Haber Detayı
23 Aralık 2017 - Cumartesi 21:30
 
Nerede Canı Acıtılan Biri Varsa, Onun Yanında Olmak Benim Namus Borcumdur
Ali Aladağ...:Malatya Olay...: Türkiye’de nerede yüreği yakılan, canı acıtılan, onuru zedelenen biri varsa onun yanında olmanın, kendisi için namus borcu olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Eğer biz Hakkârili kardeşimin hakkını, hukukunu savunmayacaksak bu makamda niye oturuyoruz ki? Hatta daha da ötesine geçerek söylüyorum, biz kendilerimizi sınırlarımızın dışındaki kardeşlerimizin de hakkını, hukukunu savunmakla mükellef görüyoruz” diye ekledi.
Gündem Haberi
Nerede Canı Acıtılan Biri Varsa, Onun Yanında Olmak Benim Namus Borcumdur

Erdoğan“Nerede Canı Acıtılan Biri Varsa, Onun Yanında Olmak Benim Namus Borcumdur”...

AK Parti Hakkâri İl Kongresi’nde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye’nin yakın tarihi her kesimle birlikte Kürt kardeşlerimiz için de acı hatıralarla doludur. İstanbul’da, Ankara’da, Konya’da, Kayseri’de inancından dolayı baskı gören kardeşime zulmedenler ile kökeninden, dilinden, kültüründen dolayı Hakkâri’deki kardeşime zulmedenler aynıdır. Ülkemizin son 15 yılı, aynı zamanda işte bu zihniyetle, işte bu faşist kafayla hesaplaşma dönemidir” dedi.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Hakkâri 6. Olağan İl Kongresi’ne katıldı. Hakkâri Kapalı Spor Salonunda gerçekleştirilen kongrede Cumhurbaşkanı Erdoğan partililere hitaben bir konuşma yaptı.


Kongrenin hayırlı olmasını dileyerek, görevi devredenlere teşekkür eden ve yeni görev alacaklara başarılar dileyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, birliğin, beraberliğin ve kardeşliğin güçlenmesi temennisinde bulundu.

HAKKÂRİ’DE GERÇEKLEŞTİRİLEN YATIRIMLAR

Hakkâri’de, Şırnak’ta ve bölgede yatırımların az, işsizlik oranının yüksek olmasının sebebinin terör olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, bölgenin bu sebepten dolayı hak ettiği gelişmeyi sağlayamadığını, Hakkâri’ye yapılan yatırımların büyük kısmının ancak belediyelere kayyumlar atandıktan sonra gerçekleştirildiğini söyledi. Hakkâri’de 1 kilometrelik bölünmüş yola 84 kilometre ilave ettiklerini, havalimanı yaptıklarını hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Hakkâri’de terör örgütü destekçisi belediye başkanının zamanında günde ancak 1,5 saat su verilirken, bugün 13 saat su verildiğine işaret etti ve devam eden yatırımların tamamlanmasıyla önümüzdeki yıl şehre 24 saat kesintisiz su verileceğini açıkladı.

Terör örgütünü arkasına alıp da siyaset yaptığını söyleyenlerin, Hakkârililerin derdi ile değil, dağdaki teröristlerin derdi ile ilgilendiğini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ama bizim derdimiz başka, bizim derdimiz Hakkâri’deki benim kardeşim acaba ayağa çamura değiyor mu, acaba Hakkâri’deki kardeşim suyunu bulabiliyor mu, acaba benim Hakkâri’deki kardeşim şu anda insanca bir yaşama ulaşabildi mi; bizim derdimiz buydu, bunu yaptık” diye konuştu.

“Nerede Canı Acıtılan Biri Varsa, Onun Yanında Olmak Benim Namus Borcumdur”

Terör örgütünün yakıp yıktığı Yüksekova’yı yeniden ayağa kaldırdıklarını, inşası süren 3 bini aşkın konutun önümüzdeki yaza kadar tamamlanacağını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘Hakkâri’de yaşayan kardeşim ben nasıl yaşıyorsam o da öyle yaşasın’ düşüncesiyle şehre yatırım ve hizmet getirdiklerini söyledi.

