Şimdi sizlere anlatacağım olay maalesef büyük bir skandal!
Haber
18 Kasım 2021 - Perşembe 01:38
 
Şimdi sizlere anlatacağım olay maalesef büyük bir skandal!
Ali Aladağ…:Malatya Olay…: Son dakika… Sıcak haber… CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü binasında 5 bin uyuşturucu hap ele geçirilmesini meclise taşıdı.
Siyaset Haberi
Şimdi sizlere anlatacağım olay maalesef büyük bir skandal!

Şimdi sizlere anlatacağım olay maalesef büyük bir skandal!

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, Çarşamba gün ki Meclis oturumun da söz alıp konuyu gündeme taşıdı.

Şlte Meclis tutanakları…:

VELİ AĞBABA (Malatya) - Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; hepinizi saygıyla selamlıyorum.

Türkiye'de her gün yeni bir yerde ya da yeni bir kurumda bu kadar da olmaz dediğimiz olaylar yaşanıyor. Maalesef bugün anlatacağım olay büyük bir skandal, büyük bir ayıp, büyük bir rezilliktir. Olay, Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğünde yaşanıyor. 31 Ekimde Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğünün şoförüyle ilgili polis bir operasyon yapıyor. Evinde 4.300 adet, Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğünde 5 bin adet uyuşturucu hap ele geçiriliyor. Yanlış duymadınız değerli milletvekilleri, Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğünün binasında tam tamına 5 bin adet uyuşturucu hap ele geçiriliyor. Hatta daha büyük bir skandalı söyleyeyim: Polis kontrolünde yakalanmasın diye sevkiyat da devletin resmî plakalı aracıyla yapılıyor. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü, âdeta, uyuşturucunun lojistik merkezi olmuş durumda. Uyuşturucu haplar devletin kurumunda saklanıyor ve sevk ediliyor.

Değerli milletvekilleri, başka iddialar da var. Lütfen elinizi vicdanınıza koyarak bu iddiaları bir dinleyin. 30 Ekimde operasyon yapılıyor. Bu işin önceden yapıldığı iddiası var. 30 Ekimde yakalanıyor ama bunun yıllara göre daha da yapıldığı söyleniyor. Tekrar söylüyorum: Uyuşturucu haplar devletin kurumunda zulalanıyor ve satılıyor. 30 Ekim tarihinden önce poşetler içerisinde devletin kurumundan mallar çıkarılıyor. Bu kadar da değil; Eylül ayında bu araç bir hafta boyunca Malatya'da kayboluyor, Sağlık İl Müdürlüğüne görevlendirildiği söyleniyor, bunun da naylon olduğu, Sağlık İl Müdürlüğünde gözükmediği

gözüküyor. Burada sorulması gereken bazı sorular var: Bu uyuşturucu işi ne zamandan beri devam ediyor, bu uyuşturucu kime satılıyor, kimler tarafından satılıyor ve bu uyuşturucu işinin içerisinde hangi bürokratlar, kimler var? Bunun cevaplandırılması gerekiyor. 30 Ekimde ortaya çıkıyor bu olay. Bu olay ortaya çıktıktan sonra personel çalışmaya devam ediyor, bir hafta sonra açığa alınıyor. Bugün biz gündeme getirmesek kamuoyunun bilgisi olmayacak.

Değerli arkadaşlar, bu Bakanlığın görevi ne? Bakın, kanundan okuyorum, kanunda madde 7'de deniliyor ki: "İldeki çocuk ve gençleri uçucu ve uyuşturucu madde gibi zararlı alışkanlıklara maruz kalmasını önlemek" Yani burada tuz kokmuş tuz. (CHP sıralarından alkışlar)

Değerli arkadaşlar, Yavrularımızı korumakla, onlara sahip çıkmakla görevli il müdürlüğünde uyuşturucu ticareti yapılıyor. Yanlış duymadınız. Çocuklarımızı korumakla görevli, yetim öksüz çocuklarımıza sahip çıkması gereken kurumda maalesef uyuşturucu ticareti yapılıyor. Normal bir ülkede olsa yerin yerinden oynaması lazım.

İBRAHİM YURDUNUSEVEN (Afyonkarahisar) - Teröristlerle...

VELİ AĞBABA (Devamla) - Sen daha utanmadan Terörist... Allah teröristlerin de belasını versin, teröristle suçlayanın da Allah belasını versin.

İBRAHİM YURDUNUSEVEN (Afyonkarahisar) - Versin mi?

VELİ AĞBABA (Devamla) - Utanmaz adam! Utanmaz Adam! Uyuşturucudan utanmıyorsun da laf atıyorsun utanmadan.(CHP sıralarından alkışlar)

İBRAHİM YURDUNUSEVEN (Afyonkarahisar) - Teröristler...

VELİ AĞBABA (Devamla) - Yüzünde kızarmıyor senin! Utanmaz adam!

Diyorum ki, Aile Bakanlığında çocukların bulunduğu yerde uyuşturucu satılıyor, "Terörist." diyor. Allah teröristin de belasını versin, suçlayanların da belasını versin! Sana söylüyorum.

Değerli arkadaşlar, normal bir ülke olsa yer yerinden oynar, Bakanı istifa eder, insan utanır.

TURAN AYDOĞAN (İstanbul) - Uyuşturucu baronlarının...

VELİ AĞBABA (Devamla) - Maalesef, bırakın istifa etmeyi bu ülkede arı ve utanma duygusunu yok ettiniz. Diyorum ki: Aile Bakanlığında uyuşturucu satılıyor, laf atıyorsun bana utanmadan. Ne oluyor tıs çıkmıyor. Bakın, suçüstü yapılıyor tıs çıkmıyor arkadaşlar. Ne yapılması lazım? Bakanın hesap vermesi lazım, kurumun hesap vermesi lazım. Ne zaman ortaya çıkıyor? Veli Ağbaba, Cumhuriyet Halk Partisi konuşunca ortaya çıkıyor değerli arkadaşlar. Bakan ne yapıyor? Bakın, Bakan ne yapıyor? Diyor ki: bir "tweet" atıyor, "Skandal kapatılmasın diyen CHP'li vekiller ise bizi de kendileri gibi bilmesinler. Skandal kapatmak bizim değil onların uzmanlık alanıdır." Ya utanmaz... Size söylüyorum değerli AK PARTİ milletvekilleri siz bir trolü Bakan yapmışsınız trolü, trolü. Bir trolü Bakan yapmışsınız. (CHP sıralarından alkışlar)

Değerli arkadaşlar, bakın, Genel Merkez de pudracıyı unuttu, onu ben mi kapattım? Benim Genel Merkezimde mi pudracı çıktı ortaya? Değerli arkadaşlar, bunun mutlaka ortaya çıkması lazım.

(Mikrofon otomatik cihaz tarafından kapatıldı)

BAŞKAN - Buyurunuz Sayın Ağbaba.

VELİ AĞBABA (Devamla) - Görevi çocuklarımızı korumakla yükümlü bir Bakanlıkta böyle bir skandal varsa derhâl Bakanın istifa etmesi lazım; İl Müdürüyle ilgili işlem yapılması lazım ama tıs çıkmıyor. Bu olayın peşini bırakmayacağız değerli arkadaşlar. AKP'li milletvekillerine sesleniyorum: Vicdan varsa, birazcık çocuk sevgisi varsa bu olayı lütfen araştırın. Ayrıca, bu Malatya'daki olayın Kastamonu'yla da ilgisi, bağı olduğu iddia ediliyor, yarın onu da Hasan Baltacı konuşacak.

Şimdi, değerli arkadaşlar, skandal çok, bir şeyi daha anlatarak sözlerime son vermek istiyorum. Malatya'da yeni bir Şire pazarının kurulmasıyla ilgili ulusal medyaya reklam verildi ancak bu kurulacak, villalarda kurulacak dükkânların anormal bir şekilde pahalı olduğu ortaya çıktı. Şire pazarı ve buğday pazarındaki dükkânların fiyatları âdeta pes dedirtti. Şimdi, bütün herkes o projeden çekiliyor. Bizim burada söyleyeceğimiz şey şu: Bu, bir rant projesi olmamalı, hem Buğday pazarı hem de Şire pazarındaki esnafın barınabileceği, işlerini görebileceği bir projeye dönüştürülmesi lazım.

Ben tekrar hepinizi saygıyla selamlıyorum ama Aile Bakanlığındaki bu kepazeliğin, bu rezilliğin, bu iğrençliğin ortaya çıkarılmasını, ucu kime donuyorsa dokunsun hesap vermesini yüce Meclisin takdirlerine arz ediyorum. (CHP sıralarından alkışlar)

CAHİT ÖZKAN (Denizli) - Sayın Başkan...

