Özgürlüklerin herkes için yaşatılabilmesi amacıyla mücadele ediyoruz
Haber
28 Nisan 2018 - Cumartesi 21:43
 
Özgürlüklerin herkes için yaşatılabilmesi amacıyla mücadele ediyoruz
Uğur Hanbey Aladağ...:Malatya Olay...: Son dakika... Kimsenin inancıyla, ibadetiyle, zikriyle, fikriyle bir dertlerinin olmadığını vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Tam tersine biz, bu özgürlüklerin herkes için alabildiğine geniş bir şekilde yaşatılabilmesi için mücadele ettik, ediyoruz” ifadelerini kullandı.
Siyaset Haberi
Özgürlüklerin herkes için yaşatılabilmesi amacıyla mücadele ediyoruz

“Özgürlüklerin herkes için alabildiğine geniş bir şekilde yaşatılabilmesi amacıyla mücadele ediyoruz”...

İzmir’de halka hitap eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bizim kimsenin inancıyla, ibadetiyle, zikriyle, fikriyle bir derdimiz yok. Tam tersine biz, bu özgürlüklerin herkes için alabildiğine geniş bir şekilde yaşatılabilmesi amacıyla mücadele ettik, ediyoruz” dedi.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, İzmir’de halka hitap etti. Konuşmasında, bugüne kadar birilerinin yaptığı gibi İzmir’i, İzmir halkının değerlerini ve hassasiyetlerini istismar etmediklerini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Korku ve tahrik siyasetiyle İzmir’in üzerine karabasan gibi çökenler, bu şehre ne vermişlerdir? Hangi eserleriyle, hangi hizmetleriyle, hangi yatırımlarıyla İzmir’in geleceğine katkıda bulunmuşlardır?” dedi.

“TÜRKİYE’Yİ SADECE BİR AVUÇ SEÇKİN İÇİN DEĞİL, HERKES İÇİN YAŞANILABİLİR BİR YER HÂLİNE GETİRDİK”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 15 yıllık AK Parti iktidarında, İzmir’e sadece yatırım ve hizmet kazandırdıklarını söyleyerek, şöyle devam etti: “AK Parti’nin İzmir’e ve İzmir halkına en küçük bir zararı, en küçük bir yanlışı, en küçük bir baskısı, en küçük bir kötülüğü dokunmuş mudur? Tam tersine, biz Türkiye’nin diğer 80 vilayetiyle birlikte İzmir’de de demokrasinin, özgürlüklerin, bireysel ve kültürel hakların genişletilmesi için var gücümüzle çalıştık.”

Türkiye’yi 15 yılda 3,5 kat büyüttüklerini, vesayetin, darbelerin, cuntaların tepesine bindiklerini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’yi sadece bir avuç seçkin için değil, herkes için güven ve zenginlik içinde yaşanılabilir bir yer hâline getirdiklerini söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti: “Peki her seçimde İzmir’in, İstanbul’un ve Ankara’nın belli ilçelerinin oylarına ipotek koyanlar ne yaptı? Türkiye için, İzmir için en küçük bir proje, en küçük bir vizyon üretemeyenler, tüm eksiklerini, hatalarını, yanlışlarını, ihanetlerini ‘laiklik’ kavramının altında gizlemeye çalışıyorlar.”

“TÜM İNANÇLARA MENSUP VATANDAŞLARIMIZIN İBADETLERİNİ RAHATÇA İCRA EDEBİLMELERİNİ SAĞLADIK”

Laikliğin, birilerinin bilinçli olarak ve ısrarla yaptıkları gibi “din düşmanlığı” şeklinde yorumlanmasına ve bu sebeple örselenmesine de karşı çıktıklarını kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye’de, bırakınız Müslümanları, Hristiyanından Musevisine kadar tüm inançlara mensup vatandaşlarımızın ibadetlerini rahatça icra edebilmelerini, dini kurumlarını rahatça çalıştırabilmelerini biz sağladık. Gidiniz Ortodoks’undan Katolik’ine kadar tüm Hristiyan cemaatlerinin, Musevi cemaatinin kanaat önderlerine kadar herkese sorunuz. Hepsinden de, ‘en rahat, en huzurlu, en özgür dönemlerini AK Parti iktidarlarında yaşadıkları’ cevabını alırsınız” dedi.

“Özgürlüklerin herkes için alabildiğine geniş bir şekilde yaşatılabilmesi amacıyla mücadele ediyoruz”

“DİNİN SİYASETE ALET EDİLMESİNE KESİNLİKLE KARŞIYIZ”

Kimsenin inancıyla, ibadetiyle, zikriyle, fikriyle bir dertlerinin olmadığını vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Tam tersine biz, bu özgürlüklerin herkes için alabildiğine geniş bir şekilde yaşatılabilmesi için mücadele ettik, ediyoruz” ifadelerini kullandı.

“Bizim bu konuda tek bir kırmızı çizgimiz var” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “O da, ülkemizin ve milletimizin aleyhinde faaliyet yürütülmemesi, özellikle de terör örgütlerine bulaşılmamasıdır” şeklinde konuştu.

Dinin siyasete alet edilmesine kesinlikle karşı olduklarını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti: “Ama inancını yaşamak isteyenlerin örselenmesine, tedip ve tahkir edilmesine de karşıyız. Milletimizin dini hassasiyetlerini örgüt çıkarları için kullananlara karşı en güçlü tavrı biz koyduk.”

“Siyaset tek kişilik bir oyun değil, ekip işidir”...

AK Parti İzmir İl Kongresi’nde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Seçim takvimimize göre, her dakikamızı, her saatimizi, her günümüzü dolu dolu geçirerek 24 Haziran’a kadar çalışmayı sürdüreceğiz. Siyaset, tek kişilik bir oyun değildir. Siyaset bir ekip işidir, bir kadro işidir, bir organizasyon işidir. Hele hele bizim gibi siyasette bir davası, bir vizyonu, millete taahhüt ettiği hedefleri olan bir parti için, bu takım oyununu başarıyla yürütmek çok daha önemlidir” dedi.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti İzmir 6. Olağan İl Kongresi’ne katıldı. Halkapınar Kapalı Spor Salonunda gerçekleşen kongrede Cumhurbaşkanı Erdoğan, partililere hitaben bir konuşma yaptı.

Kongre vesilesiyle görevlerini devredenlere teşekkürlerini, görev devralacak olanlara başarı dileklerini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, kongrede şahit olduğu heyecan ve coşkunun, ülkenin ve milletin geleceği adına kendilerine umut verdiğini söyledi.

24 Haziran’ın, İzmir’in siyasi tercihlerinde tarihî bir milat olacağına inandığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, partilileri tek bir saniyeyi dahi boş geçirmeden, kimseyi ihmal etmeden, kimseyi kırmadan, büyük ve güçlü Türkiye sevdasını İzmirlilerle paylaşmalarını istedi.

“BİZ BAŞKALARI GİBİ BAŞARIYI KENDİNDE, HATAYI SEÇMENDE ARAYAN BİR PARTİ DEĞİLİZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerinin devamında şunları söyledi: “Biz başkaları gibi başarıyı kendinde, hatayı seçmende arayan bir parti değiliz, olamayız. Biz sandıktan beklediği sonuç çıkmayınca vatandaşı suçlayan, ‘göbeğini kaşıyan adam’ diyenlerden değiliz. Hatta vatandaşı aşağılayan bir siyasi hareket asla olmadık, olamayız. Bizim lügatimizde millete kırılma, darılma, küsme diye bir kavrama rastlayamazsınız. Rabbimiz, ‘insan için ancak çalıştığının karşılığı vardır’ buyuruyor. Demek ki, İzmir’de istediğimiz neticeyi almak için daha çok çalışmamız gerekiyor. Bugüne kadar çalışmadan, emek vermeden, ter dökmeden elde ettiğimiz hiçbir başarı, hiçbir zafer hatırlamıyorum. İnşallah İzmir’de de çok çalışacak ve hedefimize ulaşacağız.”

Bugün İstanbul’da İl Kadın Kolları Kongresi’ne katıldığını, kongrenin ardından partisinin İzmir mitingine katılacağını ve İzmir Ticaret Odası üyeleri ile bir araya geleceğini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, yarın İstanbul İl Gençlik Kollarının Kongresi’ne katılımının ardından Özbekistan ve Güney Kore ziyaretleri için yola çıkacağını aktardı.

Yurt dışından döndükten sonra İstanbul İl Kongresi vesilesiyle seçim manifestosunu milletle paylaşacaklarını açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Seçim takvimimize göre, her dakikamızı, her saatimizi, her günümüzü dolu dolu geçirerek 24 Haziran’a kadar çalışmayı sürdüreceğiz” diye konuştu.

“HER SEÇİM, PARTİ OLARAK MİLLETİMİZE KARŞI BİR İMTİHANIMIZDIR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Siyaset, tek kişilik bir oyun değildir. Siyaset bir ekip işidir, bir kadro işidir, bir organizasyon işidir. Hele hele bizim gibi siyasette bir davası, bir vizyonu, millete taahhüt ettiği hedefleri olan bir parti için, bu takım oyununu başarıyla yürütmek çok daha önemlidir” dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Elbette ben lider olarak, partinin genel başkanı olarak en önde yer alacak, tüm teşkilatlarımıza yol açacağım. Ancak, teşkilatlarımızın da, sandık müşahidinden milletvekili adayına kadar tüm kademeleriyle, bu yolu takip etmesi, aynı tempoyla çalışması şarttır” ifadelerini kullandı.

“Siyaset tek kişilik bir oyun değil, ekip işidir”

Her seçimin aynı zamanda, parti teşkilatlarının kendi içinde bir imtihan olduğunu, bu imtihanı başarıyla verenlerin gelecekte daha üst kademelerde görev alma liyakatini elde etmiş olacağını sözlerine ekleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, seçimlerin aynı zamanda görevlerini ihmal eden kasıtlı olarak çalışmaları sabote edenlerin ayıklanma vesilesi olduğunu söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “AK Parti olarak, 15 yıldır milletimizin teveccühüne mazhar olmayı başararak iktidarda kalmamızı, kadrolarımızı bir yandan tecrübe ve birikim sahibi yaparken, aynı zamanda işte bu seleksiyonla yeniliyor, güçlendiriyor bunu bu şekilde evelallah çok daha farklı kılmaya bizi sevk ediyor” şeklinde konuştu.

AK Parti milletvekili aday listesini parti içinde yetişmiş kadroların yanı sıra iş dünyasından bürokrasiye her alanda tecrübe ve birikim sahibi isimlerle oluşturarak milletin karşısına çıkacaklarını kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Teşkilatlarımızın gayretiyle yürüteceğimiz çalışma sonucunda, 24 Haziran’da, hem Cumhurbaşkanlığında, hem de milletvekilliğinde, rekor bir oyla siyaset tarihimize geçeceğimize inanıyorum” dedi.

Konuşmasının sonunda ‘tek millet, tek bayrak, tek vatan ve tek devlet’ vurgusunda bulanan ve bu ilkelerin başarılması için; bir, iri, diri, kardeş ve birlikte Türkiye olunması gerektiğinin altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan Milliyetçi Hareket Partisi ile oluşturdukları cumhur ittifakının 24 Haziran’da bir tarih yazmasını arzuladığını söyledi.

“Biz hiçbir zaman sadece seçimden seçime milleti hatırlayan bir parti olmadık”...

AK Parti İstanbul İl Kadın Kolları Kongresi’nde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Biz hiçbir zaman sadece seçimden seçime milleti hatırlayan bir parti olmadık. Bizim her günümüz, her anımız milletimizle birlikte geçiyor. Şimdi seçimler dolayısıyla, milletimizle aramızdaki bu muhabbeti, bu hasbihali daha da sıkılaştıracağız” dedi.


Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti İstanbul Kadın Kolları İl Kongresi’ne katıldı. Haliç Kongre Merkezinde gerçekleşen kongre öncesinde, kendisini karşılamaya gelen vatandaşlara selamlama konuşması yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha sonra salona geçerek burada partililere hitapta bulundu.

“İSTANBUL SİYASİ TEMSİLDE ÖNEMLİ BİR YERE SAHİP”

Konuşmasında “İstanbul, siyasi temsilde de çok önemli bir yere sahiptir” ifadelerine yer veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Yeni sistemde 600’e çıkan milletvekillerimizin 98 tanesini tek başına İstanbul seçiyor. Böyle olunca, İstanbul’da iddia ve güç sahibi değilseniz, Türkiye’nin kalanında belirli bir düzeyin üzerine çıkabilmeniz neredeyse imkânsız hâle geliyor. Önümüzde bir erken seçim var. 24 Haziran’da Türkiye, hem yeni yönetim sistemine göre görev yapacak Cumhurbaşkanını seçecek hem de Meclis’in 600 üyesini belirleyecek. İstanbul, yaklaşık 9,5 milyonluk seçmeniyle 24 Haziran’ın da belirleyicisi olacak” şeklinde konuştu.

“İSTANBUL BÜYÜDÜKÇE TÜRKİYE BÜYÜR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Unutmayınız, İstanbul sadece İstanbul değildir; İstanbul Türkiye’dir, İstanbul dünyadır. Tıpkı dünyanın ve Türkiye’nin yarısı gibi, İstanbul’un yarısı da hanımlardır. Dolayısıyla sizlerin göstereceği çaba ve elde edeceği sonuç, İstanbul’un ve onunla birlikte Türkiye’nin kazanılmasında hayati öneme sahiptir” diye konuştu.

Geçen 15 yılda mal paylaşımından istihdama, şiddetten korunmadan doğum desteklerine kadar her alanda kadınlara yapılan hizmetleri hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, kadınları siyasette daha etkili, daha katılımcı, daha yüksek oranlarda temsil edilir şekilde görmek istediklerini ifade etti.

Marmaray, Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve Avrasya Tüneli’yle iki kıtayı denizin altından ve üstünden birbiriyle üç kez daha buluşturduklarını ve İstanbul’u diğer şehirlerle yüksek hızlı tren hatları ile bağladıklarını aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul’un 3. Havalimanının 29 Ekim’de açılacağını, İstanbul- İzmir otoyolun inşasının hızla devam ettiğini, Kanal İstanbul’un inşasına kısa zamanda başlanacağını söyledi.

Bugüne kadar İstanbul’a 17 kilometre uzunluğunda tünel, 160 kilometreyi aşan metro hattı inşa ettiklerini, 2020’ye kadar 68 kilometre tünel ve 355 kilometre metro uzunluna ulaşılacağını kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, sonrasında ise 190 kilometre tünel ve bin kilometre raylı sistem uzunluğuyla, İstanbul’u dünya çapında bir ulaşım ağına sahip kılmayı hedeflediklerini dile getirdi.

“Biz hiçbir zaman sadece seçimden seçime milleti hatırlayan bir parti olmadık”

Geçen 15 yılda İstanbul’a 51’i hastane olmak üzere toplam 127 sağlık tesisini kazandırdıklarını, şehrin iki yakasına toplam 7 bin yatak kapasiteli iki ayrı şehir hastanesinin birinin inşasının devam ettiğini diğerinin yapımına da bu yıl başlanacağını hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şehre yaptıkları diğer hizmetlerden de örnekler vererek, “Yeni yönetim sisteminde, Cumhurbaşkanı ve Belediyeler olarak el ele vererek İstanbul’u çok daha ileriye taşıyacak projeleri hayata geçireceğiz. İstanbul büyüdükçe Türkiye de büyür. Bunun için Cumhurbaşkanı olarak mesaimin önemli bir bölümünü İstanbul’a vermemden daha tabii bir şey olamaz. Bizim İstanbul’a sevdamız, son nefesimize kadar bitmeyecek bir sevdadır. Biz gitsek de inşallah ülkemize ve özellikle İstanbul’a olan sevdamızın şarkısı dudaklarda kalacaktır” dedi.

“BİZİM BÜYÜK VE GÜÇLÜ TÜRKİYE FOTOĞRAFIMIZDA SADECE DEMOKRASİ VAR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 24 Haziran seçimlerinde bir kez daha bu yolda milletin huzuruna çıkıp destur isteyeceklerini belirtti ve sözlerinin devamında şunları ekledi: “Bizim Türkiye için hedeflerimiz var, bizim milletimiz için hayallerimiz var, bizim çocuklarımıza bırakmak istediğimiz bir ülke fotoğrafı var. Bu fotoğrafta yokluğa, yoksulluğa, yasaklara, baskıya, zulme, haksızlığa, adaletsizliğe, esarete yer yoktur. Bizim büyük ve güçlü Türkiye fotoğrafımızda sadece demokrasi vardır, sadece adalet vardır, sadece hukuk devleti vardır, sadece temel haklar ve özgürlükler vardır, sadece refah vardır, sadece kalkınma vardır.”

AK Parti Kadın Kolları üyelerini, 24 Haziran’da demokrasiyi daha çok güçlendirmeye, ekonomiyi daha çok büyütmeye, ülkeyi daha ileriye taşımaya ve bunlar için Cumhurbaşkanı seçip TBMM’de en yüksek oyu almaya davet eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “24 Haziran’da kendimizle birlikte tüm dünyada bizi takip eden yüzlerce milyon kardeşimizin yüreğini ferahlatmaya var mıyız?” diye seslendi.

Türkiye’nin 2007 yılında, Cumhurbaşkanının doğrudan halkın seçmesini öngören Anayasa değişikliğiyle başlattığı süreci, 24 Haziran’da nihayete erdirdiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “2007’deki Anayasa değişikliğinin ülkemizi bugünlere getireceğini o zaman çok az kişi kavrayabilmişti. Aynı şekilde birilerinin hâlâ 24 Haziran’ın önemini anlayamadığını görüyorum. Eğer anlasalardı 18 Nisan’dan bugüne kadar geçen süreyi saçma sapan milletvekili transferleriyle, adaylık tartışmalarıyla, polemiklerle heba etmezlerdi” sözlerine yer verdi.

“SANDIĞIN MİLLETİMİZİN ÖNÜNE KONACAĞI GÜNÜ SABIRSIZLIKLA BEKLİYORUZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti: “15 tane milletvekilini kalkıyorsun bir tane partiye, sözde bir partiye veriyorsun. Neymiş, grup kursunlar. Bu bir defa 15 tane milletvekiline saygısızlıktır, onlara oy veren halkımıza da saygısızlıktır. Onlara demokratik haklarını kullanmak suretiyle bir milletvekili payesini verenlere saygısızlıktır. Ama hani bu diktatör var ya, ikide bir bana ‘diktatör’ diyor, yahu diktatörün ta kendisi sensin, hem de öyle bir diktatörsün ki insanların iradesine ipotek koyuyorsun. Baktım gözleri yaşlı milletvekilleri var orada, üzüldüm. Çünkü bu Parlamentonun içinde böyle milletvekilleri olamaz. Ama ne yapsın garibim, genel başkanları emretti, onlar da gözleri yaşlı olarak oraya gitti. Gitti de, Parlamentoda o sözde yeni adım atan partinin sıralarına oturmadılar. Yine nerede kaldılar? Mevcut partisinin sıralarında, koltuklarında kaldılar. Böyle bir demokrasi olur mu, böyle bir politika olur mu, böyle bir siyaset olur mu? Ama bu ana muhalefet işte bu ülkeye bunu da kazandırdı. Ben de diyorum ki, asıl belirleyici sen değilsin, asıl belirleyici milletimdir, 24 Haziran’da bunu sana gösterecek. İşte yeni yönetim sisteminin ne anlama geldiğini çok iyi bildiğimiz için çalışmalarımızı ona göre yaptık, yapıyoruz.”

AK Parti olarak, seçim ittifaklarından milletle kucaklaşmaya kadar tüm alt yapılarını oluşturdukları için 24 Haziran tarihinin, kendilerinde bir telaşa ve şaşkınlığa yol açmadığını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Yüksek Seçim Kurulunun takvimine göre ona paralel olarak tüm hazırlıklarımızı tıkır tıkır yürüyor. Sandığın milletimizin önüne konacağı günü sabırsızlıkla bekliyoruz” şeklinde konuştu.

“SEÇİM KAMPANYASINI CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİ ODAKLI YÜRÜTECEĞİZ”

“Biz hiçbir zaman sadece seçimden seçime milleti hatırlayan bir parti olmadık” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bizim her günümüz, her anımız milletimizle birlikte geçiyor. Şimdi seçimler dolayısıyla, milletimizle aramızdaki bu muhabbeti, bu hasbihali daha da sıkılaştıracağız” açıklamasında bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, parti olarak Türkiye genelindeki seçim kampanyasını Cumhurbaşkanlığı seçimi odaklı yürüteceklerini açıkladı ve sözlerini şöyle sürdürdü: “Milliyetçi Hareket Partisiyle biliyorsunuz bir ittifak oluşturduk, bu ittifak cumhurun ittifakıdır. Dolayısıyla cumhurun ittifakında ben inanıyorum ki sizler aramızdaki bu dayanışmayı daha da güçlendireceksiniz, hiçbir dedikoduya, fitneye, fesada fırsat vermeden el ele dayanışma hâlinde cumhurun ittifakı olarak hem Cumhurbaşkanımızı seçeceğiz hem de Parlamentoda cumhurun ittifakı olarak çok güçlü bir grupla temsil yetkisini milletimizden alacağız.”

Konuşmasının sonunda, ‘tek millet, tek bayrak, tak vatan ve tek devlet’ vurgusunda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasını, Necip Fazıl Kısakürek’in bir şiirine atıfta bulunarak, “Yol onun, varlık onun, gerisi hep angarya; yüzüstü çok süründün, ayağa kalk Türkiye” sözleriyle tamamladı.

Emine Erdoğan, Geleceğin Yıldızları için Karma Eserler Sergisi’ni ziyaret etti...

Emine Erdoğan, Geleceğin Yıldızları için Karma Eserler Sergisi’ni ziyaret etti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, İbn Haldun Üniversitesi tarafından düzenlenen Geleceğin Yıldızları için Karma Eserler Sergisi’ni ziyaret etti.

Haliç Kongre Merkezinde açılan sergide Emine Erdoğan, koleksiyonerlerin bağışladığı eserlerden oluşan ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kişisel koleksiyonundan parçalar bulunan sergi ile ilgili yetkililerden bilgi aldı.

Satışlarından elde edilecek gelirin, İbn Haldun Üniversitesi’ndeki lisans ve yüksek lisans öğrencilerinin eğitimi için kullanılacak olan eser ve objelerin arasında; Osmanlı döneminden eser ve ürünler ile Sultan II. Abdülhamid dönemine ait berat ve madalyaların yanı sıra günümüz hattatlarına ait eserler de yer alıyor.

“İzmir ideolojik saplantılara kurban edilemeyecek kadar önemli bir şehirdir”...

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İzmir Ticaret Odası Özel Meclis Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, “İzmir ve genel olarak Ege Bölgesi Demokrat Parti’ye ve rahmetli Menderes’e verdikleri büyük destekle demokrasiye olan bağlılığını da ispatlamış bir yerdir. Buna rağmen şehir arzu ettiği ilerlemeyi eğer kaydedemiyorsa, bir yerlerde tıkanıklık var demektir. AK Parti hükûmetleri döneminde diğer 80 vilayetimizle birlikte İzmir’in de eğitimden sağlığa, ulaşımdan tarıma, enerjiden sanayiye, ticarete kadar her alanda gelişmesi için gereken altyapıyı kurduk” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İzmir Ticaret Odası’nın Özel Meclis Toplantısı’na katıldı. Başbakan Binali Yıldırım’ın da hazır bulunduğu toplantıda Cumhurbaşkanı Erdoğan, bir konuşma yaptı.

İzmir Ticaret Odası’nın meclis toplantısına, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve Turgut Özal’dan sonra katılan 3. cumhurbaşkanı olmasının kendisi için ayrı bir mutluluk vesilesi olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye için çalışan, yatırım yapan, üreten, istihdam sağlayan ve ihracat gerçekleştiren herkesin yanında olduklarını söyledi.

“BU COĞRAFYADA EN BÜYÜK DARBELERİ KENDİLERİNİ MEDENİ OLARAK TARİF EDENLER VURDU”

İzmir’in ticari hayatının serencamının da Türkiye’nin ticaret ve sanayi tarihinin çarpıcı bir özeti olduğunu kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Anadolu’nun işgali ile Kurtuluş Savaşı ve sonrasında yaşanan mübadelenin, İzmir’in sosyal ve ekonomik görünümünü baştan sona değiştirdiğini, Yunan askerlerinin çekilirken İzmir’i yakmalarının, şehrin birikimine vurulmuş büyük bir darbe olduğunu söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Siz bakmayın Türklerin adının çıktığına, bu coğrafyada insana, tarihe, kültüre en büyük darbeleri kendilerini medeni olarak tarif edenler vurmuştur. Bizim ecdadımız asla yıkmak, yok etmek değil, daima inşa etmek, yüceltmek, yükseltmek yanlısı olmuştur” şeklinde konuştu.

Cumhuriyetin ekonomi alanındaki en önemli girişimlerinden biri olan İktisat Kongresi’nin ilkinin İzmir’de toplanmasının rastgele bir karar olmadığını, şehrin sadece siyasi özgürlüğün değil, aynı zamanda ekonomik özgürlüğün de sembolü olarak görüldüğünü belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, şehrin her alanda önemli ilerlemeler kaydettiğini; ancak beklenen o büyük atılımı gerçekleştiremediğini dile getirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Yapılanlar önemlidir; ama İzmir’in potansiyelinin yanında yetersizdir. Bu bakımdan İzmir’i 2023 hedeflerimizin öncü şehirlerinden biri hâline getirmek için inşallah hep birlikte daha çok çalışacağımız bir döneme giriyoruz” diye konuştu.

“BELEDİYELERİN YAPMASI GEREKEN PEK ÇOK YATIRIMI BAKANLIKLARIMIZ GERÇEKLEŞTİRDİ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları söyledi: “İzmir ve genel olarak Ege Bölgesi Demokrat Parti’ye ve rahmetli Menderes’e verdikleri büyük destekle demokrasiye olan bağlılığını da ispatlamış bir yerdir. Buna rağmen şehir arzu ettiği ilerlemeyi eğer kaydedemiyorsa, bir yerlerde tıkanıklık var demektir. AK Parti hükûmetleri döneminde diğer 80 vilayetimizle birlikte İzmir’in de eğitimden sağlığa, ulaşımdan tarıma, enerjiden sanayiye, ticarete kadar her alanda gelişmesi için gereken altyapıyı kurduk. Hatta açık konuşmak gerekirse, normal şartlarda belediyelerin yapması gereken pek çok yatırımı da bakanlıklarımız eliyle gerçekleştirerek İzmir’e ekstra destek bile çıkardık. Bakanlar Kurulumuzdaki en becerikli, en pratik, en üretken bakanımızı Büyükşehir Belediye başkan adayı olarak milletvekili olarak İzmir’e gönderdik. İzmir kendisinin hizmetine talip olmayınca biz de Binali Beyi Başbakan olarak ülkenin hizmetine sunduk.”

Verdikleri tüm desteğe rağmen İzmir’in hâlâ patinaj yapmasının üzerinde düşünülmesi gerektiğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, İzmir’in bir dünya kenti olması projesinin kendilerine ait olduğunu, dünyanın en büyük organizasyonlarından biri olan büyük EXPO’yu İzmir’e kazandırmak için çok çalıştıklarını aktardı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, İzmirli iş adamlarının da, “Acaba İzmir tüm kurumları, kuruluşları ve lobileriyle aynı gayreti, niyeti ve performansı ortaya koydu mu?” sorusunu sorarak, özeleştiri yapması gerektiğini sözlerine ekledi.

“GELİN İZMİR’İ ŞAHA KALDIRALIM”

“İzmir ideolojik saplantılara kurban edilemeyecek kadar önemli bir şehirdir”

“Sürekli aynı şeyleri yaparak farklı sonuçlar doğmasını beklemek pek akıl karı değildir” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, İzmirlilere, “Gelin bir defa bu düzeni değiştirelim, farklılıkları çekişme değil, zenginlik unsuru hâline getirerek İzmir’i aritmetik değil, şöyle geometrik büyüme sürecine sokalım, gelin İzmir’i şaha kaldıralım” teklifinde bulunduklarını kaydetti. İzmir’in; hiç kimsenin, hiçbir siyasi anlayışın ideolojik saplantılarına kurban edilemeyecek kadar önemli ve büyük bir şehir olduğunun altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Tek sorun, İzmir’in bu önemini İzmir’deki bazı kesimlerin hâlâ anlayamamış olmasıdır” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan İzmirli iş adamlarına hitaben, “Türkiye’yi önümüzdeki dönemde 2 kat büyüteceksek, İzmir’i çok daha fazla büyütmemiz şarttır. Çünkü her şehirde böyle bir imkâna ve potansiyele sahip değiliz. Ben burada sizlerle bu kadar samimi, bu kadar içten, bu kadar hasbi konuşuyorum ama sizlerden de aynı karşılığı bekliyorum” şeklinde konuştu.

Her seçimin önemli ve kritik olduğunu; ancak 24 Haziran seçimlerinin diğerlerinden bambaşka bir farkı bulunduğunu kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu seçimle birlikte Cumhuriyetin kuruluşundan sonraki en önemli değişimin hayata geçirilerek, yeni yönetim sistemine geçileceğini, yürütmenin milletin yetki verdiği cumhurbaşkanı tarafından oluşturulacağını hatırlattı.

“GAZİ’NİN BİZE EMANET ETTİĞİ CUMHURİYETİ DAHA İLERİYE TAŞIYACAĞIZ”

Yasamayla yürütmenin karşılıklı denge ve gözetim içinde çalıştığı; gerçek anlamda birbirinden ayrıldığı yeni bir döneme girildiğine dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Tabii Türkiye bu noktaya durduk yere gelmemiştir. Yani biz bir sabah kalktığımızda hadi yönetim sistemin değiştirelim diyerek bu yola çıkmadık. Bu kararın gerisinde çok uzun, çok maliyetli, çok sancılı bir geçmiş var. Tek parti dönemini, açıkçası yönetim sistemimiz bakımından herhangi bir kategoriye yerleştirmiyorum. Atatürk dönemiyle İnönü döneminde tamamen farklı şekilde yönetildiğimiz tek parti devrinin muhasebesini tarihe ve milletimizin vicdanına bırakıyorum. Bu vesileyle, Kurtuluş Savaşımızın Başkomutanı, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal’i bir kez daha rahmetle yâd ediyorum. Gazi’nin bize emanet ettiği Cumhuriyeti daha ileriye taşımak için geçtiğimiz 15 yılda nasıl büyük bir gayretle çalıştıysak, bundan sonra da aynı şekilde devam edeceğiz.”

Çok partili siyasi hayatının her atılım döneminin darbeler ve krizlerle önünün kesildiğini hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, merhum Adnan Menderes’in demokraside ve ekonomide Türkiye’yi bir üst lige çıkartmak için başlattığı reformlara 1960 darbesi ve ardından darağacıyla cevap verilmiş olmasını milletin asla unutmadığını ve unutmayacağını vurguladı.

Merhum Turgut Özal’ın demokraside ve ekonomide Türkiye’ye çağ atlatmak için ortaya koyduğu çabaların önünün kimler tarafından nasıl ve neden kesildiğinin, bugün daha iyi görüldüğünü belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, 1990’lı yılların demokratik ve ekonomik sancılarla geçerek Türkiye’nin envanterine “kayıp yıllar” olarak girdiğini söyledi.

“16 NİSAN HALK OYLAMASI YENİ SİSTEMİN ADININ KONMASI OLARAK TARİHE GEÇMİŞTİR”

AK Parti’nin böyle bir siyasi, demokratik ve ekonomik mirasın üzerinde ülke yönetimini devraldığını sözlerine ekleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, istikrar ve güven iklimini korumak için ne kadar titiz davrandıklarına en yakın iş dünyasının şahitlik ettiğini, 15 yıllık iktidarlarında vesayet oyunları ve darbe girişimlerine karşı verdikleri mücadeleyi iş dünyasının iyi bildiğini belirtti.

2007 yılında Cumhurbaşkanlığı seçiminde yaşanan krizin, Türkiye’nin artık mevcut sistemle daha faza yoluna devam edemeyeceğinin ilanı olduğunu kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, 16 Nisan halk oylamasının da yeni sistemin adının konması olarak tarihe geçtiğini ifade etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “2007 yılında başlayan bu süreç, ‘sizin hayır bildiklerinizde şer, şer bildiklerinizde hayır vardır’ emri mucibince 24 Haziran’da Türkiye’yi bambaşka bir yönetim sistemine geçirmemizle sonuçlandı. Böylece rahmetli Menderes ve Özal başta olmak üzere artık eski diyebileceğimiz sistemin arızalarının, krizlerinin, çarpıklıklarının mağduru ne kadar değerimiz varsa, hepsinin de ruhunu şad ettiğimize inanıyorum” sözlerine yer verdi.

“24 HAZİRAN’IN ARDINDAN İŞ DÜNYASIYLA BİRLİKTE SEFERBERLİK RUHUYLA ÇALIŞMAMIZ ŞART”

Yeni dönemin en büyük faydasının ekonomiye olacağını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti: “Türkiye, evet, 15 yılda 3,5 kat büyümüştür. Ama biliyoruz ki bazı alanlarda da bir süredir arzu ettiği ivmeyi yakalayamamaktadır. Bu sürecin küresel ve bölgesel boyutları kadar, kendi sistemimizden kaynaklanan sebepleri de vardır. İstikrar ve güven ortamını özellikle korumanın tek başına yetmediği, girişimciler, yatırımcılar, iş adamları için çok daha fazlasını sağlamamız gereken bir aşamaya geçtiğimizin farkındayız. Artık kararları daha hızlı vermek, daha hızlı uygulamak ve hedeflerimize çok daha hızlı bir şekilde ilerlemek mecburiyetindeyiz. Tüm gayretlerimize rağmen, 2023 hedeflerimizin ekonomik büyüklüklerine ulaşma konusundaki zaman planlamasında bir parça da olsa geriye düştüğümüzü biliyoruz. Farkı kapatmak için 24 Haziran’ın ardından iş dünyasıyla birlikte seferberlik ruhuyla çalışmaya başlamamız şart. AK Parti hükûmetleri ve Cumhurbaşkanlığım dönemimde iş dünyamızın tüm projelerine nasıl destek verdiğimin şahidi bizzat sizlersiniz. İnşallah yeni dönemde yeni yönetim mimarimizde, yeni yönetim kadromuzla elimizdeki tüm imkânları kullanacağız, bu şekilde Türkiye’ye vites yükselttirecek, ülkemizi muasır medeniyet seviyesinin üzerine çıkaracak icraatları hep birlikte hayat geçireceğiz.”

İzmir Ticaret Odası’nın yeni yönetimiyle yeni dönemde çok daha yakın çalışacaklarını, İzmir’in hak ettiği yere gelmesinin önemli hedeflerinden biri olduğunu dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugünkü birlikteliklerini bu sürecin ilanı olarak gördüğünü söyledi.

Kaynak: (Malatya Olay) - Malatya Olay Editör: Uğur Hanbey Aladağ
Etiketler: Özgürlüklerin, herkes, için, yaşatılabilmesi, amacıyla, mücadele, ediyoruz,
Yorumlar
Haber Yazılımı