Seçimleri büyük ve güçlü Türkiye için yeni bir çıkış fırsatı olarak görüyoruz
Haber
20 Nisan 2018 - Cuma 17:46
 
Seçimleri büyük ve güçlü Türkiye için yeni bir çıkış fırsatı olarak görüyoruz
Uğur Hanbey Aladağ...:Malatya Olay...: Son dakika... Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü 150. Yıl Programı’na katıldı. Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesinde gerçekleşen programda Cumhurbaşkanı Erdoğan, bir konuşma yaptı.
Teknoloji Haberi
Seçimleri büyük ve güçlü Türkiye için yeni bir çıkış fırsatı olarak görüyoruz

“Seçimleri büyük ve güçlü Türkiye için yeni bir çıkış fırsatı olarak görüyoruz”...

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü 150. Yıl Programı’nda yaptığı konuşmada Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Biz seçimleri, büyük ve güçlü Türkiye için yeni bir çıkış, yeni bir enerji depolama fırsatı olarak görüyoruz. Her zaman olduğu gibi, en büyük hakem olan milletin kararına tabiyiz. Demokrasinin güzelliği, milletimize yöneticilerinin o güne kadar yaptığı hizmetleri murakabe etme, gelecekte yapacaklarının da onayını verme imkânı sağlıyor olmasıdır” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü 150. Yıl Programı’na katıldı. Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesinde gerçekleşen programda Cumhurbaşkanı Erdoğan, bir konuşma yaptı.

“AFETLERİN SEBEP OLACAĞI YIKIMLARIN ETKİLERİNİ AZALTMAK BİZİM ELİMİZDE”

Konuşmasında “Deprem, dünyanın yaradılışından beri insanlığı tehdit eden bir afettir” ifadelerini kullanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kandilli ülkemizin en önemli deprem araştırma merkezidir. Teknolojinin yardımıyla yerkürenin hareketlerinin takip edilmesi suretiyle elde edilen verilere dayalı olarak yapılan tahminler, afete hazırlık planlarımızın en kıymetli yardımcısıdır. Kandilli’nin aynı zamanda boğazdaki köprülerimizden tarihî camilerimize ve kritik sanayi tesislerimize kadar pek çok binanın yapı sağlığını sensörler aracılığıyla takip ediyor olmasını da çok önemli görüyorum. Depremlerin denizlerde yol açtığı bir başka ilave tehdit olan tsunami tehdidi de Karadeniz’den Akdeniz ve Ege’ye kadar tüm bölgemizi kapsayacak şekilde yine buradan izleniyor, değerlendiriliyor. Bu konuda, özellikle AFAD ile işbirliği içinde yürütülen çalışmaların daha da yoğunlaştırılması gerektiğine inanıyorum. Afetleri engellemek, insan iradesini aşıyor olabilir ama afetlerin sebep olacağı yıkımların etkilerini azaltmak bizim elimizdedir” dedi.

“DIŞARIDAN DAYATILAN SENARYOLARA TESLİM OLAN TÜRKİYE GERİDE KALDI”

Cumhurbaşkanı Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü: “Türk Milleti olarak, sadece semavi ve jeolojik afetlerin tehdidi altında değiliz. Bunun yanında terör örgütlerinin saldırılarından ekonomik, siyasi, sosyal kaos senaryolarına kadar pek çok tehditle de karşı karşıyayız. Bölgemizde, Suriye ve Irak merkezli bir yeniden tanzim projesinin hayata geçirilmeye çalışıldığı anlaşılıyor. Bu projenin ülkemizle ilgili ayaklarının bulunduğu da açıktır. Tabii bu hesapları yapanlar, Türkiye’yi eski Türkiye sanıyorlar. Dışarıdan dayatılan senaryolara teslim olan o Türkiye, artık geride kaldı.”

“BÖLGEMİZDE VE DÜNYADA KENDİSİNE ROL BİÇİLEN DEĞİL, ROL DAĞITAN BİR ÜLKE DURUMUNA GELECEĞİZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Halk oylamasıyla seçim arasındaki 2,5 yıllık dönemin, Türkiye’nin normal gündemiyle geçmesi hâlinde herhangi bir sıkıntıya yol açmayacağına inanıyorduk. Ancak, iç ve dış siyasi, askerî, ekonomik gelişmelerin seyri bize bu süreyi mevcut sistemle devam ettirmemizin oldukça ciddi maliyetleri olacağını gösterdi” şeklinde konuştu.

“Seçimleri büyük ve güçlü Türkiye için yeni bir çıkış fırsatı olarak görüyoruz”

“Erken seçim kararı her ne kadar bizim arzumuzla ortaya çıkmamış bulunsa da yeni yönetim sisteminin bir an önce devreye girmesini sağlayacak olması bakımından isabetlidir” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu kararla aynı zamanda ülkemizle ilgili senaryoları da alt üst ettik. 24 Haziran’da seçim yapma kararını bir çeşit depreme hazırlık faaliyeti olarak görüyorum. Türkiye’nin önünde ekonomiden yatırımlara, savunmadan temel hizmetlere kadar her alanda atması gereken adımlar var. Bunları yaptığımızda, bölgemizde ve dünyada kendisine rol biçilen değil, rol dağıtan bir ülke durumuna geleceğiz; yani depremin yıkıcı etkilerine karşı hazırlık yapmış olacağız. Aksi takdirde, tıpkı son iki asrımızda olduğu gibi, bu süreçten zararlı çıkmamız kaçınılmaz hâle gelecektir” değerlendirmesinde bulundu.

“EN BÜYÜK HAKEM OLAN MİLLETİN KARARINA TABİYİZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Biz seçimleri, büyük ve güçlü Türkiye için yeni bir çıkış, yeni bir enerji depolama fırsatı olarak görüyoruz. Her zaman olduğu gibi, en büyük hakem olan milletin kararına tabiyiz. Demokrasinin güzelliği, milletimize yöneticilerinin o güne kadar yaptığı hizmetleri murakabe etme, gelecekte yapacaklarının da onayını verme imkânı sağlıyor olmasıdır. Milletimiz bize ‘yola devam’ derse yaptığımız hizmetleri katlayarak sürdürecek, hedeflerimize ulaşacak, ülkemizin menfaatlerini her yerde koruyacağız. Eğer milletimizin iradesi başka şekilde tezahür ederse, ona da saygı duymak boynumuzun borcudur” diye konuştu.

“Bir milletin en büyük hazinesi; ruhen, zihnen ve bedenen sağlıklı nesillere sahip olmasıdır”...

Yeşilay Zümrüdüanka Ödül Töreni’nde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, son haftalarda gençlerin inanç anlayışı üzerinden gündeme sokulan tartışmaların kesinlikle objektif ve iyi niyetli olmadığını vurgulayarak, “Sıhhati şüpheli haberler ve örnekler, formülasyonu sinsi sorular üzerinden gençlerimizin imanını, ahlakını ve akaidini tartışma konusu yapmak kesinlikle art niyetlidir. Yapılan tam anlamıyla bir sosyal mühendislik projesidir” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yeşilay 5. Zümrüdüanka Ödül Töreni’ne katıldı. Lütfi Kırdar Kongre Merkezi’nde düzenlenen törende bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yeşilay’ın alkol, tütün, uyuşturucu gibi zararlı alışkanlıklar yanında, giderek yaygınlaşan teknoloji bağımlılığıyla da mücadeleye öncülük etmesini takdirle karşıladığını belirtti ve “Yeşilay’ımız hamdolsun başarılarıyla sadece ülkemizde isminden söz ettirmekle kalmıyor, engin birikim ve tecrübesiyle de dünyanın 41 ülkesindeki muadil kuruluşlara öncülük yapıyor” dedi.

“GENÇLERİNİ ALKOL, UYUŞTURUCU, TERÖR DEHLİZLERİNDE KAYBEDEN ÜLKELERİN İSTİKBALİ KARANLIKTIR”

Konuşmasında, insan faktörünü nazarı dikkate almayan, insana gerekli özeni göstermeyen her teşebbüs ve politikanın akim kalmaya mahkûm olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, devamında şunları kaydetti: “İnsanı dışlayan veya insanı sadece maddi yönden değerlendiren bir anlayışın başarı şansı da yoktur. Bir ülkenin asıl zenginliği yer altı ve yer üstü kaynakları değildir. Güçlü ülke; sanayisi, ekonomisi, ticareti, ordusu güçlü devlet manasına gelmez. Elbette bunların tamamı elzemdir, önemlidir, her biri kendi başına bir değerdir. Ancak, bize göre bir milletin en büyük hazinesi, en büyük güç kaynağı ruhen, zihnen ve bedenen sağlıklı nesillere sahip olmasıdır.”

“Evlatlarımız ne kadar zinde, ne derece sağlıklı olursa, ülkemizin geleceği o kadar parlak, o kadar aydınlık olur” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “ Gençlerini alkol, içki, uyuşturucu, sigara, kumar, terör gibi dehlizlerde kaybeden ülkelerin istikbali karanlıktır” değerlendirmesinde bulundu.

“BAZI UYUŞTURUCU MADDELERİN KULLANIMI TEŞVİK EDİLİYOR”

Uyuşturucu ve zararlı alışkanlıkların, hâlen milletlerin geleceğini karartmanın en önemli silahı olarak kullanıldığına dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Genç kuşakları ifsat etmek için, özellikle medya, sinema ve müzik sektörü üzerinden bilinçli ve çok yönlü bir kampanya yürütülüyor. Bazı uyuşturucu maddelerin kullanımı bireysel tercih ve özgürlük kavramı altında, cafcaflı reklamların da desteğiyle, özellikle teşvik ediliyor” şeklinde konuştu.

“GENÇLERE TUZAK KURULUYOR”

“Bir milletin en büyük hazinesi; ruhen, zihnen ve bedenen sağlıklı nesillere sahip olmasıdır”

Son haftalarda gençlerin inanç anlayışı üzerinden gündeme sokulan tartışmaların kesinlikle objektif ve iyi niyetli olmadığını vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Sıhhati şüpheli haberler ve örnekler, formülasyonu sinsi sorular üzerinden gençlerimizin imanını, ahlakını ve akaidini tartışma konusu yapmak kesinlikle art niyetlidir. Yapılan tam anlamıyla bir sosyal mühendislik projesidir. Bu projenin amacı da sorunu tespit etmek ve çözüm bulmaktan ziyade, yapay bir gündem oluşturarak gençlere tuzak kurmaktır. Ancak daha önceki benzer teşebbüsler gibi, inşallah bu sinsi plan da işe yaramayacak, başarısız olacaktır. Gençlerimizin, kendilerine kurulan bu tuzağı boşa çıkartacak basirete ve ferasete sahip olduğuna inanıyorum” dedi.

Kaynak: (Malatya Olay) - Malatya Olay Editör: Uğur Hanbey Aladağ
Etiketler: Seçimleri, büyük, ve, güçlü, Türkiye, için, yeni, bir, çıkış, fırsatı, olarak, görüyoruz,
Yorumlar
Haber Yazılımı