BAŞKAN - Sayın Özkan, buyurun.

CAHİT ÖZKAN (Denizli) - Kayıtlara geçmesi için ifade ediyorum. Sayın Başkan, tabii

sizlerin görevi Parlamentonun İç Tüzük'üne uygun bir şekilde, hatibi, kürsüden Meclisin mehabetine uygun bir dil kullanmaya davet etmek göreviniz var. Elbette her türlü eleştiri yapılabilir, her türlü tartışma Meclis kürsüsünden dile getirilebilir ancak zaten yargı makamlarının harekete geçtiği, zaten devletin kendi mekanizması içerisinde suç ve suçluyla mücadele bağlamında...

SERPİL KEMALBAY PEKGÖZEGÜ (İzmir) - Kimi kime şikâyet edelim.

CAHİT ÖZKAN (Denizli) - ...devletin suça karışanları tespit ettiği ve yargı makamlarının karşısına çıkardığı bir ortamda, zaten bunu yargımız tespit etmişken...

ORHAN SÜMER (Adana) - "Yargımız" diyor.

CAHİT ÖZKAN (Denizli) - ...idari makamlar üzerlerine düşeni yapmış...

VELİ AĞBABA (Malatya) - Ne yapmış? Ne yapmış? Hiçbir şey yapmamış.

CAHİT ÖZKAN (Denizli) - ...ve suçluyla mücadelede üzerine düşeni yapmışken burada Meclisin mehabetine uygun olmayan bir dille...

(Mikrofon otomatik cihaz tarafından kapatıldı)

BAŞKAN - Buyurunuz efendim.

CAHİT ÖZKAN (Denizli) - ...grubumuza dönük bu üslubu kabul etmediğimizi ifade ediyorum.

Aynı zamanda, evet, uyuşturucuyla mücadele bağlamında bugün birilerinin rahatsızlığının sebebini biliyoruz.

TURAN AYDOĞAN (İstanbul) - Baronları savunuyorsun, baronları... Bakırköy Adliyesine bak.

VELİ AĞBABA (Malatya) - Ya yapma şunu Cahit! Yapma şunu ya!

CAHİT ÖZKAN (Denizli) - Hamdolsun, geçmişle kıyas kabul edilemeyecek şekilde Türkiye'de uyuşturucu madde girişleri ve geçişleri artık sonlandırılmış ve özellikle doğu kapılarından giren, İran çevresinden giren uyuşturucu maddeler kaynağında tespit edilmiştir ve bu anlamda, AK PARTİ'nin terörle mücadelede, uyuşturucuyla mücadelede, hamdolsun, elde ettiğimiz başarılar nedeniyledir ki birileri rahatsızlık duyuyor.

Bakınız, Sayın Başkan, son söz olarak ifade etmek istiyorum. Bakınız, barikayıhakikat müsademeyi efkardan tezahür eder.

(Mikrofon otomatik cihaz tarafından kapatıldı)

BAŞKAN - Tamamlayalım efendim.

CAHİT ÖZKAN (Denizli) - Fikirlerin çatışmasından...

SERPİL KEMALBAY PEKGÖZEGÜ (İzmir) - Çok ayıp ya!

MURAT ÇEPNİ (İzmir) - Bence zorlama daha!

CAHİT ÖZKAN (Denizli) - ...hakikat güneşi ortaya çıkar. Bu anlamda eleştirilerden rahatsız olmuyoruz.

TURAN AYDOĞAN (İstanbul) - Uyuşturucuyla ilgili bir iki kelime et, uyuşturucuyla ilgili bir iki kelime konuş!

CAHİT ÖZKAN (Denizli) - Yahu, yirmi yıldan beri bu ülkede ortaya koyduğumuz başarılar, milletimizin teveccühüne maruz kalmamız ve milletimizin desteğiyle hizmet kervanının yürüyor olması kolay bir iş değil.

MAHMUT TOĞRUL (Gaziantep) - Yahu, somut bir şeyden bahsediliyor; onunla ilgili ne diyorsun?

ALİ HAYDAR HAKVERDİ (Ankara) - Olay yargıya intikal etmiş, tarafsız olup bir şey yapın, bir şey!

CAHİT ÖZKAN (Denizli) - Bu, başarıyla olur; terörle mücadeleyle olur; uyuşturucuyla mücadeleyle olur; milletimizin eğitimde, sağlıkta, ulaşımda ortaya koyduğu başarılarla olur. Evet, biz bu anlamda Cumhur İttifakı olarak 2023'te yüzde 75'e koşacağız. (Gürültüler)

Sayın Başkan, bunun da altını çizelim: Düşünsenize, yüzde 23 oy alanın yüzde 51'le seçimleri kazanacağına inanmamızı bekliyorsunuz da yüzde 53 oy alan Cumhur İttifakı'nın yüzde 75'e ulaşamayacağını mı düşünüyorsunuz? Bunu başaracağız, göreceksiniz. [AK PARTİ ve MHP sıralarından alkışlar; CHP, HDP ve İYİ Parti sıralarından gürültüler, alkışlar(!)]

(Mikrofon otomatik cihaz tarafından kapatıldı)

CAHİT ÖZKAN (Denizli) - Siz de o sıralarda tekrar bu koltuklara dahi gelemeyeceksiniz. Evet, şimdiden 2023 seçimlerimiz kutlu olsun, milletimize hayırlı uğurlu olsun. [AK PARTİ ve MHP sıralarından alkışlar; CHP, HDP ve İYİ Parti sıralarından gürültüler, alkışlar(!)]

Sağ olun, var olun; kalın sağlıcakla. [AK PARTİ ve MHP sıralarından alkışlar; CHP, HDP ve İYİ Parti sıralarından gürültüler, alkışlar(!)]

1. Tokat Milletvekili Mustafa Arslan ve İstanbul Milletvekili Abdullah Güler ile 37 Milletvekilinin İcra ve İflas Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi (2/3911) ve Adalet Komisyonu Raporu (S. Sayısı: 285) (Devam)

sizlerin görevi Parlamentonun İç Tüzük'üne uygun bir şekilde, hatibi, kürsüden Meclisin mehabetine uygun bir dil kullanmaya davet etmek göreviniz var. Elbette her türlü eleştiri yapılabilir, her türlü tartışma Meclis kürsüsünden dile getirilebilir ancak zaten yargı makamlarının harekete geçtiği, zaten devletin kendi mekanizması içerisinde suç ve suçluyla mücadele bağlamında...

SERPİL KEMALBAY PEKGÖZEGÜ (İzmir) - Kimi kime şikâyet edelim.

CAHİT ÖZKAN (Denizli) - ...devletin suça karışanları tespit ettiği ve yargı makamlarının karşısına çıkardığı bir ortamda, zaten bunu yargımız tespit etmişken...

ORHAN SÜMER (Adana) - "Yargımız" diyor.

CAHİT ÖZKAN (Denizli) - ...idari makamlar üzerlerine düşeni yapmış...

VELİ AĞBABA (Malatya) - Ne yapmış? Ne yapmış? Hiçbir şey yapmamış.

CAHİT ÖZKAN (Denizli) - ...ve suçluyla mücadelede üzerine düşeni yapmışken burada Meclisin mehabetine uygun olmayan bir dille...

(Mikrofon otomatik cihaz tarafından kapatıldı)

BAŞKAN - Buyurunuz efendim.

CAHİT ÖZKAN (Denizli) - ...grubumuza dönük bu üslubu kabul etmediğimizi ifade ediyorum.

Aynı zamanda, evet, uyuşturucuyla mücadele bağlamında bugün birilerinin rahatsızlığının sebebini biliyoruz.

TURAN AYDOĞAN (İstanbul) - Baronları savunuyorsun, baronları... Bakırköy Adliyesine bak.

VELİ AĞBABA (Malatya) - Ya yapma şunu Cahit! Yapma şunu ya!

CAHİT ÖZKAN (Denizli) - Hamdolsun, geçmişle kıyas kabul edilemeyecek şekilde Türkiye'de uyuşturucu madde girişleri ve geçişleri artık sonlandırılmış ve özellikle doğu kapılarından giren, İran çevresinden giren uyuşturucu maddeler kaynağında tespit edilmiştir ve bu anlamda, AK PARTİ'nin terörle mücadelede, uyuşturucuyla mücadelede, hamdolsun, elde ettiğimiz başarılar nedeniyledir ki birileri rahatsızlık duyuyor.

Bakınız, Sayın Başkan, son söz olarak ifade etmek istiyorum. Bakınız, barikayıhakikat müsademeyi efkardan tezahür eder.

(Mikrofon otomatik cihaz tarafından kapatıldı)

BAŞKAN - Tamamlayalım efendim.

CAHİT ÖZKAN (Denizli) - Fikirlerin çatışmasından...

SERPİL KEMALBAY PEKGÖZEGÜ (İzmir) - Çok ayıp ya!

MURAT ÇEPNİ (İzmir) - Bence zorlama daha!

CAHİT ÖZKAN (Denizli) - ...hakikat güneşi ortaya çıkar. Bu anlamda eleştirilerden rahatsız olmuyoruz.

TURAN AYDOĞAN (İstanbul) - Uyuşturucuyla ilgili bir iki kelime et, uyuşturucuyla ilgili bir iki kelime konuş!

CAHİT ÖZKAN (Denizli) - Yahu, yirmi yıldan beri bu ülkede ortaya koyduğumuz başarılar, milletimizin teveccühüne maruz kalmamız ve milletimizin desteğiyle hizmet kervanının yürüyor olması kolay bir iş değil.

MAHMUT TOĞRUL (Gaziantep) - Yahu, somut bir şeyden bahsediliyor; onunla ilgili ne diyorsun?

ALİ HAYDAR HAKVERDİ (Ankara) - Olay yargıya intikal etmiş, tarafsız olup bir şey yapın, bir şey!

CAHİT ÖZKAN (Denizli) - Bu, başarıyla olur; terörle mücadeleyle olur; uyuşturucuyla mücadeleyle olur; milletimizin eğitimde, sağlıkta, ulaşımda ortaya koyduğu başarılarla olur. Evet, biz bu anlamda Cumhur İttifakı olarak 2023'te yüzde 75'e koşacağız. (Gürültüler)

Sayın Başkan, bunun da altını çizelim: Düşünsenize, yüzde 23 oy alanın yüzde 51'le seçimleri kazanacağına inanmamızı bekliyorsunuz da yüzde 53 oy alan Cumhur İttifakı'nın yüzde 75'e ulaşamayacağını mı düşünüyorsunuz? Bunu başaracağız, göreceksiniz. [AK PARTİ ve MHP sıralarından alkışlar; CHP, HDP ve İYİ Parti sıralarından gürültüler, alkışlar(!)]

(Mikrofon otomatik cihaz tarafından kapatıldı)

CAHİT ÖZKAN (Denizli) - Siz de o sıralarda tekrar bu koltuklara dahi gelemeyeceksiniz. Evet, şimdiden 2023 seçimlerimiz kutlu olsun, milletimize hayırlı uğurlu olsun. [AK PARTİ ve MHP sıralarından alkışlar; CHP, HDP ve İYİ Parti sıralarından gürültüler, alkışlar(!)]

Sağ olun, var olun; kalın sağlıcakla. [AK PARTİ ve MHP sıralarından alkışlar; CHP, HDP ve İYİ Parti sıralarından gürültüler, alkışlar(!)]

1. Tokat Milletvekili Mustafa Arslan ve İstanbul Milletvekili Abdullah Güler ile 37 Milletvekilinin İcra ve İflas Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi (2/3911) ve Adalet Komisyonu Raporu (S. Sayısı: 285) (Devam)

BAŞKAN - Önergeyi oylarınıza sunuyorum: Kabul edenler... Kabul etmeyenler... Kabul edilmemiştir.

ÖZGÜR ÖZEL (Manisa) - Sayın Başkanım...

BAŞKAN - Sayın Özel...

CAHİT ÖZKAN (Denizli) - Sataşmadım Başkanım.

ÖZGÜR ÖZEL (Manisa) - Sayın Başkan, Sayın Grup Başkan Vekilinin beş dakikayı aşan süre israfına karşın, usul ekonomisi açısından -"Uyuşturucuyla mücadele birilerini rahatsız ediyor, bunu da görüyoruz." diyerek grubumuza açık sataşmıştır- kürsüden iki dakika cevap hakkı talebimiz var efendim.

MUHAMMED LEVENT BÜLBÜL (Sakarya) - Açık sataşma yok ya.

BAŞKAN - Ortada bir sataşma yok Sayın Özel. Alkışla cevap verdi bütün Meclis Sayın Özel.

ÖZGÜR ÖZEL (Manisa) - Daha ne olacak Sayın Başkanım?

HASAN ÇİLEZ (Amasya) - Sayın Başkanım, CHP üzerine almış olabilir demek ki.

MUHAMMED LEVENT BÜLBÜL (Sakarya) - Sataşma yok orada ya.

ÖZGÜR ÖZEL (Manisa) - Sayın Başkanım, daha ne olacak? "Uyuşturucuyla mücadeledeki başarımızın birilerini rahatsız ettiğini görüyoruz." cümlesi sataşma dışında ne olacak?

MUHAMMED LEVENT BÜLBÜL (Sakarya) - CHP'yi hedef almadı Sayın Başkan, öyle bir şey yok ki.

BAŞKAN - Kürsü sizin efendim, buyurunuz.

ÖZGÜR ÖZEL (Manisa) - Veli Ağbaba konuşacak.

BAŞKAN - Buyurunuz Sayın Ağbaba.

VELİ AĞBABA (Malatya) - Şimdi size bir olay anlatacağım değerli arkadaşlar, Zindaşti olayını anlatacağım. Mahkeme kayıtlarından okuyorum, mahkeme kayıtlarında Zindaşti ifade veriyor, diyor ki: "Ben bir telefon açtım, hanımefendi misafirlerim vardı..." Çok özür dileyerek söylüyorum, nasıl ifade edilir biliyorum ama...

ÖZGÜR ÖZEL (Manisa) - Hayır, düzgün et, düzgün et.

VELİ AĞBABA (Devamla) - İşte, kadın istiyor, 5 kadın geliyor; 500 liraya anlaşıyorlar, sonra kadın servisi yapan kişi...

MUHAMMED LEVENT BÜLBÜL (Sakarya) - Sayın Başkan, olmaz ama...

BAŞKAN - Sayın Ağbaba...

VELİ AĞBABA (Devamla) - Özür diliyorum, peki, bunu geçtik.

Bu olayda Zindaşti var, olayda Beşiktaş Başkan Yardımcısı olduğu iddia edilen birisi var, sonra bu Zindaşti... Burayı geçtik, burası onları ilgilendiren bir mesele, bu servis mervis meselesi ama memleketi ilgilendiren, sizi ilgilendiren bir mesele var ki bu adama eski milletvekili, Cumhurbaşkanlığı Hukuk Politikaları Kurulu üyesiyle birlikte vatandaşlık almak için aylarca uğraşıyorlar; hâlâ devlette namuslu bürokratlar olduğu için bu vatandaşlığı vermiyorlar. Olayın daha vahimi, dünyada tanınan uyuşturucu baronu, olayda cinayet var, kadın var, uyuşturucu var. Ne oluyor? Cezaevine giriyor, bu adamı cezaevinden çıkarmak için sizin Hukuk Politikaları Kurulu üyeniz 2016'daki o referanduma giden anayasanın mimarı milletvekili Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nden arayarak hâkime baskı yapıyor ve Zindaşti serbest bırakılıyor; iki saat sonra itiraz ediliyor, tekrar Zindaşti'ye tutuklama kararı veriliyor, Zindaşti uçuyor gidiyor.

Uyuşturucuyla mücadele varsa Zindaşti gibi dünyanın tanıdığı uyuşturucu baronuna kol kanat germek, ona vatandaşlık vermek için uğraşmak sizin işiniz Sayın Özkan, siz yaptınız bunu. (CHP sıralarından "Bravo" sesleri, alkışlar)

(Mikrofon otomatik cihaz tarafından kapatıldı)

VELİ AĞBABA (Devamla) - Bakın, başka bir şey söyleyeyim: Dünyada ne kadar uyuşturucu kaçakçısı varsa -daha da ağırını söyleyeyim- ne kadar Rıza Sarraf gibi namussuz varsa onlara da vatandaşlık veren sizsiniz. (CHP sıralarından "Bravo" sesleri, alkışlar)

CAHİT ÖZKAN (Denizli) - Sayın Başkan...

BAŞKAN - Buyurun Sayın Özkan.

CAHİT ÖZKAN (Denizli) - Sayın Başkan, kayıtlara geçmesi için...

Hatibin kürsüden bahsettiği meselelerde -zaten yargımızın işleyişinden bahisle, kolluğun görevlerini yapmasından bahisle- ilgili suça bulaşanlar yargının önüne çıkarılmış, tutuklanmış, mahkemesi devam edenlerdir.

Bakınız, çetelerle, mafyalarla mücadelede hamdolsun öyle bir noktaya geldik ki geçmişle kıyas edildiği zaman âdeta bütün kanalların, kamuoyunun, çetelerin, mafyaların diline baktığı bir ortamda, baronlara baktığı bir ortamda bugün bağımsız yargıya bakmak suretiyle... Bağımsız yargı ne diyor, Parlamento ne diyor, Hükûmet ne diyor? İşte buralara bakıyor.

MAHMUT TANAL (İstanbul) - Sayın Başkan, mafyadan 10 bin dolar para alan siyasetçi kim ya?

SERPİL KEMALBAY PEKGÖZEGÜ (İzmir) - Uyuşturucuya nasıl kol kanat gerdiğinizi halkımız duysun, kürsüden konuşun Sayın Özkan.

CAHİT ÖZKAN (Denizli) - Türkiye'de çetelerle, mafyalarla mücadelede başarıya ulaşmış bir Türkiye'nin ortaya çıkmasının neticesidir. Hukukun üstünlüğüne, demokrasiye ve Anayasa'ya bağlı bir ülkenin idari teşkilatlarının çalışmasının eseridir.

(Mikrofon otomatik cihaz tarafından kapatıldı)

CAHİT ÖZKAN (Denizli) - Bu anlamda, iddiaları reddediyoruz. Hukuk mücadelemizi, demokrasi mücadelemizi, çeteler, mafyalar, derin ve paralel yapılarla mücadelemizi sürdüreceğiz. (AK PARTİ sıralarından alkışlar)

SERPİL KEMALBAY PEKGÖZEGÜ (İzmir) - Siz inanıyor musunuz kendi söylediklerinize?

MERAL DANIŞ BEŞTAŞ (Siirt) - Sayın Başkan...

BAŞKAN - Sayın Beştaş...

MERAL DANIŞ BEŞTAŞ (Siirt) - Sayın Başkan, teşekkür ediyorum.

Burada kadınlara yönelik söylem maalesef değişmiyor; toplumun her yerinde kadına yönelik ayrımcılık, eril dil ve şiddet devam ettiği gibi, burada Türkiye Büyük Millet Meclisi üyeleri de bu sözlere devam ediyorlar. Biraz önce Sayın Özel kendi hatibini "'Adam' deme." diye uyardı fakat maalesef aynı gruptan başka bir milletvekili çıkıp benim tekrar etmeyeceğim kavramlarla kadınları aslında âdeta meta olarak niteledi. Bu kavramını kesinlikle reddediyorum, protesto ediyorum ve kadınlardan özür dilemesini bekliyorum gerçekten ve bütün milletvekillerinden şunu rica ediyorum: Lütfen kadınlara yönelik dile özen göstersinler, biz de onlar gibi özgür bireyleriz.

OYA ERONAT (Diyarbakır) - Destekliyoruz, destekliyoruz sizi.

OSMAN NURİ GÜLAÇAR (Van) - Hatibi kınıyoruz, hatip yanlış konuştu.

MERAL DANIŞ BEŞTAŞ (Siirt) - Kınıyoruz, protesto ediyoruz, kınıyoruz; daha ne diyeyim?

ÖZGÜR ÖZEL (Manisa) - Sayın Başkan...

BAŞKAN - Sayın Özel...

ÖZGÜR ÖZEL (Manisa) - Sayın Başkan, Cumhuriyet Halk Partisinin -biraz önce de ifade etmiştim- eril bir dil kullanmama konusunda çok ciddi bir hassasiyeti var ve zaman zaman kadın milletvekillerimiz bu konularda bizi uyarıyorlar. Tabii, biraz önce "Aynen tutanaktan aktarıyorum." diyerek olumsuz bir olayı aktardı ama bazen bunlar tutanaklar önünde ve zaman karşısında sıkıntı yaratabilir. Sayın hatibimiz de biz de grup olarak buradan, kadınları incitici bir söylemde bulunma niyetimiz olmadığını bir kez daha teyit ederiz ve düzeltiriz.

BAŞKAN - Sayın Ağbaba zaten...

ÖZGÜR ÖZEL (Manisa) - Centilmen.

BAŞKAN - ...konuşurken o düzeltmeyi yaptı efendim. (CHP sıralarından alkışlar)

Kaynak: (Malatya Olay) - Malatya Olay Editör: Ali Aladağ
Etiketler: Şimdi, sizlere, anlatacağım, olay, maalesef, büyük, bir, skandal!,
Yorumlar
Haber Yazılımı