Haber Detayı
15 Ocak 2020 - Çarşamba 22:08
 
Türkiye Kamu-Sen üyeleri, maaş zammını bordro yakıp protesto etti
Ali Aladağ…:Malatya Olay…: Son dakika… Sıcak haber… Türkiye Kamu-Sen üyeleri, Malatya’da 2020 yılı memur maaş zammını protesto için bordro yaktı.
Yaşam Haberi
Türkiye Kamu-Sen üyeleri, maaş zammını bordro yakıp protesto etti

Türkiye Kamu-Sen üyeleri;

Görüntünün olası içeriği: 4 kişi, ayakta duran insanlar

Maaş zammını bordro yakıp protesto etti...

Görüntünün olası içeriği: 11 kişi, Çetin Türkyılmaz dahil, ayakta duran insanlar
Malatya Soykan-Yeni Cami Meydanı'nda basın açıklaması yapan Türkiye Kamu-Sen Malatya Şube Başkanı Çetin Türkyılmaz, iktidarın 2019'daki ilk enflasyon hedefine göre maaşlara toplam yüzde 9,2 zam yaptığını söyledi.
Gerçekleşen enflasyonun yüzde 11,84 olduğunu ve buna göre memur maaşlarının enflasyonun gerisinde kaldığını ifade eden Başkan Çetin Türkyılmaz şunları söyledi:

Görüntünün olası içeriği: 7 kişi, gülümseyen insanlar, kalabalık ve açık hava
"Biz, Türkiye Kamu-Sen olarak sürekli gerçekleri dile getiriyor, maaş zamlarının yetersiz olduğunu, verilen sözlerin tutulmadığını ifade ediyor, acil çözüm bekleyen sorunlar için bir memur paketi hazırlanmasını istiyoruz."
Basın açıklamasının ardından memurlar maaş bordrolarını yaktı ve daha sonra dağıldı.

Görüntünün olası içeriği: 3 kişi, Çetin Türkyılmaz dahil, gülümseyen insanlar, ayakta duran insanlar ve açık hava

Görüntünün olası içeriği: 5 kişi, gülümseyen insanlar, ayakta duran insanlar ve açık hava

Görüntünün olası içeriği: 4 kişi, gülümseyen insanlar, ayakta duran insanlar ve açık hava

Görüntünün olası içeriği: 4 kişi, Fukara Karaman dahil, gülümseyen insanlar, ayakta duran insanlar ve açık hava

ÇETİN TÜRKYILMAZ NE DEDİ?

 “Değerli Kamu Çalışanları!”Kıymetli Basın Mensupları!
Ekonomik gerçeklerle bağdaşmayan, cebimize yansımayan maaş zamlarını bordrolarımızı yakarak protesto edeceğimiz eylemimize iştirak ederek, bizleri yalnız bırakmayan kamu çalışanlarına ve siz kıymetli basın mensuplarına teşekkür ediyorum.
MEMURLAR OCAK AYINDA ACI GERÇEKLE YÜZLEŞTİLER
Kıymetli Arkadaşlarım,
Bugün memurlarımız maaşlarını aldılar ve acı gerçekle yüzleştiler.Yani takke düştü, kel göründü.
3 milyon kamu görevlisi ve 2 milyon emeklinin 2 yıl sürecek çileli geçim mücadelesi başlamıştır.Kamu görevlileri bugün, ağustos ayındaki toplu satış sözleşmesinden beri ifade ettiğimiz acı gerçekle yüz yüze kalmıştır. Buna göre memurlar ortalama 160 TL, emekliler ise 100 TL zamla 6 ay boyunca idare etmek zorunda kalacaklardır.
Ekonomi iyi yolda, istikrar sürüyor, enflasyon düşüyor masalı, çarşı pazardaki gerçek fiyatlarla kâbusa dönüşmüştür.
Eğitim, sağlık, ulaşım gibi harcamalar enflasyonun üzerinde zamlanmıştır.
Bir zamanlar fakirin yemeği olan kuru fasulye, pilav lüks gıda maddesi haline gelmiştir.
Kırmızı etin yalnızca adı kalmıştır.Sebze, meyve el yakmaktadır.
İlaca 46, giyime 33, gazeteye 28, dergiye 51 zam gelmiş memurun, emeklinin beli iyiden iyiye bükülmüştür. Ekmeğimiz bile 13,5 zamlanmıştır.
Buna rağmen memurlara 2020 yılı için 4+4, 2021 için ise 3+3 zam yapılması öngörülmüş, adeta ekonomi ile maaş zamlarının ilişkisi tamamen kesilmiştir.
Gerçekler ortadayken çocuk parası, aile yardımı, doğum, ölüm yardımları, ek ödemeler, ek dersler, fazla mesai ücretleri ve tazminatlara da ayrıca bir artış yapılmamıştır.
Duruma bakıldığında bu yıl da maaşların eriyeceği, alım gücünün düşeceği açıktır.
TÜİK MENSUPLARI AÇIKLAMA YAPARKEN YALAN MAKİNESİNE BAĞLASINLAR

Görüntünün olası içeriği: 4 kişi, Önder Akgül dahil, kalabalık ve açık hava
Yetkililer hedef enflasyonu bilinçli olarak düşük göstererek memurlarımızı düşük ücret artışına mahkûm ederken, milletimizi zorunlu harcamalarında dahi enflasyon canavarına teslim etmektedir.
TÜİK’in resmi rakamlarına göre geçtiğimiz yıl gıda fiyatları ortalama 10,9; mutfak tüpü 17,6, doğalgaz 22, elektrik 18,3 zamlanmışken maaşlara 4 zam yapmak, adeta memur ve emeklilerle alay etmek demektir.
İktidar 2019’daki ilk enflasyon hedefine göre maaşlara toplam 9,2 zam yapmıştır.2019 yılında gerçekleşen resmi enflasyon ise 11,84 olmuştur.Buna göre memur maaşları enflasyonun gerisinden gelmektedir.Kaldı ki, bu oran TÜİK’in enflasyon sepetindeki, çoğunu halkın tüketmediği 418 madde 895 çeşit ürünün ortalama artışını göstermektedir.
Milletimizin tüketmek zorunda olduğu gıda, temizlik, sağlık, ulaşım, haberleşme, ısınma, kira gibi ürünlerdeki fiyat artışları ise 2019’da gerçekleştiği ilan edilen, resmi enflasyonun kat be kat üzerindedir.
TÜİK’in bu rakamları aldığı yerleri doğrusu merak ediyoruz.
Eğer TÜİK’in rakamları gerçekse TÜİK bir market açsın, hepimiz oradan alışveriş yapalım, bizim de enflasyonumuz TÜİK’in enflasyonu ile eşitlensin.
Biz kamu çalışanları TÜİK açıklamalarına itibar etmiyoruz ve inanmıyoruz. Hiç değilse Maliye Bakanlığı, inansın. Maliye Bakanlığı da TÜİK’in açıkladığı enflasyona itibar etmiyor. Yeniden değerleme oranları 22,58 olarak belirlenirken memur maaşlarına 4+4 zam yapmak hangi vicdanla, hangi adalet anlayışıyla bağdaşır?
TOPLU SÖZLEŞME TİYATROSUNUN FATURASI
Memur maaşına yapılan 4 zam ortalama maaşlara 160,6 lira zam demek.
Bir yılda ailenin zorunlu harcamaları ortalama 730 lira, oransal olarak da 12,3 artmışken, 4 zamma yani 160 liraya tek kelime edemeyenler memurun karşısına ne yüzle çıkacaklar?
Toplu sözleşme tiyatrosuyla memurlarımız, 2021 yılı sonuna kadar devreden çıkarılmıştır.
Memurların ekonomik ateşin ortasına atıldığı şu günlerde dahi malum konfederasyon memurların haklarını koruma adına hiçbir adım atmamaktadır.
Biz, Türkiye Kamu-Sen olarak sürekli gerçekleri dile getiriyor, maaş zamlarının yetersiz olduğunu, verilen sözlerin tutulmadığını ifade ediyor, acil çözüm bekleyen sorunlar için bir memur paketi hazırlanmasını istiyoruz.
Malum konfederasyon ise durumdan hoşnut olacak ki, eriyen maaşlara, unutulan 3600 ek gösterge vaadine, yardımcı hizmetlilere, haksızlıkların kaynağı mülakata, sözleşmelilerin kadroya geçirilmesine, gelir vergisi mağduriyetine, bayram ikramiyesine ve emekli maaşlarına dair tek bir kelime etmiyor.
Türkiye Kamu-Sen dün de meydanlardaydı; bugün de meydanlarda…
Dün ne dediyse, bugün de aynısını söylüyor.
Memurların haklarının budanmasına pasif tutumuyla seyirci kalan malum konfederasyon ve yetkililer ne düşünüyorlar?
KAMU ÇALIŞANLARI YETKİYİ EHLİNE VERMEZSE DAHA ÇOK ÇİLE ÇEKERLER
Sözleşmeliyi, hizmetlileri yok sayanlar, vekil ebe, hemşire, imam ve aile sağlığı elemanlarına üvey evlat muamelesi yapıp kadroya geçirmeyenler, öğretmeni, akademisyeni, sağlık çalışanını, maliyeciyi, adliye çalışanını unutanlar,
Postacıya, ormancıya, belediye çalışanına, diyanet çalışanına kör bakanlar,
Emeklileri, ek gösterge sorunlarını, ek ödeme sorunlarını, fazla mesaileri, döner sermayeleri bir kenara bırakıp, tek bir konuyu dahi müzakere etmeden 1 ayı heba edenler,
Memurlardan aldıkları yetkiyi kötüye kullananlar,
Kış soğuğunun bastırdığı günlerde oduna, kömüre, doğalgaza gelen zamları bile karşılamayan maaş artışına seyirci kalan bir eli yağda, bir eli balda yetkili sendikalar, neredesiniz aldığınız yetkiyle kamu çalışanları adına mücadele edecek misiniz?
Elbette etmeyecekler, yine her zaman olduğu gibiüye olmayan ama gönlünün bizde olduğunu söyleyen milyonlarca kamu çalışanı Türkiye Kamu-Sen’in mücadele etmesini bekleyecek.
MEMURUN BORDROSUNUN ATEŞİ TÜM VİCDANLARI YAKACAKTIR
Gördük ki, memur ve emeklilerin bir 730 günü daha heba olmuştur.

Görüntünün olası içeriği: 7 kişi, Önder Akgül dahil, gülümseyen insanlar, ayakta duran insanlar, kalabalık ve açık hava
Kamu çalışanları ve emekliler bu 2 yılı da bin bir güçlük içinde, biraz daha borç batağına saplanarak, kredi kartına yüklenerek, yediğinden, içtiğinden keserek, çocuğunun harçlığından kısarak, soğukta üşüyerek geçirmesinler.
Geçtiğimiz yıl, bizleri 4+5’e mahkûm edenler, bu yıl da 4+4’e mahkûm ediyorlar.
Memurları, emeklileri enflasyonun altında ezdiniz; biliniz ki, memurlar bir darbeyi daha kaldıramaz.
Hak mücadelesi kutlu bir mücadeledir.
Biz, yalnızca memurlarımız ve emeklilerimiz için değil, gelecek nesillerimiz, beşikteki bebeklerimiz, genç kuşaklarımız için de mücadele yürütüyoruz.
Türlü menfaatler için bu kutsal hedeften uzaklaşan çakma sendikacılara, şu dizeleri hatırlatmak istiyorum:
“Karacoğlan der ki her sözüm haktır.
Yiğit olmayanın yalanı çoktur.
Cehennem yerinde hiç ateş yoktur,
Herkes ateşini burdan götürür.”
Bu dizelerde olduğu gibi, milyonlarca memurun, emeklinin, masumun hakkının yenmesine göz yumanlar da kendi ateşlerini, milyonlarca memurun bordrolarında göreceklerdir.
Memurun bordrosunun ateşi tüm vicdanları yakacaktır.
Hepinize saygılar sunuyorum.”

Kaynak: (Malatya Olay) - Malatya Olay Editör: Ali Aladağ
Etiketler: Türkiye, Kamu-Sen, üyeleri,, maaş, zammını, bordro, yakıp, protesto, etti,
Yorumlar
Haber Yazılımı