Haber Detayı
11 Aralık 2017 - Pazartesi 19:45
 
Türkiye-Rusya İş Birliği Her Geçen Gün Daha da Güçleniyor
Ali Aladağ...:Malatya Olay...: Son dakika... Sıcak gelişme... Putin Ankara'da Rus Lider Putin, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmek için Türkiye'ye geldi. İki Lider baş başa görüşüyor.
Dünya Haberi


“Türkiye-Rusya İş Birliği Her Geçen Gün Daha da Güçleniyor”...

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Putin ile düzenlediği ortak basın toplantısında, “Türkiye ve Rusya arasındaki yakın ilişki, iki ülkeye sağladığı karşılıklı fayda kadar, bölgesel istikrar bakımından da önemlidir, anlamlıdır. Bu çerçevede, yakalamış olduğumuz bu ivmeyi önümüzdeki dönemde de aynen muhafaza etmek niyetindeyiz”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, resmî davetlisi olarak Türkiye’ye gelen Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin ile birlikte Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde ortak basın toplantısı düzenledi ve yaptıkları görüşmelere ilişkin açıklamalarda bulundu.

Rusya lideri Putin ve beraberindeki heyeti yeniden Türkiye’de ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, kendisiyle bu yıl içinde 8. kez bir araya geldiklerine işaret ederek, bu yakın diyaloğun, ikili ilişkilerin ve bölgesel konulara ilişkin teşrik-i mesainin boyutlarını açıkça ortaya koyduğunu söyledi.

“SİYASİ DÜZEYDE AHENKLİ BİR ÇALIŞMA ORTAMIMIZ VAR”

Türkiye-Rusya iş birliğinin her geçen gün daha da güçlendiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu ziyaretler ve telefon görüşmelerimizle kritik konuları düzenli olarak değerlendiriyor, ortak bakış açıları geliştirmeye çalışıyoruz” diye konuştu.

Bu stratejik eş güdümü, önümüzdeki yıl yapacakları 7. Üst Düzey İşbirliği Konseyi toplantısıyla sürdüreceklerini açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, iki ülke arasında siyasi seviyedeki bu ahengin, iktisadi ve beşeri ilişkilere de aynı şekilde yansıdığını dile getirdi.

“Türkiye-Rusya İş Birliği Her Geçen Gün Daha da Güçleniyor”

Türkiye ile Rusya arasındaki ikili ticaret hacminin, 2017’nin ilk 10 ayı itibarıyla yüzde 30 oranında artış gösterdiğini, bu yıl şu ana kadar 4,5 milyon Rus turistin ağırlandığını aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu rakamların 2018’de daha da yükseleceğini söyledi.

TÜRK AKIM VE AKKUYU PROJELERİNİN HAYATA GEÇİRİLMESİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, enerji konusunun da ikili iş birliğindeki en kritik başlıklar arasında olduğunu kaydetti ve “Bu alandaki ortaklığımız Türk Akım ve Akkuyu projeleriyle yeni bir mertebeye ulaşmıştır. Bu projeleri en kısa sürede hayata geçirme noktasında iki tarafın da istekli ve kararlılığı ortadadır” dedi.

“Türkiye-Rusya İş Birliği Her Geçen Gün Daha da Güçleniyor”

Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Putin’le iki ilişkilerin yanı sıra bölgesel meseleleri de istişare ettiklerini aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, ele aldıkları konuların başında Kudüs’le ilgili gelişmelerin olduğunu açıkladı.

“İSRAİL ADETA YANGINA KÖRÜKLE GİDİYOR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, açıklamalarını şöyle sürdürdü: “Amerika Birleşik Devletleri yönetiminin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma kararı tüm dünyada büyük bir infial uyandırdı. Karar Müslümanlarla beraber Hıristiyanları, hatta aklıselim sahibi Yahudileri bile hayal kırıklığına uğrattı. Atılan bu sorumsuz adım nedeniyle yaşanan gerginlikler şu anda ortada. Hafta sonu işgal altındaki topraklarda protestolarda İsrailli askerler 4 Filistinliyi şehit etti. Ayrıca yüzlerce Filistinli yaralanmış vaziyette, son aldığım rakam 2 bine yakın. Gazze İsrail uçakları tarafından bombalandı. İsrail adeta yangına körükle gitmeye devam ediyor. İsrail son süreci Filistinlilere yönelik baskı ve şiddet eylemlerini daha da artırmak için bir fırsat olarak görüyor. Vicdan sahibi, ahlak, ilke, değer sahibi hiç kimsenin bu cinayetleri görmezden gelmesi mümkün değildir.”

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Zirve Dönem Başkanı olarak Çarşamba günü İstanbul’da Olağanüstü İslam Zirvesi’ni toplayacaklarını hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, zirve sonunda çok güçlü bir mesaj vereceklerine inandığını ifade etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kudüs konusunda Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Putin’le benzer yaklaşımlar içerisinde olduklarını ve bu konudaki temaslarını sürdürme hususunda mutabık kaldıklarını sözlerine ekledi.

SURİYE İHTİLAFINA KALICI SİYASİ ÇÖZÜM BULUNMASI

Görüşmelerinde Suriye’deki durumu da ele aldıklarını da açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Soçi Zirvesi’nde ele aldıkları konuları ve Astana Zirvesi’nin devamı mahiyetindeki süreci değerlendirme fırsatı bulduklarını aktardı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bundan sonraki adımımız en kısa zamanda Soçi’de ikinci görüşmemizi, buluşmamızı yapacağız. Siyasi sürecin ilerletilmesi bağlamında ne gibi ilave adımlar atabileceğimizi de istişare ettik. Astana garantörleri olarak Suriye ihtilafına kalıcı siyasi çözüm bulunması amacıyla Cenevre’de yürütülen sürece önemli katkı sağlayacağız” dedi.

Türkiye ve Rusya arasındaki bu yakın ilişkinin, iki ülkeye sağlamış olduğu karşılıklı fayda kadar, bölgesel istikrar bakımından da önemli ve anlamlı olduğunun altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, yakaladıkları bu ivmeyi önümüzdeki dönemde de aynen muhafaza etmek mecburiyetinde olduklarını ifade etti.

S-400 SAVUNMA SİSTEMİ ALIMI

Ziyaretin her iki ülke için hayırlara vesile olması temennisinde bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin Rusya’dan alacağı S-400 savunma sistemine de değinerek, konuyla ilgili yetkililerin gerekli çalışmayı yaparak bu hafta içinde bir araya geleceğini ve bu işi sonuçlandıracağını açıkladı.

Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Putin de yaptıkları görüşmelerde, bu yılın sonunda 8. kez yapılacak Astana’daki uluslararası Suriye toplantısı hazırlıklarını ele aldıklarını aktardı ve “Suriye’de çözüm arayışında özelikle Sayın Erdoğan’ın kişisel çabalarını ve katkısını takdir etmek istiyorum” dedi.

RUSYA DEVLET BAŞKANI PUTİN: “ABD’NİN KUDÜS KARARI İSRAİL-FİLİSTİN BARIŞ SÜRECİNİ BALTALIYOR”

ABD yönetiminin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma ve büyükelçiliğini taşıma kararının bölgedeki durumu daha da kötüleştirip dengesizleştirdiğini vurgulayan Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Putin, kararın İsrail-Filistin arasındaki barış sürecinin perspektiflerini fiilen baltaladığını söyledi.

Filistin ile İsrail arasındaki barış sürecinin, BM nezdinde alınan kararlar kapsamında gerçekleştirilmesi gerektiğinin altını çizen Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Putin, Kudüs’ün statüsü kararının İsrail ile Filistin arasında direkt temaslar neticesinde alınması gerektiğini vurguladı.

Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Putin, Çarşamba günü İstanbul’da yapılacak İİT Olağanüstü Liderler Zirvesi ile ilgili olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kendisini bilgilendirdiğini ve Rusya’nın zirveye gözlemci olarak katılacağını açıkladı.

Rusya Devlet Başkanı Putin Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, resmî davetlisi olarak Türkiye’ye gelen Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde bir araya geldi.

Rusya Devlet Başkanı Putin Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde

Cumhurbaşkanı Erdoğan, görüşme öncesinde Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Putin’i resmî törenle karşıladı. Törenin ardından Türkiye ve Rusya bayrakları önünde basın mensuplarına el sıkışarak görüntü veren iki lider, baş başa görüşmelerini gerçekleştirmek ve heyetler arası çalışma yemeğine katılmak üzere Cumhurbaşkanlığı Külliyesine geçti.

Kaynak: (Malatya Olay) - Malatya Olay Editör: Ali Aladağ
 
Etiketler: Türkiye-Rusya, İş, Birliği, Her, Geçen, Gün, Daha, da, Güçleniyor,
Haber Videosu
Yorumlar
Alıntı Yazarlar
Malatya Olay Gazetesi
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Medipol Başakşehir
36
31
3
3
11
17
2
Galatasaray
35
37
4
2
11
17
3
Fenerbahçe
33
34
2
6
9
17
4
Göztepe
30
30
5
3
9
17
5
Beşiktaş
30
29
3
6
8
17
6
Kayserispor
30
25
3
6
8
17
7
Trabzonspor
29
33
4
5
8
17
8
Sivasspor
26
23
7
2
8
17
9
Bursaspor
25
28
6
4
7
17
10
Yeni Malatyaspor
22
21
7
4
6
17
11
Kasımpaşa
19
25
8
4
5
17
12
Akhisarspor
19
22
8
4
5
17
13
Alanyaspor
18
28
9
3
5
17
14
Osmanlıspor FK
17
26
10
2
5
17
15
Antalyaspor
17
19
8
5
4
17
16
Atiker Konyaspor
15
16
10
3
4
17
17
Gençlerbirliği
14
20
9
5
3
17
18
Kardemir Karabükspor
9
14
12
3
2
17
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv