Sağlık yaşananlar Malatya'yı ayaklandırdı
Haber
26 Kasım 2013 - Salı 21:50
 
Sağlık yaşananlar Malatya'yı ayaklandırdı
Malatya'da Sağlık alanında yaşananlar kenti ayaklandırdı.
Sağlık Haberi
Sağlık yaşananlar Malatya'yı ayaklandırdı

Malatya'da sağlıkta neler oluyor ?

Devlet Hastanesi süreçi kenti ayaklandırdı. Sağlık'ta yaşananlar karşılıklı sert eleştirilere dönüştü.

Hastane eylemleri, yapılan açıklamalar bir birini takip ediyor.

Bir açıklamada ESOB'dan geldi.

İşte o açıklama :

Yeni Devlet Hastanesi’nin hizmete girmesi ve Eski Devlet Hastanesi’nin kapatılmış olması nedeniyle son günlerde gerçek talep ve haklı gerekçelerle bazı eylemler yapılmaktadır. Öncelikle mağduriyetlerini yüksek sesle dile getiren ve demokratik tepkisini ortaya koyan Malatyalılara teşekkür ediyorum. Ortaya konan bu tepkileri esnaf camiası olarak yürekten destekliyoruz.

Ancak, yapılan eylemlerde mahalle muhtarı olduğunu iddia edenler, yapılan eylemlerde gerçek dışı ithamlarla sivil toplum kuruluşlarını kendilerine destek vermemekle suçlayıp, Malatya Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği’ne haksız ve adil olmayan eleştiriler yöneltmişlerdir.

Öncelikle şu gerçek bilinmelidir; Malatya Esnaf ve Sanatkar Camiası olarak başta Malatya Devlet Hastanesi olmak üzere Sümerbank Fabrikası, Tekel Sigara Fabrikası gibi Malatyalıların özmalı olan bu kuruluşların kaldırılmaması ve satılmaması için en büyük tepkiyi gösteren ve bu tepkileri hiçbir şeyden kaçınmadan kamuoyu ile paylaştık, eleştirilerimizi sunarken çözüm önerilerimizi de her zaman ve her ortamda ortaya koyduk.

Şeker Fabrikası arazisine yapılan hastane projesinin yer seçiminin yanlış olduğunu ilk dile getiren ve tepkisini açık bir şekilde kamuoyu ile paylaşan ve yine Yeni Devlet Hastanesi daha inşaat halinde iken, mevcut hastanenin yerinde kalması ve faaliyetine devam etmesi gerektiğini ilk dile getiren ve bunu kamuoyu ile açık bir şekilde paylaşanda Malatya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’dir.

Malatya esnaf camiası olarak bu durumu haykırırken, her ortamda gündeme getirirken ne yazıktırki, o dönem ne kamuoyundan, ne diğer sivil toplum kuruluşların ve nede vatandaşlarımızdan ciddi bir destek verilmedi.

Bugün Yeni Devlet Hastanesi’nin hizmete girmesinden daha 2 ay geçmeden Malatya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’nin 5-6 yıl önceden yaşanacağını dile getirdiği sorunlardan dolayı mağdur olan vatandaşlarımızın haklı ve gerçek taleplerini istismar edenler, o dönem Malatya’da yaşamıyormuydu? Malatya’da yaşadıklarını ve Malatya’da bulunduklarını bugün mü fark ettiler? Esnaf camiası olarak mevcut projelerin yakım olacağını, Malatya’nın tek hastaneyi kaldıramayacağını, eski devlet hastanesinin TOKİ’ye verilmeden hizmete devam etmesi gerektiğini savunurken, haykırırken, bugün ortaya çıkan insanlar neredeydi? Dün sesini çıkartmayan ve çözüm üretmeyen siyasi partilerin o dönem Malatya’da teşkilatları yokmuydu? Bugünkü sorunların yaşanacağı 5-6 yıl önceden belliydi ve biliniyordu. Bu tepkiler zamanında ortaya konulmalıydı. Malatya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği, hastane sorununu gündeme getirirken, Ziraat Odası Başkanı da olan Çamurlu Köyü Muhtarı Bayram Polatbaş dışında hiçbir mahalle muhtarı ve siyasi partiler zamanında destek vermemiştir.

Söz uçar, yazı kalır diye bir söz var. Malatya yerel basın arşivi incelendiğinde Malatya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’nin bugün yaşanan sorunlara karşı zamanında ve yerinde tepki koyduğu ve eleştiri yaparken de çözüm önerilerini sunduğu görülecektir.

Yine; Sayın Başbakanımızın 14 Kasım 2009 tarihinde Malatya’ya yaptığı ziyarette esnaf camiası olarak Devlet Hastanesi sorunu ile ilgili dosya sunduk ve dosyamızın içeriğini 17 Kasım 2009 tarihinde Malatya kamuoyu ile paylaştık. Malatya’ya gelen tüm bakanlara sunmuş olduğumuz dosyalarımızda Devlet Hastanesi sorununu dile getirdik. Aynı şekilde yaşanacak sorunları yine zamanında Malatya Milletvekilleri ile paylaştık. Bu konudaki duruşumuz bugünde aynı noktadadır. Esnaf camiası olarak sorunları sokakta değil en üst düzeyde takip ederek, dile getirdik.

Sağlık konusunda ortaya çıkan sorunun çözümü olan eski Devlet Hastanesi’nin faaliyetine devam etmesi konusunda esnaf camiası olarak yapılacak olan her çalışmaya destek vermeye samimi olarak hazırız. Esnaf camiası olarak önceliğimiz Malatya’dır. Çünkü biliyoruzki, Malatya huzurlu olunca esnaf

camiası da huzurlu ve mutlu olacaktır. Mevcut sorun, tüm Malatya’nın birlik ve beraberliği ile çözülecek bir konudur. Esnaf ve sanatkar camiası dün olduğu gibi bugünde ve her zaman Malatya’nın sorunlarına sahip çıkacak ve alternatif çözümler üretmeye devam edecektir.

ŞEVKET KESKİN

Malatya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı

EKLER:

TARİH: 16 Aralık 2007

AÇIKLAMANIN İÇERİĞİ: “Mevcut yol ve ulaşım ağı şehir merkezinde hastane gibi günlük insan yoğunluğunu ve araç trafiğini artıracak hizmet binalarını kaldıramayacak durumdadır. Şeker Fabrikası alanına hastane yapmak, emniyet kemeri takmadan araç kullanmaya benzer. Malatya'nın gelecekteki 30 yılını, 50 yılını düşünerek yatırım yapmak, proje üretmek zorundayız. Malatya kent merkezinde betonlaşmayan tek nokta olarak kalan Şeker Fabrikası arazisini korumak her Malatyalının bu kente olan bir vicdanı görevidir. Şeker Fabrikası arazisine yapılması düşünülen yeni hastanenin yerinin uygun olup olmadığı Malatya kamuoyu tarafından tartışılarak en iyi yerin neresi olacağı hususunda ortak fikir ortaya konulmalıdır. Başbakanlığa sunulacak dosya, Malatya'nın ortak fikir birliğinin imzası ile götürülmelidir. Ayrıca, yeni hastanenin Şeker Fabrikası'nda verilecek yerde yapımını üstleneceği ifade edilen TOKİ'ye bunun karşılığında Devlet Hastanesi yerinin, Beydağı Devlet Hastanesi yerinin ve Sağlık İl Müdürlüğü'ne ait Yakınca kasabasındaki 350 dönümlük alanın da hibe olarak verileceği ileri sürülmektedir. Böylesi bir durum var ise bunun kamuoyuna açıklanarak tartışılmasını istiyoruz. Biz buranın da Sümerbank gibi oldubittiye getirilmeden kamuoyunun vicdanında sorgulanmasını talep ediyoruz.”

TARİH: 14 Kasım 2009

SAYIN BAŞBAKANIMIZA SUNULAN DOSYA İÇERİĞİNDEN BAZI İFADELER: “Devlet Hastanesi'nin yapılacağı Şeker Fabrikası alanı, kent içinde bulunan nadir yeşil alan olabilecek bir konumdadır. Burası hastane projesi ile tamamen betonlaşacak. Nüfusu her geçen gün artan Malatya'da böylesine elmas değerindeki bir alanın betonlaşması, çağdaş şehircilik anlayışına terstir. Devlet Hastanesi gibi önemli toplumsal-sosyal projeler planlanırken, bir kentin en az 100 yılının düşünülmesi gerektiğine inanıyoruz. Mastır Planı bile olmayan kentin ana noktasına, bugün 850 yataklı bir hastanenin yapılacak olması, şehircilik planlarına da terstir.”

TARİH: 1 KASIM 2012

AÇIKLAMANIN İÇERİĞİ: “Malatya'nın büyükşehir olmasıyla birlikte 2 merkez ilçe ve 1 ana kent belediyesi oluşacak. Burada 2 merkez ilçe olduğuna göre, 2 tane devlet hastanesinin olması artık farz oldu. Malatya Devlet Hastanesi'nin mutlaka ek binalarla fiziki kapasitesinin artırılması ve yerinde kalması gerekiyor. Burada yapılacak yeni binalarla devlet hastanesi Malatyalılara hizmet etmelidir. Şimdi büyükşehir olacaksın, ama tek merkezli bir şehir yapısına bürüneceksin. Bu kabul edilir değildir. Malatya'nın merkez nüfusu daha da artacaktır. 2 ya da 3 yıl sonra, Malatya yeni bir hastane yapılması tartışmasını yaşamaması için şimdiden önlemleri almalıyız. Kapasitesi ne olursa olsun, ne kadar büyük olursa olsun tek bir devlet hastanesi, büyükşehir olan Malatya'nın ihtiyacına cevap vermez. Bu

nedenle Malatya Devlet Hastanesi mutlaka yerinde kalmalıdır. Yeni hastane ister bölge olsun, ister başka bir isimle faaliyet göstersin Malatya'nın ve büyükşehirin yükünü kaldıramaz.”

Kaynak: Editör: Ali Aladağ
Etiketler: Malatyada, Sağlık, alanında, yaşananlar, kenti, ayaklandırdı,
Yorumlar
Haber Yazılımı