Spordan Farklı Bir Alanda Başarı Yakalayan Sporcular
Haber
09 Eylül 2021 - Perşembe 16:54
 
Spordan Farklı Bir Alanda Başarı Yakalayan Sporcular
Spor dünyada ki insanları bir araya getiren en önemli etkinliklerin başında geliyor. Futbol konusunda başarılı olan bir sporcu milyonlarca hayrana sahip olurken, takımıyla anlaştığı sözleşmeden ayrı milyonlarca Euro kazanma şansına sahip olabiliyor.
Spor Haberi
Spordan Farklı Bir Alanda Başarı Yakalayan Sporcular

Bu konuda günümüzde ki en büyük iki örnek olarak Ronaldo ve Messi’yi gösterebiliriz. Futbol dışında da bu konuda başarılı olan birçok isim var. Basketbol, Hentbol, Voleybol, E-Spor gibi farklı spor branşlarında başarıyı yakalayan ancak kariyerlerinin bitiminde yakaladıkları kariyer detayları nedeniyle farklı alanlarda ilginç işlere imza atan isimler var.

Ülkemizde bu konuda sporcuların birçok defa siyasete atıldığına hep birlikte şahit oldu. Sporcular kendi ilgi alanlarına göre takım sahibi olabiliyor, yatırımlar yapabiliyor ve spordan elde ettikleri gelirle çok ilginç konularda bilgi ve gelir sahibi olabiliyor. Spor dışında da başarıyı yakalayan ve durdukları noktalar ile birçok kişiye ilham olan birçok sporcu bulunuyor. Bunların arasından öne çıkan, eğlenen ve zamanla kendilerini geliştirerek yeni bir kariyer inşa etmeyi başaran isimler vardır.

Spor Sonrası Başarıyı Sürdüren İsimler

İsimlerini dünyaya spor sayesinde duyuran ancak daha sonra spor kariyerleri bittiğinde kendilerini farklı alanlarda ispatlayan ve kariyerlerine o konuda devam eden birçok başarılı sporcu ile alakalı sizlere bilgi vereceğiz.

  • David Beckham

İngiliz futbolcu kariyeri boyunca çok sayıda takımda forma şansı buldu. Muhteşem sağ ayağı ile attığı uzun paslar ve kullandığı frikik atışları ile birçok futbol sever tarafından takdir edilen bir isim oldu. Manchester United’ta yıldızı parlayan, Real Madrid, Milan, Los Angeles Galaxy ve PSG formasını giyerek 2013 yılında kariyerine son noktayı koydu.

Saha dışında duruşu, evliliği, giyim tarzı ile her zaman gündem de kalmayı başardı. Yakışıklı futbolcu yaptığı özel anlaşmalar, hayır severlik konusunda attığı adımlar ile dikkat çekti. Yaptığı sponsorluk anlaşmaları onlara futbol kariyerinden daha fazlasını kazandırdı.

Futbol kariyerinin ardından ABD’ye yerleşen ve birçok organizasyonun içinde yer alan başarılı isim günümüzde MLS’te mücadele eden İnter Miami’nin başkanlığını yapıyor. Aynı zamanda takımın en büyük ortağı olarak yer alıyor. Yazdığı kitaplar, oynadığı filmler ve yer aldığı reklam filmleri ile her zaman gündem de kalmayı başarıyor.

  • Michael Jordan

Kariyeri bitmeden yaşayan bir efsane olarak ismi anılmaya başlayan ABD’li basketbolcu, kariyerinin ardından yaptığı her şey ile gündemde kalmayı başardı. Günümüzde ki net servetinin 1.6 milyar Dolar’ın üzerinde olduğu tahmin edilen eski basketbolcu kariyerinde çok sayıda başarıya imza atmasıyla dikkat çekti. 6 sefer NBA şampiyonu olan ve birçok kez bireysel başarıya imza atan isin basketbol kariyerini bitirdikten sonra da kendini kanıtlamaya devam etti.

