Türk ticaretine güven getiren; Malatyalı mucit Erkan Gölgeli patent davasını kazandı
Haber
23 Temmuz 2020 - Perşembe 22:01
 
Türk ticaretine güven getiren; Malatyalı mucit Erkan Gölgeli patent davasını kazandı
Ali Aladağ…:Malatya Olay…: Son dakika… Sıcak haber… Tarihe adını Türk Ticaretine güven getiren Malatyalı mucit diye yazdıran Erkan Gölgeli, yıllardır mücadelesini verdiği patent davasını kazandı.
Ekonomi Haberi
Türk ticaretine güven getiren; Malatyalı mucit Erkan Gölgeli patent davasını kazandı

Türk ticaretine güven getiren;

Malatyalı mucit Erkan Gölgeli patent davasını kazandı

Malatyalı mucit Erkan Gölgeli, yıllardır verdiği hukuk mücadelesini kazandı ve haklılığını kanıtladı.

Bankalar Birliği bünyesinde faaliyet gösteren Kredi Kayıt Bürosu A.Ş tarafından Findeks markasıyla kullanılan Karekodlu çek  (Çeklerin Cep telefonu üzerinden istihbaratının yapılması), sisteminin mucidi, eski Banka müdürü, Malatya Ticaret ve Sanayi odası eski genel sekreteri Erkan Gölgeli tarafından 2008 yılında K.Maraş Sütçü İmam üniversitesi Sosyal bilimler enstitüsü İşletme ana bilim dalında yaptığı yüksek lisans eğitiminde, Yüksek lisans tezi haline getirilmiş,  İncelemeli Patent (Uluslararası Patent) ile 20 yıl koruma altına alınmış Karekodlu çek sisteminin mucidi Erkan Gölgeli bu çalışmasından dolayı TÜBİTAK tarafından da ödüllendirilmişti.

Buluş fikrinin ilk ortaya atıldığı 2008 yılından itibaren, 5 yıllık ciddi bir emek harcayarak, Bürokrasi içindeki 6 bakan, 15 civarında milletvekili ve bürokratlarla 150 civarında görüşme yaparak, bürokratik engelleri aşıp, buluşu 2013 yılında kısmen kullanılmaya başlanmış ve Patent konusu sistem 2017 yılında 100 olarak hayata geçmiştir. Çeklerin cep telefonu üzerinden istihbaratının yapılabilmesi sayesinde, sahte ve karşılıksız çekler sorunu bitmiş, Mahkemelerde ki çek davaları azalmış, Ticaret hayatın da dolandırıcılık faaliyetleri azalmış ve bu sayede iş adamlarının dolandırılmaları da önlenerek sonu intiharlara varan iflaslar sona ermiştir. Hayata geçen bu proje ile Türk ekonomisine 7 yıllık süreçte yaklaşık 70 Milyar TL katkı sağlandığı gibi sistemi kullanan kurum Kredi Kayıt Bürosu A.Ş (Findeks) de milyonlarca liralık kazanç elde etmiştir.

Kredi Kayıt Bürosu A.Ş (Findeks) yetkilileri, Bu buluşun mucidi Patent sahibi eski banka müdürü Erkan Gölgeli’ye haklarını vermek yerine, Patent sahibinin patentini iptal ettirmek adına 2015 yılında Malatya 3. Asliye hukuk mahkemesinde dava açmış ve 5 yıldır devam eden dava sonucunda yerel mahkemenin verdiği 07.07.2020 tarihli kararı ile Patent sahibi davayı kazanmıştır.

Dava konusu çalışmanın TÜBİTAK ödüllü akademik bir çalışma olması, Ülkemizde örnek  alınacak bir girişimcilik hikayesi olması, üniversite sanayi işbirliği çerçevesinde akademik bir çalışma olması  ve Ticaret  hayatına sağladığı  kolaylıklar nedeniyle, Patentin iptal edilmesinin, ülkemizde Bilim  ve Teknolojinin ilerlemesine engel olacağı yönündeki yazılar; Milletvekilleri, Rektörler, Ticaret ve sanayi  odaları başkanları, Ticaret  Borsaları  başkanları, MÜSİAD Genel  başkanı da dahil diğer STK başkanları tarafından yazılı hale getirilmiş ve  patentin iptali yönünde açılan  davanın sonlandırılması için Bankalar Birliği yönetim kurulu başkanından yazılı talepte bulunulmasına  rağmen, Kredi Kayıt Bürosu A.Ş (Findeks) yetkilileri davayı çekmemiş ve boş yere adli  makamlar meşgul edilmiştir.

Mucit eski banka müdürü Erkan Gölgeli’nin Patentinden tam 5 yıl sonra, 2013 yılında bankalardan birisinin Karekodlu Çek sistemi adı altında benzer patent almaya çalışmış olsa da, patent sahibi Erkan Gölgeli’nin Türk Patent ve Marka kurumuna  6 yıl boyunca yaptığı  patent itirazı kabul edilmiş ve bankanın almaya çalıştığı  patent iptal edilmiştir. Şu  an devam  eden sisteme ait  tek patent, eski  banka müdürü  Erkan Gölgeli’ye ait  olan patenttir. Kredi Kayıt Bürosu A.Ş (Findeks) tarafından  Patent iptal davası neticesinde, Mahkemenin 2015  yılında buluş konusu patent üzerine ihtiyati tedbir koyması neticesinde, yurt dışında bir çok ülkede de kullanılacak olan sistem kullandırılamamıştır. Patentteki ihtiyati tedbir nedeniyle sadece Dubai de ki  bankalarda kullandırılmayan sistemden dolayı, ülkemize gelecek 30Milyon USD’lik bir döviz girişine  engel  olunmuştur.

Patent sahibi  Erkan Gölgeli Bu davanın kazanılması ile ülkemizde Bilim kazandı,İnovasyon kazandı diyerek, Bu süreçte  hukuk mücadelesi vermek  adına evini ve arabasını sattığını belirtip, Cumhurbaşkanımızdan ülkemizdeki  patent sayısının  artması  adına, patent sahiplerini koruyacak yasal  düzenlemelerin yapılmasını talep etti. Patent sahibi  Erkan Gölgeli,” bu süreçte kendisine  destek olan eşim, ailem başta olmak üzere, Avukatım Malatya ülkü ocakları başkan yrd. M.İsmail Arıkan’a ve maddi ve manevi destek olan herkese teşekkür ediyorum” dedi.
 

Kaynak: (Malatya Olay) - Malatya Olay Editör: Ali Aladağ
Etiketler: Türk, ticaretine, güven, getiren;, Malatyalı, mucit, Erkan, Gölgeli, patent, davasını, kazandı,
Yorumlar
Haber Yazılımı