Haber Detayı
03 Kasım 2018 - Cumartesi 14:05
 
Oral Çelik, dava ve yol arkadaşım Abdullah Çatlı’yı rahmetle anıyorum
Ali Aladağ…:Malatya Olay…: Son dakika… Sıcak haber… Bugün 3 Kasım…Abdullah Çatlı’nın ölüm yıl dönümü…Abdullah Çatlı’nın ölüm yıl dönümü nedeniyle bir çok programlar düzenlendi ve arkadaşlarından da mesajlar geldi.
Gündem Haberi
Oral Çelik, dava ve yol arkadaşım Abdullah Çatlı’yı rahmetle anıyorum

Oral Çelik;

Dava ve yol arkadaşım Abdullah Çatlı’yı rahmetle anıyorum
Susurluk'ta 3 Kasım 1996 tarihinde meydana gelen kazada hayatını kaybeden Abdullah Çatlı için ölüm yıl dönümünde Malatyaspor’un önceki başkanlarından Oral Çelik Malatya Olay Tv ve Gazetesinde Ali Aladağ’a yaptığı açıklamada şunları söyledi:

ali aladağ gökçen çatlı ile ilgili görsel sonucu
“Değerli Dostum Merhum Abdullah Çatlı’yı Rahmet Minnet Şükran’la Anıyorum.
Bu Devlette Dün Olduğu Gibi Bugünde İsimsiz Kahramanlar Her Zaman Olacaktır.”
ABDULLAH ÇATLI’NIN KIZI GÖKÇEN ÇATLI ANLATTI...
Susurluk’ta 1996 yılında meydana gelen ve o dönemde büyük yankı uyandıran kazada ölen abası Abdullah Çatlı’yı 'Babam Çatlı' ve 'Çatlı Reis' kitaplarıyla anlatmayı sürdüren Gökçen Çatlı’nın yazdığı yeni kitabının büyük bir bölümünde Abdullah Çatlı’nın ASALA operasyonlarını anlattı.
Kazadan bugüne kadar babasını anlatmayı sürdüren Yrd. Doç.Dr. Gökçen Çatlı, “Babamı özlüyor ve minnetle –şükranla anıyoruz” dedi.


Gökçen Çatlı babasının 1980'li yıllarda ASALA'ya karşı verdiği mücadeleyi anlattı.
ASALA ile mücadele edilen dönemlerde kendisinin 8 yaşında olduğunu ve 15 yaşına kadar o dönemin tanığı olduğunu belirten Gökçen Çatlı, şöyle dedi: "Babam yurtdışına göç ettiğinde ASALA terör örgütünün devlet adamlarına yönelik katliamları söz konusuydu. Fakat devlet hiç bir şey yapmıyordu, yapamıyordu. Çünkü bizim NATO'ya girdiğimizden beri elimiz, kolumuz bağlıydı. Sene 1981'de ben annem ve kardeşim henüz yurt dışına gitmemişken babam ve 6 ülküdaşı ASALA terör örgütüne karşı tamamen kendi başlarına ve kendi imkanlarıyla birlikte bir eylem başlattılar. Kendilerinden evvel Avrupa'ya gitmiş olan teşkilat mensuplarından, oradaki Türk derneklerinden bilgi topluyorlar.

abdullah çatlı gökçen çatlı ile ilgili görsel sonucu

Avrupa ASALA'nın başlatmış olduğu bu katliamlara, soykırıma sessiz kaldığı, hatta lojistik destek sağladığı için birçok şey aleni ve bilgiler de böyle toplanıyor. Ve ceplerinde para olmayan bu 7 kişi, çoğu zaman patates kaynatarak operasyonlara gidiyorlar. 7 kişinin bu kahramanca mücadelesi Avrupa'da çok ses getiriyor." Çatlı, babası ve arkadaşlarının daha sonra devletle birlikte hareket etmeye karar verdiğini belirterek, şunları söyledi: "Daha sonra devlet desteğiyle birlikte çok daha güçlü operasyonlar yapıldı. 1984'ün sonlara geldiğinde ASALA büyük darbe aldı. Medyaya yansıdığı kadarıyla yaklaşık 20 operasyondan bahsediliyor. Hayır eksik. 100'den fazla operasyon yapıldı. 100'dan fazla lidere yönelik durdurucu hareketler yapıldı. Babam 1984'in sonunda cezaevine girdikten sonra 1985'in başlarında içeriden anneme verdiği direktiflerle ve dışarıdaki 6 ülküdaşının neredeyse babam kadar lider vasıflı özellikleriyle ASALA terör örgütü tamamen bitirildi. Sağ kalan militanları, Ermenistan'a, bugün Ortadoğu diye bahsettiğimiz bölgelere kaçtı. Bir kısmı da Avrupa'da devlete sığındı."
VE O ÖNSÖZ…

Babam Çatlı
“'Bu akşam soğuk olacak eve girmeyin...!'3 Kasım habercisi olan son telefon konuşmamız: "Kızım sana bırakabileceğim en büyük mirasım yaşadıklarımdır. Başını hiçbir zaman eğmeyeceksin."......Onun içinde mor dağlara türkü söylemek, uzaktan geçen turnalara el sallamak vardı. O bir devre damgasını vurdu ama içindeki türküyü hiç duymadılar, dinlemediler... Yükselen canhıraş çığlıkların ortasında hep bir "sebep" olarak görüldü, gösterildi.Oysa bir insanın tek başına bu kadar "çok sebep" olması mümkün değildi. "Utanç Duvarları" gibi yükselen tek yanlı sese verilen bir cevabı özleyenlere ve "Utanç Duvarları"nın acımasız mimarlarınadır sözümüz...Sadece ve sadece dile getirilmemiş gerçeklerin hikâyesini okumak hakkı, bu hakkı isteyen herkesindir...-Gökçen Çatlı-“

 

Kaynak: (Malatya Olay) - Malatya Olay Editör: Ali Aladağ
Etiketler: Oral, Çelik,, dava, ve, yol, arkadaşım, Abdullah, Çatlı’yı, rahmetle, anıyorum,
Yorumlar
Haber Yazılımı