Nike ile imzaladığı ayakkabı anlaşması AİR Jordan projesi hala değerini koruyor. Yaptığı akrobatik hareketler onun bu oyunun en iyisi olduğunu hepimize gösteriyor. Birçok filmde yer alam başarılı basketbolcu günümüzde Charlotte Bobcats’ın sahipliğini ve başkanlığını yürütüyor. 2006 yılında en büyük ikinci hissedar olarak katılmış olduğu takımda bu tarihten itibaren Basketbol’un tek karar vericisi olarak görev alıyor.

  • Alpay Özalan

Ülkemizde futbol kariyerini bitirdikten sonra kendisini spor dışında bir yerde noktalamak isteyen sporcular genelde siyaseti veya emlakçılığı tercih ediyor. Bunlar arasından sadece bir tanesi Alpay Özalan diyebiliriz. İzmir doğumlu olan eski futbolcu kariyeri boyunca birçok takımda mücadele etti. Altay, Beşiktaş, Siirtspor, Fenerbahçe, Aston Villa gibi takımlar oynadıktan sonra 2007 yılında Köln takımında futbol hayatına nokta koydu. 100’den fazla mili olan futbolcumuz oynadığı futbol ve gösterdiği başarılarla dikkat çekmeyi başardı.

Futbol kariyeri bittikten sonra buradan uzaklaşman isim 2017 yılında İzmir bölgesinden milletvekili olarak seçildi. Güzel bir kariyeri sonrasında futbol menajerliği görevine devam etmesi düşünülen ismin bu aldığı karar aslında ülkemizde durumunda çok enteresan olarak kabul edilmiyor. Çünkü sadece futbol için değil başka konularda ilginç kariyer tercihleri yapan birçok ismimiz bulunuyor.

Alpaz Özalan hakkında Parimatch üzerinde veya farklı sitelerde daha detaylı bilgiler bulabilirsiniz. Özellikle milli takımla oynadıkları özel maçlar onun her zaman hafızalarda taze yer almasına neden oluyor.

  • Hidayet Türkoğlu

Hidayet Türkoğlu ülkemizi yıllar boyunca NBA’da başarılı bir şekilde temsil ettikten sonra kariyerine son noktayı koydu. Özellikle Orlanda Magic döneminde gösterdiği performans ile NBA şampiyonluğuna sadece birkaç maç uzaklıkta yer aldı. Ancak Lakers’a karşı güçleri yetmedi ve ülkemizi buna rağmen büyük bir gurur seviyesine ulaştırdı.

Türkiye basketbol milli takımıyla hem Avrupa Şampiyonasında, hem de Dünya şampiyonasında derecelere ulaştı. 1996 yılında başlayan kariyerine 2015 yılında sonra noktayı koydu. Basketbol kariyerine nokta koyduğu aynı yıl TBF’nin CEO’su olarak atanmıştır. Bundan sadece bir yıl sonra Cumhurbaşkanı kararıyla TBF başkanı olarak ataması yapılmıştır. Ülkemizin en önemli ikinci sporu olarak görülen basketbolun şu an başında yer almaktadır.

  • Andres İniesta

Futbol dünyasının görmüş olduğu en özel orta saha oyuncularından birisi olarak Barcelona ve İspanya milli takımıyla sayısız başarıya sahip olan İniesta’nın bunun dışında özel bir ilgisi de bulunuyor. Aileden gelen bu ilgi dünyaca ünlü şarapları diyebiliriz.

Çok uzun bir süredir şarapla ilgilenen ve sayısız bağı bulunan başarılı futbolcu, her ne kadar futbol kariyerine kesintisiz bir şekilde devam ediyor olsa da bu bağları onun daha çok ilgisini çekiyor diyebiliriz.

Özel bir ilgi ilen hazırlanan şaraplar, yıllandırılmak için mahzenlerde tutuluyor. Birçok tadımcı tarafından geçer not verilen şaraplara karşı ilginin bu kadar yüksek olması futbolculuğu kadar bu konuda da yetenekli bir kariyeri olduğunu bizlere gösteriyor.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Spordan, Farklı, Bir, Alanda, Başarı, Yakalayan, Sporcular, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı