Haber Detayı
13 Nisan 2016 - Çarşamba 18:48
 
Türkiye dünya ortalamalarının da üstünde büyüme gerçekleştiriyor
Ali Aladağ...:Malatya Olay...: Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Haliç Kongre Merkezinde Türkiye Perakendeciler Federasyonu (TPF) tarafından düzenlen “Yerel Zincirler Buluşuyor (YZB) 2016” konferansına katıldı.Bakan Tüfenkci, AVM’lere karşı olmadıklarını belirterek, “Ticari hayata çok müdahil olmak istemiyoruz. Bu çok doğru da değil. Bu durumu sizlerin katkısıyla düzenlemek istiyoruz;"dedi.
Ekonomi Haberi


Bakan Tüfenkci, “Yerel Zincirler Buluşuyor (YZB) 2016” konferansına katıldı...

Geleneksel esnafın ve marketlerin ayakta kalmasının önemini vurgulayan Bakan Tüfenkci,“Esnaf kültürünü öldürmeyelim. Küçük yerlerde yerel zincir de olsa açılması belli bir maliyeti getiriyor. Yerel zincirler olabilir, karlılık oranları olabilir. Bunlar tartışılsın. Sektör bizden bir düzenleme istiyorsa, bunu hayata geçirmeye varız. Buralarda kararlar çıkarsa biz de onu uygularız.” diye konuştu.


Çek yasasına ilişkin  düzenlemeyi bitirdik
Bakan Tüfenkci,
 çek yasası düzenlemelerine ilişkin şunları kaydetti:
“İş aleminin şikayetine konu olan ve beklenen çek yasasına ilişkin  düzenlemeyi bitirdik. Önümüzdeki günlerde Meclise sevk edeceğiz. Çeke itibar kazandırarak daha kolay ve güvenli ticaret yapabilmenizin önünü açmış olduk. Artık üreten firmalar çek kabul etmiyor. Çeke olan güvensizliğinden bankalarda kredi açarak işlemlerini yürütüyor.Ticareti kolaylaştırmak, artırmak istiyorsak bankanın dışında kredi imkanları oluşturmalıyız. Şu anda Türkiye’de çek kredi olarak kullanılıyor. Bu, sektörün birbirine açtığı kredi anlamına geliyor. Ciddi düzenlemeler yaptık kamuoyunda yakında paylaşacağız.”
Şirket kuruluşunu 2 güne indireceğiz


Şirket kurma ve tasfiyelerini çok basit hale getireceklerini belirten Bakan Tüfenkci, "Şu anda dünya sıralamasında 55'inciyiz. Yeni düzenlemelerle ülkemizi 9.sıraya getireceğiz. Şirket kuruluşunu 2 güne indireceğiz. Maliyetini de yarı yarıya indireceğiz. Bir sürü bürokratik işlem var. Tek pencere sistemiyle işlemler tek bir yerden yapılacak" dedi.
Bakan Tüfenkci, yerel marketlerin ticari hayatın varlığı için çok önemli olduğunu vurgulayarak, "Esnaflarımızı küçük işletmelerimizi desteklemeye çalışıyoruz.Biliyoruz ki onlar huzurdan, istikrardan yana. Bir yerde istikrar, huzur arıyorsanız oradaki esnafın yüzüne bakın. Yüzü gülüyorsa orada huzur vardır." yorumunu yaptı.


Yeni piyasa koşullarında perakendeci esnafın sorunlarını gidermek için her zaman açık olduklarını ifade edenTüfenkci, "Piyasalar her gün değişiyor. Yeni piyasalara göre kendimizi ayarlamalıyız. En azından vitrinlerimizi, ambalajımızı değiştirmemiz lazım. Bakanlık olarak 2.el araba piyasasından tutun da emlak piyasasına kadar kural getirerek haksız rekabetin karşına geçmek istiyoruz." dedi.


Konjonktürel hormonlu büyüme istemiyoruz
Bakan Tüfenkci, karşılaştıkları her sorunda esnaf ve tüccarın yanında olduklarını belirterek, "Perakendecilerin, esnafın, tüccarın Bakanıyız. Biz ülkemiz ekonomisinin sağlam temellerle büyümesini istiyoruz. Konjonktürel hormonlu büyüme istemiyoruz." değerlendirmesinde bulundu.


Türkiye'nin dünya ortalamalarının da üstünde büyüme gerçekleştirdiğini kaydeden Tüfenkci,  "Bizim perakendecilik sektörünü büyütmemiz lazım.  Perakendecilik sektörünün karlılık oranlarını verimli hale getirebilirsek bu sektör büyür. Bir kaç şeye dikkat etmemiz lazım. İş gücü verimlilik düzeyini yükseltmemiz şart. Yapısal bir takım sıkıntılar var. Nitelikli işçiyi tutabilmede sorun var. İş yasalarından kaynaklanan sorunlar da var. İş yasaları maalesef çok da işveren lehine değil. Hükümet olarak düzenleme yapmamız, verimliliği artırma yönünde adımlar atmamız lazım. Sermaye verimliliğini sağlamak da lazım. Siz kazanırsanız Türkiye kazanır. Sermeyenin verimli şekilde kullanılmasını istiyoruz." dedi.


Tüfenkci, çalışmalarda, yalnızca sermayenin ve iş gücünün değil, aynı zamanda doğal kaynakların, ham maddenin ve diğer çevresel faktörlerin de daha verimli bir biçimde kullanılmasını hedeflediklerini söyledi. 
Perakende sektörü cirosunun, önceki yıllardaki büyüme grafiğini devam ettirerek 2018 yılında yaklaşık 880 milyar Türk lirasına ulaşmasının beklendiğini bildiren Tüfenkci, şu bilgileri verdi:


"Girişimlerin yüzde 26’sı perakende sektöründe faaliyet göstermektedir. Çalışanların yüzde 13’ü perakende sektöründe çalışmaktadır. Gayri Safi Yurt İçi Hasıla içinde toptan ve perakende ticaret hizmetlerinin payı yüzde 12’dir. Ülkemizde perakende sektörünün yaklaşık yüzde 67’si geleneksel, yüzde 33’ü ise organize perakende sektörüne aittir. 2010 yılında toplam 231 olan alışveriş merkezi sayısı 2015 yılında 360’a ulaşırken toplam kiralanabilir alan da 10,5 milyon metrekareye yükselmiştir. 2018 yılına kadar açılması beklenen 55 alışveriş merkezi ile toplam kiralanabilir alanın yaklaşık 13 milyon metrekareye ulaşması beklenmektedir."

Bakan Tüfenkci, Reklamda Yeni Düzenlemeler Sorunlar ve Çözüm Önerileri Çalıştayı’na katıldı...

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, İstanbul Ticaret Üniversitesi’nin 15. Kuruluş yıldönümü etkinlikleri kapsamında düzenlenen Reklamda Yeni Düzenlemeler Sorunlar ve Çözüm Önerileri Çalıştayı’na katıldı.
Çalıştay açılışında konuşan Bakan Tüfenkci, reklamların tüketicilerin satın alma tercihlerini doğrudan etkileyen en önemli ticari iletişim aracı olduğuna dikkati çekerek, reklam sektörünün tüm dünyada oluşturduğu ekonomik değerle ve diğer sektörleri canlandırarak ekonomiye sağladığı itici güçle iktisadî hayatın önemli bir gücü olduğunu söyledi.

Bir ülkenin reklam sektörünün yapısının, o ülkenin ekonomik görünümü hakkında ipuçları verdiğini belirten Bakan Tüfenkci, “Reklam harcamalarında daralma yaşayan bir ülkeye baktığınızda, genellikle ülkenin ekonomisinde de bir daralma yaşandığını görürsünüz.” dedi.

Bakan Tüfenkci, internetle birlikte reklam türlerinin de değiştiğine ve reklamlarla daha sık karşılaştığımıza değinerek, reklamlardaki gerçeğe aykırı veya abartılı ifade ve beyanlarla tüketicilerin aldatılıp mağdur edilmesinin sıkça karşılaşılan önemli bir sorun olduğunu söyledi.

Obezite çağımızın sorunu
Konuşmasında obezite’ye de değinen ve obezitenin çağın önemli bir sorunu olduğuna işaret eden Bakan Tüfenkci,Ülkemizi de tehdit eden bu problemle baş etmek için, Hükümetimiz tarafından, Obezite ile Mücadele ve Kontrol Programı faaliyete geçirilmiştir. Bu mücadelenin başarıya ulaşması için, aşırı tüketimi tavsiye edilmeyen gıdalar olarak değerlendirilen cipsler, gazlı içecekler, çikolatalar gibi yüksek oranda tuz, yağ veya şeker içeren gıdaların reklamları ile ilgili olarak, ne gibi tedbirler alabileceğimiz hususunda gerekli çalışmaların bir an önce yapılması bir zarurettir.”  şeklinde konuştu.

Reklamcıları özgür bırakmak lazım
Reklamcıların özgür olması gerektiğine inandığını belirten Bakan Tüfenkci, "Yaratıcı ve zeki olan bu insanları özgür bırakmak lazım. Zeki oldukları için, öz denetimlerle, kendi içinde yaşadıkları toplumun beklentilerine, etik kurallarına, değerlerine ve manevi kurallarına kurullardan da önce kendilerinin sahip çıkacağına inanıyorum" dedi.

Karşılaştırmalı reklam yapılabilmesinin yolunu açtık
Bakan Tüfenkci, bilgilenme hakkının en temel tüketici haklarından birisi olduğunu belirterek, “İhtiyacımıza en uygun tercihi yapabilmek için alternatif ürünler arasında karşılaştırma yapma ihtiyacı duyarız zaman zaman. Bu ihtiyacı gidermek amacıyla, 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ile birlikte, ülkemizde doğrudan marka ve ticari isim ve unvanlar açık açık zikredilerek karşılaştırmalı reklam yapılabilmesinin yolu açılmıştır. Ancak bu tür reklamların fiilen yapılabilmesi için 31 Aralık 2016 tarihine kadar bir geçiş süresi tanınmıştır. Bu uygulamada karşılaşabileceğimiz sıkıntılar, ülkemizin kendine has şartları, diğer ülke uygulamaları ve güncel gelişmeler göz önünde bulundurularak doğru bir şekilde tespit etmemiz ve bu sorunları giderecek tedbirleri alarak 2017 başına kadar uygun mevzuat altyapısını oluşturmamız gerekmektedir. Artık biz diğer gelişmiş ülkelerde olduğu gibi ürünleri karşılaştırabilelim; ürünlerin özellikleri üzerinden, marka ismi de vererek tüketiciyi doğru bilgilendirelim istiyoruz." açıklamasında bulundu.

Dünya reklam pastası yaklaşık yüzde 5 civarında büyüyor
 Bakan Tüfenkci, Türkiye ekonomisindeki olumlu gelişmelerin sonucu olarak, ülkedeki reklam yatırımlarının yeterli olmamakla birlikte giderek büyüdüğünü, Dünya reklam pastasının ise yaklaşık yüzde 5 civarında büyüdüğü söyledi. Bakan Tüfenkci, "Bu verilere göre Türkiye reklam pastasının tüm dünya reklam pastasından yaklaşık iki kat daha fazla büyüdüğünü söyleyebiliriz" dedi.

Reklam yatırımları büyük ölçüde dijital ortama kayacak
Toplam reklam yatırımları içerisindeki payı yüzde 50 civarında olan televizyon mecrasının en büyük paya sahip olduğunu ama yıllar itibarıyla bu payın giderek azaldığını belirten Bakan Tüfenkci, yüzde 23'lük pay ile ikinci sırada olan internet ve mobil reklamlara dikkati çekti. Bakan Tüfenkci, "2015 yılında, bir önceki yıla göre yüzde 25 gibi büyük bir artış gösteren bu alanın toplam reklam yatırımlarındaki payı 1 milyar 484 milyon liraya yükselmiştir. Bütün bu veriler dikkate alındığında, çok yakın bir gelecekte reklam yatırımlarının büyük ölçüde dijital ortama kayacağını söylemek mümkün." değerlendirmesinde bulundu. Tüfenkci, reklam sektörünün büyümesine önem verdiklerini ancak bu büyümenin hukuka ve etik ilkelere uygun olmasının bir o kadar önemli olduğunun altını çizdi.

Tüketicileri aldatan, yanıltan, istismar eden ya da dürüst rekabet ilkelerine uygun olmayan reklamlarla halkın karşısına çıkan işletmelerin uzun vadede piyasada yer edinemeyeceğini belirten Tüfenkci, şunları söyledi:
"Reklam sadece bir ürünü değil, hayat tarzını da pazarlamaktadır. Reklamlar kültürün, toplumsal değerlerin hem aktarıldığı, hem de yeniden üretildiği mecralardır. Bu nedenle medyanın her alanında çalışanlar gibi reklamcıların da sosyal sermayeyi ve kültürel öğeleri en çok kullanan ve yeniden üreten kişiler olarak reklam içeriğinde bazı noktalara azami dikkat göstermeleri gereklidir. Özellikle çocuklara reklamlarda yer verirken ve onlara yönelik ürünlerin tanıtımı yapılırken özel bir hassasiyet göstermelidir. Satış yapmak, kar sağlamak ya da karını artırmak için hukuki ve ahlaki değerleri görmezden gelen yöntemlerle halkın karşısına çıkmak; toplumumuzun değerleriyle, ilkeleriyle ve hukuk kurallarıyla bağdaşmaz."

2015 yılında Reklam Kurulu tarafından yaklaşık 9 Milyon 400 Bin TL para cezası uygulanmıştır
Bakan Tüfenkci, tüm ticari reklam ve ilanları denetleme yetkisine ve görevine sahip olan ve sekreterya hizmetleri Bakanlık tarafından yürütülen Reklam Kurulu faaliyetlerine de değinerek, “2015 yılında Reklam Kurulu tarafından yaklaşık 9 Milyon 400 Bin TL para cezası uygulanmıştır.  Kurula toplam 2 bin 262 başvuru yapılmıştır. 1.748 reklam dosyası karara bağlanmış bunlardan 932’si Kurul gündeminde görüşülmüş ve 774’ü mevzuata aykırı bulunmuştur.” açıklamasında bulundu.

Bakan Tüfenkci, cezaların iyi tespit edilmesi gerektiğinin altını çizerek, "Çok düşük olursa caydırıcılığı olmaz, bir anlamı olmaz. Ama çok yüksek tespit ederseniz de bu sefer o zulüm olur, o sektörü bitirmiş olursunuz, hiç ödenemez duruma gelir ve o şirket doğmadan hayatına son vermiş olur. O yüzden ayarı iyi tutturmak lazım. Verilen cezaların makul ve caydırıcı olması gerekir. İşte 2015 yılında Reklam Kurulu tarafından yaklaşık 9 milyon 400 bin lira para cezası uygulanmıştır." şeklinde konuştu.

Bakan Tüfenkci İstanbul'da Fuar gezdi ve Ticaret İl Müdürlüğünü ziyaret etti.

Kaynak: (Malatya Olay) - Malatya Olay Editör: Ali Aladağ
 
Etiketler: Türkiye, dünya, ortalamalarının, da, üstünde, büyüme, gerçekleştiriyor,
Haber Videosu
Yorumlar
Alıntı Yazarlar
Malatya Olay Gazetesi
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Medipol Başakşehir
62
0
6
5
19
30
2
Galatasaray
60
0
7
3
19
29
3
Beşiktaş
59
0
4
8
17
29
4
Fenerbahçe
57
0
4
9
16
29
5
Trabzonspor
46
0
7
10
12
29
6
Kayserispor
44
0
10
8
12
30
7
Göztepe
43
0
10
7
12
29
8
Demir Grup Sivasspor
41
0
12
5
12
29
9
Kasımpaşa
40
0
11
7
11
29
10
Evkur Yeni Malatyaspor
38
0
11
8
10
29
11
Antalyaspor
35
0
12
8
9
29
12
Teleset Mob. Akhisarspor
34
0
13
7
9
29
13
Bursaspor
33
0
14
6
9
29
14
Aytemiz Alanyaspor
32
0
15
5
9
29
15
Gençlerbirliği
30
0
13
9
7
29
16
Atiker Konyaspor
29
0
14
8
7
29
17
Osmanlıspor FK
29
0
14
8
7
29
18
Kardemir Karabükspor
12
0
23
3
3
29
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv