Haber Detayı
07 Eylül 2019 - Cumartesi 19:37
 
Oral Çelik CIA’nın listesi için ne dedi?; Amerika çöküyor finosu AB’de
Ali Aladağ…:Malatya Olay…: Son dakika… Sıcak haber… ABD’nin istihbarat servisi CIA’nın arşivinden çıkan ilginç belge için Malatyaspor önceki başkanı Oral Çelik, Gazeteci Ali Aladağ’a yaptığı açıklamada "Amerika çöküyor, finosu AB’de”dedi.
Dünya Haberi
Oral Çelik CIA’nın listesi için ne dedi?; Amerika çöküyor finosu AB’de

Oral Çelik CIA’nın listesi için ne dedi?;

ali aladağ oral çelik ile ilgili görsel sonucu

Amerika çöküyor finosu AB’de...
ABD’nin istihbarat servisi CIA’nın arşivinden ilginç bir belge çıktı. CIA 1984 yılında Türkiye’deki “terör” gruplarıyla ilgili hazırlanan raporun medyada yer alması üzerine Oral Çelik, Ali Aladağ’a dikkat çekici açıklamalarda bulundu:
ORAL ÇELİK BAKIN NELER DEDİ?
Amerika can çekişiyor. Suriye’de, Venezualla’da,  Pakistan’da,  Kuzey Kore’de ayrıca ve Avrupa’da… Buza bastı ha keza Avrupa’da ondan geri kalmaz…Avrupa’da çöküyor.

ali aladağ oral çelik ile ilgili görsel sonucu
Yakında Amerika şapkalı SAM biti köpekleri bunu bilmiyorsa bilsin…
Türkiye’de Amerika’ya karsı gibi görünüp Amarika’dan nemalan her kılığa bürünen gazeteci cahiller sekile aydın görünenler dinimizi yozlaştıran ahlakımızı bozmaya çalışanlar bizler sokak ekonomisi ile korkutuyor. Esas korkması gereken onlar. Vatan sever görünenlerin ise hepsinin ödü kopuyor. Vatan aşıkları vatan sevdalıları ise tınlamıyor bile. Onların hepsi hikaye.

ali aladağ oral çelik ile ilgili görsel sonucu
Amerika'da Avrupa Birliği bizlere hiç bir zaman dost olmadı. Bunlar  engerek yılanıdır. Artık onların hükmü kalmadı. Türk parfmağını oynatırsa dünyanın şah damarı kesilir. Türkiye'ye karşı düşmanca tavır besleyenler bunu iyi bilsinler. Kaos senaryosu yazanlarda. Artık eski Türkiye yok."

ORAL ÇELİK “GERÇEK TERÖRİST KATİL ABD”…

“Bu oyunu en iyi bilen genel başkan Devlet Bahçeli, Doğu Perinçek, onun için güya CIA arşivi Türkleri terörist gösteriyor.

Gerçek terörist Amerika katil. Dünya ve herkes görüyor. Oyunu bozacaklarda zaten bizleriz Türk milleti rahat uyusun…”

İŞTE O HABER...

CIA'nın Türkiye'deki terör listesinden Perinçek ve Türkeş çıktı

ABD’nin istihbarat servisi CIA’nın arşivinden ilginç bir belge çıktı. CIA 1984 yılında Türkiye’deki “terör” gruplarıyla ilgili bir rapor hazırlıyor. Bu raporda çok dikkat çekici isimlere yer verilmiş...

İşte bugün Oda Tv’de yer alan Masum Gök imzalı haber. ABD’nin istihbarat servisi CIA’nın arşivinden ilginç bir belge çıktı. CIA 1984 yılında Türkiye’deki “terör” gruplarıyla ilgili bir rapor hazırlıyor. Bu raporda çok dikkat çekici isimlere yer verilmiş.

“Türkiye’deki Belli Başlı Terör Grupları” adıyla sıralanan listede o dönem kapatılan Türkiye İşçi Köylü Partisi Genel Başkanı ve Aydınlık hareketinin lideri Doğu Perinçek ve yine 12 Eylül darbesiyle kapatılan Milliyetçi Hareket Partisi’nin Genel Başkanı Alpaslan Türkeş de bu “terör” örgütlerinin lideri olarak gösteriliyor. Yani bir başka ifadeyle CIA Perinçek ve Türkeş’e “terörist” demiş oluyor.

ORAL ÇELİK LİDER

Listede Oral Çelik’in de olması dikkat çekici bir durum. Listenin hazırlandığı dönem Abdullah Çatlı ile Avrupa’da bulunduğu bilinen Oral Çelik’in adı MHP’nin Alpaslan Türkeş, Ömer Bağcı, Ali Batman, Hasan Taşkın’ın da içinde bulunduğu lider kadroda gösteriliyor. Oral Çelik’in MHP’de resmi olarak lider kadro içinde yer almadığı bilinirken, ABD’nin neye göre Çelik’i lider kadroda gösterdiği ise merak konusu. CIA’nın MHP’yi tarif ederken kullandığı ifadeler de hayli ilginç. 1980 öncesi ABD’nin sola karşı kullandığı Türk-İslam sentezinin karargahı olan MHP 1984 yılında CIA tarafından “neo faşist” bir grup olarak nitelendiriliyor.

PERİNÇEK VE TİKP

12 Eylül sonrasında kapatılan Türkiye İşçi Köylü Partisi’nin lideri olan Doğu Perinçek CIA’nın terör listesinde tek lider olarak gösterilmiş. Kapatılan Türkiye İşçi Köylü Partisi (TİKP) ise “Çin yanlısı devrimci örgüt” olarak tanımlanıyor. Yine listede TİKP’nin diğer sol gruplar gibi şiddet yanlısı eylemler yapmadığı ifade ediliyor. CIA’nın listesinde TİKP’in hedefinin ise “köylüler ve işçilere dayalı bir devrim” olduğu vurgulanıyor.

CIA PKK’YI BİLMİYOR

PKK’nın silahlı eyleme başladığı 15 Ağustos 1984 tarihinden bir ay sonra hazırlanan raporda PKK’nın liderinin Abdullah Öcalan olduğu belirtilirken, şu anki durumunun ise “bilinmediği” kaydediliyor. Raporda diğer Kürt gruplarıyla da ilgili detaylı bilgilere yer verilmemiş. CIA’nın PKK konusunda genel-geçer ifadeler kullanması o dönem PKK ve Öcalan’ın Suriye Devleti’nin denetiminde olması ve ABD ile doğrudan bir ilişki içine girmemesinden kaynaklanıyor olabilir.

İSLAMCILAR YOK

CIA’nın hazırladığı raporda İslamcı oluşumlara yer verilmemiş olmaması da ABD’nin 12 Eylül’den sonra Türkiye’ye dönük planları hakkında ipucu vermektedir. Bilindiği gibi 12 Eylül darbesinden sonra Türkiye’de ABD eliyle başta Fetullah Gülen grubu olmak üzere birçok tarikat ve cemaat hızla yaygınlaştı. 12 Eylül sonrası bütün iktidarlar da bu tarikat ve cemaatlerin güçlenmesine destek vermişlerdi.

İŞTE O LİSTE:

 

Kaynak: (Malatya Olay) - Malatya Olay Editör: Ali Aladağ
Etiketler: Oral, Çelik, CIA’nın, listesi, için, ne, dedi?;, Amerika, çöküyor, finosu, AB’de, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı