Haber Detayı
27 Ocak 2017 - Cuma 12:18
 
Vali Toprak; Okuyan şehir Malatya’dan hediyem Kur’an olsun kampanyası başlattı
Uğur Hanbey Aladağ…:Malatya Olay…: Vali Mustafa Toprak, Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı tarafından Türkiye genelinde başlatılan ‘Hediyem Kur'an Olsun’ Kampanyası dahilinde ilimizde oluşturulan ‘Okuyan Şehir Malatya'dan Hediyem Kur'an Olsun’ Kampanyasını İl Müftülüğünde düzenlenen basın ve tanıtım toplantısı sonrası başlattı.
Bilim Haberi
Vali Toprak; Okuyan şehir Malatya’dan hediyem Kur’an olsun kampanyası başlattı

Okuyan şehir Malatya’dan hediyem Kur’an olsun kampanyası...

Battalgazi İlçe Kaymakamı Vedat Yılmaz’ın ve Müftü Yardımcıları ile personelinin de hazır bulunduğu toplantıda İl Müftüsü Ümit Çimen yaptığı açıklama ile “Diyanet İşleri Başkanlığımız ve Türkiye Diyanet Vakfı'nın ortaklaşa olarak düzenlemiş olduğu ‘Hediyem Kur'an olsun’ projesinin tanıtımı için bir aradayız. İnşallah okuyan ve okumayı seven şehir Malatya'dan ‘Hediyem Kur'an Olsun’ kampanyasını Saygıdeğer Valimizin katılımı ve himayelerinde Malatya'da başlatacağız. Bu uzun zamandır, Diyanet İşleri Başkanlığımızca, Müftülüklerimizce, Türkiye Diyanet Vakfınca yurtiçinde ve yurtdışında, ülkemizin dışındaki gönül coğrafyamızda Kur’an-ı Kerim, Kur’an-ı Kerim Meali ve dini kitaplar talep edilmektedir. 


Bunu çözmek için Türkiye Diyanet Vakfı 50 yıllık süreç içerisinde milletimizin değerlerine, tarihimize, kültür ve medeniyetimize hizmet etmiş, tarihimizin yüz akı olmuş bir vakfımızdır. Bu 50 yıllık süreç içerisinde milletimizin değerlerine halel getirmemiş bir vakfımızdır. Bu anlamda da yurt dışındaki Kur’an-ı Kerim taleplerine, yurtiçindeki taleplere karşılık vermek üzere “Hediyem Kur'an olsun” projesi hazırladı. 10 dilde mealler hazırlandı. Kur’an-ı Kerim ulaşmayan bulunmayan hiçbir yer kalmasın duygu ve düşüncesi ile bu proje yürütülmektedir. 


Şimdiye kadar 40 ülkeye Kur’an-ı Kerim ulaştırıldı. Kur’an-ı Kerim meali ulaştırıldı. Bununla birlikte yurt içinde de özellikle de Kredi ve Yurtlar Kurumuna bağlı yurtlarda kalan öğrencilerle, İmam Hatip Liseleri'ne, İlahiyat Fakültelerine, cezaevlerine, hastanelere, ilimiz ve çevremizdeki kütüphanelere varıncaya kadar Kur’an-ı Kerim ulaştırma gayreti içerisinde olduk.
Bizim en önemli değerimiz Yüce dinimiz İslam’dır.  İslam'ın da değer verdiği en önemli kaynağı yüce kitabımız Kur’an-ı Kerim’dir. Peygamber efendimizde sizin en hayırlınız Kur’an-ı Kerimi öğrenen ve öğretendir buyuruyor. Bu anlamda inşallah bu projeye Malatya’nın desteğini ülkemizde göstermek için bugün buradayız. Sayın Valimizin de desteğiyle Malatya’mızda daha önce düzenlenen ‘Halep'te İnsanlık Ölmesin’ kampanyasına verdiği destekler gibi bu faaliyetlere de destek vereceğini düşünüyorum. Himayelerinden ve desteklerinden dolayı Sayın Valimize şimdiden teşekkür ediyorum.” dedi.
Vali Toprak’da “Bugün ‘Okuyan Şehir Malatya'da Hediyem Kur'an Olsun’ kampanyasını, geçmişten bugüne kadar çok ciddi manada okumaya önem veren, okuma üzerine kampanyalar yürüten, okumanın önemi ve gereğini ciddi manada hisseden bir şehir olması hasebiyle, bu kampanyanın daha önce başlamış olmasına rağmen bizde bir aşamasını Malatya'dan seslendirelim diye düşündük.


Gündeme getirdiği için, bizi de bu projenin, kampanyanın bir parçası yaptığı için İl Müftümüze çok teşekkür ediyorum.
Hakikaten yüce kitabımızın herkese ulaşması ve herkes tarafından anlaşılması ve okunması gerekiyor. Bu anlamda Kur’an-ı Kerim'in bir kampanya ile birlikte dünyada her bir noktaya ulaşması, her bir eve girmesi ya da ülkemizde İhtiyaç olan her bir noktaya ulaştırılması için Diyanet İşleri Başkanlığımızın ve Diyanet Vakfımızın düzenlemiş olduğu bu kampanya aracılığıyla, Malatya'dan da bu katkılarla kampanya daha iyi bir noktaya gelecek. Bu katkılarla her bir noktaya Kur’an-ı Kerim ulaşsın istiyoruz.
Kur’an-ı Kerim'in bildiğiniz gibi bir bedeli yok. Hediye olarak takdim ediliyor. Bir değerle eşit bir halde anlamlandırılmıyor. Dolayısıyla Yüce kitabımızın bu noktada dünyada her bir noktaya ulaşması için üzerimize düşen görevler var. Biz de bu görevi bu kampanyanın bir parçası olarak, Diyanet İşleri Başkanlığımız ve Diyanet Vakfımızın bu kampanyasına Malatya'dan da dokunarak, katkı sağlayarak bu yüce görevi yapmış olacağız.


Kur’an-ı Kerim, yüce kitabımız, önemli emirleri, buyrukları, içerikleri üzerinde barındırıyor. Dolayısıyla bizim inancımızın temel direği olan Kur’an-ı Kerim'i anlamamız, anlatmamız, anlaşılması ve okunması içinde tüm dünya üzerinde ihtiyacı olan alanlara da onu anlayabilecekleri dilde de tercümesini yaparak hem orijinal Arapçasıyla hem de ulaşacağı yerlere ulaştırılması gerekiyor.
Bugüne kadar 40'a yakın ülkeye bu kampanya çerçevesinde Kur’an-ı Kerim ulaştırmış oldu. Bundan böyle de 10 farklı dilde tercümesinin yapıldığı ve basımının gerçekleştirilmekte olduğunu da biliyoruz.
Bu kampanyanın hayırlara vesile olmasını yüce dinimizin temel kaynağı olan Kur’an-ı Kerim'in anlaşılması, anlatılması, okunması ve dünyadaki her bir noktaya ulaşması noktasında hayırlara vesile olmasını diliyorum. Biz de burada sembolik bir bağışımızı da gerçekleştirmiş olacağız. Diyoruz ki dünyada huzur olsun, güzellik olsun, ülkeler arasında kardeşlik olsun. Bu anlamda her şeyde yerli yerinde güzel olsun diye ifade ediyoruz.


Yaklaşık bir buçuk ay önce ‘Halep'te İnsanlık Ölmesin’ adı altında Diyanet Vakfı ile Diyanet İşleri Başkanlığımızın ortaklaşa düzenlemiş olduğu kampanya çerçevesinde Malatyalı kardeşlerimizde çok önemli bağış ve katkılarını ortaya koydular. Tırlara yüklenen malzemeleri Cilvegözü sınır kapısında yetkililere teslim edilmek üzere buradan göndermiştik. Malatya halkı bu anlamda güzel insanlar, alicenap insanlar, birbirine saygılı, ölçülü, yaşayan, okuyan ve okutan bir halk.
Bu kampanyalarında geçmişine baktığımızda Valiliğimiz ya da Malatya'daki değişik noktalar tarafından okumaya yönelik çok ciddi kampanyaların yapıldığını da görüyoruz. Bundan da esinlenerek ‘Okuyan Şehir Malatya'dan Hediyem Kur'an Olsun’ kampanyasının da hedeflediğimiz gibi önemli bir nokta ve katkıya ulaşacağına inanıyorum. Siz basın mensuplarına da kampanyanın tanıtılması noktasında göstereceğiniz hüsnü teveccühten dolayı ayrı ayrı teşekkür ediyorum.
Diğer taraftan İl Müftümüz ve ekibine de bu kampanyanın buradan başlatılması ya da başlayan kampanyanın iyi bir şekilde seslendirmesi noktasında ortaya koydukları çalışmalarından dolayı çok teşekkür ediyorum. Battalgazi ilçe Kaymakamımıza da katkılarından dolayı teşekkür ediyorum.


Şu ana kadar hediyem olsun kampanyası çerçevesinde 1 Ocak 2017 tarihi itibarıyla 561 bin 475 adet Kur’an-ı Kerim bastırıldı. Yurt içinde birçok kuruma 72 bin adet hediye olarak gönderilmiştir. Yine bu kampanya çerçevesinde Balkanlardan, Kafkaslardan Afrika'ya kadar toplamda 40 ülkeye Kazakça, Azerice, İngilizce, Fransızca, Rusça gibi farklı dillerde 145 bin adet meal gönderildi. Diğer dillerde de 200 bin adetlik baskı çalışmaları ise devam ediyor.
Bu kampanyaya okuyan şehir olan ‘Okuyan Şehir Malatya'dan Hediyem Kur'an Olsun’ kampanyasına Kur’an bağışında bulunmak isteyen hayırseverlerin, SMS yoluyla büyük harflerle “KURAN” yazarak Tüm GSM operatörlerinden “4333”e mesaj atmaları gerekiyor. 12 TL karşılığında SMS gönderirlerse bir adet Kur'an hediye edebilirler. Ayrıca www.hediyemkuranolsun.com internet adresinden online ya da Diyanet Vakfı şubeleri ile İl ve İlçe Müftülüklerinde de bağış makbuzu ile kampanyaya katılabilirler.” dedi. 


Açıklamalar sonrası Vali Toprak, toplantıya katılan basın mensuplarına Bağış Makbuzu karşılığı almış olduğu Kur’an-ı Kerim’leri hediye ederek ‘Okuyan Şehir Malatya'dan Hediyem Kur'an Olsun’ kampanyasını başlattı.

Kaynak: (Malatya Olay) - Malatya Olay Editör: Uğur Hanbey Aladağ
Etiketler: Vali, Toprak;, Okuyan, şehir, Malatya’dan, hediyem, Kur’an, olsun, kampanyası, başlattı,
Yorumlar
Haber Yazılımı