Haber Detayı
12 Temmuz 2018 - Perşembe 20:00
 
TBMM’nin başkanı Ak Parti ve MHP’nin adayı Binali Yıldırım oldu
Ali Aladağ…:Malatya Olay…: Son dakika… Sıcak haber… TBMM'de Başkanlık seçimi yapıldı. AK Parti ve MHP'nin adayı İzmir Milletvekili Binali Yıldırım 3. turda 335 oy alarak Başkan seçildi.
Siyaset Haberi
TBMM’nin başkanı Ak Parti ve MHP’nin adayı Binali Yıldırım oldu

TBMM’nin başkanı Ak Parti ve MHP’nin adayı Binali Yıldırım oldu
TBMM Genel Kurulunda, Binali Yıldırım 3. turda 335 oy alarak Başkan seçildi.
TBMM Genel Kurulu saat 14.00'te toplandı ve parlamentonun 28. Başkanlık seçimi yapıldı.
Ak Parti ve MHP’nin adayı Binali Yıldırım Meclisin yeni başkanı seçildi.  3. Turda  Binali Yıldırım: 335 oy alarak TBMM Başkanı oldu.


TBMM’nin yeni dönem başkanı Binali Yıldırım teşekkür konuşmasında şunları söyledi:
"Sayın Başkın değerli vekiller; Milletimize ülkemize hayırlı olmasını rabbimden niyaz ediyorum. Şahsımı seçmenizden dolayı sizlere teşekkür ediyorum.


Nice imkansızlıklar içinde, milli iradenin bağımsızlık ve egemenlik umuduyla ayağa kalkmasını sağlayan 1. Meclis üyelerini, başta ilk başkan Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşları olmak üzere, istiklal mücadelemizin bütün kahramanlarını ve ecdadımızı en samimi duygularla yad ediyor, ruhları şad olsun diyorum.

Gazi Meclisimize bu dönemde önemli görev ve sorumluluklar düşüyor.


Bildiğiniz gibi 24 haziran seçimleriyle beraber TBMM yeni yönetim sistemiyle birlikte yasama faaliyetlerine başlangıç yapıyor.Bu dönemde yüce meclisin görevi, sorumlulukları çok daha artmıştır.
Yasama ve denetim görevleriyle meclisimiz bir yandan memleketimizin, milletimizin ihtiyacı olan yasaları hayata geçirirken diğer yandan cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin, cumhurbaşkanının ve kabinesinin icraatlarını daha etkin ve verimli yapabilmesine imkan sağlayan, yasal taleplerini de yerine getirecek, değerlendirecektir.

Yeni dönem Meclis'in yapılan anasaya değişikliği doğrultusunda, uzlaşma kültürünü daha da geliştirme imkanına sahip olmuştur.Zira oy veren vatandaşlarımızın hemen hemen tamamı bu meclis çatısı altında temsil imkanına kavuşmuştur.


Yeni dönem güven ve istikrarı temin ederken, yasama meclisinde de temsilde adaleti getirmiştir. Yeni dönemde yürütmenin bütçe kanun dışında meclise tasarı gönderme yetkisi yoktur. Kanun yapma yetkisi tamamen meclise ve değerli vekillere ait olacaktır. Bu durum yasama organını çok daha önemli hale getirmektedir.
Meclis araştırması, meclis soruşturması, yazılı soru önergeleri, genel değerlendirme gibi mekanizmaların yeni dönemde etkin bir şekilde uygulanması mümkün hale gelecektir. Görev sürem içinde milletimizin beklentilerimizi karşılayacak şekilde yasama ve denetleme faaliyetleriyle milletvekillerimizin bölgelerine yönelik talepleri sorunların gündemde tutulması ve hükümet nezdinde etkin bir şekilde takip edilmesi noktasında üzerime düşen sorumluluğu yerine getireceğim. Çalışmalarımızda rehberimiz milletimizin iradesi, anayasamız ve iç tüzük olacaktır.


Seçilmeme katkı sunan bütün milletvekillerine, açıkça desteğini ortaya koyan AK Parti grubuna, MHP grubuna teşekkür ediyorum. Oy veren ya da vermeyen bütün milletvekillerinin başkanı olacağımın bilinmesini ister, hepinizi saygı ile selamlarım. Bir önceki yasama döneminde yüce Meclis'te hizmet veren, başarılı görevler ifa eden meclis başkanımız İsmail Kahraman'a teşekkür ediyorum. Deniz Baykal'a acil şifalar diliyorum. Durmuş Yılmaz'a teşekkür ediyorum, güzel bir Meclis yönetimi ifa etmiştir.”
Daha sonra Meclis’te devir-teslim yapıldı.

TBMM Genel Kurulunda, Meclis Başkanı seçiminde AK Parti İzmir Milletvekili Binali Yıldırım, CHP İstanbul Milletvekili Erdoğan Toprak, HDP Siirt Milletvekili Meral Danış Beştaş, İYİ Parti İstanbul Milletvekili Hayrettin Nuhoğlu ve Saadet Partisi İstanbul Milletvekili Cihangir İslam yarıştı.

Daha sonra devir teslim yapıldı.

 

Kaynak: (Malatya Olay) - Malatya Olay Editör: Ali Aladağ
Etiketler: TBMM’nin, başkanı, Ak, Parti, ve, MHP’nin, adayı, Binali, Yıldırım, oldu,
Yorumlar
Haber Yazılımı