Haber Detayı
18 Mart 2017 - Cumartesi 01:36
 
Türkler Çanakkale'nin geçilemeyeceğini dünyaya haykırdı...
Ali Aladağ...:Malatya Olay...: Bugün...18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 102’nci yıldönümü tüm Türkiye’de olduğu gibi Malatya’da da çeşitli etkinliklerle kutlanıyor. Düşmanda ''imkan'' vardı, Mehmetçik'te ''iman''...İşte buydu Çanakkale'yi geçilmez kılan..! Ve Türkler Çanakkale'nin geçilmeyeceğini dünyaya haykırdı.
Yaşam Haberi


ÇANAKKALE GEÇİLMEZ...

Birinci Dünya savaşında yedi düveli karşısında bulan Türklerin yaptığı dillere destan Çanakkale savunması ardından söylenmiş sözdür. Düşmanları bu sözü dile getiremeseler de kafalarına o gün dank ettiği gibi bugün de hala o acı mağlubiyeti hatırlamaktadırlar.

Çanakkale Geçilmez, Bir yandan vatanını canı pahasına koruyan, düşmanı Boğazlar'dan geçirmemek için tüm şeyini ortaya koyan Mehmetçiğin acı dolu hikayesini anlatırken; Çanakkale'nin geçilemeyeceğini anlayan Avrupa'nın sözde koca devletlerinin donanmaları, arkalarına dahi bakmadan geri dönmek zorunda kalmışlardır. Çoğu haçlı zihniyetli kendilerini Avrupalı diye adlandıran, hangi ırktan, milletten olduğu dahi bilinmeyen insanların, topraklarımızdan gittiklerini duyan Anadolu insanları, bulundukları yerleri bayram yerlerine çevirdiler.

çanakkale geçilmez ile ilgili görsel sonucu

İstanbul'a zafer haberi ulaştığında halk sokaklara döküldü, herkesi ayrı bir sevinç kapladı. Fakat 57.000 şüheda (şehitlik) makamına ulaşan Mehmetçiklerimizi ve aralarında bulunan analarımızı da arkamızda bırakarak Ehli iman olan o Mehmetçiklerin hepsi de şüheda makamına yükseldiler. Yüce Mevla'm bizlere de o makamları nasip eylesin. Yoksa;

 Allah'u Zülcelal Hazretlerinin huzuruna çıkacak ne yüzümüz var ne cesaretimiz. En azından şehitlik makamıyla gidersek belki yüzümüz olur. Allah'u Zülcelal Hazretlerinin huzuruna çıkmaya. Çanakkale'deki zafer tez duyulur İstanbul'a. Süleymaniye Camisi'nin yaşlı mahyacısı içindeki coşkuya dayanamayıp, yanına çıraklarını da alıp aklına ilk gelen iki kelimeyi minarelerin arasına, yani mahyaya yazıp yatsı namazına kadar kandilleri yetiştirir. İstanbul'un her yerinden görülen mahyadaki iki kelime aynen şudur;

"ÇANAKKALE GEÇİLMEZ"

çanakkale de şehit malatyalılar ile ilgili görsel sonucu

Bu sözün temeli Süleymaniye müezzini derviş ruhaniyetli, bu zatın gönlünden mahyaya, oradan da İstanbul'a, oradan da tüm Anadolu'ya ve dünyanın her yerine Çanakkale'nin geçilemeyeceğini beyan edilmesidir. Bizlerde o gün bugün bu iki kelimeyi söyleriz.

Ey Çanakkale Seni Geçilmez Yapan Nedir?

Bir düşünürsek Askerlerimiz teçhizat ve silah yönünden çok iyi değillerdi. Savaşmayı çok iyi bilirler, lakin cepheden cepheye koşmaktan yorgun düşmüşlerdi. Ellerine hiç silah almamış olanlar çoğunluktaydı. Sadece cephede bir veya iki haftalık temel eğitimle düşmanın karşısına geçiyorlardı.

Çanakkale'nin geçilememesinin başlıca temel sebeplerinden birisi; çoğu insanlarda olmayan vatan sevgisi dediğimiz manevi duygularıydı. Bu duygu ve maneviyat sadece kimlerde olabilir derseniz, imanı kemale ermiş olgun beşerler de olur. Zira kainata rahmet diye gönderilen sevgili peygamberimiz Hazreti Muhammed Mustafa (s.a.v.) efendimiz, Rabbim bizleri şefaatlerine nail eylesin "Vatan sevgisi imandandır" sözünün sırrı, cephe gerisindeki, huduttaki, vatan savunmasını yapan Mehmetçik gönüllü insanların kalplerine sirayet ettiği içindedir.

çanakkale geçilmez ile ilgili görsel sonucu

Konunun cephe öncesine doğru giderse, Ecdadımızın yaşamış olduğu o dönemlerde öyle birlik ve beraberlik vardır ki sabah, öğlen, akşam sofraya oturan aileler sofralarında aynı çorba kaselerinden kaşık sallanırdı. Sofraya konan her türlü yemek tek kasede olup, herkes o kasenin içine kaşığını daldırır ne gelirse bahtına diye de düşünmezlerdi. Zira o sofra o kadar bereketli olurmuş ki kimsenin kaşığı boş dönmezmiş. Kasenin dibinde kalan son lokmada sofraya oturan en küçük bireye "Nişanlın güzel veya kısmetin bol olsun" denilerek bitirmeleri söylenirmiş.

Çanakkale Geçilmez
Yemeğin bereketi başında mı ortasında mı hiç bilinmemektedir. Bu sofralarda birlik içinde yetişen bireylerin düşman karşısındaki duruşlarını bakın sizler düşünün. Özetleyerek Rahmet kapıları ilk önce sofradan ve haneden açılır derler. Farkına varmak lazım...!

Resulü Zişan efendimiz bir hadisi şerifinde şöyle buyurur "Birlikte rahmet, ayrılık da azap vardır" o günlerin birlikten hiç ayrılmayan bu yüzden sırtımız yere gelmedi. Elhamdülillah... Mevlam bu günde ve gelecekte de aramıza şeytanın nifakını sokmasın Amin.Çanakkale'deki manevi şuurun diğer sırrı da "Edep"ten geçer. Edep; güzel terbiye, iyi davranış, güzel ahlak, haya, nezaket, zarafet denilmiş. Bundan ibaret Kurtuluş savaşının Anadolu'ya bakıldığında kadınlar erkeklere nazaran iki üç adım arkasından gelirlermiş, ama hiç önlerine geçmemişler. Vardır ki Baba, anne çocuğuna yerli yersiz durduk yerde kucağına alıp okşayıp sevmezmiş. 

Çanakkale Geçilmez Hakikati

çanakkale de şehit malatyalılar ile ilgili görsel sonucu

Şanlı Osmanlı imparatorluğunun çöküş döneminden başlayarak ve cumhuriyetin kuruluşuna kadar geçmiş birçok savaşta "Evladı Güzin'leri" hakkın rahmetine uğurladık. Kimisi babaydı, kimisi anne, evlat, genç, sevgili, çoluk, çocuk hepsi vatanı uğruna, şüheda uğruna feda ettik. Rabbim atalarımızı vaat ettiği yüce makamlara yükseltsin inşallah. Geride bırakılanlar ise, dul kadınlar, yetim ve öksüz çocuklar, bekleyen nişanlı kızların sönmüş umutları ve hayalleriydi. Anadolu'nun mukaddes her karış toprağında Mehmetçiğin yolunu gözleyen mutlaka birileri vardı. Fakat hiçbir zaman bekledikleri gelmeyecekti.

çanakkale geçilmez ile ilgili görsel sonucu

Gazi olarak dönenler ise, bulundukları yerlerde eşlerini yanlarına alarak, ellerini tutup çarşı pazar, gezmediler, gezememişlerdir. Başkalarının yanında çocuklarını öperek koklayamadılar. Ama bir nedeni vardı. O dönemde her ailede cepheden şehit olmuş bir Mehmetçikleri vardı. Cephelerden geriye dönmeyen ailelerin eşleri, çocukları, nişanlıları bu halleri görüp de "Keşke benim eşimde, babamda, nişamlımda yanımda olsaydı, yan yana gezer, el ele tutuşur, başımı okşardı" deyip içlerinde oluşan derin sızıyla, olur ya geçerler diye yıllarca bu hal üzerlerinde yaşadılar, sokaklarda, çarşıda, pazarda. Kısacası Edep'den olsa gerek.

Çanakkale Geçilmez

 • Bir tarih yazar Çanakkale'de,
 • Düşmanın denize döküldüğü yerde,
 • Türkün destan yazdığı büyük zaferde,
 • Bu vatan kahramanların yetiştiği yerdir.
 • Çanakkale geçilmez, ant içildiği yerdir.
 • Denizden, karadan kuşatıldı vatan,
 • Mermiler yağıyordu dört bir yandan,
 • Geçilmez diye, duvar örülen yerdir,
 • Çanakkale geçilmez yerdir.
 • Kadını, çocuğu, genci, ihtiyarı,
 • Cephede birleşti subayı, eri.
 • Düşman yenildi, kazandık zaferi,
 • Burası Tarihin yazıldığı yerdir.
 • Düşmanın kökünün kazıldığı yerdir.
 • Altın harflerle yazıldı Türkün adı,
 • Unutmaz Tarih, eşsiz kahramanları,
 • Her Türk verir Vatan için canını,
 • Bu vatan şehidin yaşadığı yerdir,
 • Şehitler ölmez, dediği yerdir.
 • Çanakkale geçilmez dedi Atam,
 • Rahat uyu şehidim, bizim vatan.
 • Barınamaz içimizde ikilik katan,
 • Birlik beraberlik yaşanan yerdir.
 • Bayrağı özgür dalgalanan yerdir.

Çanakkale Geçilmez; Vatan bölünmez Şehitler ölmez Burası Türkiye Cumhuriyetidir.     

MALATYA'DA KUTLAMALAR...

Malatya'da bugün saat 9.30’da Atatürk Anıtı’na çelenklerin sunulmasıyla başlayacak. Saygı duruşu, İstiklal Marşı ve bayrağın göndere çekilmesinin ardından Vali Mustafa Toprak tarafından Şehitlik Özel Defteri yazılacak. Buradaki törenlerden sonra şehitlik mezarlıkları ziyaret edilecek.

çanakkale de şehit malatyalılar ile ilgili görsel sonucu

18 Mart törenleri, Kongre ve Kültür Merkezi’nde devam edecek. Protokol konuşmaları, şiir ve müzik dinletisinin ardından Malatya Valiliği tarafından Şehit Aileleri ve Gazilere Anemon Otel’de yemek verilecek. İl Müftülüğü tarafından da Yeni Cami’de şehitler için mevlid okutulacak.

Anma törenleri, 2. Ordu Komutanlığı ve İnönü Üniversitesinin ortaklaşa organizasyonuyla akşam saat 19.30’da ‘Şehitler Günü Özel Konseri’ sona erecek.

KİM NE DEDİ?

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci
Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenci, Çanakkale Zaferi’nin 102. Yıldönümünü nedeniyle yayınladığı mesajında “Çanakkale, imkansız gibi görünen şartlarda düşmana geçit vermeyen, azmini imanının gücüyle ve vatan sevgisiyle birleştirip bile bile ölüme giden on beşlilerin, kınalı kuzuların, Seyit Onbaşıların, bu vatanın kahraman evlatlarının tarihe yazdığı şanlı bir destandır” dedi.

Bakan Tüfenkci mesajı şöyle:

TÜFENKCİ ile ilgili görsel sonucu

“Çanakkale, Anadolu’nun dört bir yanından genciyle yaşlısıyla, kadınıyla erkeğiyle vatan aşkı ve bağımsızlık sevdasıyla tek yürek olan milletimizin, birlik olan düşmana karşı gösterdiği emsalsiz direnişinin, birliğinin ve kardeşliğinin sembolüdür.

Ardında eşini, nişanlısını, anasını, çocuğunu bırakan Yemen’den Edirne’ye, Üsküp’ten Kudüs’e, Malatya’dan Trabzon’a yüzbinlerce vatan evladı omuz omuza kahramanca çarpışmış, özgür olmayan bir gelecekte yaşamaktansa ölmeyi göze almıştır. Çanakkale’de canları pahasına direnişin destanını yazan kahraman ordumuz, tüm dünyaya topraklarımızın teslim edilmeyeceğini, bağımsızlıktan vazgeçilmeyeceğini göstermiştir. Ardında bıraktığı 250 bin şehitle matemin, yaktığı bağımsızlık ateşiyle umudun simgesi olan Çanakkale, tarihin seyrini değiştirmiştir.

18 Mart’ta istiklal ve hürriyet aşkıyla düşmana geçit vermeyen Çanakkale ruhu, bundan 1 asır sonra 15 Temmuz gecesinde bir kez daha vücut bulmuştur. Ecdadımız Çanakkale’yi düşmana nasıl dar ettiyse, o ecdadın torunları da 15 Temmuz’da tanklara, uçaklara, mermilere göğüslerini siper etmiş, ihanet şebekesine geçit vermemiştir. O gece meydanlara inen ve yüreklerini tankların önüne koyan milletimiz, gösterdiği topyekun direnişle demokrasisine ve devletinin bekasına sahip çıkarak yeni bir destana imza atmıştır.

Milletimizin birliğini, vatanımızın bütünlüğünü, devletimizin bekasını, demokratik değerlerimizi, istikrarımızı ve ilerlememizi hedef almaya çalışanlar geçmişte olduğu gibi bugün de karşılarında Çanakkale ruhunu bulmuşlardır. Bu ruh ilelebet düşmanlarımızın korkulu rüyası olacaktır.

Her zaman temel aldığımız milletimizin eşsiz iradesi ve feraseti ile ülkemizin daha da güçlenmesini istemeyenlere inat 16 Nisan’dan sonra, daha da güçlenerek, büyümeye, kalkınmaya, üretmeye, bölgemizin istikrarına ve barışına katkı vermeye devam edeceğiz.

Bu vesileyle, Çanakkale Zaferi’nin 102. Yıldönümünü kutluyor; Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere vatanın bölünmez bütünlüğü ve milletimizin bekası için canlarını feda etmiş aziz şehitlerimizi minnet ve saygıyla anıyorum.”

Malatya Valisi Mustafa Toprak
“102. yıldönümünü büyük bir gurur ve heyecanla kutladığımız 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi, aziz Türk Milleti’nin hürriyet aşkının ve sarsılmaz iradesinin ibret verici kahramanlık destanıdır. Türk Milleti için son derece ehemmiyet arz eden bugünü, aynı zamanda Şehitler Günü olarak idrak ediyor olmanın vakarını ve manevi hazzını hmekteyiz.

Şüphe yoktur ki Çin Denizi’nden Adriyatik’e uzanan coğrafyada her biri ayrı bir gurur vesilemiz olan kahramanlık destanlarını yazan şanlı ecdadımızın ve vatan yaptığımız toprakların her zerresini kanıyla yoğuran aziz şehitlerimizin manevi hatıralarını yaşatmak, canları pahasına savundukları aziz vatanımızın yılmaz muhafızları olmak, aziz milletimizin bütün fertlerinin en şerefli vazifesidir.

mustafa toprak ile ilgili görsel sonucu

Bu nedenle cennet yurdumuzun her türlü tehlikeden korunması ve nazlı al bayrağımızın yurt semalarında özgürce dalgalanması için omuz omuza, birlik beraberlik içerisinde verilen mücadelelerden ders çıkarmak ve bu şuuru gelecek nesillere miras bırakmak, istiklâlimiz adına son derece önem arz etmektedir.

Kadim Türk tarihindeki onlarca örneği gibi Çanakkale de, İstiklâl Savaşı da, 15 Temmuz hain darbe girişimine karşı sergilenen milli duruş da zelil yaşamak yerine, onurla ölmeyi tercih edenlerin mücadelesidir. Bu onur mücadelelerinin tamamı aziz Türk Milleti’nin “Vatan, Millet, Devlet, Bayrak ve Mukaddesat” sevdasının kanla yazılmış ifadesidir.
Bilmek ve asla unutmamak gerekir ki bu cansiperane mücadelelere ismini yazdıran tunç yürekli, katı demir bilekli, ak alınlı yiğitler, yüce Türk milletinin şerefini ayakaltı olmaktan kurtarmak; gökleri al bayraksız, minareleri ezansız bırakmamak için zerrece tereddüt göstermeden bedenlerini sağanak sağanak yağan ölüme karşı siper etmişlerdir.

