Türk Kızılay’ı Koranalı Günler ve Ramazan’da Milyonlara El Uzattı
Haber
26 Mayıs 2020 - Salı 19:56
 
Türk Kızılay’ı Koranalı Günler ve Ramazan’da Milyonlara El Uzattı
Ali Aladağ…:Malatya Olay…: Son dakika… Güzel haber… Türk Kızılay’ı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın direktifleri Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık’ın öncülüğünde milyonlara sıcak elini uzattı.
- Haberi
Türk Kızılay’ı Koranalı Günler ve Ramazan’da Milyonlara El Uzattı

Türk Kızılay’ı;

Koranalı Günler ve Ramazan’da Milyonlara El Uzattı...

Görüntünün olası içeriği: 3 kişi, Ali Aladağ dahil

Türk Kızılay’ı Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık “Sultan Abdülaziz döneminde savaşta yaralanan askerlere yardım amacıyla kurulan Kızılay, 152. Yılında sadece Türkiye’de değil tüm dünyada iz bırakan bir kuruluş haline geldi. “dedi.

Türk Kızılay’ı Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, Salgın döneminde arttırdığı yardımlarını Ramazan yardımlarıyla üst seviyelere çıkaran Kızılay, milyonlarca insana yardım eli uzatmanın gururunu yaşıyor. Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, “Gerek pandeminin mağdur ettiği insanlarımıza, gerekse Ramazan ayında yardıma ihtiyacı olan kardeşlerimize bağışçılarımızın desteği ile el uzattık. Onbinlerce Kızılaycı gece gündüz çalıştı, çalınmadık kapı bırakmadı. Tüm milletimize teşekkür ediyoruz” diye konuştu.


Kızılay, Ramazan ayında da şubeleri, temsilcilikleri, Genç Kızılaycıları, kadın kolları, gönüllüleriyle birlikte hayırseverlerin bağışlarıyla yapılan yardımların milyonlarca insana ulaşması için gecesini gündüzüne kattı. Hayırseverlerin bağışlarıyla kaynayan kazanlar Ramazan ayı sonuna kadar iftar ve sahur sofralarına sıcak yemek olmaya devam etti. Gıda ve hijyen kolileri ihtiyacı olanın evine bereket oldu. Çocukların yüzü hazırlanan paketlerle güldü. Bayramlık kıyafetler ve harçlıklar bayramın geleneğini yaşattı. Nakdi desteklerle ihtiyaca uygun alışveriş yapma imkanı sağlandı. Kızılay, tüm bu yardımları öz kaynaklarından ve bağışlardan yaklaşık 200 milyon liralık bir bütçe kullandı. Pandemi ve Ramazan yardımları sürecinde gönüllülerle birlikte 106 bin Kızılaycı sahada aktif görev aldı.


Kazanlar İhtiyaç Sahipleri İçin Kaynadı
Yılın 365 günü ihtiyaç sahiplerine hizmet veren Kızılay’ın aşevlerinde de Ramazan mesaisi yaşandı. Hem koronavirüs salgını hem de Ramazan ayı dolayısıyla yılın diğer günlerinden farklı olarak Kızılay aşevleri üst düzey kapasiteyle her gün iftarlık ve sahurluk sıcak yemek hazırladı.
Aşevlerinde günlük 50 bin kişiye yemek hazırlayan Kızılay, aşevlerinin bulunmadığı yerlerde de şubeleri ve temsilcilikleriyle yemek hizmeti verdi. Toplamda yaklaşık 2 milyon/öğün sıcak yemeği ulaştıran Kızılaycılar, 4000 sağlık çalışanına da her gün yemek desteği verdi. Kızılay’ın yemeği evlerinden uzakta tarlalarda çalışan işçiler ve yolda kalanlara da sıcak aş oldu. Kızılay ayrıca çeşitli ülkelerden getirilerek KYK yurtlarına yerleştiren vatandaşlarımıza da karantina süreçlerinde yemek desteği sağladı.


Çocukların Yüzü Hediyelerle Güldü
Hazırladığı 200 binden fazla çocuk paketiyle 550 bin çocuğa hediyeler ulaştıran Kızılay ekipleri, onbinlerce çocuğa da bayramlık yardımıyla bayramın geleneği olan yeni kıyafetlerin bayram günü için hazır olmasını sağladı. 
Gıda desteğinde seçme özgürlüğü
Yardım seçenekleri arasında gıda desteğine özel bir önem veren Kızılay, yüzbinlerce aileye birer ay yetecek gıda paketleri ulaştırdı. Kızılay ayrıca Türkiye’nin büyük firmaları ile yaptığı işbirlikleri sonucunda ihtiyaç sahiplerine SMS kodu ile yardım ulaştırma çalışmasını da hayata geçirdi. Vatandaşlar kendilerine gönderilen SMS kodu ile zincir marketlerden kendilerine tanımlanan miktar katar alışveriş yapma imkanı buldu. Gıda kolileri ve SMS kodlu yardımlarla birlikte kurban paylarından hazırlanan yaklaşık 700 bin kutu kavurma konservesi de dağıtıldı.
Kızılay ihtiyaç sahibi ailelere aylık 400 TL nakdi yardım yaparken, Vefa Sosyal Destek Grupları ile birlikte de tüm il ve ilçelerde ihtiyaç sahiplerinin yanında oldu.

Görüntünün olası içeriği: Ali Aladağ ve Bekir Conger
Yurt dışında da 84 bin 726 gıda kolisi dağıtan Kızılay, yarım milyonu aşkın insana Türkiye’nin yardım elini uzattı. Kızılay pandemi ile mücadele kapsamında da 29 ülkeye yardım malzemesi gönderdi.
Vatandaşlara Pide ve Su İkramı


Koronavirüs önlemleri kapsamında evlerinden çıkamayan vatandaşlarında kapısını çalan Kızılaycılar, sıcak pide ve su ikramında bulundu. Her gün kapı kapı dolaşan Kızılay, 2.2 milyon pide ikram etti.
Kan İhtiyacı Devam Ediyor

Görüntünün olası içeriği: 3 kişi, Ali Aladağ dahil, ayakta duran insanlar, takım elbise ve ayakkabılar
Ramazan ayı ve pandemi dolayısıyla düşen kan bağışları ve devam eden kan ihtiyacı için kan bağışı kampanyası başlatan Kızılay, vatandaşların yoğun ilgisine uğradı. Sokağa çıkma kısıtlamalarında dahi bağış yapmaya gelen vatandaşlar stokların kritik seviyenin üstüne çıkmasını sağladı. Normalleşme dönemiyle birlikte Haziran ayında kan ihtiyacının artabileceği ön görüsünde olan Kızılay, kan bağışı çağrılarını da yineleyerek vatandaşları kanver.org web sitesindeki kan bağış noktalarına bekliyor.
Hayırseverlere Teşekkürler


Kızılaycıların ihtiyacı olanlara ulaşmak için zaman kavramı olmadan çalıştığını dile getiren Türk Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, “İhtiyaç sahiplerine ulaşmamızda bize destek olan hayırseverlerimize teşekkürlerimi iletiyorum. Onlar sayesinde sofraların bereketi arttı. Kızılay olarak bizde bu kısa zamanda ülkemizin en ücra köşesine kadar ulaşma fırsatı bulduk. Bayramı bayram etmek için elimizden gelenin fazlasını yaptık. İçinde bulunduğumuz pandemi dönemi hala geçmiş değil. Yardım ihtiyacı olan vatandaşlarımıza ulaşmaya devam edeceğiz.” dedi.

Başkan Kınık’ın sözleri..:

Görüntünün olası içeriği: 3 kişi, Ali Aladağ ve Bekir Conger dahil, ayakta duran insanlar, ayakkabılar ve takım elbise

“Mütevaziliğine bakmayın, yaptığını söylemeye çekiniyor Milyonlarca öğün yemek

Yüz binlerce gıda kolisi

Milyonlarca sıcak pide

Milyonlarca maske ve hijyen malzemesi

Yüz binlerce bayramlık, nakit destek

Toplam 13.254.589 kişiye 272.351.533₺ insani yardım…”

Malatya Olay ailesi olarak biz de diyoruz ki…

“İyi ki varsın Kızılay…”

Kaynak: (Malatya Olay) - Malatya Olay Editör: Ali Aladağ
Etiketler: Türk, Kızılay’ı, Koranalı, Günler, ve, Ramazan’da, Milyonlara, El, Uzattı,
Yorumlar
Haber Yazılımı