Haber Detayı
03 Temmuz 2019 - Çarşamba 23:45
 
Türkiye, Malatyalı Makine Mühendisliğini bitiren Murat Toptaş’In icatını konuşuyor
Ali Aladağ…:Malatya Olay…: Son dakika… Şok haber… Malatya İnönü Üniversitesi Makine Mühendisliği Fakültesi mezunu Murat Toptaş’ı Türkiye buluşundan dolayı konuşuyor.
Teknoloji Haberi
Türkiye, Malatyalı Makine Mühendisliğini bitiren Murat Toptaş’In icatını konuşuyor

Türkiye, Malatyalı Makine Mühendisliğini bitiren;

Murat Toptaş’In icatını konuşuyor...


Orman ve petrol boru hatlarında çıkacak yangınları söndürmek için 'bomba' icat eden Murat Toptaş’la bugün İnönü Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Ahmet Kızılay bir araya geldi. Murat Toptaş,  yangın söndürücü gaz içeren 180 kilogram ağırlığındaki bombanın NATO standartlarında üretildiğini ve 100'den fazla ülkeye de ihracat şansı bulunduğunu açıkladı.


Murat Toptaş, Malatya'nın Akçadağ ilçesindeki 7'nci Ana Jet Üs Komutanlığı ile Orman Bölge Müdürlüğü'nden de destek alarak, 180 kilogram ağırlığındaki yangın söndürme bombasını icat eden Murat Toptaş’a tebrikler yağıyor.
Proje üzerinde 1,5 yıl çalıştığını, içinde yangın söndürücü gaz ihtiva eden bomba, F-4, F-16 gibi savaş uçaklarının yanı sıra Sikorsky helikopterleri ya da insansız hava araçları tarafından atılabileceğini söyledi.
RFEKTÖR KIZILAY NE DEDİ?


Rektör Prof.Dr. Ahmet Kızılay “Makine mühendisliğini yeni bitiren öğrencimiz Murat Toptaş’ın geliştirdiği “YSB 82” yangın söndürme bombası Tübitak yarışması yarıfinalde birinci oldu. Murat’ı ve danışmanı Prof. Dr. Mehmet Yılmaz hocamızı tebrik ediyorum.”dedi.

 

Kaynak: (Malatya Olay) - Malatya Olay Editör: Ali Aladağ
Etiketler: Türkiye,, Malatyalı, Makine, Mühendisliğini, bitiren, Murat, Toptaş’In, icatını, konuşuyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı