Haber Detayı
25 Nisan 2018 - Çarşamba 23:35
 
TANAP, bütün Avrupa’nın enerji güvenliğine katkı yapacak
Uğur Hanbey Aladağ...:Malatya Olay...: Son dakika...Sıcak haber... Geçen yıl Bakü-Tiflis-Kars Demir Yolu Hattı’nın açılışını gerçekleştirdiklerini hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, dünyanın en önemli güzergâhlarından birini oluşturan bu hattın verimli biçimde kullanılmasına yönelik çalışmaların devam ettiğini, bu çalışmaların çok kısa sürede tamamlanacağını kaydetti.
Dünya Haberi
TANAP, bütün Avrupa’nın enerji güvenliğine katkı yapacak

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, resmî ziyaret için Türkiye’de bulunan Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde bir araya geldi.

 
 
 

Görüşme öncesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev’i resmî törenle karşıladı. Karşılama töreninin ardından Türk ve Azerbaycan bayrakları önünde el sıkışarak basın mensuplarına poz veren Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev daha sonra baş başa görüşmeleri ve Yüksek Düzeyli İş Birliği oturumunu gerçekleştirmek üzere Cumhurbaşkanlığı Külliyesine geçti.

“TANAP, bütün Avrupa’nın enerji güvenliğine katkı yapacak”...

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Azerbaycan Devlet Başkanı Aliyev ile düzenlediği ortak basın toplantısında, “Yakın zamanda Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı’nın (TANAP) açılışını yapacağız. Bu açılış, inşallah Haziran ayının başında gerçekleştirilecek ve bu seçim öncesi de gerek milletimize gerekse tüm dünyaya bizim bir müjdemiz olacaktır” dedi.

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve resmî bir ziyaret için Türkiye’de bulunan Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev, gerçekleştirdikleri baş başa görüşme ve Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi oturumunun ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Ülkesindeki seçimleri kazanmasının ertesinde ilk yurt dışı ziyaretini Türkiye’ye yapan Azerbaycan Devlet Başkanı Aliyev’i başarısından dolayı tebrik eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Azerbaycan Devlet Başkanı Aliyev’i Türkiye’de ağırlamaktan mutluluk duyduğunu kaydetti.

“AZERBAYCAN’LA BÜTÜN ALANLARDA MÜŞTEREK ÇALIŞMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

Cumhurbaşkanı Aliyev’in vizyoner liderliği altında Azerbaycan’ın gelişmeye, güçlenmeye, bölgesinin istikrar abidesi olarak parlamaya devam edeceğini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İnşallah Türkiye olarak bu süreçte daima kendileriyle birlikte el ele, omuz omuza her alanda, siyasi, askerî, ekonomik, ticari, kültürel, bütün alanlarda müşterek çalışmaya devam edeceğiz ve geleceği de kuşatmaya devam edeceğiz; bu konuda kararlılığımız tamdır” dedi.

Kendisinin de seçildikten sonra ilk yurt dışı ziyaretini Azerbaycan’a yaptığını hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu durumun bir gelenek hâline gelmiş olması, aramızdaki kardeşlik hukukunun en güzel, en müşahhas örneğidir. İnşallah 24 Haziran’dan sonra da ilk yurt dışı ziyaretimi ben de Azerbaycan’a tekrar yapma durumunda olurum” ifadelerini kullandı.

Geçen yıl Bakü-Tiflis-Kars Demir Yolu Hattı’nın açılışını gerçekleştirdiklerini hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, dünyanın en önemli güzergâhlarından birini oluşturan bu hattın verimli biçimde kullanılmasına yönelik çalışmaların devam ettiğini, bu çalışmaların çok kısa sürede tamamlanacağını kaydetti.

İKİ ÜLKE ARASINDAKİ TİCARETTE MİLLÎ PARA KULLANIMI

Önümüzdeki dönemde yeni projeleri de hayata geçireceklerini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, bunlardan en önemlisinin, ekonomik alanda yerli ve millî paraya geçişin olacağını ifade etti. Bunun yanında yine müşterek olarak atmayı hedefledikleri önemli adımlar olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, yakın zamanda Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı’nın (TANAP) açılışının yapılacağını bildirdi.

Bu açılışın Haziran ayının başlarında gerçekleştirileceğini sözlerine ekleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Seçim öncesi gerek milletimize, gerekse tüm dünyaya bizim bir müjdemiz olacaktır” dedi.

“AZERBAYCAN, TÜRKİYE’DEKİ EN BÜYÜK YATIRIMCI”

Güney gaz koridorunun önemli bir parçası olan TANAP’ın, sadece Türkiye’yle Azerbaycan arasında doğal gaz alışverişinde değil, aynı zamanda bütün Avrupa’nın enerji güvenliğine katkı yapacağını vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Aliağa’da yapımı devam eden Star Rafinerisi’nin inşaatının da yakın zamanda biteceğini, Eylül-Ekim aylarında Cumhurbaşkanı Aliyev ile birlikte açılışını yapmayı planladıklarını söyledi.

Azerbaycan’ın böylelikle Türkiye’deki en büyük yatırımcı hâline geldiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, ekonomik ve ticari ilişkilerin daha ileri taşınmasının öncelikli hedef olduğunu, savunma sanayinde de birlikte atılması gereken adımların bulunduğunu ifade etti.

Bugün önemli bir adım atarak, Tercihli Ticaret Anlaşması Müzakerelerine İlişkin Mutabakat Zaptı’nın imzalamasının kendisini çok memnun ettiğini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, anlaşmanın da kısa süre içinde hayata geçirileceğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamasının devamında Azerbaycan ile ikili ilişkilerin yanı sıra, Gürcistan, Türkmenistan, İran ve Pakistan’la oluşturulan üçlü iş birliği mekanizmalarının önemine dikkat çekerek, bu mekanizmaların söz konusu ülkeler ve bölge için yarar sağlayacak projelerin geliştirilmesi bakımından büyük önem arz ettiğini vurguladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan 28 Mayıs 2018 tarihinin Azerbaycan Halk Cumhuriyeti’nin 1918 yılında bağımsızlığını ilan etmesinin 100. yıl dönümü olduğunu hatırlatarak, bu önemli yıl dönümü dolayısıyla bütün Azerbaycan halkını tebrik etti. Bu bağımsızlığın ilanında ve Azerbaycan’ın sınırlarının belirlenmesinde katkısı bulunan Kafkas İslam Ordusu’nun da bundan tam 100 yıl önce kurulduğunu Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2018 yılı boyunca Kafkas İslam Ordusu’nun kahraman şehitlerini de layıkıyla anmak için her iki ülkede gerekli hazırlıkların yapıldığını bildirdi.

“ORTAK DURUŞUMUZ YUKARI KARABAĞ’DA DA, AFRİN’DE DE KENDİNİ GÖSTERMİŞTİR”

“İki devlet tek millet sloganı boş bir ifade değildir” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Onun için bu vesileyle Haydar Babayı da rahmetle anıyorum. Bu ifadenin altında aziz şehitlerimizin kanlarıyla attıkları imza var. Çanakkale destanında, Bakü’nün kurtuluşunda işte bu kardeşlik ruhuna şahit olursunuz. Ülkelerimiz arasındaki iş birliği ve dayanışma bugün de aynı anlayışla devam ediyor. Bizim ortak duruşumuz Yukarı Karabağ’da da, Afrin’de de kendini tüm dünyaya aynen göstermiştir” şeklinde konuştu.

15 Temmuz 2016 hain darbe girişimi sonrasında kendilerine geçmiş olsun dileklerini ileten ve destek veren ilk liderlerden birinin Cumhurbaşkanı Aliyev olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Azerbaycan yönetimi bugün de başta FETÖ olmak üzere terör örgütleriyle mücadelemizde bize en fazla destek veren ülke konumundadır. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Zeytin Dalı Operasyonu sırasında da gerek Azerbaycan hükûmeti ve gerek Azerbaycan halkı hep bizimle beraber oldu. Biz de Yukarı Karabağ sorununu başından beri kendi sorunumuz olarak gördük. Yukarı Karabağ sorununun Azerbaycan’ın toprak bütünlüğü ve sınırların dokunulmazlığı ilkeleriyle ilgili Birleşmiş Milletler kararları çerçevesinde ivedilikle çözümü en büyük arzumuzdur. Bu konuda Azerbaycan’a verdiğimiz desteği bundan sonra da kararlılıkla sürdüreceğiz. Askeri ve savuma sanayi alanlarındaki iş birliğimizi de güçlendirmek hususunda kararlıyız.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, açıklamasının sonunda, 7. Konsey Toplantısı’nın hem iki ülke arasındaki bağların tahkim edilmesi, hem de kritik kararların alınması bağlamında son derece faydalı olduğunu belirtti. İmzalanan anlaşmaların bunun bir ispatı olduğunu kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, üzerinde mutabık kalınan bütün konuların takipçisi olacaklarını ve stratejik ilişkileri daha da yukarılara taşımak için tüm imkânlarıyla çalışacaklarını ifade etti.

AZERBAYCAN CUMHURBAŞKANI ALİYEV: “AZERBAYCAN’DA BÜYÜK SEVİNÇLE TÜRKİYE’NİN GELİŞMESİNİ İZLİYORUZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan sonra söz alan Azerbaycan Devlet Başkanı Aliyev, kendisine ve heyetine gösterilen ilgi ve misafirperverlik için teşekkür ederek konuşmasına başladı. Bugün yapılan müzakerelerin Türkiye ve Azerbaycan’ın birliği, kardeşliğinin sağlamlığını gösterdiğini söyleyen Cumhurbaşkanı Aliyev sözlerini şöyle sürdürdü: “Aziz kardeşimin liderliği sayesinde Türkiye büyük ve şerefli yol geçmiştir. Biz Azerbaycan’da Türkiye’yi seven insanlar Türkiye’deki gelişmeleri çok büyük sevinçle karşılıyoruz. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın devrinde Türkiye’nin iktisadi, siyasi, sosyal gelişmesi bizi yürekten sevindirir. Türkiye, bugün dünya çapında bir güçtür ve gittikçe bu güç daha da büyür, dostlar sevinir, istemeyenlerin de keyfi bozulur. Biz Azerbaycan’da büyük sevinç hissiyle Türkiye’nin inkişafını, gelişmesini görürüz.”

Basın toplantısının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, Azerbaycan Devlet Başkanı Aliyev onuruna resmî öğle yemeği verdi.

“Türkiye, her alanda olduğu gibi adalet konusunda da çok daha iyi bir döneme giriyor”...

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Anayasa Mahkemesi’nin 56. kuruluş yıl dönümü yemeğinde yaptığı konuşmada, “24 Haziran’da yapılacak seçimlerin ardından tüm unsurlarıyla hayata geçecek olan yeni yönetim sistemimizle, yürütmeyi daha güçlü, yasamayı daha itibarlı, yargıyı da daha bağımsız hâle getirmeyi hedefliyoruz” dedi.

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) 56. kuruluş yıl dönümünü vesilesiyle Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde düzenlenen yemeğe katıldı.


Yemekte misafirlere hitaben bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerine kuruluşundan bugüne AYM’nin çalışmalarında emeği geçen herkese teşekkür ederek başladı.

“DEVLETİN ODAĞINA ADALETİ YERLEŞTİREN BİR MEDENİYETİN MENSUPLARIYIZ”

“Biz adalet mülkün temelidir diyerek devletin odağına adaleti yerleştiren bir medeniyetin mensuplarıyız” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, ecdadın bununla da kalmayarak “insanı yaşat ki devlet yaşasın” diyerek devletin görevini tarif ettiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, önemli filozofların, devlet adamlarının pek çoğunun adaletle ilgili görüşlerini ifade ettiklerini ama bunlar içinde pek azının Hz. Mevlana’nın adalet tanımı seviyesine ulaşabildiklerini kaydetti ve “Mevlana’ya göre adalet; ayakkabının ayakta, külahın başta olmasıdır. Şayet bunların yeri değişirse, adalet bozulur” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Adalet suyu ağaca, zulüm ise dikene vermektir. Mevlana, hakkı hak sahibine teslim etmek olan adaletin gönül huzuru, zulmün ise vicdan azabı getireceğini söyler. Bu konuda pek çok örnek vermek mümkündür. Buradaki asıl mesaj, coğrafyamızın ve medeniyetimizin adalet konusundaki o geniş birikimidir. Tabii bir yerde adalete olan özlem çok fazla ifade ediliyorsa orada zulüm var demektir. Hem Doğuda, hem Batıda en büyük adalet reformları, en büyük zulüm düzenlerinin ardından gelmiştir.”

“İNSANLIĞIN ADALET TALEBİNE KULAK VERMELİYİZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün insanlığa düşen görevin dünyanın, ülkelerin ve toplumların eski karanlık günlere dönmesini beklemeden insanlığın adalet talebine kulak vermek olduğunu kaydederek, “Orta Doğu’dan Güney Asya’ya, Afrika’dan Güney Amerika’ya kadar dünyamızın her köşesinden mazlumların ahı eğer arşa yükseliyorsa, ortada ciddi bir adalet sorunu var demektir. Suriye’de yerlerinden edinmiş 3,5 milyon insanı 7 yıldır topraklarında güven ve refah içinde yaşatan Türkiye, bu mücadelesinde yalnız kalıyorsa, hep birlikte durup düşünmemiz lazım” şeklinde konuştu.

Türkiye’nin milyonlarca sığınmacıya sunduğu hizmetlere destek vermeyenlerin, terör örgütlerine milyarlarca doları cömertçe akıtmasının ağaçların değil dikenlerin sulandığı anlamına geldiğini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu düzenin adının da adalet değil zulüm düzeni olduğunun altını çizdi.

“SİZLER, TIPKI KUTUP YILDIZI GİBİ DOĞRUYA GİDEN YOLUN KILAVUZU OLMALISINIZ”

Mazlumların kanları ve gözyaşları üzerinde kurulan bu düzene itiraz etmenin, en başta adaletin temsilcisi olanların görevi olması gerektiğini kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan “Küresel güç oyunlarının karmaşasında rotasını şaşıranlar için sizler tıpkı kutup yıldızı gibi doğruya giden yolun kılavuzu olmalısınız” şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerinin devamında Türkiye’nin medeniyetinde ve kültüründe mevcut bulunan kadim adalet mirası sayesinde demokrasi ve hukuk devleti yolundaki atılımlarını güçlü bir şekilde hayata geçirme imkânına sahip olduğuna dikkat çekti.

“Asırlardır yaşadığımız tüm olumsuzluklara rağmen her defasında süratle toparlanıp yeniden demokrasi ve hukuk devleti yoluna girebiliyorsak, işte bu sayededir” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, son yıllarda bu durumun yeni ve tarihî örneklerini milletçe yaşadığımızı söyledi.

“NİCE TEHDİDİN ÜSTESİNDEN GELMEYİ BAŞARDIK”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle tamamladı: “Demokrasiye ve hukuk devletine olan bağlılığımızdan taviz vermeden vesayetten tutun darbe teşebbüslerine ve terör saldırılarına kadar nice tehdidin üstesinden gelmeyi başardık. Hatta sadece tehditleri bertaraf etmekle kalmadık, çok kritik bir yönetim değişikliği sürecini de hamdolsun suhuletle neticeye ulaştırdık. Şimdi 24 Haziran’da yapılacak seçimlerin ardından tüm unsurlarıyla hayata geçecek olan yeni yönetim sistemimizle yürütmeyi daha güçlü, yasamayı daha itibarlı, yargıyı da daha bağımsız hâle getirmeyi hedefliyoruz. Bu tarihî değişime birikimleriyle, yol göstermeleriyle, içtihatlarıyla destek olan yargı mensuplarımıza şükranlarımı sunuyorum. İnşallah Türkiye her alanda olduğu gibi adalet konusunda da çok daha iyi bir döneme giriyor.”

Emine Erdoğan, “Yerel Tohum Buluşması” etkinliğine katıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, üçüncüsü düzenlenen Yerel Tohum Buluşması’nda yaptığı konuşmada, “Bir ülkenin tohum ihtiyacını dışarıya bağımlı olmaksızın kendi kendine karşılayabilmesi, geleceğe yapılan en büyük yatırımdır” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından Millî Tarım Projesi kapsamında Şanlıurfa’da üçüncüsü düzenlenen “Yerel Tohum Buluşması”na katıldı.

Türkiye’nin zengin gen kaynaklarının korunması ve gelecek nesillere toprağı ve tohumu bozulmamış bir ülke bırakılması amacıyla gerçekleştirilen etkinlikte yaptığı konuşmada Emine Erdoğan, tohumun millî bir servet olduğunun altını çizerek, “Bir ülkenin tohum ihtiyacını dışarıya bağımlı olmaksızın kendi kendine karşılayabilmesi, geleceğe yapılan en büyük yatırımdır” dedi.

Emine Erdoğan konuşmasında, temiz tohumun sağlıklı hayat zincirinin ilk halkası olduğuna dikkat çekerek, “Dünyanın bu en kadim coğrafyasında nesilden nesile aktarılan, ata tohumunu yeniden toprağa döndürebilirsek, ne mutlu bize!” ifadelerini kullandı.

Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Dr. Ahmet Eşref Fakıbaba’nın da birer konuşma yaptığı programın ardından tarımsal projelerin açılışı yapıldı. Doğu ve Güneydoğu illerine ait tarım standlarını ziyaret ederek çiftçilerle sohbet eden Emine Erdoğan, daha sonra ekim alanına geçerek günün anısına fide dikimi gerçekleştirdi.

Etkinliğe, Türkiye’de bulunan Moritanya Cumhurbaşkanı’nın eşi Mariem Dit Tekber Ahmed ve kızı da katıldı.

Emine Erdoğan Göbeklitepe’yi ziyaret etti...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, Yerel Tohum Buluşması vesilesiyle gittiği Şanlıurfa’da Göbeklitepe’yi ziyaret ederek yetkililerden bilgi aldı.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Dr. Ahmet Eşref Fakıbaba’nın da eşlik ettiği ziyarette Emine Erdoğan, Göbeklitepe’nin turizme kazandırılması konusunda etkin çalışmalar yapılması gerektiğini ifade ederek, bu çalışmalarla bölgenin kısa zamanda turizmin gözdesi hâline gelebileceğini söyledi.

 
Kaynak: (Malatya Olay) - Malatya Olay Editör: Uğur Hanbey Aladağ
Etiketler: TANAP,, bütün, Avrupa’nın, enerji, güvenliğine, katkı, yapacak,
Yorumlar
Haber Yazılımı