Haber Detayı
16 Aralık 2017 - Cumartesi 15:47
 
Sünnet ve Siret Olmadan, İslam’ın Yaşanması Mümkün Değildir
Ali Aladağ...:Malatya Olay...: Hz. Peygamberin sadece Kur’an-ı Kerim’in vahyine aracılık etmediğini, aynı zamanda onu bilfiil yaşayıp hayatına tatbik ettiğini hatırlatan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Hazreti Peygamberin hayatının Kur’an-ı Kerim’in bir nevi tefsiri olduğunu dile getirdi ve sünnet ve siret olmadan İslam’ın yaşanmasının mümkün olmadığını söyledi.
Bilim Haberi


“Sünnet ve Siret Olmadan, İslam’ın Yaşanması Mümkün Değildir”...

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Hadis ve Siret Araştırmaları Ödül Töreni‘nde yaptığı konuşmada, “Siyer, hayatımızın farklı alanları için tekrar tekrar okuyup üzerinde düşünmemiz, ibret almamız gereken bir metindir. Hadis Veri Tabanı Projesi’ni ben bu açıdan da son derece kıymetli görüyorum. Teknolojinin imkânlarını sonuna kadar kullanan gençlerimizin, bu çalışmadan daha çok istifade edeceğine inanıyorum” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Meridyen Derneği’nin bu yıl yedincisi düzenlediği Hadis ve Siret Araştırmaları Ödül Töreni’ne katıldı. Haliç Kongre Merkezinde düzenlenen törende Cumhurbaşkanı Erdoğan bir konuşma yaptı.


Törenin hayırlı olmasını dileyen ve programın düzenlenmesinde emeği olanlara teşekkür eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, siret ve hadis alanındaki çalışmalarıyla ödül almaya hak kazananları tebrik etti.

Derneğin eksikliği hissedilen birçok alanda kalıcı, başarılı ve nitelikli projelere imza attığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, derneğin daha önce düzenlediği uluslararası münazara turnuvasına da katıldığını hatırlatarak, “Her zaman ifade ettiğim gibi, ehli hünerin kadrini, kıymetini bilmek de hünerdir. Bilhassa siret ve hadis alanında disiplinli ve titiz bir çalışmanın hasılası olarak ortaya çıkan eserlerin kıymetini takdir etmenin elzem olduğunu düşünüyorum” diye konuştu.

“HAZRETİ PEYGAMBER’İN HAYATI, KUR’AN-I KERİM’İN BİR NEVİ TEFSİRİDİR”

Meridyen Derneği tarafından gerçekleştirilen “sonpeygamber.info” internet projesi ile Hadis ve Siret Araştırmaları Ödülleri’nin bu alanda ciddi bir boşluğu doldurduğuna da inandığını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, yine dernek tarafından hazırlanan ve beş ayrı dilde kullanıma sunulan “Hadis Veri Tabanı İnternet Projesi”nin hayırlı olmasını dileyerek, projede emeği olanlara teşekkür etti.

Hz. Peygamberin sadece Kur’an-ı Kerim’in vahyine aracılık etmediğini, aynı zamanda onu bilfiil yaşayıp hayatına tatbik ettiğini hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Hazreti Peygamberin hayatının Kur’an-ı Kerim’in bir nevi tefsiri olduğunu dile getirdi ve sünnet ve siret olmadan İslam’ın yaşanmasının mümkün olmadığını söyledi.

MÜSLÜMANLARIN SÜNNETLE BAĞI NE KADAR GÜÇLÜ İSE DİNLERİYLE BAĞLARI DA AYNI ŞEKİLDE SAĞLAMDIR

“Sünnet ve Siret Olmadan, İslam’ın Yaşanması Mümkün Değildir”

Müslümanların sünnetle olan bağı ne kadar güçlü ise, dinleriyle olan bağlarının da aynı şekilde sağlam olacağını kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerinin devamında şunları söyledi: “Kim ve ne adına olursa olsun bu bağı yok sayan veya koparmaya çalışan her teşebbüs bizim nazarımızda gayri İslamidir. Peygamber Efendimizin sünnetini hedef almakla doğrudan Kur’an-ı Kerim’i hedef almak arasında fark yoktur. Sünneti seniyyeyi tarihsel bir okumayla sadece kısıtlı bir dönemin sınırlarına hapsetmek, Müslümanların hayatından Peygamber Efendimizi çıkarmayı amaçlayan kirli bir tezgâhtır; bunun altını çiziyorum. Bu tezgâh kimi zaman Batılı ülkelerde olduğu gibi fikir özgürlüğü adına Peygamber Efendimizi tahkir eden karikatür, şiir, resim ve kitaplarla yapılıyor, aynı oyun kimi zaman da ravisi zayıf veya uydurma hadislerin arkasına saklanılarak sahnelenmeye çalışılıyor. İslam tarihini incelediğinizde bu tür gayretlerin farklı dönemlerde farklı şekiller ve kisveler altında devreye konulduğuna şahit olursunuz.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, son dönemde Türkiye’de ve yurt dışında bu tür hadsizliklerin daha çok gündeme gelmesinin tesadüf olmadığına dikkat çekti ve “İslam dini umut olmayı, çağları aşan mesajıyla insanların tüm sıkıntılarına karşı deva olmayı sürdürdükçe belli çevrelerce hedef alınmaya devam edilecektir” değerlendirmesinde bulundu. Müslümanları içten çökertmeyi hedefleyen bu saldırılara karşı uyanık olmanın, gereken hazırlığı yapmanın herkesin ortak görevi olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bunun yolunun, siyer-i nebiyi sahih kaynaklardan okuyup iyi öğrenmekten, Peygamberimizi sevmekten ve onun ahlakıyla ahlaklanmanın yollarını aramaktan geçtiğini ifade etti.

“SİYER ÜZERİNDE DÜŞÜNMEMİZ VE İBRET ALMAMIZ GEREKEN BİR METİNDİR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Öncelikle şu gerçeği kabul etmeliyiz. Siyer, bizim Kur’an-ı Kerim’i anlama kılavuzumuzdur. Siyer, bizim hayat rehberimiz, referans kaynağımızdır. Peygamberimizin hayatının her safhası, her aşaması, her dönemi bizim için örnektir. Bekârlığı, gençliği, evliliği, aile reisliği, yaşlılığı, dostluğu, savaşçılığı, idareciliği, tüccarlığı ile Hazreti Muhammed Aleyhissalatu Vesselam bizim rehberimizdir. Bu rehberden tam anlamıyla istifade etmek ise, ona mutat olarak başvurmaktan geçiyor. Dolayısıyla siyer hayatımızın farklı alanları için tekrar tekrar okuyup üzerinde düşünmemiz, ibret almamız gereken bir metindir. Hadis Veri Tabanı Projesi’ni ben bu açıdan da son derece kıymetli buluyorum. Teknolojinin imkânlarını sonuna kadar kullanan gençlerimizin bu çalışmadan daha çok istifade edeceğine inanıyorum.”

Bölgenin son dönemde oldukça sancılı günlerden geçtiğine değinerek, her gün yeni bir krizin veya çatışmanın ortaya çıktığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye olarak her hâl ve şart altında kardeş ülkelerin arasını yapmaya, krizleri suhuletle aşmaya çalıştıklarını kaydetti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Biz bu gayret içerisindeyken bakıyoruz ki günümüzün Neron’ları yeni bir ateş yakmış. Tam Suriye meselesinde mesafe kat ettik, katliamları durdurduk derken, kucağımızda Kudüs meselesini, Yemen’den yükselen feryatları buluyoruz” ifadelerini kullandı.

“İSLAM DÜNYASI KARDEŞ KAVGASI ÜZERİNDEN YENİDEN DİZAYN EDİLMEYE ÇALIŞILIYOR”

İslam dünyasının tıpkı bir asır önce olduğu gibi kan, gözyaşı ve kardeş kavgası üzerinden yeniden dizayn edilmeye çalışıldığı uyarısı yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “ Etnik ve mezhebi fay hatları derinleştirilerek Müslümanlar daha kolay yutulur lokmalara bölünmek isteniyor. Bu açıdan Suriye, Irak, Yemen, Libya, Arakan ve Kudüs’te yaşanan hadiseler kesinlikle tesadüf değildir. Bu krizlerin tamamı bilerek, planlanarak çıkarılmıştır. Çözüm yolları da kasıtlı olarak tıkanmaktadır” şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerinin devamında şu değerlendirmelerde bulundu: “Amaç, Müslümanların enerjilerini ve kaynaklarını iç çatışmalarla tüketmektir. Selahaddin Eyyubi’nin dediği gibi, ‘dostlarıyla uğraşanlar düşmanlarını yenemez.’ Müslümanlar birbirleriyle uğraşırken aradan sıyrılanlar terör örgütleridir, İsrail gibi devlet terörü uygulayan ülkelerdir. Müslümanların kavgasının yegâne kazananı, sömürgecilerdir, silah tüccarlarıdır. Şayet bugün İsrail ve Amerikan Yönetimi Kudüs konusunda bu kadar hoyrat, bu derece hukuksuz davranabiliyorsa, sebebi Müslümanların o içler acısı halidir. Şayet bugün kadim İslam beldelerinden ezanlar yerine dumanlar yükseliyorsa, bunun nedeni biraz da Müslümanların basiretsizliğidir. İslam dünyası bu derece bölünmüş olmasa, hiçbir güç Müslümanların harim-i ismetine Allah’ın izniyle el uzatamaz. Müminler Peygamber Efendimizin buyurduğu gibi, bir duvarın tuğlaları gibi birbirine kenetlense, hiç kimse milyarlarca insanı karşısına almaya cesaret edemez.”

“İİT’NİN, KUDÜS KARARI TARİHÎ BİR DURUŞTUR”

Yaptığı çağrı ile toplanan İslam İşbirliği Teşkilatı Olağanüstü Zirvesi’nin bu açıdan bir kırılma noktası olduğunu dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, zirvenin çok kısa sürede, bir hafta içerisinde istenildiği zaman Müslümanların neler yapabileceklerini, neler başarabileceklerini tüm dünyaya gösterdiğini vurguladı.

İİT’nin, oybirliğiyle Kudüs’ü Filistin Devleti’nin işgal altındaki başkenti olarak ilan etmesini, ‘tarihî bir duruş’ olarak niteleyen ve teşkilatın bu kararıyla kuruluş gayesine sahip çıkıp, rüştünü ispat ettiğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul Zirvesi’nin, katılım seviyesinin yüksekliği ve çokluğu itibariyle de tüm dünyaya güçlü bir mesaj verdiğini kaydetti.

Zirvenin olumlu yansımalarını şimdiden görmeye başladıklarını ve bundan sonra atacakları adımlarla, şu an şer gibi gözüken bu durumu hayra dönüştüreceklerine inandığını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Şüphesiz buradan elde edeceğimiz netice, sadece Kudüs meselesiyle de sınırlı kalmayacaktır. Gündemimizdeki diğer konularda bu başarı çarpan etkisi oluşturacak, Müslümanlara uzun süredir hasretini çektiğimiz özgüveni de aşılayacaktır” dedi.

“İSLAM ÜLKELERİNİN KUDÜS İMTİHANINDAN ALINLARININ AKIYLA ÇIKMASI ÇOK ÖNEMLİ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu gelişmenin aynı zamanda dünyadaki tüm mazlumlara ve mağdurlara umut verip cesaret kaynağı olacağına vurgu yaparak, “Bu sebeple İslam ülkelerinin Kudüs imtihanından alınlarının akıyla çıkması çok büyük önem arz ediyor. İnşallah Rabbimin yardımı, milletimizin duası, ümmetin dayanışmasıyla bu sıkıntılı dönemi başarıyla atlatacağımıza samimi olarak inanıyorum” sözlerine yer verdi.

Bu süreçte sivil toplum kuruluşlarından Kudüs davasına sahip çıkmalarını ve Mescid-i Aksa’yı yalnız bırakmamalarını isteyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Elimizdeki tüm imkânları Kudüs için seferber etmemiz gereken kritik bir dönemden geçiyoruz” diye konuştu.

Kaynak: (Malatya Olay) - Malatya Olay Editör: Ali Aladağ
 
Etiketler: Sünnet, ve, Siret, Olmadan,, İslam’ın, Yaşanması, Mümkün, Değildir,
Haber Videosu
Yorumlar
Alıntı Yazarlar
Malatya Olay Gazetesi
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Medipol Başakşehir
36
31
3
3
11
17
2
Galatasaray
35
37
4
2
11
17
3
Fenerbahçe
33
34
2
6
9
17
4
Göztepe
30
30
5
3
9
17
5
Beşiktaş
30
29
3
6
8
17
6
Kayserispor
30
25
3
6
8
17
7
Trabzonspor
29
33
4
5
8
17
8
Sivasspor
26
23
7
2
8
17
9
Bursaspor
25
28
6
4
7
17
10
Yeni Malatyaspor
22
21
7
4
6
17
11
Kasımpaşa
19
25
8
4
5
17
12
Akhisarspor
19
22
8
4
5
17
13
Alanyaspor
18
28
9
3
5
17
14
Osmanlıspor FK
17
26
10
2
5
17
15
Antalyaspor
17
19
8
5
4
17
16
Atiker Konyaspor
15
16
10
3
4
17
17
Gençlerbirliği
14
20
9
5
3
17
18
Kardemir Karabükspor
9
14
12
3
2
17
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv