Şen ola Malatya şen ola
Haber
29 Kasım 2013 - Cuma 03:45
 
Şen ola Malatya şen ola
Malatya Valiliği ve Malatya Belediyesi tarafından düzenlenen Ankara Malatya Tanıtım Günleri başladı.
Turizm Haberi
Şen ola Malatya şen ola

 

Ankara Atatürk Kültür Merkezi’nde başlayan Malatya Tanıtım Günleri’nin açılışına TBMM Başkanı Cemil Çiçek, KKTC Cumhuriyet Meclisi Başkanı Sibel Siber, Aile ve Soysal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Malatya Valisi Vasip Şahin, AKP Malatya Milletvekilleri Ömer Faruk Öz, Mücahit Fındıklı, Öznur Çalık, Mustafa Şahin, Cemal Akın, CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, eski bakanlardan ve AKP Kadın Kolları Genel Başkanı Güldal Akşit, eski İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, eski bakanlardan Metin Emiroğlu, Malatya eski milletvekili Galip Demirel, çok sayıda misafir milletvekili, Malatya Belediye Başkanı Ahmet Çakır, TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, Malatya eski Valilerinden ve Anayasa Mahkemesi emekli üyesi Mustafa Yıldırım, Malatya’daki sivil toplum kuruluş yöneticileriyle birlikte çok sayıda davetli katıldı.

Açılışta konuşan Malatya Belediye Başkanı Ahmet Çakır, Malatya’nın tarihi geçmişi büyük olan bir kent olduğunu ve Anadolu’nun yükselen yıldızı olduğunu ifade ederek, “Ankaralılara Malatya’nın kültürünü ve zenginliklerini, doğal güzelliklerini, tarihini tanıtıcağız. Malatya gelişen ve sanayisiyle büyüyen bir ilimiz. Büyükşehir olan statüsünü alan Malatya, her anlamda bölgenin cazibe merkezi haline geldi” dedi.

Vali Vasip Şahin ise Malatya’nın sahip olduğu her alandaki potansiyeli Ankaralılara tanıtmak amacıyla bu etkinliğin düzenlendiğini ifade ederek, “Malatya’nın derin tarihi derinliklerinden taşmış olduğu ve bu yolculuk boyunca edindiği tüm değerleri, örfünü, sanatını bir nebzecikte olsa Başkentlilerle buluşturmak adına buradayız. Malatya burada kendisini elinden geldiği derecede ifade etmeye çalışacaktır. Burada tanıtmaya çalışacağız ancak Malatya’yı yerinde görmek gerekir. Bunun için de tüm katılımcıları Malatya’ya davet ediyorum. Malatya 2023 hedefini muhasır medeniyet hedeflerinin üzerine çıkmaya hazırlanıyor. Ülke ile birlikte Malatya’da üzerine düşeni yapacaktır” dedi.

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz ise şu şekilde konuştu: “Malatya geçmişi ve tarihi derinliği ile Doğu Anadolu’nun cazibe merkezi olan bir il. Geçmişi parlak olduğu gibi geleceği de çok parlak. Doğu Anadolu’da sanayicilik ve girişimcilik kültürünün, üretim kültürünün adeta lokomotifi konumunda olan bir ilimiz. İnönü Üniversitesi ile, Organize Sanayi Bölgesi ile kayısısı ve sanayisiyle gerçekten hepimizin iftihar ettiği bir il. Bu ilimizi hem Türkiye hem de dünyada daha iyi tanıtmamız çok daha iyi anlatmamız gerekiyor. Kalkınma açısından bu tür ilerin kültürünü her yere yaymamız gerektiği kanaatindeyim. Ama Ankara’da Malatya’yı tam anlamıyla tanımamız mümkün değil. Lütfen Malatya’ya gidelim. Malatya’nın tarihi ve kültürel güzelliklerini, insanını Malatya’da tanıyalım.”

Malatya’nın gelini olduğunu ve Malatyalıların mert insanlar olduğunu aktaran Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, “Böyle günler birliğin, beraberliğin ve kardeşliğin pekiştiği günler. Malatya’ya ait bir yerel gücün Başkent aracılığıyla tüm Malatya’ya tanıtıldığı günler. Biz zaten Malatya’yı böyle günlere gerek kalmadan yakından tanıyoruz. Ben aynı zamanda Malatya’nın geliniyim. Benim kütük Malatya Akçadağ Gölpınar. 2 evladım var. Malatya insanını mert diye tanıtıyorlar. 24 yıldan beri mert birinin eşiyim. Bundan dolayı da mutluyum. İlk gördüğüm zaman suyuna ve yeşiline hayran kalmıştım. Malatya’yı Malatya yapan insanı. Tanıdıkça gönlümde başka bir yeri olduğunu söylemek istiyorum. Malatya’nın mertliğine, yiğitliğine güvenilecek bir iklimi var. Malatya’nın bir geçmişi ve kimliği var. Bir ilin kimliğinin olması çok önemli. Niyazi Mısri kadar ilim, Battalgazi kadar da mücadeleci bir il olduğunu görüyoruz. Arkamızdan bunları söyletebilmek çok önemli. Makamlar, mevkiiler, yaşam, her şey bitiyor. Arkamızda eser bırakıp, “adam gibi adamdı” dedirtebilmek çok önemli. Malatyalılar bunu dedirtiyor” şeklinde konuştu.

KKTC Cumhuriyet Meclisi Başkanı Sibel Siber’de şu şekilde konuştu: “Bizler Sayın Cemil Çiçek’in konukları olarak buradayız. Çok yakın ve sıcak ilgi gördük. Anadolu bir kültür mozaiğidir. Zenginliği ve güzelliği ondandır. Malatya’da bu mozaik taşlarından birisidir. Malatya Günleri’nde olmaktan gurur duyuyoruz. Malatya’yı görmek istiyoruz ve bir talep aldık. Vekil Ömer Faruk Öz ve Validen bu talebi aldık, sevinçle karşıladık. Malatya kültürünü, Malatya’yı göreceğiz. Kültürünü tanıyacağız ve bu kültürü yaygınlaştırarak anlatacağız.”

TBMM Başkanı Cemil Çiçek ise “Fırsat buldukça bu tip il etkinliklerine katılıyoruz. Ankara Türkiye’nin bir hülasası. 80 ilden insanlar yaşıyor. Bu etkinlikler çerçevesinde hiç olmazsa yılda bir defa bile olsa bir hemşehri buluşması gerçekleşmiş oluyor. Bu tip il tanıtımını bizler önemsiyoruz. Bu günlerin özelliklerinden birisi de başka illerden özellikle hafta sonu gelen vatandaşlar, burayı gezip görüyorlar ve Türkiye’de ne yapılıyor, neler üretiliyor bunları görüp mukayese ediyorlar. Sadece burada üretilen ürünler değil o ilin folkloru de bu vesileyle sergilenmiş oluyor. Buda kuşaklar arasında kültür aktarımına vesile oluyor. Her geçen yıl inşallah bu günler yapılır ve yapılamasında da fayda vardır. Malatya’nın yetiştirdiği çok sayıda şahsiyet var. İnönü, Turgut Özal gibi büyükler yetişmiştir. Fikir ve düşünce hayatında bu vilayetin yetiştirdiği insanlar var. Son senelerde de sanayileşme noktasında bir atılım yaptı ve parlayan bir yıldız. Başka illeri de bu anlamda teşvik edecektir diye düşünüyorum. Malatya bu vesileyle ayrıca bir misafiri de ağırladı. Bu anlamda Kuzey Kıbrıs’a güzel mesajlar gidecektir”

 

yaptı ve parlayan bir yıldız. Başka illeri de bu anlamda teşvik edecektir diye düşünüyorum. Malatya bu vesileyle ayrıca bir misafiri de ağırladı. Bu anlamda Kuzey Kıbrıs’a güzel mesajlar gidecektir” şeklinde konuştu.

 

Daha sonra açılış kurdelesi kesildi ve Malatya Tanıtım Günleri standtları gezildi.

FOTOĞRAFLARLA MALATYA TANITIM GÜNLERİ

 

 

Açılış

 

 

Kaynak: Editör: Ali Aladağ
Etiketler: Malatya, Valiliği, Malatya, Belediyesi, tarafından, düzenlenen, Ankara, Malatya,
Yorumlar
Haber Yazılımı