Haber Detayı
23 Ekim 2019 - Çarşamba 03:29
 
Uyduda yayın yapan televizyonu Er Tv’de Çölyak Hastalığı konuşuldu
Ali Murat Aladağ…:Malatya Olay…: Son dakika… Sıcak Haber… Malatya’nın uyduda yayın yapan Televizyonu Er Tv’de Çölyak hastalığını uzmanları ayrıntılarıyla canlı yayında konuştu.
Sağlık Haberi
Uyduda yayın yapan televizyonu Er Tv’de Çölyak Hastalığı konuşuldu

Uyduda yayın yapan televizyonu Er Tv’de;

Görüntünün olası içeriği: 4 kişi, Serpil Karslıoğlu dahil, gülümseyen insanlar

Uzmanlarla Çölyak Hastalığı konuşuldu

Çölyaklıların her zaman yanında olan İnönü Üniversitesine Turgut Özal Tıp Fakültesi Gastroloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Murat Aladağ, Pertek Termal Çölyak Otel koordinatörü Bayram Gül, Pertek Termal Otel Klinik Doktoru Doç. Dr.Kenan Şener Er Tv’de Güne Bakış programında Hülya Kaya’nın konuğu oldular.
Prof.Dr. Murat Aladağ “Tüm termal sular eklem ve gaz şikayetlerine bazı hastalarda iyi gelebilir, aynı zamanda içilebilme özelliği olan sular gaz, hazımsızlık ve reflü problemlerinde rahatlama sağlayabilir daha fazlasını söyleyebilmek için geniş kapsamlı kontrollü çalışmalar yapılmadı gerekir.”dedi.

Görüntünün olası içeriği: 5 kişi, Serpil Karslıoğlu dahil, gülümseyen insanlar, ayakta duran insanlar, takım elbise ve iç mekan
Aladağ ayrıca, Ekibe ve Er Tv çalışanlarına Hülya Kaya şahsında teşekkür de etti.
Çölyak hastalığı nedir? 
Çölyak hastalığı, her geçen gün görülme sıklığı artan yaygın bir hastalıktır. Dünyadaki çoğu ülkede her 70 ila 200 kişiden birinde çölyak hastalığı bulunur. Gluten sensitif enteropati olarak da adlandırılan hastalık vücut bağışıklık sistemi ile ilişkili nedenlerle ortaya çıkar. Birçok tahılda bulunan gluten adı verilen proteine yanlış yönlendirilmiş bir bağışıklık tepkisi ile tetiklenir. Bazı hastalarda gluteni parçalayan enzime karşı da bağışıklık cevabı vardır. Çölyak hastalığı, ince bağırsakta iltihaplanma ortaya çıkması neticesinde belirti verir. Bağışıklık sistemi glutene karşı anormal bir tepki vererek iltihabi süreci başlatır.

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, ekran
Bağırsak mukozası normal olarak villus adı verilen ve besin emilimini sağlayan eldiven parmağı şeklinde küçük çıkıntılar içerir. Villuslar bağırsak emilim yüzeyini artırarak besinlerin kana geçişini kolaylaştırır. Çölyak hastalığında gelişen iltihabı süreç sonucunda vücut kendi dokularına zarar veren antikorlar oluşturur. Bu otoantikorlar ince bağırsak iç yüzeyinde yer alan bu çıkıntıları yok eder ve villuslar düzleşir. Bunlar hasar gördüğünde hastalar ne kadar çok yerse yesin, tam emilim olmadığı için vücuda yeteri kadar besin maddesi almak mümkün olmaz.
Uzmanlar çölyak hastalığının alerjik ya da otoimmün bir hastalık olup olmadığı konusunda araştırmalara devam etmektedir. Son verilere göre hastalığın hem alerjik hem de otoimmün unsurlar içerdiği düşünülmektedir. Alerji, bağışıklık sisteminin aslında vücuda zararsız olan maddelere aşırı reaksiyon göstermesidir. Bu, çölyak hastalığında da olan durumdur, çünkü bağışıklık sistemi zararsız glutene aşırı bağışıklık tepkisi ile cevap verir. Öte yandan, bağışıklık sistemi aynı zamanda vücudun kendi enzimi olan doku transglutaminazına karşı antikorlar oluşturur.

 

Kaynak: (Malatya Olay) - Malatya Olay Editör: Ali Aladağ
Etiketler: Uyduda, yayın, yapan, televizyonu, Er, Tv’de, Çölyak, Hastalığı, konuşuldu,
Yorumlar
Haber Yazılımı