“İNANÇ VARSA İMKÂN DA VARDIR”

Niyet iyi ve hizmet etme yönünde ise kaynağın da zamanın da bulunacağını; eğer kötü ise dünyanın en büyük hazineleri de olsa fayda etmeyeceğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu gerçeğin Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’ndaki oylamada da ortaya çıktığını dile getirdi. Oylama öncesinde ülkelerin dolarla tehdit edildiğini; ancak oylamada nüfusları 15 ila 30 bin arasındaki ülkelerin ret oyu vererek Amerika Birleşik Devletleri’nin yanında yer aldığını hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Niye? Dolarlar sadece oraya yetti, ama bunların sayısı da 8 ülkeydi, kendisiyle beraber 9. Peki, 128 ülke ne dedi? ‘Siz dolarlarınızla, gücünüzle bizim irademizi satın alamazsınız’ dedi. ‘Sizin gücünüz bizim irademizi alt etmeye yetmez dedi. Ben de şimdi diyorum ki, terörün gücü Hakkârili kardeşimin gücünü alt etmemelidir. Her zaman ifade ettiğim gibi, iman varsa, inanç varsa, aşk varsa, Allah’ın izniyle imkân da vardır” diye ekledi.

Kamu kurumlarının yatırımları hızlandırması ile şehirdeki günlük hayatın kolaylaştığına; ancak istihdam ve üretim için özel sektörün yatırımlarına ihtiyaç duyulduğuna dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, girişimcilerin de yatırım yapabilmesi için önce güvenliğin, istikrarın ve huzurun olması gerektiğini kaydetti.

“YAYLALARA ÇIKMA YASAĞINI KALDIRIYORUZ”

Geçen 15 yıl boyunca Hakkâri’de yatırım teşvik belgesi alan yabancı firma sayısının sadece iki olduğunu açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları ekledi: “Terör örgütü burada çalışan mühendisleri, işçileri, müteahhidi tehdit ederse, kaçırırsa buraya yatırım gelir mi? Gelmez. Tüm teşvik belgelerinin sayısı 10’u zor buluyor. Onun için Hakkâri’de sadece her 5 kişiden biri aktif sigortalı, yani fiilen çalışan kişi durumundadır. Terör örgütü yıllarca sadece insanlarımızın hayatını rehin almakla, iradesine ipotek koymakla kalmadı; aynı zamanda işte bu yatırımların gelmesini de engelledi. Yol yapan, havalimanı inşa eden, maden çıkartan, kamu yatırımlarını yürüten işçileri, mühendisleri, müteahhitleri tehditle, silahla, şantajla çalışamaz hâle getirirseniz, diğer yatırımcılar buraya nasıl gelsin, niçin gelsin?”

Önümüzdeki bahardan itibaren uzun zamandır güvenlik sebebiyle uygulanan yaylalara çıkma yasaklarını kaldıracaklarını açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, yöre halkından bölücü terör örgütüne karşı yaylalarına sahip çıkmalarını istedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, yüksek et fiyatlarından dolayı bir süredir hayvancılık konusunun tartışıldığına değinerek, “Hakkâri’nin bu güzel yaylaları varken bizim böyle bir tartışma yapıyor olmamız ne kadar abes değil mi? Yayla yasakları kalktığında Hakkâri’den hayvancılık konusunda büyük bir atak bekliyoruz” dedi.

Bölgenin önemli bir değeri olan maden ocaklarının faaliyetlerini sürdürebilmesi için gereken altyapı oluşturduklarını, sınır ticareti yapacaklara ihracatçı, ithalatçı statüsünde kolaylık sağlanacağını kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçen yıla oranla Hakkâri’de kurulan şirket sayısında 2, ihracatta 2,5 katlık bir artış yaşandığını, bu yılın ilk 10 ayında şehirden 60 milyon dolar ihracat yapıldığını açıkladı.

“DEMOKRASİDEN, ÖZGÜRLÜKLERDEN, TEMEL İNSAN HAKLARINDAN ASLA TAVİZ VERMEYECEĞİZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bizim tek bir amacımız vardır, geçmişte şöyle olmuş, böyle olmuş, hepsini bir kenara bırakarak çocuklarımıza, torunlarımıza çok daha güvenli, çok daha müreffeh, çok daha umut dolu bir gelecek emanet etmek istiyoruz. Şundan emin olunuz: Bu ülkeyi yönetenlerin Cumhurbaşkanından en alt düzeyindeki memuruna kadar tek bir gayesi vardır, o da; milletimize hizmettir. Biz sizlere efendi olmaya değil, hizmetkâr olmaya geldik. Yanlış yapanlar yok mu? Her zaman ve her yerde var, elbette burada da mutlaka vardır. Türkiye’nin yakın tarihi her kesimle birlikte Kürt kardeşlerimiz için de acı hatıralarla doludur. İstanbul’da, Ankara’da, Konya’da, Kayseri’de inancından dolayı baskı gören kardeşime zulmedenler ile kökeninden, dilinden, kültüründen dolayı Hakkâri’deki kardeşime zulmedenler aynıdır.”

Türkiye’nin son 15 yılının, aynı zamanda bu faşist zihniyetle hesaplaşma dönemi olduğunun altını çizen ve şartlar ne olursa olsun demokrasiden, özgürlüklerden, temel insan haklarından asla taviz vermediklerini ve vermeyeceklerini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Hakkâri’deki, Şırnak’taki, Van’daki, Diyarbakır’daki, Bingöl’deki ve diğer yerlerdeki kardeşlerimin kökeniyle ve inancıyla ilgili hassasiyetine el uzatan, dil uzatan, taciz eden herkes karşısında önce bizi bulur” ifadelerini kullandı.

“YÜREĞİ YAKILAN, CANI ACITILAN, ONURU ZEDELENEN BİRİ VARSA ONUN YANINDAYIM”

Türkiye’de nerede yüreği yakılan, canı acıtılan, onuru zedelenen biri varsa onun yanında olmanın, kendisi için namus borcu olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Eğer biz Hakkârili kardeşimin hakkını, hukukunu savunmayacaksak bu makamda niye oturuyoruz ki? Hatta daha da ötesine geçerek söylüyorum, biz kendilerimizi sınırlarımızın dışındaki kardeşlerimizin de hakkını, hukukunu savunmakla mükellef görüyoruz” diye ekledi.

Kuzey Irak Bölgesel Yönetimine, yıllarca en büyük desteği kendilerinin verdiğini, en zor zamanlarında yanlarında bugün masada birlikte oturdukları ülkelerin değil, sadece Türkiye’nin olduğunu dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Şu anda maaş ödeyemiyorlar, yine maaş ödeyemedikleri zamanda başbakandım, kendilerine kredi verdik, maaşları öyle ödediler. Hadi şimdi o dost görünenler nerede? Niye onlar şimdi kendilerine kredi vermiyorlar? Çünkü biz olaya kardeşçe baktık, ama onlar kardeşçe bakmıyor, onlar ‘petrol varsa biz varız’ diyorlar” şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçen ay Kuzey Irak’ta deprem olduğunda bölgedeki kardeşlerinin imdadına ilk olarak yine Türkiye’nin koştuğunu ve bütün kurumlarını seferber ettiğini hatırlatarak, “Şayet Kuzey Irak Yönetimi birilerinin gazına gelip yanlış bir yola sapmamış olsaydı, emin olun bugün orada yaşanan sıkıntıların hiçbiri yaşanmayacaktı” sözlerine yer verdi.

“BİRLİK OLDUĞUMUZDA NE KADAR GÜÇLÜYSEK, AYRI OLDUĞUMUZDA DA O KADAR TEHDİT ALTINDAYIZ”

“Mesele Kürt meselesi, Türk meselesi, Arap meselesi değildir, mesele topyekûn coğrafyamıza ve medeniyetimize dönük bir saldırı altında bulunuyor olmamızdır” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Biz ne kadar kendi içimizde bölünürsek, bu saldırının başarıya ulaşma şansı o kadar artar. Bölücü terör örgütü işte bu senaryonun gönüllü figüranlığına, kuklalığına taliptir. Kandil mesafe olarak buraya çok yakın, ama emin olun oradakilerin zihinleri ve niyetleri buradaki kardeşlerimden çok çok uzaktır. Hâlbuki birlik olduğumuzda ne kadar güçlüysek, ayrı olduğumuzda da o kadar tehdit altında olduğumuzu biliyoruz” dedi.

Sınırlarının yanı başında olup bitenlerin Türkiye için en büyük ibret olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bizim bölünmeye, küçülmeye, birbirimize yıpratmaya değil, tam tersine birleşmeye, büyümeye, kenetlenmeye ihtiyacımız var. Bunun için çocuklarımız terör örgütlerinin elinde heder olup gitmesin, en iyi eğitim-öğretimi alsın, en iyi mesleklere sahip olsunlar diye uğraşıyoruz; 2023 hedeflerimize ulaşabilmemizin yolu buradan geçiyor” şeklinde konuştu.

“DEMOKRASİYİ VE EKONOMİYİ GÜÇLENDİRDİĞİMİZ ÖLÇÜDE, GELECEĞİMİZE KARARLILIKLA SAHİP ÇIKMA İMKÂNI BULDUK”

Demokrasiyi ve ekonomiyi güçlendirdikleri ölçüde, Türkiye’nin bağımsızlığına ve geleceğine daha bir kararlılıkla sahip çıkma imkânı bulduklarını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Yıllarca bize unutturulmak istenen tarihimizi, kültürümüzü, medeniyetimizi, hasletlerimizi birer birer hatırlatmaya, aktarmaya başladık. İşte o zaman gördük ki, uzun zamandır bize ‘yapamazsın, edemezsin, başaramazsın’ dedikleri ne varsa hepsini de yapabiliyoruz” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasının devamında şunları kaydetti: “Ülkemizin ufkunu Edirne’yle Kars arasına sıkıştıranları, hatta bunu bile çok görüp terör örgütleri eliyle Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerimizi adeta muhasara altına alanları tepeleyip gerilettikçe aslında önümüzde koskoca bir dünya olduğunu gördük. Belgesellerde, kitaplarda, dergilerde gözümüze çarpan ve bize hiç yabancı gelmeyen coğrafyaların, insanların aslında tarihimizin ve gönlümüzün tam ortasında yaşadığını fark ettik. Hakkâri’yle Saraybosna’nın aynı olduğunu, Şırnak’la Trablusgarp’ın farkının bulunmadığını, Diyarbakır’la Kırım’ın kardeş olduğunu unutturmak için bizi iç meselelerimizle boğmaya çalıştıklarını kavradık. Bugün Türkiye’nin bölgesinde ve dünyada böylesine dik durabilmesi işte bu hakikatleri milletimize göstermiş olmamız sayesindedir.”

“MÜCADELEMİZİ SÜRDÜRDÜĞÜMÜZ HER GÜN ZULÜM DÜZENİNİN SONUNUN YAKLAŞTIĞINI GÖRÜYORUZ”

Kudüs’ün İsrail’in başkenti olarak tanınması yönündeki girişimin de bölgeyle ilgili oyunun bir parçası olduğuna dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, ellerinden geleni yaparak, konuyu İslam İşbirliği Teşkilatı olarak çözüme kavuşturduklarını, ardından dost ülkelerle beraber meseleyi Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’na götürdüklerini hatırlattı. Konu ile ilgili olarak, Hıristiyan dünyanın lideri konumundaki Papa’yı, Bağlantısızlar Dönem Başkanı Venezuela Devlet Başkanını, Rusya Devlet Başkanını, Fransa Cumhurbaşkanını ve Almanya Başbakanını bizzat arayarak devreye soktuklarını ve bu sonucun ortaya çıktığını kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Şimdi kardeşlerim, dünya 5’ten büyük mü? Evet. 1’den büyük mü? Daha büyük değil mi? Amerika 1 kaldı, bunun yanında dünya karşısında kaldı” değerlendirmesinde bulundu.

“İstikamet sahibi Müslümanlar ve ahlak sahibi tüm insanlık olarak mücadelemizi sürdürdüğümüz her gün bu zulüm düzeninin sonuna bir adım daha yaklaştığının işaretini görüyoruz” diye konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2019’da yapılacak yerel seçimlere ve Cumhurbaşkanlığı seçimine işaret ederek, partililerden daha çok çalışmalarını istedi.

“Bu Milletin Tek Bir Kuruşunu Dağdaki Terör Baronlarına Peşkeş Çektirmemeye Kararlıyız”

“Bu Milletin Tek Bir Kuruşunu Dağdaki Terör Baronlarına Peşkeş Çektirmemeye Kararlıyız”...

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti Şırnak İl Kongresi’nde yaptığı konuşmada, “Şırnak’ın kaynakları, Kandil’deki katillere peşkeş çekilmek yerine; yol, asfalt, temizlik hizmeti, kanalizasyon ve içme suyu tesisi olarak vatandaşlarımızın emrine sunuluyor. Belediyeler artık terör örgütlerine taşeronluk değil, yöre halkına hizmetkârlık yapıyor” dedi.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Şırnak 6. Olağan İl Kongresi’ne katıldı. Şırnak Kapalı Spor Salonunda gerçekleştirilen kongrede Cumhurbaşkanı Erdoğan bir konuşma yaptı.


15 Temmuz gecesi Şırnak ve Cizre’de yaşananların, Şırnaklıların tevarüs ettikleri kutlu mirasa sahip çıktıklarını gösterdiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, Şırnaklıların polisle birlikte darbecilere meydanı dar ettiğini; ülkesine, devletine ve demokrasisine sahip çıktığını söyledi.

Kendilerinin de Şırnak’tan ve tüm Türkiye’den aldıkları güçle 15 Temmuz gecesinin hesabını mahkemelerde sorduklarını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, adaletten sapmadan, duyguların esiri olmadan, suçluyu masumdan ayırmak için kılı kırk yararak hukuki süreci işlettiklerini kaydetti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Allah’ın izniyle son FETÖ’cü hain de yargı önünde hesap verene kadar mücadeleden asla vazgeçmeyeceğiz. Yurt içinde ve yurt dışında adaletin tecellisi için tüm imkânlarımız seferber edeceğiz” dedi.

“KUDÜS’Ü İŞGALCİLERİN İNSAFINA ASLA TERK ETMEYECEĞİZ”

Şırnaklılara ve Cizrelilere, Kudüs’ü mahzun, boynu bükük bırakmadıkları için de teşekkür eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Siz, Kudüs’e özgürlük, insanlığa barış diyerek Kudüs’ün yalnız olmadığını tüm dünyaya haykırdınız. Siz işte bugün bu salonda olduğu gibi tek ses, tek nefes olarak ümmetin kalbi Kudüs’e nasıl sahip çıkılır herkese bunu gösterdiniz” diye konuştu.

“Türkiye olarak ilk Kıblemiz Kudüs’ü işgalcilerin, eli kanlı katillerin insafına asla terk etmeyeceğiz. Kudüs’ün tarihî statüsünün bir emrivakiye kurban edilmesine kesinlikle rıza göstermeyeceğiz” ifadelerini kullanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD’nin Kudüs’le ilgili açıklamasının ardından dönem başkanı olarak İslam İşbirliği Teşkilatı’nı İstanbul’da topladığını hatırlattı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul’daki zirve ile ABD yönetiminin hukuksuz kararını tanımadıklarını ve Kudüs’ü Filistin Devleti’nin başkenti kabul ettiklerini tüm dünyaya duyurduklarını belirterek, bu kararın Birleşmiş Milletler nezdinde yok sayılması için gerekli süreci başlattıklarını kaydetti.

“BM ÜYESİ ÜLKELER HAK VE ADALETTEN YANA BİR TAVIR SERGİLEDİ”

Yemen’in de desteğiyle Türkiye olarak konuyu BM Genel Kurulu’na taşıdıklarına ve önceki gün yapılan oylamada karar tasarısının, 128 ülkenin oyuyla kabul edildiğini hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İsrail ve Amerikan yönetiminin oylama öncesi tehditleri hamdolsun hiçbir işe yaramadı, dolarlar bir işe yaramadı, tehditler bir işe yaramadı. Ekonomik, askerî ve medya gücüyle korku imparatorluğu kuracaklarını düşünenler tarihlerinin en büyük diplomatik hezimetlerinden birini yaşadılar” ifadelerine yer verdi.

ABD’nin ve İsrail’in nobran tavırlarından, hukuksuz adımlarından dolayı bir kez daha mahşeri vicdanda mahkûm edildiğini, BM üyesi ülkelerin hak ve adaletten yana takdire şayan bir tavır sergilediğini dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Dünyada paranın satın alamayacağı değerlerin de bulunduğu son oylamayla herkes tarafından görülmüş oldu” dedi ve 128 ülkeye Türkiye adına teşekkür etti.

“ABD YÖNETİMİ, BM’DEKİ DAYANIŞMA TABLOSUNU DOĞRU OKUYARAK HATASINDAN DÖNMELİ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD yönetimini bir an önce BM Genel Kurulu’nda oluşan dayanışma tablosunu doğru okuyarak hatasından dönmeye çağırdı ve “Yanlışta ısrar ederek gerilimi daha fazla tırmandırmanın kimseye faydasının olmadığı, atılan her adımla bir kez daha ortaya çıkıyor. Amerikan ve İsrail yönetiminin provokatif tutumları yalnızca bölgedeki fanatikler ile terör örgütlerini mutlu ediyor. Bu tür şımarık tavırlardan sadece ve sadece kan, gözyaşı ve çatışmalardan beslenen kesimler memnuniyet duyuyor” açıklamasında bulundu.

İsrail’in, fırsattan istifade uyguladığı devlet terörünün dozunu artırarak suç çetelesini zenginleştirdiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları söyledi: “Filistinli kardeşlerimizin kanını dökmek için adeta fırsat kollayanlar, bir de kalkıp utanmadan, sıkılmadan şahsım ve ülkemizle ilgili densiz beyanlarda bulunuyorlar. Kontrol ettikleri basın yayın organlarındaki kiralık kalemleri aracılığıyla, kimi ülkelerdeki beslemeleri vasıtasıyla bizi susturabileceklerini sanıyorlar. Herhâlde birileri gibi tehditler ve iftiralar karşısında geri adım atacağımızı, sineceğimizi, teslimiyet göstereceğimizi düşünüyorlar. Bunlar bizi hiç tanımıyorlar, bunlar tarihi şanlı zaferle dolu bu milleti hiç tanımıyorlar. Biz her zaman ne diyoruz? ‘Mert direnir, namert kaçar.’ Biz her zaman ne diyoruz? ‘Korkaklar zafer anıtı dikemez.”

“TÜM MAZLUM VE MAĞDURLAR İÇİN MÜCADELE ETMEYİ KARARLILIKLA SÜRDÜRECEĞİZ”

Bugüne kadar Hakk’ın ve halkın iradesi dışında hiçbir irade tanımadıklarının, terör örgütlerinden, vesayet odaklarından, darbe heveslilerinden gelen yüzlerce tehdide rağmen hakkı söylemekten ve halkın gösterdiği istikamette yürümekten çekinmediklerinin altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ne bölücü örgüte, ne FETÖ’cülere, ne de bunların yularını elinde tutan güç odaklarına boğun eğmedik. Kefenimizi giyerek çıktığımız bu kutlu yolda istiklalimiz için, ezanımız için, bayrağımız, vatanımız için, tüm mazlum ve mağdurların hakkı için mücadele etmeyi kararlılıkla sürdüreceğiz” vurgusunda bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasında şu açıklamalara yer verdi: “Toprakları elinden alınan milyonlarca Filistinli mültecinin hakkını elbette uluslararası platformlara taşıyacağız. Kudüs’ün kişisel hesaplar adına, ideolojik fanatizm adına işgalcilere peşkeş çekilmesine asla rıza göstermeyeceğiz. Tehditlerden korkmadan binlerce yıla sâri vakarımızdan taviz vermeden; tarih bilmez, edep bilmez, diplomasi bilmez densizlerin bühtanlarına aldırmadan hakkımızı arayacağız. Tarih boyunca olduğu gibi, Kıptilerin de, Ortodoksların da, Katoliklerin de Kudüs üzerindeki hak ve hukukunu gerekirse biz savunacağız. Barış şehri, peygamberler şehri Kudüs’ü kan gölüne çevirmek isteyenlere kesinlikle fırsat vermeyeceğiz. İnşallah bu mücadeleyi mümkün olan en geniş zeminde yürütecek ve Allah’ın izniyle zafere taşıyacağız.”

“TERÖR ÖRGÜTÜNÜN SİYASİ UZANTILARININ ŞIRNAK’A VEREBİLECEK BİR ŞEYLERİ YOK”

İl kongreleriyle; 2019 yılındaki seçimlere yenilenmiş, tazelenmiş ve çok daha kuvvetli bir şekilde gireceklerini açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Biz sıradan bir parti değiliz, olamayız. Biz milletimizi sadece seçimden seçime hatırlayan, vatandaşın kapısını sadece oy için çalan partilerden biri kesinlikle olamayız. Biz evet, muhtarları tehdit ederek oy isteyen partilerden de olmayız. Biz gönülleri fethederek oy isteyen partiyiz” sözlerine yer verdi.

16 Nisan halkoylamasında Şırnak’ta yüzde 28,3 oranında “evet” oyu çıktığına işaret ederek, bu orandan, kendilerini Şırnaklılara yeterince anlatamadıkları sonucunu çıkardıklarını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Gayret gösterdiğimizde, vatandaşlarımıza hedeflerimizi, projelerimizi layıkıyla anlattığımızda inşallah Şırnak’ta bambaşka bir tabloyla karşılaşacağımıza inanıyorum. Terör örgütünün siyasi uzantılarının ne bu millete, ne benim Kürt kardeşlerime, ne de Şırnak’a verebilecek bir şeyleri olmadığı artık ayan, beyan ortadadır” şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bölücü örgüte müzahir parti daha önceki seçimlerde baskıyla, tehditle elde ettiği oyları gitti eski Türkiye’nin faşist kafalı seçkinlerine peşkeş çekti. Bu parti demokrasinin imkânlarını kullanarak benim halkımı her platformda temsil etmek yerine, gitti iradesini Kandil’deki terör baronlarına teslim etti. Öyle ki, bu partinin demokrasi ve kalkınma mücadelesini meşru zeminde yürütmek yerine, FETÖ dâhil tüm şer odaklarıyla iş birliği yaptığını gördük. Belediye binalarının arka kapılarından aldıkları FETÖ’nün elebaşlarıyla iktidarı devirmek için ne tür kumpaslar çevirdiklerine hep birlikte şahit olduk. Türkiye partisi olmak yerine Türkiye düşmanı, millet düşmanı çevrelerin koltuk değneği olanlarla bizim ne konuşacak sözümüz, ne yürüyecek yolumuz yoktur. Milletvekilliği dokunulmazlığını teröristlere kalkan olmak için kullanan, belediye araçlarını teröristlere tahsis eden bir anlayışın bu ülkeye verebileceği hiçbir şey bulunmadığı açıktır. Devletten gelen parayı Kandil’e gönderenlerle bizim yürüyecek yolumuz yoktur. Milletimizin kendilerine tanıdığı krediye hoyratça harcayanların, CHP’nin oyuncağı olanların teröristler karşısında onurlu bir duruş sergileyemeyenlerin artık Kürt kardeşlerim nazarında hiçbir itibarının kalmadığına inanıyorum.”

“ŞIRNAK’TA 10 MİLYAR LİRALIK YATIRIM GERÇEKLEŞTİRDİK”

Son 15 bölücü terör örgütünün tehditlerine rağmen Şırnak’a 10 milyar liralık yatırım yaptıklarını hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şehre 3 bine yakın derslik, bin öğrenci kapasiteli yükseköğrenim yurtları, 7 spor tesisi ve modern bir üniversite kazandırdıklarını aktardı ve “Onlar evlatlarınızı terör örgütünün saflarına gönderip hayatlarını karartırken, biz çocuklarımıza kendilerine en güzel geleceği kurabilmeleri için eğitim-öğretim imkânları sağladık, aramızdaki fark bu” diye konuştu.

Bölücü terör örgütünün çukur eylemlerinde çok zarar gören illerden birinin Şırnak olduğuna dikkat çekerek, şimdi bölgedeki diğer yerleşim merkezleri ile birlikte Şırnak’ta da terör örgütünün yakıp yıktığı her yeri ayağa kaldırdıklarını dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugüne kadar Şırnak’taki vatandaşlara 551 milyon lira kira yardımı yapıldığını, 616 kilometre içme suyu şebekesi, 175 kilometre kanalizasyon şebekesi döşendiğini ve 10 bin 684 ev, iş yeri ve kamu hizmet biriminin inşasının hâlen devam ettiğini açıkladı.

“BİRLİĞİMİZİ VE GELECEĞİMİZİ TEHDİT EDEN TÜM ŞER ŞEBEKELERİNİN KÖKÜNÜ KAZIDIK, KAZIYORUZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti: “Türkiye terörle mücadelesini kararlı, ama aynı zamanda hukuk için, demokrasi çerçevesinde yürüten bir devlettir. Terörle mücadele adı altında kendi vatandaşlarına yapmadık eziyetleri bırakmayan ülkeleri, bu yüzden yaşanan yıkımları, çekilen acıları yakın çevremizde hep birlikte görüyoruz. Ülkemizde de aynı görüntüleri ortaya çıkarmak isteyenler oldu. Milletimizle, özellikle de siz bölge halkıyla el ele verip bu kötü niyetlilerin heveslerini kursaklarında bıraktık. FETÖ’den DEAŞ’a, PKK’dan DHKP-C’ye kadar birliğimizi, dirliğimizi, geleceğimizi tehdit eden tüm şer şebekelerinin kökünü kazıdık, kazıyoruz.”

Terör urunun artık bu ülkenin dağlarından, şehirlerinden, mezralarından sökülüp atıldığını vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçen 2,5 yıl içinde bu noktada çok ciddi işleri başardıklarını kaydetti ve “Çukur eylemleriyle bölgedeki Kürt kardeşlerimizin hayatını zindana çeviren bölücü terör örgütünü vatandaşlarımızın desteğiyle açtıkları hendekleri gömdük. Yaz-kış, dağ-taş demeden operasyonlarımız sürüyor. İnsansız hava araçlarımız ile saklandıkları inlerini başlarına geçiriyoruz. Bölücü terör örgüt tarihinin en büyük hezimetini yaşıyor” diye konuştu.

“ŞIRNAK’IN KAYNAKLARI; KANDİL’DEKİ KATİLLERE PEŞKEŞ ÇEKİLMEK YERİNE VATANDAŞLARIMIZIN EMRİNE SUNULUYOR”

Belediyeleri terör örgütünün şubesi yapanlarla da hukuk içinde mücadelelerini yürüttüklerine değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu milletin tek bir kuruşunu dahi dağdaki terör baronlarına peşkeş çektirmemeye kararlıyız. Bugün artık para teröre değil, hizmete gidiyor. Şırnak’ın kaynakları Kandil’deki katillere peşkeş çekilmek yerine; yol olarak, asfalt olarak, temizlik hizmeti olarak, kanalizasyon ve içme suyu tesisi olarak, diğer hizmetler olarak vatandaşlarımızın emrine sunuluyor” dedi.

Belediyelerin artık terör örgütlerine taşeronluk değil, yöre halkına hizmetkârlık yaptığını, belediyeleri başka işler için kullananlara en başta yöre halkının karşı çıkması gerektiğini dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Biz terörle mücadele ettikçe, sizler terörle mücadele ettikçe buralar birer turizm, yatırım ve cazibe merkezine dönüşüyor” şeklinde konuştu.

Geçtiğimiz günlerde Cizre’de 5 yıldızlı bir otelin açıldığına dikkat çekerek, bu tür yatırımların birer başlangıç olduğunu ve güvenlik ortamı geliştikçe yatırımcıların bölgeye olan ilgisinin katlanarak artacağını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Şırnaklı kardeşlerimiz devletlerinin yanında durdukça, terörün zehirli otları asla bu topraklarda boy veremeyecektir. Türkiye Cumhuriyeti Devleti tüm bölgede barışın, istikrarın, adalet ve demokrasinin teminatı olmaya devam edecektir” diye ekledi.

 

Kaynak: (Malatya Olay) - Malatya Olay Editör: Ali Aladağ
Etiketler: Nerede, Canı, Acıtılan, Biri, Varsa,, Onun, Yanında, Olmak, Benim, Namus, Borcumdur,
Yorumlar
Haber Yazılımı