Niyetler tutuldu,Aşure kazanları kuruldu
Haber
15 Kasım 2013 - Cuma 15:35
 
Niyetler tutuldu,Aşure kazanları kuruldu
Muharrem ayı ile birlikte niyetler tutuldu aşure kazanları kuruldu.
Kültür Haberi
Niyetler tutuldu,Aşure kazanları kuruldu

Aşure her yerde yapılıyor.
Evlerde -iş yerlerinde.
İşte Malatya'da yan yana olan esnaflar
Ortak aşure kazanı kurdular.
İşte Malatya'da Muharrem'e damgasını vuran resim...
Aşure kazanı.

Her esnaf katkı sağladı.

Ve. Aşure hazurlandı.

İkramlar yapıldı.

Yiyenlere afiyet şifa olsun

AŞUNE NEDİR ?
Aşure, Hicri takvime göre Muharrem ayının onuncu günü yapılan tatlıdır. İslami inanca göre Muharrem ayının onuncu günü, Nuh'un Büyük Tufan'dan sonra karaya ayak bastığında elinde kalan son malzemelerle bu tatlıyı yapmıştır. Temel olarak su, buğday, nohut, toz şeker, kurufasulye, pirinç kullanılarak yapılır. Süsleme amacı ile ceviz, çam fıstığı, badem, nar, susam ve tarçın gibi kuruyemiş, meyve ve baharatlar kullanılır. Tarifi hiçbir hayvansal ürün içermemesi itibariyle vegandır.
Aşure
Aşure, Arapça "aşu:re" kelimesinden gelmektedir.[1] Aşure, Ermeni ve Rum kültüründe de vardır. Ermeniler, 6 Ocak'ta "anuş-abur" yaparken; Rumlar, buğday, kuru üzüm ve bal ile yaptıkları "koliva"yı kilise kapısında dağıtıp ortasına bir mum diktikleri bir tabakla mezarın başına yerleştirmektedirler.
Alevi kültüründe, Kerbela Savaşı'nda Hz. Hüseyin'in öldürüldüğü günde aşure pişirilmesi ile aşurenin hiçbir hayvansal ürün içermemesi arasında bağlantı kurulur ve şiddetin genel olarak protesto edildiği ifade edilir. Aleviler, her sene aşurelerini pişirip konu komşu ile paylaştıkları Muharrem ayında 12 gün boyunca etin tüketilmediği bir oruç tutarak öldürmenin her türlüsünün (besin için kesilen hayvan dahil) şiddet olduğunu idrak ederler.

Kaynak: Editör: Ali Aladağ
Etiketler: Muharrem, ayı, , birlikte, niyetler, tutuldu, aşure, kazanları, vuruldu
Yorumlar
Haber Yazılımı