmaktan, şerefli üniformaların arkasına gizlenerek Gazi Meclis'e,  masum vatandaşlarımıza ateş etmekten çekinmemişlerdir. Fakat iç ve dış düşmanlarımız şunu unutmuş gözükmektedir ki Necip Türk Milleti, dünyanın en onurlu, en cesur ve vatan sevgisi en yüksek milletidir.


Dün Çanakkale'de, İnönü'de, Sakarya'da bütün unsurlarıyla yekvücut olarak düşmanlarını zelil eden Türk Milleti, bugün de birliğine, bütünlüğüne ve bağımsızlığına yönelik her türlü saldırıyı yok etme kudretine sahiptir. Dünkü hainler gibi bu hainlerin de akıttıkları kanda boğulacağından ve tarihin karanlıklarına gömüleceğinden hiç kimsenin şüphesi olmamalıdır. 
Sevgili Gençler, Çok Değerli Öğrenciler,
Sizler, Atatürk’ün ifadesiyle geleceğin ümidi, ışıklı çiçeklerisiniz. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün  “Bu eseri ona bırakacağım ve gözüm arkada kalmayacak” sözleri ile güven duyduğu ve Cumhuriyeti emanet ettiği gençler sizlersiniz.


Dolayısıyla, sizlere bırakılan bu emanetin kutsiyet ve kıymetinin bilincinde olduğunuza inanıyor ve sizlere güveniyoruz. Sizler Aziz Milletimizin istikbaline yön verecek olan altın nesilsiniz. Ülkemiz, sizlerin üstün gayretleri ile daha da gelişecek ve uluslararası saygınlığını kat be kat artıracaktır.
Saygıdeğer Malatyalılar,
Bu duygu ve düşüncelerle, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere Cumhuriyetimizin kuruluş sürecinde canlarını ve kanlarını feda eden Kahraman Mehmetçiğimizi, Aziz Şehitlerimizi ve ebediyete göç eden Şanlı Gazilerimizi rahmet ve şükranla yâd ediyor, Necip Milletimizin Cumhuriyet Bayramı’nı kutluyor, hepinize sevgi ve saygılarımı sunuyorum” dedi.

Vali Kaban’ın konuşmasının ardından öğrenciler şiir okudu, halk oyunu gösterisi ile devam eden kutlama programı daha sonra resmi geçiş töreni ile devam etti.

Kaynak: (Malatya Olay) - Malatya Olay Editör: Ali Aladağ
Etiketler: Necip, Türk, Milleti,, dünyanın, en, onurlu,, en, cesur, ve, vatan, sevgisi, en, yüksek, milletidir,
Yorumlar
Haber Yazılımı