Haber Detayı
13 Ekim 2017 - Cuma 02:15
 
Türk Özel Kuvvetleri Mehmetçik gece yarısı İdlib bölgesine girdi.
Ali Aladağ...:Malatya Olay...:Ensonhaber...: Son dakika... Sıcak Haber...Günlerdir konuşuluyordu...Ve...Türk askeri İdlib'e gece yarısı girdi...Türk Silahlı Kuvvetleri, 12 araç ve 80 askerle İdlib'e giriş yaptı... Irak Ordusu'ndan Kerkük'e operasyon hazırlığı...
- Haberi
Türk Özel Kuvvetleri Mehmetçik gece yarısı İdlib bölgesine girdi.

Türk askeri İdlib'e girdi

Malatya'da merkezi bulunan 2. Ordu Komutanı Korgeneral İsmail Metin Temel bölgede bulunuyor.

korgeneral tgemel malatya valiliğinda ile ilgili görsel sonucu

İdlib'e mayın temizliği için 2. Orduda İstihkam Birliği yollandı.

Türk Silahlı Kuvvetleri, 12 araç ve 80 askerle İdlib'e girdi.

Türk askeri İdlib'e girdi

Geçtiğimiz saatlerde sınırda hareketli dakikalar yaşandı. Reyhanlı'ya çok sayıda askeri araç sevkiyatı yapıldı. İdlib'e yönelik sevkiyatlar günlerdir sürüyordu. Saat 22:15 itibari ile Türk askerinin İdlib'e girdiği bilgisi geldi.

TSK'ya ait zırhlı araçlar İdlib'e girdi VİDEO

TSK'ya ait zırhlı araçların İdlib'e giriş anı VİDEO

Türk askeri İdlib'e girdi

Türk askeri İdlib'e girdi

(İdlib'deki çatışmasızlık bölgesine yönelik intikal kapsamında Hatay'a gelen çok sayıda askeri araç Türk bayraklarıyla karşılandı)

Reuters'a konuşan ÖSO'nun bölgedeki birliklerinden birinin komutanı Ebu Hayro, konvoyda yaklaşık 30 araç bulunduğunu söyledi.

Sosyal medyada Türk askerinin İdlib'e girişini gösterdiği söylenen videolar paylaşılıyor. Ancak bu bilgiler henüz resmi kaynaklarca teyit edilmiş değil.

CNN Türk yayınınca gazeteci Nevzat Çiçek, Türk özel kuvvetlerinin 12 araçla ve 80 askerle bölgeye girdiği bilgisini verdi. Bu sayının daha sonradan 123'e çıkacağı ve ilk etapta bu bölgedeki asker sayısının 123 olarak kalacağını açıkladı.

Türk askeri İdlib'e girdi

"TSK KADEME KADEME AŞAĞI İNECEK"

Çiçek, "Bu bölge daha çok HTŞ'nin bıraktığı bir bölge. Bu bölge üzerinde kontrol sağlanacak. Kademe kademe TSK aşağı doğru inecek. HTŞ içeri doğru çekilecek. Böylece onlar ne Türk askeriyle ne de Rus askeriyle karşı karşıya gelecek." dedi.

Türk askeri İdlib'e girdi

(Suriye'nin İdlib kırsalındaki Atme kasabası)

Türk askeri İdlib'e girdi VİDEO

Irak Ordusu'ndan Kerkük'e operasyon hazırlığı

Ensonhaber'de diğer manşet haber ise...

Irak ordusu ve Haşdi Şabi güçlerinin son günlerde Musul ve Kerkük vilayetlerinde askeri hareketliliğin arttığı belirtiliyor.

Irak Ordusu'ndan Kerkük'e operasyon hazırlığı

Türkmenelicephesi.com adlı sitenin aktardığı bilgilere göre, Irak Ordusu ve Haşdi Şabi Birlikleri, dev askeri konvoyla Kerkük’ün Tazehurmatu ilçesine bağlı Beşir kasabasına girdi.

KONVOYLAR BEŞİR KASABASINDA

Kerkük’te terör örgütü PKK'nın  işgaline yönelik başlatılacak operasyonlara katılmak için Bağdat’tan dev askeri konvoylar Beşir kasabasında toplanmaya devam ediyor.

Irak Ordusu'ndan Kerkük'e operasyon hazırlığı

Irak Ordusu ardından Haşdi Şabi Birlikleri'nden oluşan dev askeri konvoy, Kerkük’e Tazehurmatu ilçesine bağlı Beşir kasabasında Irak Başbakanı İbadi’nin emrini bekliyor.

IKBY'NİN OPERASYON KORKUSU

Anadolu Ajansı'nın haberine göre Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin Peşmerge Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, Peşmerge Bakanlığı görevini vekaleten yürüten Serbest Lezgin'in, ABD'nin Erbil Başkonsolosu Ken Gross ile Erbil kentinde bir araya geldiği ifade edildi.

Irak Ordusu'ndan Kerkük'e operasyon hazırlığı VİDEO

Toplantıda Irak ordusu ve Peşmerge güçleri arasındaki temas hattında son günlerde meydana gelen hareketliliğin ele alındığı belirtilen açıklamada, IKBY'nin ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyon güçlerinin bu durumdan haberdar olmasını istediği kaydedildi.

ASKERİ HAREKETLİLİK ARTTI

Lezgin'in görüşme esnasında Gross'a Irak ordusunun Musul'un batısında yer alan Sincar ve Kerkük'ün güneyine yakın mevzilerde askeri hareketliliğin arttığını ve bunun iyi bir niyet göstergesi olmadığını söylediği aktarıldı.

Açıklamada Lezgin'in uluslararası koalisyon güçlerinin bölgedeki gelişmeleri yakından takip etmesini, istenmeyecek durumların yaşanmasına izin verilmemesini talep ettiği belirtildi.

Irak Ordusu'ndan Kerkük'e operasyon hazırlığı

Buna karşılık ABD Erbil Başkonsolosu Gross ise gelişmeleri yakından takip ettiklerini ve istenmeyecek durumlara karşı hassas davranılması gerektiğini söylediği kaydedildi.

İBADİ SALDIRI PLANIMIZ YOK DEMİŞTİ

IKBY Güvenlik Ajansı, dün yaptığı açıklamada Irak merkezi hükümetinin Kerkük ve Musul vilayetlerinde askeri operasyon için hazırlık yaptığı iddiasında bulunmuştu.

Bunun üzerine Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, silahlarını halka doğrultmayacaklarını ve Kürtlerle savaş başlatmayacaklarını söylemişti.

Kaynak: (Malatya Olay) - Malatya Olay Editör: Ali Aladağ
Etiketler: Türk, Özel, Kuvvetleri, Mehmetçik, gece, yarısı, İdlib, bölgesine, girdi.,
Yorumlar
Haber Yazılımı