O emsalsiz destanları yazan isimsiz kahramanların varisleri, başta Türk Gençliği olmak üzere bütün Türk Milleti’dir. Atalarımızın azim, cesaret ve kararlılıklarının yediden yetmişe aziz milletimizin ruhunda filizlendiğinden zerrece şüphem yoktur. Bu anlamda İstiklâl Marşımızın Şairi Mehmet Akif Ersoy’un “Asım’ın Nesli” diye ifade ettiği Türk Gençliğine inanç ve itimadımız tamdır.

Bu vesileyle, başta Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK ve kahraman silah arkadaşları olmak üzere aziz şehitlerimizi ve ebediyete uğurladığımız şanlı gazilerimizi saygı ve minnetle anıyor, devletimizin sağladığı tüm imkânlarla aziz şehitlerimizin ailelerinin ve kahraman gazilerimizin yanında olduğumuzu ifade ediyor, muhterem Malatya halkına ve aziz milletimize sağlık, huzur ve esenlikler diliyorum.”

Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık
“Çanakkale Zaferi, bir milletin istiklal ve istikbaline giden yolda doğan güneştir. Çanakkale, iman gücünün, azmin fedakarlığın teknolojiyi bozguna uğrattığı yerdir.

Milletimiz, dünya tarihinde eşi benzeri görülmemiş bir mücadeleyle yedi düveli, önce boğazın derin sularına batırmış, akabinde de toprağa gömmüştür. Ezelden beri hür yaşamış bir millete zincir vurmaya kalkanlar; Çanakkale’de aziz milletin insanüstü mücadelesine tanık olmuş ve bu şerefli millete selam durmuşlardır! Çanakkale Zaferi, sarsılmaz bir cesaretin timsali, mertliğin bir simgesi, ecdadımızın bizlere gösterdiği bir rehberdir. Bu rehber ile Türkiye, ilelebet yavuz ve muzaffer kalacaktır.

Elleri kınalı, yüreğine sancak ve millet sevdası kazılı binlerce vatan evladı, neslinin huzur ve refah içinde yaşamını ifa etmesi için gözünü kırpmadan, canını düşünmeden şehadete yürümüştür. Şehit, şahitlikten gelmektedir. Şahitlik, tanık olmaktır. Sancağın bekası için şehadete ulaşan tüm vatan evlatlarımıza Rabbim şahittir. Milletimiz de bunlara şahittir. İstikbalimiz de bunlara şahit olsun diye var gücümüzle büyük bir gayret içerisindeyiz.

öznur çalık ile ilgili görsel sonucu

Dün, Çanakkale’yi geçmeye çalışanlar, bugün farklı yöntemlerle Türkiye’yi ele geçirme gayesi güdüyor. Bunun son örneğini 15 Temmuz’da yaşadık. Fethullahçı Terör Örgütü, bundan 102 yıl önce Çanakkale’yi geçmeye çalışanların bugünkü devamıdır. Milletine silah doğrultacak kadar hainleşen, alçaklaşan asker kılığındaki haşhaşi çetesinin, her türlü hile ile Anadolu’yu gasp etme girişiminde bulunan İtilafçıların maşalarıdır. Dün Conkbayırı’nda onbeş yaşındaki evlatlarımızı şehit edenler bugün Ankara’da, İstanbul’da her yaştan yüzlerce kardeşimizi şehit etmiştir. Çanakkale’de yakılan diriliş ateşi, ikinci bir Kurtuluş Savaşı’nın yaşandığı 15 Temmuz’da iyice körüklenmiş, milletimizin şahlanışı tekrar tezahür etmiştir!

Bir asır önce oynanan oyunlar, bugün yine sahnelenmek isteniyor. Biz de diyoruz ki; milletimiz bu fitne oyunlarını her zaman bozmuştur, kendisine kurulan tuzakları da daima bozmaya devam edecektir. Şimdi; ülkemizin önünü kapatan, yavaşlatan, her türlü oyunların kurulmasına neden olan, işlevselliğini yitirmiş parlamenter yönetim sistemini de sona erdirmek gerekmektedir. Milletimiz, Çanakkale’de gösterdiği kahramanlığı 16 Nisan’da sandıkta gösterecek ve bir kez daha tüm cihanı bozguna uğratacaktır. Son 15 yılda bölgesinde ve dünyada gittikçe güçlenen Türkiye’nin, 2023, 2051 ve 2071’e giden yolda Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile daha da güçlenmesi için mührün EVET’e vurulması elzemdir.

Bu duygu ve düşüncelerimle, 18 Mart 1915 Çanakkale Zaferi’nin 102. yıldönümünde, toprağımızı, bayrağımızı, vatanımızı bizler için muhafaza ve müdafaa ederek Çanakkale’de şehit düşen atalarımızı rahmet ve minnetle anıyor, tüm şehitlerimizi saygıyla yad ediyor, gazilerimize şükranlarımı sunuyorum. Ruhlar şad, mekanları cennet olsun…”

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba
CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, Çanakkale Zaferinin 102. Yıl dönümü nedeniyle yayınladığı mesajında, Anadolu halkının 102 yıl önce Çanakkale’de emperyalizme karşı tüm Dünyanın hayranlıkla izlediği bir mücadele verdiğini belirterek Anadolu’yu bölmek, parçalamak ve paylaşmak niyetinde olan emperyalist devletlere Çanakkale’de tarihi bir ders verildiğini ifade etti.

veli ağbaba ile ilgili görsel sonucu

“Çanakkale, vatan ve millet sevgisinin, birlik ve beraberlik ruhunun, inancının ve azminin zaferidir” diyen Ağbaba, açıklamasında şu görüşlere yer verdi; “Çanakkale Zaferi’nin kazanılmasının arkasında, Anadolu halkının vatanını koruma isteği ve bir arada kardeşçe yaşama ideali vardır. Çanakkale Zaferi; Kurtuluş Savaşımızın başarıya ulaşması ve Cumhuriyet’imizin kuruluşuna kadar süren mücadelenin ilk halkasıdır. Bu yıl ki 18 Mart Çanakkale Zaferi’ne parlamenter demokrasiyi ve Cumhuriyet kazanımlarını yok etmeyi amaçlayan Başkanlık tartışmaları arasında giriyor olmak üzüntü verici. Anadolu insanının imkansızı başararak kurulan Cumhuriyet’e sahip çıkacağına inancımız tamdır. Bu büyük direniş destanının 102. Yıldönümünde, “Çanakkale Geçilmez” dedirten ve hayatlarını kaybeden tüm şehitlerimizi şükranla ve minnetle anıyorum.”

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır
Çanakkale Zaferi’nin 102. yıldönümü dolayısıyla bir mesaj yayınlayan Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, ‘Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü’nü kutlayarak, tüm şehitlere rahmet diledi.

Başkan Çakır’ın ‘Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü mesajı şöyle:

ahmet çakır ile ilgili görsel sonucu

“Çanakkale Zaferi gerek üstünlük ve gerekse de insanlık dersi açısından dünyada eşi ve benzeri olmayan bir destandır. Ecdadımız Çanakkale Savaşı’nda, türlü sıkıntılar içerisin çağın en güçlü devlet ve silahlarına karşı destan yazarken, aynı zamanda insanlığı unutmadan, onurunu kaybetmeden dünyaya insanlık dersi vermiştir.

Vurulan düşman askerinin yarasının bir Türk askeri tarafından sarılması, Türk siperleriönünde vurulmuş bir düşman askerinin, Türk askeri tarafından kucaklanıp, düşman siperine götürülmesi gibi birçok yaşanmış örneği olan Çanakkale Savaşı, aynı zamanda onur, haysiyet ve insanlık dersidir.

102 yıl önce atalarımızın savaşta bile gösterdiği insanlık dersini, bugün sözde Avrupa ülkeleri demokratik haklara bile riayet etmeyerek, hunharca özgürlük ve demokratik haklara saldırmakta, yasakçı zihniyetle milletimiz ve ülkemiz üzerinde baskı kurmaya çalışmaktadır. İstiklal marşımızın 4.kıtasındaki ‘medeniyet dediğin tek dişi kalmış canavar’ dizesinin doğruluğu, günümüzde bir kez daha ortaya çıkmıştır.

Artık bütün dünya şunu iyi algılamalıdır ki, bu millet asla ve asla zulme ve esarete müsaade etmez. 1915 yılında tüm dünyaya karşı bunu Çanakkale’de gösteren ecdadımız, 2016 yılında da FETÖ ve işbirlikçilerine bütün haşmetiyle bir kez daha göstermiştir.

Son günlerde dost ve düşmanımızı bir kere daha net bir şekilde gördük. Dostlarını her daim baş tacı yapan bu millet, düşmanını da hezimete uğratmaya muktedirdir. Her zaman olduğu gibi gün, birlik ve beraberlik günüdür. Gün kardeşlik ve hoşgörü günüdür. Türkiye aleyhtarı iç ve dış mihraklara karşı yine bir Osmanlı tokadı atma günüdür.

Milli şairimiz merhum Mehmet Akif Ersoy’un dediği gibi tarihe sığmayacak kadar büyük ve anlamlı olan ‘Çanakkale Zaferi’ni kutluyor, başta Çanakkale ve 15 Temmuz şehitlerimiz olmak üzere tüm şehitlerimizi rahmetle anıyorum.”

Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan
Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 102. yıldönümü dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Başkan Gürkan, “Çanakkale Deniz Zaferi, yoksul bir milletin silahlar karşısında imanı ve inancı ile kazandığı bir zaferidir” dedi.

selahattin gürkan ile ilgili görsel sonucu

Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, mesajında, “Bugün Çanakkale Deniz Zaferi’nin 102. yıldönümünü büyük bir gururla kutlamanın onuru ve gururunu yaşıyoruz. Çanakkale Deniz Zaferi, yoksul bir milletin silahlar karşısında imanı ve inancı ile kazandığı bir zaferidir. Tarihin hiçbir döneminde esaret altına girmeyen yüce Türk milleti, ‘Çanakkale geçilmez’ diyerek kazandığı zaferle tarihin akışını değiştirmiştir. Çanakkale, aynı zamanda Türk milletinin bağımsızlık uğruna, imanı ve inancı ile imkansız denileni başardığı ve tüm dünyaya ilan ettiği günün adıdır. Dün Çanakkale’de hüsrana uğrayanların, bugün aynı emeller peşinde koştuğunu süreç içerisinde görmekteyiz. Dün bir olup Çanakkale’de başaramadıklarını, bugün içimizdeki yerli işbirlikçileri ile başarmanın mücadelesi içindedirler. Bunun en somut örneğini, 15 Temmuz hain darbe girişiminde bu millet yaşamıştır.

Milletimiz, dün Çanakkale’de vermiş olduğu eşsiz mücadelede düşmana nasıl haddini bildirmiş ise, 15 Temmuz’da da vatana ihanet edenlere haddini aynı şekilde bildirmiştir. Bize düşen görev, şehitlerimizin kanları ile suladıkları ve bize emanet ettikleri vatan topraklarını, aynı şuurla sahip çıkmak ve korumaktır. Bu duygu ve düşüncelerle 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 102. yıldönümünde, başta Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Çanakkale’de bayraklaşan şehitlerimizi, gazilerimizi, saygı, rahmet ve minnetle anıyoruz” ifadelerine yer verdi.

Malatya Barosu Başkanı Avukat Enver Han
Baro Başkanı Av. Enver Han ise mesajında, Çanakkale Zaferi’nin Türk milletinin istikbali konusunda kararlılığının ve fedakarlığının teyit edildiği bir yer olduğunu söyledi. Av. Enver Han’ın mesajı şöyle:

“Kurtuluş Savaşı’nın kazanılmasını hazırlayan Çanakkale Zaferi, bizim tarihimizin önemli savaşlarından biri olmuştur. Çanakkale Zaferi; büyük Türk Milletinin, tarih önündeki en büyük hesaplaşmalarından biridir. Çanakkale Zaferi, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde, Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerinin atıldığı, bir ulusun, bir coğrafyayı nasıl vatan yaptığının, yüce milletimizin sahip olduğu ve özünde var olan kahramanlık duygularının bir ifadesidir. Atalarımızın bin bir zorlukla ve yoklukla, çağın en gelişmiş devletleri karşısında verdiği bu varoluş kavgası, bir milletin uyanıp şahlanmasının tetikleyicisi olmuştur.

enver han ile ilgili görsel sonucu

18 Mart 1915, Türk tarihinde inanç, azim ve yiğitlikle örülmüş bir destanın yaradılış tarihidir. Bu tarihte, Vatanımızın bölünmez bütünlüğü için çok güç şartlar altında verilmiş olan bu mücadele ile dünya tarihinde eşine az rastlanan bir kahramanlık destanı yazılmıştır.

Çanakkale; bu destanı yazan kahraman Türk ordusunun savaşta dahi insanlığını unutmadığını tüm dünya milletlerine gösterdiği bir yerdir… İnsan olmanın, insana saygı duymanın, vicdan sahibi olmanın zaman ve yer koşuluna bağlı olmadığını, kahraman Türk ordusu tüm dünyaya Çanakkale’den göstermiştir.

Bugün bizlere düşen görev, Atalarımızın, bağımsızlığımızın ve özgürlüğümüzün simgesi, şehitlerimizin ve gazilerimizin emaneti olan güzel yurdumuzu ve Cumhuriyetimizi, ulusal değerleri, Çanakkale’yi, Kurtuluş Savaşı’nı kazanan ruhu korumak, bu bilinci gelecek yeni nesillere aktarmak temel sorumluluğumuzdur.

Türk milletinin birlikte yaşama iradesi, vatana bağlılık, bayrak aşkı, hür ve bağımsız yaşama isteği, vatanın bölünmez bütünlüğünün devam arzusu; doğulusu, batılısı, kuzeylisi, güneylisi, Kürt, Türk, Çerkez, Laz, Alevi- Sünni, Müslim gayrı Müslüm gibi tasnif edici ve ayrımcı davranışları ret ederek, Çanakkale’de olduğu gibi tarihin her döneminde her zorluğu yenecek güç ve kudrettedir. Halkımız birlik ve beraberliğini koruyarak birçok zorluğun üstesinden gelmiş, hiçbir zaman esaret altına girmemiş ve her zaman tarihe yön veren parlak zaferlere imza atmıştır.

Bu duygu ve düşüncelerle Çanakkale Zaferi’nin 102. yıldönümünü kutluyor; başta Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere en değerli varlıklarımız olan şehitlerimiz ve kahramanlarımızı rahmet ve şükranla anıyoruz.”

Kaynak: (Malatya Olay) - Malatya Olay Editör: Ali Aladağ
 
Etiketler: Türkler, Çanakkale'nin, geçilemeyeceğini, dünyaya, haykırdı...,
Haber Videosu
Yorumlar
Alıntı Yazarlar
Malatya Olay Gazetesi
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Galatasaray
75
0
7
3
24
34
2
Fenerbahçe
72
0
4
9
21
34
3
Medipol Başakşehir
72
0
6
6
22
34
4
Beşiktaş
71
0
5
8
21
34
5
Trabzonspor
55
0
9
10
15
34
6
Göztepe
49
0
11
10
13
34
7
Demir Grup Sivasspor
49
0
13
7
14
34
8
Kasımpaşa
46
0
14
7
13
34
9
Kayserispor
44
0
14
8
12
34
10
Evkur Yeni Malatyaspor
43
0
13
10
11
34
11
Teleset Mob. Akhisarspor
42
0
14
9
11
34
12
Aytemiz Alanyaspor
40
0
16
7
11
34
13
Bursaspor
39
0
17
6
11
34
14
Antalyaspor
38
0
16
8
10
34
15
Atiker Konyaspor
36
0
16
9
9
34
16
Osmanlıspor FK
33
0
17
9
8
34
17
Gençlerbirliği
33
0
17
9
8
34
18
Kardemir Karabükspor
12
0
28
3
3
34
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv