Türkiye Cumhuriyeti’nin 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal anıldı
Haber
17 Nisan 2018 - Salı 16:45
 
Türkiye Cumhuriyeti’nin 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal anıldı
Ali Aladağ…:Malatya Olay…: Son dakika… Sıcak haber… Türkiye Cumhuriyeti’nin 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal vefatının 25. yılında bugün çeşitli etkinliklerle ülke genelinde anıldı.
Yaşam Haberi
Türkiye Cumhuriyeti’nin 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal anıldı

Türkiye Cumhuriyeti’nin 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal anıldı
Özal’ı anmak için çeşitli iller de törenler düzenlendi. Özal için Topkapı’da bulunan Anıt Mezar’da resmi tören düzenlendi.

Semra Özal, Ahmet Özal Efe Özal ve ailenin diğer fertlerinin yanı sıra Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Fahri Kasırga, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, İstanbul Valisi Vasip Şahin, Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Öznur Çalık, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mevlüt Uysal, Yeni Malatyaspor Başkanı Adil Gevrek, Malatyalılar ve kalabalık bir topluluk katıldı.


Bakan Tüfenkci “Malatya’mızın içinden çıkmış milletimizin yetiştirdiği seçkin devlet adamlarından ve siyasetçilerinden biri olan rahmetli Özal’ı, milletimiz değerli hizmetleriyle her zaman saygıyla yâd edecektir.
Ülkesinin ve milletinin menfaatini daima üstün tutan 8. Cumhurbaşkanımız, hemşehrimiz merhum Turgut Özal’ı vefatının 25. yıl dönümünde kabri başında dualarla andık.


Milletin adamı, hür teşebbüsün öncüsü olan ve değeri her geçen gün anlaşılan hemşehrimiz Turgut Özal’ı vefatının 25. yıl dönümünde rahmet ve özlemle anıyorum.”dedi.


HAMİDO’DA ANILDI…
17 Nisan 1978'de gelini ve torunlarıyla birlikte şehit edilen Malatya Eski Belediye Başkanı Hamit Fendoğlu'da Malatya’da anıldı.
Bugün Yeni Cami’de Özal ve Hamido için mevlid okutuldu.

BAKAN TÜFENKCİ, TURGUT ÖZAL’I ANMA TÖRENİNE KATILDI

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Türkiye Cumhuriyeti'nin 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın vefatının 25. yılı dolayısıyla Topkapı’daki Anıtmezar'da düzenlenen anma programına katıldı.

Turgut Özal'ın öz geçmişinin okunmasıyla başlayan anma töreni, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Fahri Kasırga tarafından Anıtmezar’a Cumhurbaşkanlığı çelengi konulması ve saygı duruşuyla devam etti.

Bakan Tüfenkci,  Özal'ın eşi Semra Özal, çocukları Ahmet ve Efe ile gelinleri Elvan ve Sinem Özal, torunları Turgut, Serra ve Merve Özal’a taziyelerini iletti.

Vefatının 25. yılında Özal'ı rahmetle andığını ifade eden Bakan Tüfenkci, Özal’ın devleti milletle buluşturtan liderlerden birisi olduğunu ve uzun yıllar milletin gönlünden silinmeyecek bir lider olduğunu belirtti.

Bakan Tüfenkci, Özal’ın milletin içerisinden çıkan, en üst seviyeye gelmesine rağmen milletle irtibatını koparmayan ve milletin kolayca ulaşacağı bir vasıfta liderlik yaptığını vurgulayarak, “Esasında hür teşebbüsün önünü açan bir liderdi ve yapmış oldukları icraatlarla da devletçi anlayıştan liberal ekonomiye geçiş noktasında gerçekten Türkiye'de büyük adımlar attı” dedi.

BUGÜNKÜ ADIMLARIN TEMELİNDE ÖZAL’IN VİZYONU VAR

Özal’ın Türkiye'yi dünyaya açtığına işaret eden Bakan Tüfenkci, şöyle devam etti:

“Dünyayla rekabet edebilme noktasında Türk iş adamlarını cesaretlendiren, Anadolu insanını dünyayla tanıştıran bir vizyona sahipti. Şimdi onun açmış olduğu çığır üzerine milletin adamları ve millet birlikte yürüyor. Bugün dünyada 160’dan fazla ülkeye ihracat yapabilir noktaya geldik. Türk müteşebbisi dünyayla yarışabilir hale geldi. Türk malları dünyada bilinir, tanınır ve güvenilir hale geldi. Tüm adımların temelinde rahmetli Turgut Özal’ın vizyonu vardır. Şimdi bizler bunun üzerine koyarak yürüyoruz.”

Bakan Tüfenkci, Malatya’nın içinden çıkmış milletin yetiştirdiği seçkin devlet adamlarından ve siyasetçilerinden biri olan rahmetli Özal’ı ve değerli hizmetlerini, milletin her zaman saygıyla yad edeceğini sözlerine ekledi.

Törene ayrıca, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Öznur Çalık, İstanbul Valisi Vasip Şahin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal ve vatandaşlar katıldı.

TURGUT ÖZAL HATIRA ORMANI OLUŞTURULMASI ÇERÇEVESİNDE FİDAN DİKİLDİ

Vali Ali Kaban, Türkiye Cumhuriyeti’nin 8’inci Cumhurbaşkanı, eski Başbakanlardan, hemşehrimiz Turgut Özal’ın, vefatının 25. yıl dönümü dolayısıyla gerçekleştirilecek anma etkinlikleri kapsamında, İnönü Üniversitesi Kampüsünde Turgut Özal Hatıra Ormanı oluşturulması çerçevesinde 700 adet fidan dikilmesi programına katıldı.

Programa Vali Ali Kaban, 2'nci Ordu Kurmay Başkanı ve Garnizon Komutanı Tümgeneral Asım Kocaoğlu, İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, İl Emniyet Müdürü Dr. Ömer Urhal, TEMA Topluluğu ve Tömer öğrencileri katıldılar.

İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay’ın konuşmalarının ardından Vali Ali Kaban yaptığı konuşmasında, “Cumhuriyet tarihimizin ki daha önce kurduğumuz devletlere göre henüz daha çok yenidir. Bir yüzyılı da henüz daha devirmedik, bu tarihimizin içerisinde yetişmiş Cumhurbaşkanlarımızın ikisi bu toprakların evladıdır. Bu anlamda da ülkede iki Cumhurbaşkanı yetiştirmiş başka bir vilayet yok. Ayrıca merhum İnönü ülkeyi kuran iradenin, Türkiye Cumhuriyeti'ni kuran iradenin, devletin devamlılığı anlamında Cumhuriyet rejimini kuran iradenin en önemli 2. ismiydi diğer deyişle 2. adamdı Şevket Süreyya'nın o 3 ciltlik kitabına konu olduğu şekliyle ikinci adamdı. Çok büyük görevleri oldu ülkenin ilk döneminde. İşte o dönemde ne kadar büyük bir görev ifa edildiyse merhum tarafından aynı şekilde özellikle 80’den sonra Türkiye yeniden kurulurken merhum Özal'da hiç geri kalmayacak çok önemli bir vazife ifa etti. Türkiye'nin daha sonra dünyada yaşanacak olan demir perdenin çöküşü sürecinde başına gelebilecek bütün sıkıntıları adeta ön görüp, onu engelleyecek tarzda Türkiye'yi liberal ekonomi düzenine geçiren insan ve bu anlamda da hakikaten çok büyük vazifesi olmuş. Biz o yüzden dolayıdır ki 89 ve sonrasını çok daha yumuşak ve rahatlıkla atlattık. O anlamda da bu iki mühim insanı da hayırla yâd etmemiz gerekiyor.

Tabi rahmetlik İnönü'nün anıldığı birtörenimiz vardı fakat merhum Özal'ın böyle anıldığı bir tören yoktu. Onu bu sene ilk kez başlatalım istedik. Çünkü bunlar hakikaten zor yetişen değerler, öyle her köşe başında filan rastlayabildiğiniz insanlar değil. Çok nitelikli insanlar, her yönden çok iyi yetişmiş insanlar. Unutmayın ki merhum İnönü Osmanlı'nın paşasıdır yani. Osmanlı paşası demek çok büyük bir değere haizdir. Enderun’dan yetişmedir.

Enderun un geleneğinin kalıntıları bile çok büyük bir önem ifade eder. Aynı şekilde merhum Özal'da bu anlamda bu ülkenin yetiştirdiği en büyük bürokratlardandır. Ki o büyük, derin bürokrasi bilgisi ve ilişkileri hürmetine bu memlekete çok güzel şeyler bıraktılar. İşte arkamızdaki hatıra ormanı yazan levhada dikkat ederseniz İnönü Üniversitesindeki İnönü ile hatıra ormandaki Turgut Özal bir araya gelmiş oldu. Biz bunu İnşallah bu sene yapmadık ama merhum İnönü'nün anılması münasebetiyle de özellikle ağaç dikelim ruhlarına hayırla gitsin, onları hayırla yâd edelim. Bunlar bu büyük devlete hizmet etmiş büyük insanlardır. Bu anlamda Sayın Rektörümüze de bugün buradaki program dolayısıyla teşekkürü borç biliyorum. Hepinizi sevgiyle saygıyla selamlıyorum” dedi.

Malatya Orman İşletme Müdürü Yakup Kalaylı’nın fidan dikimi ile ilgili teknik bilgi vermesinin ardından fidanların dikimi gerçekleştirildi.

Törene katılanların günün anısına birlikte fotoğraf çekilmesinin ardından program sona erdi.

Kaynak: (Malatya Olay) - Malatya Olay Editör: Ali Aladağ
Etiketler: Türkiye, Cumhuriyeti’nin, 8., Cumhurbaşkanı, Turgut, Özal, anıldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı