Haber Detayı
20 Ekim 2017 - Cuma 22:33
 
Rakka’da Terörist Öcalan Posteri: “Amerika Bunu Nasıl İzah Edecek?”
Uğur Hanbey Aladağ...:Malatya Olay...: Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ben inandım ve şimdi de bitti. İnşallah ay sonu açılış için Bakü’deyiz” diye cevap verdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, cevabında bu ay sonu Azerbaycan’a yapacağı ziyarette söz konusu demiryolu hattının Türkiye Azerbaycan-Gürcistan’ı bir araya getirecek açılış töreninin yanı sıra iki ülke arasındaki Yüksek Düzeyli Stratejik Konsey toplantısını da gerçekleştireceklerini sözlerine ekledi.
Dünya Haberi
Rakka’da Terörist Öcalan Posteri: “Amerika Bunu Nasıl İzah Edecek?”

Rakka’da Terörist Öcalan Posteri: “Amerika Bunu Nasıl İzah Edecek?”...

D-8 Zirvesi sonrası düzenlediği basın toplantısında soruları cevaplayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rakka’da PKK elebaşı Öcalan'ın posterinin asılması hakkında “Rakka'da terörist başının posterini orada bir yere asmışlar. Şimdi bunu Amerika nasıl izah edecek? Lafa geldiği zaman 'PKK terör örgütüdür' diyorsun, Avrupa Birliği üyesi ülkeler 'terör örgütüdür' diyor. Fransa devlet televizyonu binasına aynı şekilde terörist başının posterini astılar, polis de oradan seyrediyor. Bunu neyle izah edecekler? Terörle mücadelede dayanışma bu mu?” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul’da Türkiye'nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen D-8 Ekonomik İşbirliği Örgütü 9. Zirvesinin ardından bir basın toplantısı düzenledi. Dolmabahçe Sarayı Medhal Salonunda gerçekleştirilen toplantıda, Cumhurbaşkanı Erdoğan, basın mensuplarının sorularını cevaplayarak değerlendirmelerde bulundu.

Terörle mücadele konusunda zirvede nelerin konuşulduğunun, bununla ilgili atılacak adımların dile getirilip getirmediğinin sorulması üzerine, D-8 ülkeleri arasında terörle mücadele ve bu anlamda istihbarat paylaşımı konusunda bir kararlılığın olduğunu aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, üye ülkelerin PKK ve FETÖ terör örgütleri ile mücadele konusunda ellerinden gelen bütün gayreti göstereceklerini söyledi.

“TERÖRLE MÜCADELEDE DAYANIŞMAYI ÇOK ÖNEMSİYORUZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, cevabının devamında şunları kaydetti: “Gerek DEAŞ’a karşı, gerek PKK’ya karşı, gerek Eş Şebab, gerek işte en son biliyorsunuz Somali’de olan olaylar ortada, bütün bu terör örgütlerinin sadece burada kalanlar değil nerede olursa olsun hepsine karşı bir ortak tavrı belirleyerek bunların üzerine gitme kararlılığımızı ortaya koyduk. Bunu devam ettireceğiz. İster El Kaide olsun, ister Eş Şebab olsun, ister bizdeki gibi FETÖ olsun, kim olursa olsun… Çünkü bir insanın ölümünü biz insanlığın ölümü olarak görüyoruz ve buradaki dayanışmamızı da çok önemsiyoruz. Ancak Suriye’de olduğu gibi kalkıp da PYD gibi, YPG gibi bir terör örgütünü yanına al, onunla bir başka terör örgütünün üzerine git, böyle bir anlayış olamaz. İşte buyurun, Rakka’da terörist başının posterini orada bir yere asmışlar. Şimdi bunu Amerika nasıl izah edecek, hadi buyurun. Lafa geldiği zaman ‘PKK terör örgütüdür’ diyorsun, Avrupa Birliği üyesi ülkeler ‘terör örgütüdür’ diyor. Peki, Fransa kendi devlet televizyonunda binaya aynı şekilde terörist başının posterini astılar ve polis de oradan seyrediyor; bunu neyle izah edecekler? Terörle mücadelede dayanışma bu mu? Ama biz ikili görüşmeyi yaptığımız zaman diyorlar ki; ‘biz terörle mücadelede yanınızdayız.’ İnanmıyoruz, yanımızda değilsiniz. Yanımızda olsanız polisinizle bunları korumazsınız. Almanya’da yürüyüş yapıyorlar, yürüyüş yaparken polis nezaretinde güvenlik altında her türlü bağırma, çağırma ve o posterlerle beraber yürüyüş var. Dürüst değiller, ben kendilerini önce dürüst olmaya davet ediyorum. Ondan sonra da kalkıp bizden zaman zaman bazı talepte bulunmasınlar. Bilsinler ki her şeyin bir karşılığı vardır.”

“BAKÜ-TİFLİS-KARS DEMİRYOLU HATTI AY SONU AÇILACAK”

Bu ay sonu açılacak Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Hattının temeli atılırken pek çok kimsenin buna inanmadığını; ancak projenin hayata geçtiğini hatırlatan Azerbaycanlı bir basın mensubunun, “Sizin düşünceniz neydi o zaman ve şu an?” sorusuna Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ben inandım ve şimdi de bitti. İnşallah ay sonu açılış için Bakü’deyiz” diye cevap verdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, cevabında bu ay sonu Azerbaycan’a yapacağı ziyarette söz konusu demiryolu hattının Türkiye Azerbaycan-Gürcistan’ı bir araya getirecek açılış töreninin yanı sıra iki ülke arasındaki Yüksek Düzeyli Stratejik Konsey toplantısını da gerçekleştireceklerini sözlerine ekledi.

Rakka’da Terörist Öcalan Posteri: “Amerika Bunu Nasıl İzah Edecek?”

‘Dünya 5’ten büyüktür’ tezinin hayata geçirilmesi için neler yapılabileceği yönündeki soruya verdiği cevapta, TRT World Forum’un kapanış oturumunda söylediklerini hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Orada söylediklerimizi dalga-dalga artırarak devam ettireceğiz. Bütün mesele yanımıza ortak bulmak. Şimdi ikili görüştüğümüz zaman bakıyorsunuz dünyadaki ülkeler ‘güzel’ diyor, ‘olmalı’ diyor. ‘Hadi beraber bunu söyleyelim’ dediğiniz zaman bakıyorsunuz hepsinde bir korkaklık var, bir ürkeklik var. Neden korkuyorsun? Menfaat ilişkileri birçok ülkenin bu konularda tavır belirlemesini engelliyor” değerlendirmesinde bulundu.

“BM GÜVENLİK KONSEYİ’NDE HALKI MÜSLÜMAN OLAN BİR TANE ÜLKE YOK”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Hâlbuki beş tane ülke dünyayı şu anda adeta yönetirken bizim haklarımızı bize verme noktasında karar alıyorlar mı? Hayır. Onların işine nasıl gelirse öyle. Düşünün, şu anda Birleşmiş Milletler’de 196 ülke var yanılmıyorsam, bu 196 ülkenin kaderi 5 tane ülkenin elinde. Hatta 5 değil bazen 1 ülkenin elinde. Eğer o ülke ‘hayır’ derse, oradan karar çıkmaz. Biz diyoruz ki bunu değiştirelim. Azerbaycan niye Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde olmasın? Türkiye niye Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde olmasın? Bakın dikkat edin, şu anda Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde bir tane halkı Müslüman olan ülke yok. Bu adalet mi? Ve bunun kıtalar arası dağıtımını da adil yapmak gerekiyor. 20 ülke mi olacak, 20 ülke olsun. 30 ülke mi olacak, 30 ülke olsun. Bu 30 ülke dönerli olarak Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ni daimi üyelerin haklarına eşit olarak sahip bu şekilde dünyayı yönetsinler. Geçici üye-daimi üye ayrılığı olmayacak, hepsi bunların daimi üye olacak.”

Şu anda 5 ülke dışında başka ülkelerin daimi üyeliğinin söz konusu edilmediğini, ülkelerin konseyde geçici üye olabilmek için lobiler yapıldığına işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Halbuki geçici üyenin orada hiçbir kıymeti harbiyesi yok, sadece elini kaldır-indir; o kadar. Onun için ben adalet arıyorum” diye ekledi.

D-8’İN GENİŞLETİLMESİ

D-8’de üye ülke sayısının artırılarak birliğin D-20 olabileceği yönündeki açıklamaları hatırlatılarak, birliğin genişletilmesi ihtiyaç duyulan aday ülke mi var, dışarıdan teklif mi var’ şeklindeki soruya Cumhurbaşkanı Erdoğan şu cevabı verdi: “Örneğin diyelim İlham kardeşime teklif ettim, ‘eğer böyle bir ittifak varsa biz varız’ diyor. Faraza Kazakistan, faraza Suudi Arabistan, yani bunlarla görüşüp istişareyle ve birbirleriyle de tabii uyumları çok önemli. Özbekistan, yani bunlarla uyum çok çok önemli. Bunların istişarelerini şu andaki D-8 yapmalı ve istişareler yapıldıktan sonra da bu D-20’ye kimleri alabiliriz, bazı ölçüler burada tabii ki belirlemekte fayda var, bu ölçüler belirledikten sonra, bu ekonomik mi olacaktır, bu kıtalara yönelik mi olacaktır, bütün bunları bir defa masaya yatırıp ona göre almamız gereken diğer üye arkadaşları da buraya dâhil edeceğiz. Şimdi İslam İşbirliği Teşkilatı’nın malum ilkeleri var, D-8’in de ilkeleri var biliyorsunuz, şimdi bu ilkeler daha genişletilebilir, ondan sonra da bu ilkelere uygun olanları D-8 üyeleri değerlendirmesini yapar, şu şu şu şu ülkeler olabilir der, teklif yaparız.”

“BANGLADEŞ YER VERİRSE ÇADIR KENTLER KURABİLİRİZ”

Zirvedeki konuşmasındaki ‘Arakan konusunda yük Bangladeş’in sırtına bırakılmamalı’ sözüne işaret edilerek yöneltilen “Türkiye çok ciddi bir efor sarf ediyor, bu konuda ortak bir ekonomik veya sosyal destek konusunda bir adım atılacak mı önümüzdeki dönemlerde?” sorusuna verdiği cevapta ise Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bangladeş’in Arakanlı mülteciler için Türkiye’ye 3 bin dönümlük arazi sağlaması durumunda 100 bin kişinin istihdam ve iskan edebileceği çadır kentler kurmayı teklif ettiklerini, mültecilerin iskanı konusundaki tecrübelerini buraya aktarabileceklerini söyledi.

Hâlihazırda Arakanlı mültecilerin sığındıkları Bangladeş’te kaldıkları yerlerin elverişsiz olduğuna işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, yine Bangladeş yönetimine mültecilerin sağlık ihtiyaçlarını karşılayacak sahra hastanesi, çocukların eğitimi için eğitim çadırları kurma, mültecilerin ihtiyacı olan ilaç, giyim ve gıdayı Bangladeş’ten satın alma teklifinde bulunduklarını açıkladı.

“Türkiye her yere yardım elini uzatıyor, ancak D-8 üyesi diğer ülkelerden bu anlamda bir teklif, öneri, bir adım geldi mi?” sorusuna ise Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bugün biz o teklifleri almadık, öyle bir şeyin içine girmedik. Fakat ben D-8 üyesi ülkeler içerisinden de buna katkısı olabilecek ülkeleri düşünüyorum, yeter ki ön açılsın” cevabını verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Gine Cumhurbaşkanı Conde ile Görüştü...

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Gine Cumhurbaşkanı Conde ile Görüştü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, D-8 zirvesi vesilesiyle Türkiye’de bulunan Gine Cumhurbaşkanı Alpha Conde ile Mabeyn Köşkü’nde bir araya geldi.

“D-8, Mevcut Düzene Karşı Kuvvetli Bir Tezdir”...

D-8 Ekonomik İşbirliği Örgütü Zirvesi sonrası bir basın toplantısı düzenleyerek açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “D-8 belli ülkeleri, belli kesimleri, belli gelir gruplarını kollayan statükoya karşı bir itirazın eseridir, böyle kuruldu. D-8 adaletsizliği, haksızlığı, hukuksuzluğu sistemleştiren mevcut düzene karşı aynı zamanda önemli bir teklif, kuvvetli bir tezdir” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul’da Türkiye'nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen D-8 Ekonomik İşbirliği Örgütü 9. Zirvesinin ardından bir basın toplantısı düzenledi. Dolmabahçe Sarayı Medhal Salonunda gerçekleştirilen toplantıda, Cumhurbaşkanı Erdoğan zirve ile ilgili açıklamalarda bulundu.


Türkiye’nin kurucu üyesi olduğu D-8 Teşkilatının 9. Zirvesi vesilesiyle, örgütün 20. yıl dönümünü bir kardeşlik atmosferi içinde kutladıklarını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, zirvede aynı zamanda geçen 20 yılın muhasebesini yaptıklarını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, zirvede teşkilatın kendini yenileyip geliştirmesi, geleceğe çok daha güçlü şekilde hazırlanması için hangi adımları atmaları gerektiğini istişare ettiklerini belirterek, üye ülkelerin müşterek duruşunu ortaya koyan İstanbul Bildirisi’nin de zirve kapsamında kabul edildiğini açıkladı.

“D-8 TARİHİNDE 20. YIL ÖNEMLİ BİR KİLOMETRE TAŞI”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “D-8 tarihinde 20. yılın önemli bir kilometre taşı olduğunun bilinciyle kendimize bazı hedefler belirledik, tercihli ticaret, vize ve gümrük anlaşmalarının tüm üye ülkelerce onaylanması ve işlerlik kazandırılması öncelikli hedeflerimizdir. Ayrıca, geleceğimizin teminatı olan gençleri yetiştirecek projeler üzerinde de çalışacağız” şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, zirve bildirisinde de açıklandığı üzere İran’da bir D-8 Üniversitesi kurulacağını ve bu adımın, üye ülkelerin ilmi tecrübelerinin paylaşılıp karşılıklı öğrenci hareketliliğinin sağlanması bakımından faydalı olacağını dile getirdi ve bu girişiminden dolayı İran’a teşekkür etti.

“D-8, Mevcut Düzene Karşı Kuvvetli Bir Tezdir”

Üye ülkeler arasındaki mevcut ticaret hacminin yeterli olmadığını ve üye ülkelerin potansiyelinin çok altında seyrettiğini zirvede müzakere ettiklerini aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, toplam ekonomik büyüklüğü 3 trilyon 770 milyar dolar, nüfusu 1,1 milyar olan devasa bir teşkilata 100 milyar dolarlık ticaret hacminin yakışmadığını, bu rakamı 500 milyar dolara çıkarmak için gayret göstereceklerini kaydetti.

“D-8 ÜLKELERİ ARALARINDA MİLLÎ PARALARLA ALIŞVERİŞ YAPMALI”

Cumhurbaşkanı Erdoğan D-8 üye ülkeleri olarak savuma sanayi, tarım, turizm, eğitim, enerji gibi alanlarda iş birliğini daha da derinleştirmenin yollarını arayacaklarını belirterek şunları söyledi: “Öte yandan, üye ülkeler arasındaki ticareti kur baskısından kurtarmamız gerekiyor, öyleyse kendi millî paralarımıza geçmemiz lazım. Kendi millî paralarımızla alışverişlerimizi yapmamız lazım ve buna yönelik olarak da bir takas odası kurmayı planladık. Dönem Başkanlığımız sırasında inşallah ülkelerimizin merkez bankası başkanlarını bu amaçla bir araya getirecek, bu meseleyi enine, boyuna tartışacağız.”

D-8’in genişletilmesinden korkulmaması gerektiğini de vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu teklifi yaptığı üye ülkelerin dışişleri bakanlarının kendi aralarında teklifi görüştüğünü, teşkilat içinde D-8’in D-20’ye kadar çıkarılmasını yönünde atılacak adımlara olumlu bakıldığını açıkladı.

“KARAR ALMA SÜRECİNDE NİTELİKLİ ÇOĞUNLUK ANLAYIŞI GETİRMELİYİZ”

D-8’de oy birliğiyle karar alma anlayışının bırakılarak oy çokluğu ya da nitelikli çoğunluk anlayışının getirilmesi gerektiğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Çünkü bu oy birliği anlayışı mekanizmaları tıkamaktan başka hiçbir işe yaramaz. İşte bunu Avrupa Birliği’nde de görüyoruz, oy birliği diyorlar, bakıyorsun bir tane ufak ülke geliyor önü tıkıyor. Mesafe alınması lazım, mesafe alınamıyor. Burada da aynı durumu yaşamak istemiyoruz, onun için nitelikli çoğunluk olabilir veyahut da oy çokluğu olabilir ki hızla yola devam edelim” şeklinde konuştu.

Uluslararası örgütlerde dönem başkanlığı görevinin önemli ve özel sorumluluklar gerektirdiğine işaret ederek, devraldıkları D-8 dönem başkanlığının, Türkiye açısından bir ayrıcalık olduğu kadar, aynı zamanda önemli bir mesuliyet de teşkil ettiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bunun birinci sebebi, vazifeyi D-8’in 20. kuruluş yıl dönümünde devralmış olmamızdır. Bir başka nedeni ise, Türkiye olarak bu görevi ikinci kez devralmamızla birlikte dönem başkanlığı çarkı ikinci devresine giriyor. Artık inşa sürecini geride bırakıp daha somut ve proje odaklı çalışmalar peşinde koşacağız. 20 yılı geride bırakan ve olgunluk çağına doğru yelken açan D-8’in günümüz dünyasında artık daha fazla görünürlük kazanması gerekiyor” şeklinde konuştu.

“BEN GÜÇLÜYÜM, ÖYLEYSE HAKLIYIM DİYENLERİN EGEMEN OLDUĞU DÜNYAYI İSTEMİYORUZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Zirve oturumunda da belirttiğim üzere, D-8 üyesi ülkeler olarak geleceğimizi birkaç uluslararası kuruluşun ve aktörün insafına bırakamayız. Artık belli güçlerin, belli ülkelerin gündem belirlediği, diğer yüzlerce ülkenin de intibaa ettiği bir dünyada yaşamıyoruz. Bizler dünyanın irili-ufaklı tüm ülkelerinin eşit şekilde söz sahibi olduğu, küresel refaha ortak olduğu, insanlığın geleceğine beraberce yön verdiği bir düzenin savunucularıyız. Biz dünyada adalet arıyoruz, birilerinin sürekli olarak ‘ben ne diyorsam o’ diyeceği bir dünya değil. ‘Ben güçlüyüm, öyleyse haklıyım’ diyenlerin egemen olduğu bir dünyayı asla istemiyoruz. ‘Haklıyım, öyleyse güçlüyüm’ diyenlerin hâkim olduğu bir dünya istiyoruz. D-8 belli ülkeleri, belli kesimleri, belli gelir gruplarını kollayan statükoya karşı bir itirazın eseridir, böyle kuruldu. D-8 adaletsizliği, haksızlığı, hukuksuzluğu sistemleştiren mevcut düzene karşı aynı zamanda önemli bir teklif, kuvvetli bir tezdir. 20 sene önce savaş yerine barışa, çatışma yerine diyaloga, çiftçe standart yerine adalet ve kalkınmaya, üstünlük yerine eşitliğe, sömürü yerine paylaşıma, baskı ve tahakkümün yerine insan haklarına, özgürlüğe ve demokrasiye çağrı yapmasının temel sebebi de budur.”

D-8’in, kendi bölgelerinde önemli birer ekonomik güç olan 8 ülkeyi bir araya getiren ve dünya nüfusunun yaklaşık yedide birini temsil eden bir kuruluş olduğuna dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, bir ekonomik iş birliği örgütü olan D-8’in Birleşmiş Milletler’in 2030 için belirlediği sürdürülebilir kalkınma hedeflerinin gerçekleşmesi konusunda ciddi rol oynayacağına inandığını söyledi.

“D-8’E SALT BİR EKONOMİK KURULUŞ OLARAK BAKILAMAZ”

Bununla birlikte D-8’e salt bir ekonomik kuruluş olarak da bakılamayacağını sözlerine ekleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti: “Bugün Arakan’dan Filistin ve Suriye’ye kadar birçok coğrafyada mazlumlar ayakta kalma mücadelesi veriyor. Çatışmalardan, açlık ve kuraklıktan, zalim rejimlerin baskılarından dolayı insanlar evlerini, yurtlarını, sevdiklerini terk ediyor. Masum çocuk bedenlerinin sahile vurduğu utanç verici günlerde yaşıyoruz. Dini kimliğinden, teninin renginden dolayı insanların alçakça katledildiği yürek dağlayıcı manzaralara maalesef şahit oluyoruz. Bugün sözde demokrasinin beşiği olan ülkelerde sırf farklı oldukları için ötekileştirilen, ırkçı, faşist politikaların mağduru olan milyonlarca insan var. Terörizm, kültürel ırkçılık, açlık, kuraklık, salgın hastalıklar, iklim değişikliği tüm dünyanın ortak derdi olmuştur. D-8 gibi uluslararası örgütlerin bu tablo karşısında kayıtsız kalması beklenemez.”

“İŞ BİRLİĞİMİZİ HER ALANDA GENİŞLETECEĞİZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan sözlerine şu değerlendirmelerle devam etti: “Biz kendimizi rahat yaşayacağız diye milyarlarca insanın emeğini, alın terini sömüremeyiz. Kendilerinde on binlerce nükleer başlık olan ülkeler, binlerce nükleer başlık olan ülkeler, başkaları yaparken ‘hayır yapamazsınız’ deme hakkını acaba kendilerinde nereden buluyorlar? Bunu hangi adalet anlayışıyla açıklayacağız? ‘Ben güçlüyüm, öyleyse ben ne dersem o olur’ mantığıyla mı yapacağız? İnsanı merkeze almadan, insana hak ettiği değeri vermeden hiçbir sorunun üstesinden gelemeyiz. ‘Birlikten güç doğar’ anlayışıyla inşallah D-8 bünyesinde iş birliğimizi her alanda genişleteceğiz.”

Dönem başkanlığı süresince bu önemli görevi örgütün kurucu ülkesi olarak layıkıyla yerine getireceklerini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, D-8’e sağladıkları katkıdan ve zirvenin başarıyla gerçekleştirilmesini sağlayan D-8 Genel Sekreteri Musavi’ye ve ekibine teşekkür etti.

“Başkanlığı döneminde örgütümüzün kurulmasına öncülük eden ve D-8’in adeta fikir babası olan merhum Prof. Dr. Necmeddin Erbakan Hocamızı da bir kez daha rahmet ve minnetle yâd ediyorum” ifadelerini de kullanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, açıklamasını Türkiye’nin dönem başkanlığının hayırlı olması temennisiyle tamamladı.

Emine Erdoğan, D-8 Zirvesi’ne Katılan Lider Eşlerine Öğle Yemeği Verdi...

Emine Erdoğan, D-8 Zirvesi’ne Katılan Lider Eşlerine Öğle Yemeği Verdi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, D-8 zirvesi vesilesiyle İstanbul’da bulunan devlet ve hükûmet başkanlarının eşleri onuruna öğle yemeği verdi.


İstanbul Boğazı’nda tekne gezisinde gerçekleşen yemeğe, Nijerya Cumhurbaşkanı’nın eşi Aisha Buhari ve kızı Halima Buhari, İran Cumhurbaşkanı Yardımcısının eşi Vajiheh Fadaei, Endenozya Cumhurbaşkanı Yardımcısının eşi Mufidah Yusuf Kalla, Pakistan Başbakanının eşi Sameena Shahid ve İran Ulaştırma Bakanının eşi Nafiseh Rasooli katıldı. Yemekte Emine Erdoğan’a; Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, Dışişleri Bakanı’nın eşi Hülya Çavuşoğlu, Enerji ve Tabii Kaynakları Bakanı’nın eşi Esra Albayrak, Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) Başkan Yardımcısı Sümeyye Bayraktar da eşlik etti.

Yemeğin verildiği teknede davetliler bir süre Boğaz manzarasını izledi. D-8 zirvesi vesilesiyle gerçekleşen bu buluşmanın ülkeler arası ilişkileri geliştirmeye katkı sağlayacağına inandığını ifade eden Emine Erdoğan, misafirlerine Boğaziçi hakkında bilgi verdi.

Kaynak: (Malatya Olay) - Malatya Olay Editör: Uğur Hanbey Aladağ
Etiketler: Rakka’da, Terörist, Öcalan, Posteri:, “Amerika, Bunu, Nasıl, İzah, Edecek?”,
Yorumlar
Haber Yazılımı lalik.net escort istanbul porno izle sex hikaye porno indir türk porno escort