Haber Detayı
11 Mart 2017 - Cumartesi 11:53
 
Türk-Rus Dostluğunun Tüm Sınamaları Aşacak Güce Sahip Olduğunu Gördük
Ali Aladağ...:Malatya Olay...: Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin ile gerçekleştirdikleri baş başa görüşmeden ve başkanlık ettikleri Türkiye-Rusya Üst Düzey İşbirliği Konseyi (ÜDİK) toplantısının ardından ortak bir basın toplantısı düzenledi.
Dünya Haberi


“Türk-Rus Dostluğunun Tüm Sınamaları Aşacak Güce Sahip Olduğunu Gördük”...

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Putin ile gerçekleştirdiği ortak basın toplantısında, “İki ülke dostluğunun tüm sınamaları, sıkıntıları, provokasyonları aşacak güce sahip olduğunu gördük. Son aylarda attığımız karşılıklı adımlarla iki ülke ilişkilerini normalleştirme yönünde önemli mesafeler kaydettik. Bugünkü konsey toplantısı çok önemli bir referanstır. Gelinen aşamayı kayda değer görmekle beraber, yeterli bulmadığımızı belirtmek durumundayız” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin ile gerçekleştirdikleri baş başa görüşmeden ve başkanlık ettikleri Türkiye-Rusya Üst Düzey İşbirliği Konseyi (ÜDİK) toplantısının ardından ortak bir basın toplantısı düzenledi. Kremlin Sarayı’nda gerçekleştirilen toplantıda Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Putin, yaptıkları görüşmelere ilişkin açıklamalarda bulundu.


“İKİ ÜLKE ARASINDAKİ KÖKLÜ VE ÖZEL İLİŞKİLERİ İLERLETME KONUSUNDA KARARLIYIZ”

Türkiye ile Rusya arasındaki ÜDİK’i 2010 yılında tesis ettiklerini ve bunu iki ülkenin dostluk ve iyi komşuluk ilişkilerini kurumsallaştırmak, stratejik bir çerçeveye kavuşturmak için gerçekleştirdiklerini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, 7 yıllık sürede konseyin bu görevini layıkıyla yerine getirdiğini söyledi. Konseyin tesisiyle her yıl iki ülkenin gündemindeki konuları en üst düzeyde istişare ettiklerini, alınan kararların takibini dışişleri bakanları aracılığıyla yaptıklarını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni iş birliği alanlarını tesis ederek ilişkileri daha derinleştirdiklerini kaydetti.

Baş başa görüşmelerinde ve başkanlık ettikleri konseyin 6. toplantısında ikili ilişkileri ele aldıklarını, bir önceki konsey toplantısından bu yana geçen sürenin muhasebesini yaparak gündemlerini meşgul eden sorunlu konuları masaya yatırdıklarını ve bunların aşılması için neler yapabileceklerini mütalaa ettiklerini aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları söyledi: “Türkiye ve Rusya, iki ülke arasındaki köklü ve özel ilişkileri ilerletme konusunda kararlıyız. Maalesef 2015 yılı sonunda bizleri derinden yaralayan bir hadise sebebiyle çok ciddi zaman kaybettik. Ancak, iki ülke dostluğunun tüm sınamaları, sıkıntıları, provokasyonları aşacak güce sahip olduğunu da bu arada gördük. Son aylarda attığımız karşılıklı adımlarla iki ülke ilişkilerini normalleştirme yönünde önemli mesafeler kaydettik. Sayın Putin ile 9 Ağustos’ta Saint Petersburg’da, 3 Eylül’de Guangzhou’da, 10 Ekim tarihinde İstanbul’da yaptığımız görüşmeler bu açıdan kritik eşiktedir. Tabi bu arada ciddi manada telefon diplomasisini de sürdürdük. Bugünkü konsey toplantısı aynı şekilde çok önemli bir referanstır. Gelinen aşamayı kayda değer görmekle beraber, yeterli bulmadığımızı belirtmek durumundayız.”

“EKONOMİK İLİŞKİLERDEKİ KISITLAMALARIN TAMAMEN KALDIRILMASINI BEKLİYORUZ”

Konsey Toplantısıyla normalleşme sürecini sona erdirdiklerine inandığını ve artık bu kelimeyi telaffuz etmek istemediklerini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bundan sonraki beklentimiz, karşılıklı güven unsuru bihakkın tesis etmek ve siyasi düzeydeki diyaloğun ekonomik alana sirayet etmesini sağlamaktır. Bu bağlamda ülkemizle ekonomik ilişkiler bağlamındaki kısıtlamalarını tamamen kaldırmasını bekliyoruz. Ancak bu şekilde geçmişte açıkladığımız 100 milyar dolarlık ticaret hacmi hedefine ulaşmamız mümkün olacaktır. Zira bizler iki ülke olarak 38 milyar dolar hedefini gerçekleştirmiş, fakat bu son olaylardan sonra 17 milyar dolara kadar düştük. Şimdi bunu tekrar telafi ederek inanıyorum ki bu kaybımızı önleyeceğiz” diye konuştu.

“MİLLÎ PARALARLA TİCARETİN ARTIRILMASINA BÜYÜK ÖNEM VERİYORUZ”

Özellikle turizm alanında bu yıl bir rekora imza atmak istediklerini ifade eden Rusya vatandaşlarını, ülkenin tarihî, turistlik, kültürel güzelliklerini görmeleri için Türkiye’ye davet eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Aynı şekilde millî paralarla ticaretin artırılmasına da büyük önem veriyoruz. Bugün tekrar bu konuyu gündemimize aldık, merkez bankalarımıza da daha önce de bu talimatlarımızı vermiştik ve bu şekilde Rus vatandaşları ülkemizde Rubleyle bütün ticari faaliyetlerini sürdürecekleri gibi, Türk Lirasıyla da Rusya’da Türkler aynı şeklide bu tür faaliyetlerini sürdürebilecekler ve ticaretimizin üzerindeki kur baskısını böylece hafifleteceğimizi düşünüyorum” dedi.

Türk Akımı ve Akkuyu projelerinde sergiledikleri iş birliğinin diğer konular için de emsal olacağına inandığını kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, oluşturulan Türk-Rus Ortak Yatırım Fonunun 1 milyar dolarlık sermayeyle kurulmuş olmasını, ciddi ve güçlü bir adım olarak değerlendirdi ve “Bu anlaşmalar ve bugün aldığımız kararlar hem kaybedilen zamanı telafi edecek, hem de iki ülke ilişkilerinde bir sıçrama yaşatacaktır” diye ekledi.

“FIRAT KALKANI HAREKÂTI, DEAŞ’A VURULAN EN BÜYÜK DARBEDİR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan şunları kaydetti: “Görüşmelerimizde bölgesel konularda da fikir alış verişinde bulunduk. Bilhassa Suriye konusu, Karadeniz Ekonomik İşbirliği konusu üzerinde hassasiyetle durduk. Özellikle Azerbaycan, Rusya, bunun yanında Türkiye üçlü iş birliği mekanizmaları üzerinde hassasiyetle durduk, Karabağ konusu üzerinde durduk, bunları görüşmek suretiyle buralardaki sıkıntıların aşılması noktasında tabii ki Rusya’nın üzerindeki yükün de ağırlığını dile getirdik. Türkiye son 6 yıldır özellikle Suriye’deki çatışmaların, kan ve gözyaşının yükünü 911 kilometre sınırı olması hasebiyle, sürekli bir tehdit altında da olması hasebiyle çeken bir ülke ve burada bir dayanışmaya ihtiyacımızın olduğunu tekrar gündeme getirdik. Özellikle de 24 Ağustos’ta başlattığımız Fırat Kalkanı Harekâtı, DEAŞ’a şu ana kadar vurulan en büyük darbedir. 2 bin 200 kilometre olan alan teröristlerden tamamen temizlendi. Şayet bugün DEAŞ’ın tamamen yok edilme ihtimalinden rahatça bahsedebiliyorsak, bu da Türkiye’nin ortaya koyduğu çabalar sayesindedir. Ve burada özellikle bir konunun üzerinde daha durmak istiyorum, şu anda yine Suriye’de insani yardım konusunda da Rusya ile Türkiye’nin iş birliği inanıyorum ki oradaki birçok mağduru, mazlumu rahata kavuşturabilecek bir adımdır.”

Astana toplantılarının Cenevre sürecinin tamamlayıcısı ve destekleyicisi olarak başarılı geçtiğini ve bu başarıda Türkiye ve Rusya’nın ortaya koyduğu iradenin çok büyük payı olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cenevre sürecinin bir sonuca ulaşması için başta rejim olmak üzere bütün tarafların samimiyetle çalışması gerektiğini dile getirdi.

“TERÖR ÖRGÜTLERİNİN İKİLİ İLİŞKİLERİMİZİ ZEHİRLEMESİNE İZİN VERMEYECEĞİZ”

“Bir terör örgütüyle diğerinin bertaraf edilmeyeceği de artık kabul edilmelidir” diye konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Özellikle 35 yıldır terörle mücadele eden bir ülke olarak, başta DEAŞ olmak üzere PYD gibi, YPG gibi terör örgütleri, El Nusra gibi terör örgütleri bizim her an karşımızda olan terör örgütleridir. Suriye’nin toprak bütünlüğünü ve millî birliğini hiç kimse tehlikeye atmamalıdır. Rusya ile eş güdüm hâlinde soruna adalet ve hakkaniyet temelinde bir çözüm bulunması için gayretlerimize devam edeceğiz. Bütün konularda hemfikir olmasak da, iletişim kanallarını bugüne kadar açık tuttuk, açık tutmaya devam edeceğiz. Son dönemde bunun faydalarını görüyor, bizzat yaşıyoruz. İnşallah karşılıklı güven temelinde iş birliğimizi sürdüreceğiz. Türkiye ile Rusya Federasyonu’nun ortak çıkarlar, bölgesel istikrar ve küresel barış çerçevesinde yürüttüğü yakın iş birliği elbette birilerini rahatsız ediyor olabilir. Ancak bizler provokasyonlara gelmeyecek, terör örgütlerinin ikili ilişkilerimizi zehirlemesine izin vermeyeceğiz.”

“RUSYA BÜYÜKELÇİSİ KARLOV’U SAYGIYLA ANIYORUZ”

Ankara’da bir suikast sonucu vefat eden Rusya Büyükelçisi Karlov’u saygıyla andığını belirten, eşi, ailesi ve Rusya halkına başsağlığı dileklerini yineleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Sayın Karlov Türkiye’deki görevi sarısında Türk-Rus dostluğunun kuvvetlenmesi için özveriyle çalışan çok başarılı bir diplomattı. Bizler Sayın Karlov’u ülkemizin ve milletimizin yakın bir dostu olarak hatırlayacağız” ifadelerine yer verdi.

Açıklamasının sonunda Rusya Devlet Başkanı Putin’e gösterdiği misafirperverlik için teşekkür eden ve kendisini önümüzdeki yıl yapılacak ÜDİK toplantısında Türkiye’de ağırlamaktan memnuniyet duyacaklarını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, yine bu yıl Temmuz ayı içinde İstanbul’da gerçekleştirilecek Dünya Petrol Kongresinde de kendilerini görmeyi arzu ettiklerini ifade etti.

RUSYA DEVLET BAŞKANI PUTİN: “DEAŞ’A KARŞI ORTAK MÜCADELE SÜRDÜRMEYE KARARLIYIZ”

Rusya Devlet Başkanı Putin de, yaptıkları görüşmelerde ikili ticaret, kurulan ortak yatırım fonu, turizm, millî para üzerinden ticaret ve enerji konularını görüştüklerini, otomotiv, kimya ve inşaat alanlarında sanayi ortaklıklarının kurulmasını planladıklarını aktardı.

“Türk-Rus Dostluğunun Tüm Sınamaları Aşacak Güce Sahip Olduğunu Gördük”

Suriye ile ilgili olarak, Rusya ve Türkiye’nin rolü ve çabaları sayesinde ihtilafa katılan taraflar arasında Kazakistan Başkenti Astana’da siyasi müzakereler başlatıldığına işaret eden Putin, “Rusya, Türkiye ve İran sayesinde Suriye’de ateşkes rejimi genel anlamda muhafaza ediliyor ve oradaki şiddet oranı büyük ölçüde azaltıldı. Türk partnerlerimizle ileride de terör örgütlerine karşı, özellikle de DEAŞ’a karşı ortak mücadele sürdürmeye kararlıyız. İstihbarat teşkilatları ve askerlerin yardımıyla bunu gerçekleştireceğiz” şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ve Türk yetkililere içerikli ve yapıcı görüşmeleri için teşekkür eden Putin, sıradaki ÜDİK toplantısının Türkiye’de yapılacağını söyledi ve sözlerini bugünkü görüşmelerin, iki ülke arasındaki iş birliğinin tüm yönlerinde ivme kazandıracağını umduğunu ifade etti.

“Suriye ve Irak’ın Parçalanmasına Tahammülümüz Yok”...

Rusya Devlet Başkanı Putin ile gerçekleştirdiği ortak basın toplantısında basın mensuplarının sorularını cevaplayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Terör örgütleriyle yaptığımız mücadele, başta DEAŞ olmak üzere PYD, YPG, FETÖ, Nusra, aklınıza hangisi gelirse hepsiyle bir mücadele kararlılığı içerisinde olmaya mecburuz. Çünkü bütün o bölgede yaşayan insanların huzurundan bizler yöneticiler olarak, siyasetçiler olarak sorumluyuz. Bunun bilinci içerisinde çalışmalarımızı sürdürüyoruz” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin ile düzenlediği ortak basın toplantısında, basın mensuplarının sorularını cevaplayarak gündemdeki gelişmelere ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

“TERÖRLE MÜCADELEDE KARARLI OLMAYA MECBURUZ”

Türkiye’nin özellikle terör örgütü PYD konusundaki hassasiyetini her alanda dile getirdiğini hatırlatan bir basın mensubunun, Antalya’da Türkiye Rusya ve ABD genelkurmay başkanlarının bir araya gelmesinden sonra değerlendirmelerinin ne olduğunu, Münbiç ve Rakka bağlamında operasyonların ne çerçevede olacağını ve istihbarat paylaşımının hangi kapsamda gerçekleşeceğini sorması üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye ve Rusya olarak, Suriye’de attıkları adımlarda her türlü askerî iş birliğini yaptıklarını; bu konuda her iki ülke genelkurmay başkanlarının, dışişleri bakanlarının ve istihbarat örgütlerinin yoğun bir iş birliği içinde bulunduklarını söyledi.

İnsani yardım konusunda da bu iş birliğini devam ettirmenin isabetli olacağını kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan “Çünkü bu olay artık terörü de aşmış vaziyette. Terör örgütleriyle yaptığımız mücadele, başta DEAŞ olmak üzere PYD, YPG, FETÖ, Nusra, aklınıza hangisi gelirse hepsiyle bir mücadele kararlılığı içerisinde olmaya mecburuz. Çünkü bütün o bölgede yaşayan insanların huzurundan bizler yöneticiler olarak, siyasetçiler olarak sorumluyuz. Bunun bilinci içerisinde çalışmalarımızı sürdürüyoruz” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ayrıca bugün İstanbul Büyükçekmece’de Eczacıbaşı’na ait bir helikopterin düşmesi sonucu vefat eden iki pilotla, Türk ve Rus yolcular için ailelerine başsağlığı temennisinde bulundu; ailelerin acısını paylaştığını söyledi.

RUSYA DEVLET BAŞKANI PUTİN: “ORTAKLAŞA ÇABALARIMIZLA TERÖRÜ YOK EDECEĞİZ”

“Suriye ve Irak’ın Parçalanmasına Tahammülümüz Yok”

Rusya Devlet Başkanı Putin de aynı soruya verdiği cevapta, Türkiye ile Rusya’nın iş birliği ve İran’ın katkısıyla Suriye’de ateşkesin sağlanmasını başardıklarını kaydederek, şunları söyledi: “Biz Türkiye’yle bilgi teatisi yapıyoruz, özellikle terörle mücadele alanında. Dediğimiz gibi istihbarat birimlerimiz yakın iş birliği içerisindedir ve bu biz bu iş birliğini geliştirmek, genişletmek istiyoruz. Bölgede durumun ne kadar zor bir şekilde olduğunun farkındayız Suriye başta olmak üzere, bu da bizi endişelendiren bir konu. Küresel alanda da bu durum bize tehdit oluşturuyor. Göç akınları da endişe verici bir unsur, Türkiye’nin de bu göç dalgasından nasıl etkilendiğini görüyoruz. Birleşmiş Milletler Toplantısında da dediğim gibi, biz çabalarımızı birleştirmek, ortaklaştırmak istiyoruz. Sadece ortaklaşa çabalarımızla terörü yok edeceğiz.”

“TÜRKİYE VE RUSYA OLARAK, MÜNBİÇ’TE KOALİSYON GÜÇLERİYLE İŞ BİRLİĞİ YAPMAK İSTİYORUZ”

Suriye sorunun çözülmesi ve terörle mücadele konusunda Türkiye ile Rusya iş birliğinin perspektifinin ne olduğunun ve Suriye ile Irak’ın toprak ve siyasi bütünlüğüne ilişkin değerlendirmelerinin sorulması üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan, her iki ülkenin de toprak bütünlüğünün temel hedefleri olduğunu ifade etti ve “Buraların parçalanmasına gerçekten tahammülümüz yoktur” dedi.

Türkiye’nin her iki ülkeyle de geniş ve tarihî derinliğe sahip bağlarının olduğunu vurgulayan, son dönemdeki gelişmeler neticesinde 3 milyon Suriyeli ve 300 bin Iraklıya Türkiye’nin ev sahipliği yaptığını; şu ana kadar yaklaşık 25 milyar dolar harcandığını hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti: “Tabii bunları biz yeterli bulmuyoruz, zira bu insanlar sürekli tehdit altında. Fakat Astana süreciyle bildiğiniz gibi bir ateşkes sürecine girildi. Halep’te tabii çok büyük bir göç hadisesi oldu. Türkiye, Rusya’nın iş birliğiyle Halep’ten bu insanların İdlib’e çıkarılmasını sağlanmış oldu, şu anda tabii İdlib’de. Fakat İdlib’de aynı tehlikenin zaman zaman sürüyor olması bizleri de düşündürmekte. Bunun olmasını arzu etmiyoruz. Ama tek dileğimiz, tek arzumuz; şu anda gerek Cerablus’ta, gerek El-Rai’de, gerek Dabık’ta, gerekse Bab’daki şu anda Suriyeli, oraların sahibi olan vatandaşların yerleşmesi yeni bir sürecin başlaması demektir. Ancak şimdi Münbiç süreci var. Münbiç sürecinde de bildiğiniz gibi şu anda orada özellikle Türkiye-Rusya olarak koalisyon güçleriyle bir iş birliği yapalım istiyoruz ve bu iş birliğiyle beraber Münbiç’te de Münbiç halkının oraya yerleşmesini sağlayalım. Yani terör örgütlerinin oraları işgalinden değil kendi halkının oralara yerleşmesi en büyük arzumuzdur. Tabii bundan sonra asıl hedef Rakka. Rakka biliyorsunuz DEAŞ’ın en büyük örgütlendiği yerdir. Ve elimizdeki rakamlara göre, bildiğiniz gibi 3 bin civarında DEAŞ’lının oralarda olduğu bizlere istihbaratın verdiği bilgilerdir.”

“HEDEFİMİZ BÖLGEYİ TERÖR ÖRGÜTLERİNDEN TEMİZLEYİP, KENDİ HALKINI YERLEŞTİRMEK”

Başta Musul olmak üzere, Irak’ta da DEAŞ’a karşı yoğun bir mücadelenin devam ettiğine işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ama her geçen gün orada DEAŞ gücünü kaybetmektedir ve Musul halkı da Musul’a yerleşmektedir. Telafer’de soydaşlarımız Türkmenler var, Telafer bu noktada ciddi manada Haşdi Şabi’nin tehdidi altındaydı. Fakat Telafer de şu anda bu tehditten bir ölçüde kurtulmuş vaziyette. Sincar da PKK terör örgütünün, ne yazık ki orada böyle bir durum söz konusuydu. Orası da onlardan yavaş yavaş temizleniyor ve böylece terör örgütlerinden oraları temizleyip kendi halkını, kendi insanını yeniden oralara yerleştirmek en büyük hedefimizdir” şeklinde konuştu.

RUSYA DEVLET BAŞKANI PUTİN: “SURİYE’NİN TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜ VAZGEÇİLMEZ BİR UNSUR”

Suriye’deki durum ve çelişkiler ile ilgili olarak temkinli bir iyimserlik içinde olduğunu dile getiren Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de “Son derece ciddi ağırbaşlı oyuncuları da bu sürece katmaya çalışıyoruz, bunların arasında ABD de var. Ve ateşkes ilan edildi biliyorsunuz ve siyasi müzakerelere geçişi sağladı. Biz de bu süreci devam ettirmek niyetindeyiz. Önemli olan Suriye’de ve bölgenin diğer ülkelerinde toprak bütünlüğü ilkesinin korunması, muhafaza edilmesi ve bu anlamda Suriye’nin toprak bütünlüğü de kanaatimce vazgeçilmez bir unsur ve bu Suriye meselesinin çözümü için çok önemli” ifadelerini kullandı.

“BİZİM İÇİN KENDİ VATANDAŞIMIZIN CAN GÜVENLİĞİ NEYSE, TURİSTLERİN CAN GÜVENLİĞİ DE ODUR”

Bir Rus basın mensubunun, Türkiye’ye gelecek Rus turistlere güvenlik konusunda Türkiye’nin bir teminat verip veremeyeceğine yönelik sorusuna cevaben, “Rusya’dan, dünyanın neresinden gelirse gelsin her turist, bizim için kendi vatandaşımızın can güvenliği neyse, onların can güvenliği de bizim için odur” vurgusunda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle konuştu: “Onun için de bütün güvenlik güçlerimiz de her türlü tedbiri almak suretiyle gelen turistlerimizi ülkemizde en iyi şekilde, halkımızın de o üstün misafirperverlik anlayışıyla ağırlamak bizim zaten karakterimizdir, bunu her zaman yaparız, yapmaya da zaten mecburuz. Kaldı ki, son dönemlerde turizmde neredeyse birinci sıraya çıkan özellikle Rusya halkıydı ve temenni ediyorum ki yeniden bu ivmeyi yakalarız ve misafirperverliğimizi kendilerine tekrar güvenli bir şekilde göstermeye devam ederiz.”

Türkiye’nin terör saldırılarından zarar gördüğünü, Türk halkının acılarını paylaştıklarını ve her türlü terör eylemini şiddetle kınadıklarını dile getiren Rusya Devlet Başkanı Putin, aynı soruya verdiği cevapta, “Ama aynı zamanda görüyoruz ki, Türk makamları turistlerin güvenliğinin sağlanması noktasında her türlü tedbiri alıyor. Rus turistler dâhil olmak üzere. Ve biz inanıyoruz ki, Türk arkadaşlarımız aynı şekilde aynı tedbirleri almaya devam edecek ve Rus vatandaşların güvenliği yüzde 100 olarak sağlanacaktır” dedi.

Ortak basın toplantısının ardından Kremlin Sarayı’ndan Rusya Devlet Başkanı Putin tarafından uğurlanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Meçhul asker anıtına çelenk bıraktı ve daha sonra Moskova Vnukovo-II Havalimanı'na geçerek Türkiye’ye hareket etti.

Kaynak: (Malatya Olay) - Malatya Olay Editör: Ali Aladağ
 
Etiketler: Türk-Rus, Dostluğunun, Tüm, Sınamaları, Aşacak, Güce, Sahip, Olduğunu, Gördük,
Haber Videosu
Yorumlar
Alıntı Yazarlar
Malatya Olay Gazetesi
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Galatasaray
13
13
0
1
4
5
2
Beşiktaş
13
9
0
1
4
5
3
Göztepe
10
10
1
1
3
5
4
Medipol Başakşehir
10
9
1
1
3
5
5
Kayserispor
10
8
1
1
3
5
6
Akhisarspor
10
7
1
1
3
5
7
Bursaspor
9
11
2
0
3
5
8
Fenerbahçe
8
12
1
2
2
5
9
Trabzonspor
8
11
1
2
2
5
10
Kasımpaşa
7
9
2
1
2
5
11
Sivasspor
6
6
3
0
2
5
12
K. Karabükspor
5
6
2
2
1
5
13
Yeni Malatyaspor
4
8
3
1
1
5
14
Alanyaspor
4
7
3
1
1
5
15
Atiker Konyaspor
3
5
4
0
1
5
16
Antalyaspor
3
4
2
3
0
5
17
Osmanlıspor FK
1
6
4
1
0
5
18
Gençlerbirliği
1
5
4
1
0
5
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv